לדלג לתוכן

לפטוספרמון מכבדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןלפטוספרמון מכבדי
מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: הדסאים
משפחה: הדסיים
סוג: לפטוספרמון
מין: לפטוספרמון מכבדי
שם מדעי
Leptospermum scoparium
פורסטר ופורסטר

לפטוספרמון מכבדי (שם מדעי: Leptospermum scoparium) הנקרא במאורית מאנוקה mānuka, הוא מין של שיח תה ממשפחת ההדסיים שמוצאו בניו זילנד, איי צ'טהאם ודרום מזרח אוסטרליה[2][3]. מפרחיו מייצרות דבורים דבש מאנוקה.

שמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמח מכונה גם עץ התה, כי קפטיין קוק נהג לשתות חליטה מעליו. השם מאנוקה הוא השם בו מכנים את הצמח הילידים המאורים בניו זילנד[4]. פירוש שם המין בלטינית הוא דמוי מטאטא.

תיאור הצמח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנוקה הוא בדרך כלל שיח ירוק עד שגובהו 2–5 מ', אך הוא יכול להתפתח לעץ בגובה עד 15 מ'. ענפיו צפופים ועליו קטנים, אורכם עד 2 ס"מ ורוחבם עד 0.6 ס"מ. קצה העלה מחודד. הפרחים לבנים, לעיתים ורודים. קוטרם בדרך כלל עד 1.5 ס"מ עם 5 עלי כותרת. הגזע קשה.

מאנוקה דומה לצמח אחר. ניתן להבדיל ביניהם בעזרת העלים - רק עלי המאנוקה קוצניים. פירות המאנוקה יותר גדולים (קוטרם 5–7 מ"מ) והם נותרים על השיח לאורך רוב השנה.

היסטוריה ובית גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש סבורים, כי מקורו של הצמח באוסטרליה בתקופת המיוקן. משם נפוצו זרעיו כנראה באמצעות סופות ציקלון ורוחות אחרות מתישהו ב-20 מיליון השנים האחרונות[5].

ללפטוספרמון יש מבנה המגביר את עמידותו בפני אש - ליגנוטובר[6]. בנוסף, לאוכלוסייה יש יכולת התחדשות לאחר שריפה באמצעות סרוטוניות ([7]). זוהי שמירה על זרעים בתוך פירות סגורים על הצמח במשך שנים ארוכות. הם מתפזרים רק בזמן שריפה ומהווים את המקור להתחדשות האוכלוסייה מנבטים חדשים[8][9]. סוג צמח זה הופיע בתקופה בה השתוללו באוסטרליה שריפות יער. בתחילה הייתה תפוצתו בניו זילנד מוגבלת, אך כשהגיעו הפולינזים. הם ביראו יערות וגרמו להתדלדלות הקרקע[10], דבר שהקנה לו יתרון וכנראה הביא להתפשטותו.

כיום נפוץ הצמח יותר בניו זילנד מאשר באוסטרליה, במיוחד בחופים המזרחיים היבשים יותר של האי הצפוני והאי הדרומי, כמו כן באוסטרליה, בטסמניה, בוויקטוריה ובניו סאות' ויילס.

הצמח יובא לישראל כצמח נוי, אך אינו נפוץ מאד.

מאביקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאביקים שונים מבקרים בצמח, ביניהם זבובים רחפניים וסוגים שונים של דבורים, כולל דבורת הדבש.

מזיקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו זילנד ניזונים מהצמח חיפושית המאנוקה הבוגרת (Pyronota festiva) והזחלים שלה. כמו כן תוקפות אותו שם כנימות מגן המפרישות נוזל מתוק המהווה מצע לעובש.

צפי לעתיד?[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה שהמין Leptospermum scoparium נמצא בתהליך של התמיינות אבולוציונית כתוצאה מבידודו משאר המינים בסוג Leptospermum . מחקרים מדגימים אובדן של מבנה השורש המשפר עמידות לשריפה בקרב אוכלוסיות של המין הגדלות באזורים נטולי אש יחסית של האי הדרומי של ניו זילנד. לעומתן, המבנה נשמר באוכלוסיות אוסטרליה וטסמניה והן גם ממשיכות להתחדש בקלות יחסית לאחר שריפה[11].

אוכלוסיות אוסטרליות של Leptospermum scoparium נבדלות כימית ממקבילותיהן בניו זילנד, ובהן רמות גבוהות משמעותית של אקליפטול ומונוטרפנים[12]. וריאציות כימוטיפיות נמצאו גם בין אוכלוסיות שונות בניו זילנד, ולכן יש טוענים שבעתיד יתחלק המין לשלושה תת-מינים[13].

טיפוח זנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זנים רבים פותחו לגידול תרבותי בגינות. אחדים מהם זכו בפרס של חברת הבוסתנאות המלכותית הבריטית[14]. ביניהם זן "קיווי", זן "ניקולסי נאנום", זן "דמשק אדום" וזן "ברק כסף".

