פלנ"ט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פלוגת הנ"ט (פלנ"ט = פלוגה נגד טנקים, ידועה כ"עורב", על שם טיל העורב שהיה לה) היא יחידה מובחרת בצה"ל והיא אחת משלוש הפלגות המרכיבות את גדודי הסיור. יעוד היחידה בעת הקמתה היה נ"ט והשמדת רכבי אויב משוריינים (נגד טנקים ונגד רק"ם). ב-2015 היחידה עברה רה-ארגון והפכה ליחידת איסוף מודיעין, תצפיות והכוונת אש וסימון מטרות עבור תותחנים שריון חי"ר וחיל האוויר והשמדת מטרות איכות בעומק האויב.

בצה"ל יש פלגת עורב אחת לכל אחת מ-4 חטיבות החי"ר (נח"ל, צנחנים, גולני, גבעתי). פלגות העורב נותנות בעת מלחמה מענה לתמרון החטיבתי או אוגדתי ומספקות לחטיבה מודיעין איכותי מעומק השטח על ידי שימוש באמצעי תצפית ואיכון מתקדמים הקיימים בה. כמו כן ליחידה יכולות הסוואה מתקדמות המשמשות אותה לתצפיות מעומק השטח ללא חשש חשיפה.

ההגעה ליחידה מותנית ביציאה לגיבוש יחטיו"ת של אחת מחטיבות החי"ר שאליו זכאים לצאת בעלי פרופיל רפואי של 82 ומעלה, ומבדק כושר גופני קצר. הגיבוש אורך 4 ימים ונחשב לגיבוש קשה. שבהם נבחנים בכושר גופני, ביכולות חברתיות, ובהתנהגות ברגעי קושי ולחץ בסוף הגיבוש משובצים המתקבלים לאחת מן היחידות החטיבתיות (עורב, פלס"ר, פלחה"ן).

המסלול אורך כ-15 חודשים שמתוכם 6 חודשים הם הכשרת חי"ר בסיסית (רובאי 07) שבהם נדרש לעבור תכנים שעובר כל חייל קרבי (שדאות, אימוני ירי, מסעות, ושבועות המסכמים את הכשרת החי"ר) בסיום פרק הכשרת החי"ר עולים לפלוגת ההכשרות יחד עם שאר הגדס"ר ושם מוכשרים הלוחמים ללוחמי עורב. המסלול כולל בתוכו אימוני לו"ז, קרב מגע, הסוואה, מסעות עם משקלים, קורסים ותכנים ייעודיים, ומסכמים (החלק האחרון של המסלול שמסכם את התכנים שהוכשרת עליהם במהלך המסלול) המסלול מסתיים בטקס הענקת סיכת לוחם גדס"ר הייעודי לכל חטיבה.

היסטוריה ופעילות מבצעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורב גולני[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת עורב גולני.

עורב צנחנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת עורב צנחנים

את משימת הקמת פלוגת הנ"ט הראשונה של חטיבה 35 קיבל לידיו אמנון דותן וסגנו יואב גוטסמן בשנת 1974. באוגוסט 1980 התגבשה במטכ"ל תוכנית לכיבוש מספר נקודות אסטרטגיות ברכס ארנון שבלבנון, כשבמרכזן מבצר "הבופור". אל הפעולה המסוכנת גויסו מיטב הלוחמים מן העורב, סיירת צנחנים, פלחה"ן צנחנים, סיירת גולני, שייטת ומטכ"ל. במתקן האימונים המבודד הוחתמו כולם על הסכם סודיות והאימונים יצאו לדרך. במשך למעלה משבועיים ביצעו הכוחות מודלים של כיבוש המוצבים במבצרים "קלעת נמרוד" ומבצר "גמלא", התרגולות כללו כיבוש חלקים שונים ביעד במקביל בשיתוף פעולה עם מסק"רים, חציית הליטאני בהשטה על ידי השייטת, חילוץ בגלישה ועוד תרגולות שונות ומסובכות.

עורב נח"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת עורב נח"ל

יחידת הנ"ט של חטיבת הנח"ל הוקמה בשנת 1991

עורב גבעתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת עורב גבעתי.

יחידת הנ"ט של חטיבת גבעתי הוקמה בשנת 1983

מפקדים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתן צמחו ופיקדו על פלוגות הנ"ט כמה מהמפקדים הבולטים בצה"ל ובהם: האלוף יאיר גולן, שהתגייס ופיקד על פלנ"ט צנחנים, רב-אלוף והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט שפיקד על פלנ"ט גולני, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, אלוף הרצי הלוי ואלוף אמיר ברעם, שפיקדו על פלנ"ט צנחנים, אלוף יואל סטריק שפיקד על פלנ"ט גבעתי. וכן הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אורות שאול תל אביב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]