אליקים רובינשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליקים רובינשטיין
Elyakim Rubinstein High court judge.JPG
נולד 13 ביוני 1947 (בן 70)
בוגר האוניברסיטה העברית
השתייכות
תקופת כהונה מאי 2004 ואילך
תפקידים בולטים
אליקים רובינשטיין (עומד משמאל) בעת פגישת אנואר סאדאת עם מנחם בגין והצוות הישראלי, בעת ועידת קמפ דייוויד, ספטמבר 1978

אליקים רובינשטיין (נולד ב-13 ביוני 1947) היה המשנה לנשיאת בית המשפט העליון. היה מזכיר הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה. במאי 2004 הושבע כשופט בית המשפט העליון וכיהן בו עד יוני 2017. כיהן כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19.

תחילת דרכו והשכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובינשטיין נולד בתל אביב ב-1947 בנם של מרדכי ושפרה. אמו נולדה ברוסיה, עלתה לארץ ישראל בילדותה והייתה אחות במקצועה בבית החולים הדסה-תל אביב. אביו היה ניצול שואה שגויס ב-1939 לצבא הפולני ונפל בשבי הרוסי. הוריו וקרובי משפחתו של אביו נספו בשואה. אביו פעל בישראל בארגון שרידי הניצולים בני עיירתו ורובינשטיין הבן היה נוהג להתלוות אליו לכנסים בנושא.[1]

אליקים רובינשטיין גדל בגבעתיים, למד בבית הספר היסודי "אמונים", ובגיל 11 השתתף בחידון התנ"ך לילדים שאורגן על ידי דבר לילדים.[2][3] בתיכון למד בבית ספר צייטלין בתל אביב. לאחר שקפץ כיתה, סיים את התיכון כבר בגיל 16 והחל ללמוד באוניברסיטה העברית שפה וספרות ערבית ולשון עברית. בשנה האחרונה ללימודי התואר הראשון למד במקביל שנה ראשונה במשפטים. הוא סיים את התואר הראשון בערבית בהצטיינות והתגייס לצה"ל כעוזר לעורך "מערכות" וקצין קשר לכתבי חוץ מטעם דובר צה"ל.

במקביל לשירותו הצבאי סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות[4] בשלוחה התל אביבית של האוניברסיטה, בשנת 1969. את ההתמחות עשה אצל השופט גביזון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אצל פליאה אלבק בפרקליטות המדינה ואצל יוסף צ'חנובר, שהיה יועץ משפטי למערכת הביטחון. רובינשטיין הוסמך לעריכת דין בשנת 1972. במקביל למד לתואר מוסמך ביהדות זמננו ושימש במילואים כשופט בית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון.

הוא המשיך לעבוד עם צ'חנובר לאחר שהוסמך כעורך דין ולקראת דיוני ועדת אגרנט הכין את תיק טיעוניו של שר הביטחון משה דיין. הוא המשיך ללוות את דיין וכשדיין מונה לשר החוץ בממשלת ישראל השמונה עשרה הוא מונה לראש לשכתו.[5] במסגרת תפקידו זה השתתף רובינשטיין במשא ומתן עם מצרים בועידת קמפ דייוויד, ובשיחות הנורמליזציה והאוטונומיה (1978–1979). בהמשך היה ליועץ המשפטי של משרד החוץ.[6] כשנכנס יצחק שמיר למשרד החוץ הוא השאיר לצידו את אנשי דיין יוסף צ'חנובר, נפתלי לביא ואת רובינשטיין ורובינשטיין סייע לשמיר להיכנס לעניינים במשרד.[7] במלחמת לבנון הראשונה היה מעורב בגיבוש הסכם ישראל-לבנון 1983. בעיתונות של התקופה תואר רובינשטיין כ"עילוי במערכת המדינית".[8] יצחק שמיר ביקש למנותו לשגריר ישראל באומות המאוחדות אולם המינוי נתקל בהתנגדות אנשי משרד החוץ שטענו נגד חוסר ניסיונו,[9] התפקיד נמסר במקום זאת לבנימין נתניהו ורובינשטיין מונה לציר ישראל בוושינגטון, תפקיד בו כיהן בשנים 1984–1986. עם חזרת יצחק שמיר לתפקיד ראש הממשלה כראש ממשלת ישראל העשרים ושתיים, בעקבות קיום הסכם הרוטציה, נתמנה למזכיר הממשלה, תפקיד בו המשיך לכהן בממשלות הבאות של שמיר ולאחר מכן שנה נוספת לבקשתו של יצחק רבין. בתפקידו זה הוא השתתף בדיונים מדיניים עם סוריה והפלסטינים, השתתף בוועידת מדריד ושיחות וושינגטון (1991–1993), היה ראש המשלחת למשא ומתן עם ירדן, שהניב הסכם שלום, והיה מעורב בהסכמי היישום של חוזה השלום (1993–1995). לאחר מכן היה היועץ המשפטי למערכת הביטחון (1994–1995) ושופט בית המשפט המחוזי בירושלים (1995–1997). לאחר כישלון מינוי רוני בר און ליועץ המשפטי לממשלה, נקרא רובינשטיין למלא את התפקיד והוא כיהן בו בשנים 20031997. בשנים אלה היה מעורב במשא ומתן עם סוריה בוושינגטון ושפרדסטאון (1999–2000) ובוועידת קמפ-דייויד עם הפלסטינים (2000).

