אביגדור בן-גל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אביגדור בן-גל
אין תמונה חופשית
נולד 1936 (בן 79 בערך)
מקום לידה לודז', פולין
עלה לישראל 1943
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1956 - 1983
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מבצע קדש  מבצע קדש
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מבצע ליטני
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה

תפקידים אזרחיים

דירקטור בחברות שונות, יו"ר מועצת המנהלים של התעשייה האווירית

אביגדור (יאנוש) בן-גל (נולד ב-1936) הוא אלוף במילואים בצה"ל, היה מפקדה של חטיבה 7 שלחמה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, אלוף פיקוד הצפון, ואחר כך מפקד גיס במבצע שלום הגליל.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביגדור בן-גל נולד בלודז' שבפולין ב-1936 בשם יאנוש, בנם של יעקב ויונה ואחיה הצעיר של אילנה. בהיותו בן שלוש פרצה מלחמת העולם השנייה, ובעקבותיה ברחו הוריו עמו לברית המועצות והגיעו לסיביר. הוריו נעלמו במהלך המסע, והוא נותר עם אחותו. השניים הגיעו לפרס ומשם עלו לארץ ישראל עם ילדי טהראן ב-1943.

את דרכו בצה"ל החל ערב מבצע קדש (1956). הוא שובץ בחיל השריון ועבר הכשרה כלוחם וקורס מפקדי טנקים. בהמשך השלים קורס קצינים ושימש כמפקד מחלקת טנקים. בשנים 1964-1962 יצא ללימודי פיקוד ואסטרטגיה בצרפת. שירת כקצין אג"ם של חטיבה 7, בעת סיור מבצעי עלה רכבו על מוקש, הוא נפצע ברגלו ונותר עם צליעה מאז‏[1]. במלחמת ששת הימים שירת כקצין אג"ם בחטיבה 200. במלחמת ההתשה פיקד על גדוד בחטיבה 7, שפעלה באזור תעלת סואץ, ואחר כך פיקד על חטיבה 7.

מלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערב מלחמת יום הכיפורים, כללו כוחות צה"ל בגבול עם סוריה חטיבת שריון אחת בלבד (חטיבה 188). לאור הצטברות הידיעות על אפשרות של מלחמה קרבה, הועלתה חטיבה 7 - בהוראת שר הביטחון משה דיין - מסיני, לתגבור הכוחות ברמת הגולן, למרות שכל הצמרת הביטחונית, לרבות דיין, לא ייחסה סבירות רצינית לאפשרות של מלחמה. למעשה, הכפילה פעולה זו את מספר הטנקים של צה"ל בחזית הסורית ערב המלחמה. בדיעבד, תרמה לחימתה של החטיבה בפיקוד בן גל, תרומה מכרעת למאמץ בלימת המתקפה הסורית ברמת הגולן.

לחימת החטיבה בגבורה, למרות האבידות הכבדות שספגה, הדפה את הפלישה הסורית בגזרה הצפונית של רמת הגולן, בסדרת קרבות בלימה (ביניהם הקרב שזכה לכינוי קרב עמק הבכא), עד להגעת כוחות המילואים לחזית. בהמשך המלחמה, לאחר הטיית מאזן הכוחות בחזית, וסילוק הסורים מכל השטחים שכבשו ברמת הגולן, השתתפה החטיבה גם בפלישה לשטח סוריה וכיבוש המובלעת.

פיקודו של בן גל על החטיבה לאורך כל המלחמה הקשה, זכה להערכה רבה בצה"ל ובציבור, ורבים מהלוחמים בפיקודו זכו בעיטורים, ובראשם אביגדור קהלני מג"ד 77, שקיבל את עיטור הגבורה.

אלוף פיקוד הצפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה ב-1974 קיבל בן-גל את הפיקוד על עוצבת געש בפיקוד הצפון והועלה לדרגת תת-אלוף.

ב-1976 מונה לעוזר ראש אג"ם במטכ"ל בדרגת אלוף, והיה בין האחראים לתכנון וביצוע מבצע יונתן, הוא מבצע אנטבה.

