מבוי סתום (עמותה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבוי סתום
לוגו מבוי סתום חדש.jpg
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 14 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1995 עריכת הנתון בוויקינתונים
www.mavoisatum.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מבוי סתום היא עמותה הפועלת למען עגונות ומסורבות גט בישראל.

העמותה הוקמה ב-1995 על ידי לאה עין גלוב. לעמותה שני ענפי פעילות מקבילים: תמיכה במסורבות גט, ופעילות למען פתרון בעיית מסורבות הגט. נישואין וגירושין של יהודים בישראל נקבעים על-פי חוקי ההלכה היהודית. לפי ההלכה, זוג נשוי יכול להתגרש רק כאשר הגבר מעניק לאישה גט מרצונם החופשי. עגונה היא אישה אשר בעלה נעלם או שהוא אינו מסוגל מכל סיבה שהיא לתת לה גט. מסורבת גט היא אישה שבעלה מסרב לתת לה גט. מסורבי ומסורבות גט נאלצות לעיתים קרובות לשלם מחיר יקר בעבור הגט שלהם. רבים מהם מסכימים לוותר על דמי מזונות, רכוש ואפילו על משמורת ילדיהן. מנכ"לית העמותה היא עו"ד אורית להב.

פעילויות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמיכה במסורבות גט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"מבוי סתום" מסייעים לעגונות ומסורבות הגט הזקוקות לעזרה בישראל. התמיכה שמוצעת במבוי סתום מורכבת מרכיבים שונים:

  • תוכנית מלוות - לכל עגונה הזקוקה לתמיכה וליווי מוצמדת מתנדבת אשר מלווה אותה בתהליך המורכב של קבלת הגט. החל בליווי לדיונים בבתי הדין, דרך סיוע רגשי, ועד למציאת פתרונות לבעיות ספציפיות.
  • סיוע נפשי- במבוי סתום מתקיימות קבוצות תמיכה למסורבות גט.
  • תוכנית העצמה - תוכנית העוזרת לנשים "לעמוד על הרגליים", ועוזרת לפתח כישורי חיים שונים, כגון הכשרה מקצועית, עזרה בפתיחת עסק, ועוד.
  • סיוע משפטי - ל"מבוי סתום" צוות משפטי העוסק במקרים משפטיים מורכבים במיוחד אליהן נקלעות נשים מסורבות גט.

פעילות לפתרון בעיית מסורבות הגט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לסיוע הפרטני, עמותת מבוי סתום פועלת ליישום פתרונות מערכתיים שיסייעו למסורבות גט או ימנעו את הפיכתן לכאלו מלכתחילה. זאת במספר אופנים:

  • מיזם "נישואים פרטיים כהלכה" - מסלול נישואים פרטי שמבקש לאפשר לזוגות אשר חפצים בכך להינשא כהלכה, בצורה שוויונית ומכבדת, שלא דרך הרבנות. המסלול מציע חתימה על הסכם קדם נישואין לכבוד הדדי וכן חתימה על תנאי בקידושין, על מנת להגן מפני אפשרות של סירוב גט או עגינות.
  • פעילות חינוך ומניעה - עבודה מול צעירים לפני נישואין ומול הקהל הרחב במטרה לקדם הסכמי קדם נישואין שימנעו סרבנות גט עתידית.
  • פעילות הסברה - העלאת הנושא על סדר היום הציבורי, כדי ליצור את ההבנה שמדובר בנושא שנוגע לכלל החברה הישראלית, וכן כדי ליצור דרישה ציבורית לפתרון הבעיה.
  • פעילות משפטית ושדלנות – עמותת 'מבוי סתום' פועלת על מנת לקדם שינויים ותיקונים בחוק האזרחי ובדין הרבני שייטיבו עם מצבן של נשים עגונות ומסורבות-גט. כחלק מפעילות הארגון מובאים בפני דייני בתי הדין הרבניים פסקי הלכה שבכוחם לסייע לנשים שנקלעו למצבי עגינות וסרבנות, ומוגשות הצעות חוק ועתירות לבג"ץ במטרה להיאבק בפגיעה בזכויות נשים במסגרת הממסד הדתי בישראל. בשנת 2014 ייצג הארגון את "העגונה מצפת", אישה אשר בעלה נכנס למצב של תרדמת, ולא היה סיכוי שיתעורר ממצב זה. בית הדין בצפת בראשות אב בית-הדין הרב אוריאל לביא זיכה את העגונה בגט על-פי העיקרון ההלכתי "זכין לאדם שלא בפניו". עקב ערעור שהוגש לבית הדין הגדול על פסק הדין בשנת 2017, עתרה כהנא-דרור נגד הרב הראשי יצחק יוסף לבג"ץ בטענה שאין לקבל ערעור ממי שאינו צד בגירושין. הרכב בג"ץ בראשות אליקים רובינשטיין, קבע כי בית הדין אינו רשאי לעסוק בערעור. פרשה זו עוררה מחלוקת ציבורית חריפה, בעיקר בקרב העולם הרבני[1][2]. ב-2014 קבע בג"ץ בעקבות עתירה של בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית העמותה, כי אישה תוכל להתמנות למנכ"לית בתי הדין הרבניים (ניתנה בחודש אוגוסט 2017).[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]