רובינשטיין עבד כיו"ר ומייסד הרשות למלחמה בסמים (1988–1992), ובראש הפורום הממשלתי למעקב אחר תופעות האנטישמיות (1987–1994). כן השתתף במשא ומתן לשיתוף אסטרטגי עם ארצות הברית (1982–1995) והיה יו"ר המשלחת למשא ומתן על המזכר האסטרטגי עם ארצות הברית (1988).

כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה נדרש לקבל החלטות במספר נושאים שנויים במחלוקת, ובתקופת כהונתו נפתחו (ונסגרו) מספר חקירות נגד בכירי המערכת הפוליטית בישראל. חלק מהחלטותיו בנושאים אלה זכו לביקורת שטענה כי הוא מושפע משיקולים פוליטיים ומלחצים המופעלים עליו, בהן: חוות דעתו בנוגע לחקירת האזנות סתר בלתי חוקיות שביצעה המשטרה; חקירת העמותות שסייעו לאהוד ברק בבחירות לראשות הממשלה ב-1999; סגירת תיק השוחד והמרמה, חרף המלצת המשטרה, כנגד ראש הממשלה לשעבר דאז, בנימין נתניהו, בעניין פרשת עמדי ("פרשת ההובלות") בנימוק חוסר ראיות;[10] סגירת אחד מתיקי החקירה נגד צחי הנגבי בנושא עמותת דרך צלחה וההחלטה כי אין מקום להגיש כתב אישום כנגד נשיא המדינה עזר ויצמן בפרשת סרוסי.

בעקבות אלה נטען כנגד רובינשטיין כי התנהלותו הסלחנית כלפי עבירות של בכירים בממשל תרמה להתגברות השחיתות השלטונית בישראל. לעומת זאת, ישנן דוגמאות בשורה של פרשיות בהן לא נרתע והביא לכלל סיום הרשעות בתיקים בעייתים של אילי הון, דוגמת "פרשות נמרודי" (עופר נמרודי, החוקר הפרטי פרידן ולאחר מכן האב, יעקב נמרודי והסופר קרישק).

עוד קבע רובינשטיין בתפקידו זה כי אסור לקיים שירות רפואי פרטי (שר"פ) בבתי החולים הממשלתיים, וכן היה היועץ המשפטי הראשון שהביע בפני בית המשפט עמדה ליברלית ביחס לנושא הזכות למות בכבוד, ולמעשה קבע כי משחולה מסרב בדעה צלולה לטיפול מציל חיים - לא חלה על הרופא חובה משפטית לטפל בו, ולפיכך לא יהיה הרופא שיעמוד מנגד צפוי לאישום בגין גרימת מוות, או הריגה, במחדל.