באוגוסט 1977 מונה לאלוף פיקוד הצפון, תפקיד אותו מילא עד 1981. תקופת כהונתו כאלוף הפיקוד התאפיינה במתח גובר בגבול לבנון, מצד המחבלים של אש"ף בראשות יאסר ערפאת, שביצעו פיגועי טרור, רצח אזרחים, וירי קטיושות לעבר ישובי הצפון.

בחודש מרץ 1978, לאחר פיגוע כביש החוף[2] נאלץ צה"ל להגיב, ויצא למבצע הגדול הראשון שלו בלבנון - מבצע ליטני[3]. לאחר נסיגת צה"ל, שבו המחבלים והחריפו את הפיגועים, ואת הירי על אזרחים. האלוף בן גל נודע בדרישתו להגיב בתקיפות, ואכן צה"ל הגיב בירי אל המחבלים, ובשורה ארוכה של מבצעים בשטח לבנון. משגברו התקפות המחבלים, והמתח גאה, הזהיר ראש הממשלה מנחם בגין את נשיא סוריה (שבחסותו פעלו המחבלים מגבול לבנון) בעצרת לקראת בחירות 1981 "אסד, תיזהר! יאנוש ורפול מוכנים!". תחת פיקוד בן גל ביצע פיקוד הצפון מספר פשיטות כנגד יעדי מחבלים בלבנון ובהן מבצע שלכת, מבצע מנורה, מבצע איש דמים, מבצע מוביל[4], מבצע סיגל ומבצע צלצל.

ב-1981 סיים את תפקידו כאלוף פיקוד הצפון, ובהמשך התמנה בן-גל למפקד גיס 446 בפיקוד הצפון, תפקיד במסגרתו פיקד על כוחות צה"ל בגזרה המזרחית במהלך מלחמת לבנון הראשונה. בתפקידו זה היה אחראי (יחד עם סגנו, האלוף אהוד ברק) על כל מהלכי הקרבות מול הסורים, וכיבוש כל השטח בגזרה המזרחית עד כביש ביירות-דמשק. במהלך התקדמות הכוחות, נקלע כח מהגיס למארב ליד סולטאן יעקוב, וספג נפגעים רבים, לרבות מספר חיילים שנפלו בשבי, ו-3 נעדרים (באומל, כץ, ופלדמן) שגורלם לא נודע עד היום. ב-1983, לאחר שהתמודד על תפקיד הרמטכ"ל, אך לא מונה - פרש בן-גל מצה"ל בדרגת אלוף.

לאחר פרישתו מצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם שחרורו היה לאיש עסקים: הוא כיהן כיו"ר דירקטוריון במספר חברות השקעות, סחר, ייעוץ והנדסה. בשנים 1988-1996 כיהן בתפקיד מנכ"ל תה"ל (תכנון המים לישראל), ובשנים 1996-1999 כיהן כיו"ר מועצת המנהלים של התעשייה האווירית.

משנת 2009 מכהן כיו"ר מועצת המנהלים של קבוצת אנ.אס.או. טכנולוגיות בע"מ.

לבן-גל שבעה ילדים: גלית ואבנר מנישואיו הראשונים, דוד, יונתן ושאול מנישואיו השניים, ועילי וטוהר מנישואיו האחרונים.

התבטאויות בתקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1979, כשהיה אלוף פיקוד הצפון, נזף שר הביטחון, עזר ויצמן, בבן-גל בעקבות התבטאות חריגה בעניין ערביי ישראל‏[5].

