מבט ספורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל התוכנית

מבט ספורט (או מבט לספורט) היה מגזין ספורט ותיק ששודר בעבר בערוץ הראשון.

"מבט ספורט" הייתה תוכנית הספורט הטלוויזיונית העברית הראשונה, ובמשך שנים רבות היא זכתה להצלחה רבה ונחשבה למקבילה הטלוויזיונית של תוכנית הרדיו שירים ושערים. בעבר הנחו את התוכנית ניסים קיויתי, יורם ארבל, אורלי יניב ודן שילון, ובה החלו את הקריירה הטלוויזיונית שלהם. גם רפי גינת החל את דרכו בערוץ הראשון כעורך וכתב ב"מבט ספורט".

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מבט ספורט" היא מהותיקות שבתוכניות הערוץ הראשון. היא החלה את שידוריה כמעט עם הקמת הערוץ ב-1968 והיא למעשה התוכנית השנייה הכי ותיקה בערוץ, אחרי "מבט לחדשות" (אם כי, מכיוון שלא שודרה באופן רציף במהלך כל השנים שחלפו מאז, יש הטוענים שכתר התוכנית השנייה בותיקותה מגיע לפסוקו של יום). היא החלה את שידוריה עם שידור תקצירים מהאולימפיאדה במקסיקו סיטי.

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תדירות ושעות השידור של התוכנית שונו במהלך השנים. התוכנית הייתה תוכנית שבועית, אשר שודרה בתחילה במוצאי שבת וסיקרה את משחקי הליגה בכדורגל שנערכו באותו יום. מאוחר יותר הועברה התוכנית לימי חמישי בשעה 20:00 (במקום "משחק השבוע" ששודרה קודם באותה משבצת שידור), ועסקה בעיקר בסיכום אירועי הספורט שאירעו במהלך השבוע. בשנות השמונים זכתה התוכנית לפופולריות גבוהה, לאור הבלעדיות של הערוץ הראשון באותה תקופה והנגישות הרבה יותר לשידורי ספורט איכותיים (וביטול המחיקון, אשר איפשר לשדר תקצירים וכתבות בצבע).

פתיח התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות הפתיחה של התוכנית משנים אלה, אחד המוכרים בישראל, לווה בנעימה בשם "Jägerlatein"[1], שהולחנה על ידי המלחין הגרמני ג'יימס לאסט ונלקחה מתוך תקליטו "Non Stop Dancing '68". הנעימה נבחרה על ידי יגאל שילון בשנת 1969 ולוותה באנימציה דמוית מחשב שהונפשה על ידי האומן יוחנן לקיצביץ'[2].

ביטול התוכנית והחלפתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות התשעים, לאחר שהערוץ הראשון איבד רבות מזכויות השידור שלו בתחום הספורט, ובעידן הטלוויזיה הרב-ערוצית, בוטלו שידורי התוכנית לתקופה מה. אחר כך חזרה התוכנית במתכונת חדשה בשם חמשוש בספורט.אבל אחר כך בוטלה. בקיץ 2011 עלתה תוכנית חדשה בשם היום בספורט שהייתה משודרת בימים א'-ה',וירדה משידור בשנת 2012.

כיום משודרת תוכנית ספורט מסכמת הנקראת "סופ"ש בספורט", המשודרת בימי חמישי בשעה 19:00.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יצוין, כי הנעימה משמשת גם כאות הפתיחה לתוכנית הספורט The Sunday Game בטלוויזיה האירית.
  2. ^ מתוך השירשור "פתיחת מבט ספורט משנות ה-80" בפורום האתר סדרות הטלוויזיה הקלאסיות.