כהונתו כשופט בית המשפט העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2004 מונה לכהונת שופט בבית המשפט העליון. כיהן כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבחירות לכנסת התשע עשרה. רובינשטיין היה המשנה לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, לאחר פרישת הנשיא הקודם השופט אשר גרוניס. ב-13 ביוני 2017, בהגיעו לגיל 70, פרש מכהונתו. החליפו השופט ג'ורג' קרא.

סגנונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשופט בבית המשפט העליון הרבה רובינשטיין להתייחס למשפט העברי.[11][12] בנוסף, רובינשטיין מקנא לשפה העברית ומבקש למצוא מונחים עבריים למילים לועזיות[13] ובפסקי דינו הוא מציין את הסעיפים באותיות עבריות ולא בספרות.[14] רובינשטיין גם נוהג יותר מרוב עמיתיו לשתף את קוראי פסקי דינו בהתלבטויותיו[15]. במקרה אחד כתב: "הכרעה זו ניתנת בחירוק שיניים."[16] באחד מפסקי דינו העיד על עצמו: "נטייתי הכללית היא לגמישות המאפשרת "דרכי אמצע" ולא פתרונות של שחור ולבן"[17].

עמדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנהלות המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובינשטיין ישב רבות כשופט בהרכבים שדנו בהתנהלות המדינה, התריע על קלקולים ודרש את תיקונם. למשל, במקרה אחד כתב כלפי פרקליטות המדינה:

"ראוי להקפיד בתצהירים בכלל ולא כל שכן כאלה המוגשים לבתי המשפט על דיוק מרבי, והפקת לקחים תהא במקומה."[18]

הוא הביע דעתו ש:"לטעמי, יש להעלות על נס את חובתה המוגברת של המדינה, אולי יותר מכל בעל דין אחר, להגינות כלפי הזולת, כלפי כולי עלמא, ובוודאי כלפי המתקשר עמה בהסכם. אין היא ככל "שחקן" במגרשי המשפט הפרטי; גם בעודה בחצרי המשפט הפרטי, חלות עליה חובות הגוף הציבורי" ו"חובת המדינה להגינות יתרה בהתנהגותה בכל דרכיה ברורה לדידי כשמש בצהרי היום, עד כי אינה טעונה אסמכתאות". בהתאם לכך הוא הביע דעת מיעוט, שלא נתקבלה, בעד קבלת רשות ערעור ותיקון פסק בורר בהתאם לתקנת הציבור כיוון שהמדינה התרשלה ביידוע חברה שנגשה למכרז על הבעייתיות בהצעתה מבחינת עמידה בדרישות התכנון.[19]

על חוסר שביעות רצונו מאי תיקון דברים מסוימים ניתן ללמוד מדבריו[20]:

"חברי ביקש כי הדברים יובאו גם לפני פרקליט המדינה; גם דעתי כך, ויתר על כן, אף לידיעת היועץ המשפטי לממשלה והמפקח הכללי של המשטרה. איננו כותבים כדי למלא דפים שיהיו כנייר שאין לו הופכין ויעלו עובש, ואולי חיוכים וקריצות על ידי פלוני אלמוני במשטרה או מחוצה לה, אלא כדי שיוטמעו ויופנמו במערך החקירות, לרבות צעדים משמעתיים נגד המתנהגים התנהגות שאינה הולמת, במקרים המתאימים."

במקרה אחר כתב[21]:

"בא כוח הרשם ציין כי נעשית עבודה לתיקון המצב, אך זאת אנו שומעים שנים, ועד בוא הנחמה תצא הנשמה"

במקרה נוסף כתב[22]:

"הנושא שלפנינו מייאש"

היקף פעילות המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא הביע עמדות בעד הרחבת פעילותה של המדינה בתחומי חיים רבים. למשל, הוא הביע עמדה בעד איסור על זנות[23] בחוק והביע הסתייגות ממה שנראה לו כצעד של הפרטתו של מוביל המים הארצי, בביטוי "את אמא אין מוכרים".[24]

