מבצע לבלוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבצע סיגל
תאריך התחלה: 16 באוקטובר 1980
תאריך סיום: 17 באוקטובר 1980
משך הסכסוך: לילה אחד
מקום: בקרבת הכפר עישייה צפונית לנהר הליטאני שבלבנון
עילה: השמדת תשתיות ופגיעה בפעילי ארגוני טרור
תוצאה: ניצחון ישראלי
הצדדים הלוחמים

ישראלישראלישראל

לבנוןלבנון לבנון

ראשי מדינה
Emblem of Israel.svg מנחם בגין   
מפקדים

?

כוחות
אבדות

15 מחבלים הרוגים

מבצע לבלוב היה מבצע צבאי של צה"ל שנערך בליל 16 - 17 באוקטובר 1980, ובו פשטו לוחמים מחטיבת הצנחנים וחטיבת גולני על בסיס מחבלים בלבנון, במטרה לפגוע במחבלים ולהרוס תשתיות טרור.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1980 התגבשה בצה"ל התפיסה כי הכרחי לשוב ולבצע פעולות יזומות בשטח לבנון על מנת להביא שקט ליישובי הצפון בפרט ולתושבי ישראל בכלל. הרמטכ"ל, רפאל איתן, הורה לאלוף פיקוד הצפון, אביגדור בן-גל, להיערך לביצוע פשיטה צפונית לנהר הליטאני שבלבנון. הפעולה הוטלה על כוחות מחטיבת גולני, עליה פיקד אל"ם אילן בירן. בנוסף השתתף כוח מחטיבת הצנחנים.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות נעו באמצעות כלי רכב עד לנקודת הפריקה בקליעה ובמרג' עיון. עם רדת הלילה החלו הכוחות לנוע מרחק בן 20 קילומטרים לעבר היעדים. לאחר חציית נהר הליטאני, בסיוע לוחמי שייטת 13, שהקימו גשר ואבטחו את הכוח טיפסו הכוחות ועלו לרמת ארנון עד אשר היו מצויים בקרבת היעדים ונערכו לתקיפה. כוח משולב שהורכב מסיירת הצנחנים ומפלוגת הנ"ט של החטיבה, בפיקוד מפקד הסיירת, שמאי רן, תקף מוצב מחבלים, פגע במחבלים והרס את המוצב. במקביל ארב כוח מגדוד 13 בפיקוד המג"ד עדי אדירי, לכוחות התגבורת של המחבלים והשמיד שני רכבי מחבלים על כביש סמוך. לאחר שהכוחות הרסו את המבנים ואת אמצעי הלחימה ביעד, נסוגו הכוחות 3 קילומטרים והתפנו באמצעות מסוקי "יסעור" ושבו לישראל[1].

תוצאות המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות צה"ל הרגו כ-15 מחבלים, פצעו מספר מחבלים נוספים והרסו את המבנים ביעד. לכוחות צה"ל לא היו נפגעים והמבצע הוכתר בהצלחה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]