זני תרבות רבים גדלים ביתר הצלחה מחוץ לניו זילנד. הסיבה המשוערת לכך היא שבמולדתו נפגע הצמח על ידי כנימת מגן המפרישה נוזל מתוק שעליו צומח עובש, הפוגע בצמח. נעשים ניסיונות להכליא את הזנים הניו זילנדיים עם מינים אוסטרליים עמידים.

שימושים על ידי בני אדם ובעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהגו להשתמש בעץ ליצור ידיות של כלי עבודה ולגילוף. בנסורת השתמשו לעישון בשר ודגים. שימוש חשוב באוסטרליה ובניו זילנד הוא בדבש מאנוקה, שמייצרות דבורי דבש ולו שימושים בתעשיית התרופות והקוסמטיקה. מהעלים מפיקים שמן אתרי, שגם לו שימוש רפואי[15].

המאורים השתמשו בצמח עוד מלפני הגעת האירופאים. הם היו מכינים שיקוי מהעלים לטיפול בבעיות בדרכי השתן ולהורדת חום. אדים מעלים מורתחים היו נשאפים כטיפול בהצטננות בדרכי הנשימה העליונות. בנוסף, היו מבשלים את העלים ואת קליפת העץ ומשפשפים בנוזל החם שרירים נוקשים ומפרקים כואבים. שרף אלסטי לבן דמוי מסטיק ניתן לתינוקות וכן שימש לטיפול בצריבות ובכוויות. יש טוענים שלעיסת הקליפה מרגיעה ומשפרת את השינה [16].

לדבש שמייצרות הדבורים מהצוף ומהאבקה של פרח המאנוקה באזור מוצאו יש תכונות אנטי-מיקרוביאליות שנתגלו למדע בשנת 1988 ונחקרו גם לאחר מכן. זוהה המרכיב הכימי העיקרי שאחראי לתכונה זאת ופותחה שיטה למדידה השוואתית שלה בדגימות דבש שונות.

ישנם תוכים ניו זילנדים קטנים[17] שמשתמשים בעלים ובקליפת העץ כדי להיפטר מטפילים. הם לא רק אוכלים אותם אלא גם מערבבים עלים וקליפה לעוסים עם שמן מבלוטה מיוחדת שבבסיס הזנב ומורחים על נוצותיהם[18] [19].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפטוספרמון מכבדי באתר הרשימה האדומה של IUCN
 2. ^ Derraik, José G. B. (2008). "New Zealand manuka (Leptospermum scoparium; Myrtaceae): a brief account of its natural history and human perceptions" (PDF). New Zealand Garden Journal. 11 (2): 4–8. Retrieved 2016-05-02.
 3. ^ "Leptospermum scoparium J.R.Forst. & G.Forst". Plants of the World Online. Royal Botanic Gardens, Kew. Retrieved 2020-02-19.
 4. ^ במילון מאורי-אנגלי
 5. ^ Stephens, J. M. C.; Molan, P. C.; Clarkson, B. D. (2005). "A review of Leptospermum scoparium (Myrtaceae) in New Zealand". New Zealand Journal of Botany (published 17 March 2010). 43 (2): 431–449. doi:10.1080/0028825X.2005.9512966. ISSN 0028-825X. S2CID 53515334.
 6. ^ Lignotuber. זוהי בליטה עצית המתפתחת בבסיס הפסיגים או בבסיס העלים הראשונים וגם בבסיס הגזע של שתילים צעירים. הליגנוטובר מצוי מתחת לקרקע, לעיתים בשלמותו ולעיתים רק בחלקו. הוכח כי הוא מכיל מסה של ניצני צמיחה ומאגרי אנרגיה משמעותיים. מינים בהם קיים הליגנוטובר הם לעיתים קרובות עמידים בפני אש, בצורת ונשירת עלים.
 7. ^ Serotiny
 8. ^ Bond, William J.; Dickinson, Katharine J. M.; Mark, Alan F. (19 February 2004). "What limits the spread of fire-dependent vegetation? Evidence from geographic variation of serotiny in a New Zealand shrub: Serotiny in a New Zealand shrub". Global Ecology and Biogeography. 13 (2): 115–127. doi:10.1111/j.1466-882X.2004.00070.x.
 9. ^ זאת תכונה נפוצה מאוד בין הצמחים האוסטרליים ממשפחת ההדסיים.
 10. ^ ר' אדפולוגיה - מחקר יחסי הגומלין בין הקרקע לאורגניזמים החיים בה ועליה
 11. ^ ר' הערה 4 Bond
 12. ^ ר' טרפנים
 13. ^ עם רמות גבוהות של pinenes או triketones או sesquiterpenes
 14. ^ הערך על הפרס בוויקיפדיה האנגלית
 15. ^ לדוגמה, בחבישות
 16. ^ "Manuka Oil Uses and Information". אורכב מ-המקור ב-2016-03-27.
 17. ^ Kākāriki
 18. ^ Uropygial gland
 19. ^ Greene, Terry (1989). "Antiparasitic behaviour in New Zealand parakeets (Cyanoramphus species)" (PDF). Notornis. 36 (4): 322–323. ISSN 0029-4470.