על חוקי מגן כתב: "כשלעצמי, בעקבות ניסיון מצטבר במערכת הממשל, סבורני כי בהחלט ראויה חקיקת חוקים הבאים למנוע אפליה וגם ליצירת העדפה מתקנת. מלכתחילה ניתן היה לסבור, שניתן להשיג תיקונים ראויים על ידי מערכות הממשל והציבור גם ברצון טוב; אך השנים לימדוני, שאף אם לא בכל עניין, חלילה, "יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית, ט', כ"א), מכל מקום המציאות האנושית מתירה לשיקולים כלכליים ושיקולי נוחות אחרים לגבור, ועל כן יש צורך בחתירה חקיקתית לשויון וגם בהעדפה מתקנת"[25]

משפט מנהלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הכיר הרוב בבית המשפט ברישום נישואים חד מיניים שנערכו מחוץ לישראל, התנגד לכך רובינשטיין בדעת יחיד מול דעתם של שישה שופטים אחרים. הוא כתב שאין זה תפקידו של בית המשפט לתת "גושפנקה רשמית של הממלכה ליצירת תא משפחתי, המוכר רק במיעוט קטן ממדינות תבל". עם זאת, הוא ציין כי יש "הגינות אנושית ומשפטית" בהענקת זכויות כלכליות וחברתיות לזוגות הומוסקסואלים.

רובינשטיין הצטרף לעמדת הרוב שפסלה את חוק טל וקבעה שאינו חוקתי. הוא כתב כי חוק חדש שיסדיר את גיוס החרדים יצטרך לאמץ אמצעים משמעותיים בהרבה, והעלה את האפשרות של מכסות שיגבילו את מספר הפטורים מגיוס מטעמי לימוד תורה. בפסיקתו זו, כמו ברוב פסיקותיו האחרות, שילב נימוקים רבים מהמקורות המחזקים את עמדתו. הוא אף כתב כי חוויותיו האישיות כמתפלל בבית כנסת שבו רבים מקבצי הנדבות בני הציבור החרדי, מלמדות אותו על המצוקה שאליה מוביל הסדר הגיוס את הציבור הזה.

הוא נמנה עם השופטים שאישרו, על חודו של קול אחד, את חוק האזרחות והכניסה לישראל, המאפשר למנוע מאזרחים ישראלים להביא לארץ את בני זוגם הפלסטינים.

דין אזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן כללי, רובינשטיין סובר ש"יש מקום לשנות מן "הגישה המצמצמת בנוגע להתערבותם של בתי המשפט בפסקי בוררות" - ולנקוט בגישה המאפשרת לבתי המשפט לתקן טעויות מסוגים מסוימים בפסקי בוררות", עמדה הנמצאת במיעוט בבית המשפט העליון.[26]

חופש הפרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

השופט העליון סלים ג'ובראן נמנע מלשיר את התקווה בעת השבעת נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס בפברואר 2012. הדבר עורר ביקורת רבה, אך כעמיתו לבית המשפט העליון יצא רובינשטיין להגנתו, ובמכתב ששלח לכל השופטים בארץ כתב כי אין לחייב אזרחים ערבים בשירת ההימנון שאינו משקף את שורשיהם.[27]

ככלל, זוהה רובינשטיין כשופט שמרן.[28]

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרים רובינשטיין, יולי 2017

נשוי למרים רובינשטיין, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים ומנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה. בעת שהיה היועץ המשפטי לממשלה, היה חשש כי יכהן בתפקיד שבו הוא למעשה הממונה על אשתו, וכי יש בכך משום ניגוד עניינים, והפרה של כללי התקשי"ר (תקנון שירות המדינה). לבסוף נקבע כי שניהם יוכלו להמשיך בתפקידיהם, כיוון שאינו ממונה עליה ישירות.

לקראת הבחירות לראשות הממשלה בין אהוד ברק לאריאל שרון בתחילת שנת 2001 טען בחוות דעת כי אין זה מסמכותה של ממשלת מעבר לנהל משא ומתן מדיני. לאחר שחוות הדעת פורסמה, היא נתמכה על ידי שרון והימין וגונתה על ידי ברק ושריו.

