מבוי סתום (עמותה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מבוי סתום היא עמותה הפועלת למען עגונות ומסורבות גט בישראל.

העמותה הוקמה ב-1995 על ידי לאה עין גלוב. לעמותה שני ענפי פעילות מקבילים: תמיכה במסורבות גט, ופעילות למען פתרון בעיית מסורבות הגט. נישואין וגירושין של יהודים בישראל נקבעים על-פי חוקי ההלכה היהודית. לפי ההלכה, זוג נשוי יכול להתגרש רק כאשר הגבר מעניק לאישה גט מרצונם החופשי. עגונה היא אישה אשר בעלה נעלם או שהוא אינו מסוגל מכל סיבה שהיא לתת לה גט. מסורבת גט היא אישה שבעלה מסרב לתת לה גט. מסורבי ומסורבות גט נאלצות לעיתים קרובות לשלם מחיר יקר בעבור הגט שלהם. רבים מהם מסכימים לוותר על דמי מזונות, רכוש ואפילו על משמורת ילדיהן. מנכ"לית העמותה היא עו"ד אורית להב.

פעילויות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמיכה במסורבות גט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"מבוי סתום" מסייעים לעגונות ומסורבות הגט הזקוקות לעזרה בישראל. התמיכה שמוצעת במבוי סתום מורכבת מרכיבים שונים:

  • תוכנית מלוות - לכל עגונה הזקוקה לתמיכה וליווי מוצמדת מתנדבת אשר מלווה אותה בתהליך המורכב של קבלת הגט. החל בליווי לדיונים בבתי הדין, דרך סיוע רגשי, ועד למציאת פתרונות לבעיות ספציפיות.
  • סיוע נפשי- במבוי סתום מתקיימות קבוצות תמיכה למסורבות גט.
  • תוכנית העצמה - תוכנית העוזרת לנשים "לעמוד על הרגליים", ועוזרת לפתח כישורי חיים שונים, כגון הכשרה מקצועית, עזרה בפתיחת עסק, ועוד.
  • סיוע משפטי - ל"מבוי סתום" צוות משפטי העוסק במקרים משפטיים מורכבים במיוחד אליהן נקלעות נשים מסורבות גט.

פעילות לפתרון בעיית מסורבות הגט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לסיוע הפרטני, עמותת מבוי סתום פועלת ליישום פתרונות מערכתיים שיסייעו למסורבות גט או ימנעו את הפיכתן לכאלו מלכתחילה. זאת במספר אופנים:

  • מיזם "נישואים פרטיים כהלכה" - מסלול נישואים פרטי שמבקש לאפשר לזוגות אשר חפצים בכך להינשא כהלכה, בצורה שוויונית ומכבדת, שלא דרך הרבנות. המסלול מציע חתימה על הסכם קדם נישואין לכבוד הדדי וכן חתימה על תנאי בקידושין, על מנת להגן מפני אפשרות של סירוב גט או עגינות.
  • פעילות חינוך ומניעה - עבודה מול צעירים לפני נישואין ומול הקהל הרחב במטרה לקדם הסכמי קדם נישואין שימנעו סרבנות גט עתידית.
  • פעילות הסברה - העלאת הנושא על סדר היום הציבורי, כדי ליצור את ההבנה שמדובר בנושא שנוגע לכלל החברה הישראלית, וכן כדי ליצור דרישה ציבורית לפתרון הבעיה.
  • פעילות משפטית ושדלנות – עמותת 'מבוי סתום' פועלת בדרכים שונות על מנת לקדם שינויים ותיקונים בחוק האזרחי ובדין הרבני שייטיבו עם מצבן של נשים עגונות ומסורבות-גט. כחלק מפעילות הארגון מובאים בפני דייני בתי הדין הרבניים פסקי הלכה שבכוחם לסייע לנשים שנקלעו למצבי עגינות וסרבנות, ומוגשות הצעות חוק ועתירות לבג"ץ במטרה להיאבק בפגיעה בזכויות נשים במסגרת הממסד הדתי בישראל. ניתן למנות שני הישגים בולטים של הארגון בתחום זה. הראשון הוא פסק הדין התקדימי שניתן על ידי בית הדין בראשות אוריאל לביא במקרה של שירה ארבילי ("העגונה מצפת"). על פי פסק הדין ניתן על ידי בית הדין 'גט זיכוי' בשם בעל פגוע-ראש במצב תרדמת לאשתו העגונה (ניתן בחודש מאי 2014).[1] הארגון הוביל גם את העתירה לבג"ץ כנגד ניסיון הערעור על תוקף הגט בבית הדין הרבני הגדול, שהתקבלה. הישג שני שנזקף לטובת הארגון הוא פסיקת בג"ץ בעקבות עתירה של בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית העמותה, שלפיה אישה תוכל להתמנות למנכ"לית בתי הדין הרבניים (ניתנה בחודש אוגוסט 2017).[2] ;

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בית הדין האזורי צפת, היתר עגונה שבעלה 'צמח' באמצעות זיכוי גט, דעת, ‏20/05/2014
  2. ^ "בג"ץ: אישה תוכל לכהן כמנכ"לית בתי הדין הרבניים". Ynet (בעברית). 16 באוגוסט 2017. בדיקה אחרונה ב-27 באוגוסט 2017.