לאחר שחרורו מצה"ל התבטא בעיקר בנושא מלחמת לבנון. בן גל טען ששיתוף הפעולה עם הנוצרים בלבנון היה מוצדק כי לא היה שותף אחר בלבנון. כן אמר שללא לחימה נגד הסורים לא היה ניתן להביא לפתרון בלבנון. עם זאת הוא אמר ששינוי מטרות המלחמה המוצהרות במהלך המלחמה לא התקבל טוב בציבור והשפיע לרעה על הלחימה והיכולת להשיג את המטרות‏[6]. בן-גל הודה שצה"ל לא עמד במשימות שהוטלו עליו במלחמה בזמן שהוקצה לו וייחס זאת להערכה לא נכונה של היכולת של לוחמי אש"ף בלחימה בשטח בנוי. בן-גל גם טען שלא ניתן לצה"ל מספיק זמן כדי להלחם נגד הסורים והיה צריך לתת לגיס לצאת למלחמה נגד הסורים מיד ביום הראשון של הלחימה‏[7]. בן-גל גם טען שהטעויות במלחמה נבעו מניהול כושל‏[8] ומכך ש"יצאנו למלחמה עם טשטוש די גדול של היעדים הטקטיים והמטרות המערכתיות". על הבקורת של עמנואל ולד הוא אמר שולד אינו מתאים להטיל ביקורת בצבא ושדרך פרסום הדו"ח מעיד על נקמנות‏[9].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מרדכי גור, ראש המטה הכללי, הוצאת מערכות, עמ' 201
 2. ^ דן ארקין, יהושע כהנא ויוסף ולטר, זעקות אימה והתפוצצויות עזות נשמעו בתום מסע המוות של האוטובוס האדום, מעריב, 12 במרץ 1978
 3. ^ ערן נבון, ‏זאב בודד, באתר ישראל היום, 23 ביוני 2014.
 4. ^ עופר רגב והדס רגב-ירקוני, "890 לא חוזרים עד שמבצעים", פורת הוצאה לאור, מרץ 2009, עמודים 127-128.
 5. ^ יהושע ביצור ומנחם רהט, יאנוש: חצי מליון ערבים בגליל מחכים להזדמנות לדפוק אותנו, מעריב, 10 באוגוסט 1979
  יעקב ארזליאנוש נגרם עוול, מעריב, 15 באוגוסט 1979
 6. ^ דורית לנדס, אי כיבוש ביירות נבע מחוסר בטחון, מעריב, 1 בינואר 1984
 7. ^ יאנוש בן גל: ההערכות לא התממשו, מעריב, 7 ביוני 1985
 8. ^ יוסף ולטר, רפול נגד יאנוש, מעריב, 4 ביוני 1987; המשך
 9. ^ ינוש: צורת פרסום דו"ח ולד מעידה על נקמנותו, מעריב, 20 במאי 1986


[הסתרה]
מפקדי חטיבה 7 7thArmoredBrigade.svg

שלמה שמיר · בן דונקלמן · יוסף איתן · שמואל גודר · אורי בן ארי · אהרון נחשון · דוד (דדו) אלעזר · ישראל טל (טליק) · אריה שחר (שוורצמן) · אברהם (ברן) אדן · הרצל שפיר · שלמה (צ'יץ') להט · שמואל גונן (גורודיש) · יעקב אבן · גבריאל עמיר · אביגדור (יאנוש) בן-גל · אורי אור · אביגדור קהלני · יוסי בן-חנן · נתי גולן · איתן קינן · מאיר זמיר · רפי נוי · אמי פלנט · אפרים לאור · דוביק טל (רוזנטל) · צבי גנדלמן · יצחק (חקי) הראל · גרשון הכהן · דן ביטון · שמואל רוזנטל · יעקב אייש · חלוצי רודוי · אייל זמיר · אמנון אשל · רועי אלקבץ · יעקב בנג'ו · עודד בסיוק · נדב לוטן · דן נוימן

[הסתרה]
מפקדי עוצבת געש Logo-ugda-36.png

·אברהם יפה · צבי זמיר · עוזי נרקיס · אלעד פלד · שמואל גונן · רפאל איתן · אביגדור בן-גל · אמיר דרורי · אורי אור · אורי שגיא · עמרם מצנע · אביגדור קהלני · מתן וילנאי · יהודה פלד · נתי גולן · מאיר דגן · עמירם לוין · יצחק בריק · משה עברי סוקניק · שי אביטל · בני לידור · צבי גנדלמן · אבי מזרחי · גרשון הכהן · אלי רייטר · סמי תורג'מן · אייל זמיר · תמיר היימן · יצחק תורג'מן · יעקב בנג'ו

[הסתרה]

משה כרמל · יוסף אבידר · משה דיין · אסף שמחוני (ממלא מקום) · משה צדוק · יצחק רבין · מאיר זורע · אברהם יפה · דוד אלעזר · מרדכי גור · יצחק חופי · מרדכי גור · רפאל איתן · אביגדור בן-גל · אמיר דרורי · אורי אור · יוסי פלד · יצחק מרדכי · עמירם לוין · גבי אשכנזי · בני גנץ · אודי אדם · גדי איזנקוט · יאיר גולן · אביב כוכבי