במקרה אחר, ערב בחירות 2003 הודלפו לעיתון הארץ פרטים מחקירות כנגד שרון ובפרט על הלוואות שקיבל מסיריל קרן. רובינשטיין פעל בנחרצות, או לפי גרסת מבקריו ב"להיטות יתר" (ביטוי שרובינשטיין עצמו השתמש בו כדי לבקר את חקירותיו של משה מזרחי), כדי לחשוף את המדליף, שהתברר כאשת הפרקליטות ליאורה גלט-ברקוביץ'. רובינשטיין כלל במושאי חקירה גם את העיתונאי ברוך קרא שחשף את הפרשה והורה על חשיפת שיחות הטלפון שלו, צעד לא מקובל כנגד עיתונאי.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתן "פרס השלום" של קרן גבריאל שרובר על חלקו בשלום עם ירדן. קיבל תואר ד"ר לשם כבוד מהישיבה יוניברסיטי בניו יורק, מהסמינר התאולוגי היהודי בניו יורק ומאוניברסיטת בר-אילן.

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובינשטיין חיבר מספר ספרים בענייני משפט וממשל:

 • שופטי ארץ, הוצאת שוקן
 • דרכי שלום, הוצאת משרד הביטחון
 • נתיבי ממשל ומשפט, הוצאת משרד הביטחון, 2003

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רובינשטיין על אנטישמיות, באתר גלובס, 24 באפריל 2004
 2. ^ נער בן 11.5 חתן התנ"ך של מחוז תל אביב, על המשמר, 12 בדצמבר 1958
 3. ^ רות בונדיראשון מתוך רבבה, דבר, 30 בינואר 1959
 4. ^ רובינשטיין - ערובה להצלחה, מעריב, 23 בפברואר 1970
 5. ^ דניאל בלוךפרופ' אבינרי הגיש התפטרותו לדיין, דבר, 22 ביוני 1977
 6. ^ אמנון אברומוביץ, הסיבוב השני, מעריב, 17 בדצמבר 1982
 7. ^ דברי נפתלי לביא באהרון דולב, אליקים רובינשטיין: העילוי של דיין במשרד של שמיר, מעריב, 29 באוגוסט 1986
 8. ^ אילן כפירככל שקרבה שעת המו"מ גבר בביירות הדיבור בשני קולות, מעריב, 28 בדצמבר 1982
  אילן כפירהצוות הישראלי בפעולה, מעריב, 4 במאי 1983
 9. ^ מינוי שרירותי, מעריב, 6 באפריל 1984
 10. ^ החלטה בתיק החקירה נגד ראש הממשלה לשעבר מר בנימין נתניהו, גב' שרה נתניהו מר משה ליאון ומר עזרא סיידוף, 27 ספטמבר, 2000
 11. ^ עלון השבת של צהר, ו' שבת, תש"ע
 12. ^ ע"א 4239/15, סעיף ג' לפסק דינו של השופט רובינשטיין(הקישור אינו פעיל, 14 ביוני 2017)
 13. ^ רע"א 6519/09, פסקה ח' וראו הערת החידוד שלו בע"א 8168/03 ובבר"ם 1676/15
 14. ^ ראו למשל ע"א 3534/07
 15. ^ ראו למשל: ע"א 6267/14, סעיף ג' לפסק דינו של רובינשטיין
  ע"א 7869/14
  ע"א 4525/13
  ע"א 6763/15
  ע"פ 7253/14
  בש"פ 5543/15
 16. ^ בג"ץ 2684/12
 17. ^ עע"מ 8832/12
 18. ^ עע"ם 7335/10, סעיף לט
 19. ^ רע"א 470/08, סעיפים ח, ט וכ"ד
 20. ^ ע"פ 8512/14, סעיף ג' לפסק דינו
 21. ^ בג"ץ 5161/14
 22. ^ בג"ץ 5023/08
 23. ^ ע"פ 8512/14, סעיף ד' לפסק דינו
 24. ^ עע"ם 4011/05, פסק דין מיום ה' באדר א התשס"ח, פסקה ה' לפסק דינו של רובינשטיין
 25. ^ בג"ץ 554/05
 26. ^ רע"א 10001/08
 27. ^ אביעד גליקמן, רובינשטיין למען ג'ובראן: לא חייב לשיר התקווה, באתר ynet, 1 במרץ 2012
 28. ^ שרון פולבר, האקטיביזם של שקד מבסס את השמרנות בעליון, באתר הארץ, 24 בפברואר 2017