פלנ"ט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פלוגת הנ"ט (פלנ"ט = פלוגה נגד טנקים, ידועה כעורב) היא אחת משלוש היחידות המובחרות החטיבתיות הפועלות תחת גדוד הסיור ומתמחה בלוחמה נגד טנקים ונגד רק"ם. היחידה מפעילה גם טילי נ"א המשמשים לפגיעה ביחידות חי"ר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל חטיבת חי"ר בצבא ההגנה לישראל, הן בסדיר והן במילואים, יש גדוד סיור חטיבתי (זולת חטיבת כפיר שעתידה להקים גדס"ר ובו פלנ"ט) אשר מורכב מפלוגת סיור (פלס"ר), מפלוגת הנדסה וחבלה (פלחה"ן), וכאמור - מפלוגת נ"ט (פלנ"ט). הצורך בפלוגת נ"ט חטיבתית עלה לאחר מלחמת יום הכיפורים[1], ובמחזור אוגוסט 1974 התגייס צוות סדיר ראשון ליחידת העורב הראשונה, שהוקמה בחטיבת הצנחנים[2].

פלוגה נגד טנקים ידועה בכינויה פלוגת העורב, על שם טילי ה"עורב" (TOW) בהן היא משתמשת. לוחמי ה"עורב" מכונים גם "ציידי טנקים".

יעודה העיקרי של יחידת ה"עורב" בשעת מלחמה הוא איתור והשמדת איומים בטווחים רחוקים כגון טנקים, רק"מים ויחידות חי"ר של האויב. כשה"עורב" לא עוסקת בציד טנקים, היא משמשת כיחידת חיל רגלים מובחרת למשימות התקפיות מורכבות, ועל כן מסלול ההכשרה הוא ארוך ומפרך יותר מיחידות רגילות (16 חודשים).

המסלול הארוך כולל: טירונות ואימון מתקדם, טירונות יחידה, סיור, ניווטים, קורסים ייעודיים וקורס נ"ט.

פעילות מבצעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל השנים בהן היו קיימות יחידות נ"ט בצה"ל, היו מקרים בודדים בלבד בהם התבצע ירי נ"ט על טנקי אויב. ב-9 ביוני 1982, במהלך מלחמת של"ג, ירה צוות מפלוגת הנ"ט של חטיבת הצנחנים, בפיקודו של המ"פ ניר שרוף, טיל עורב בפעם הראשונה לעבר טנקים סוריים בדאמור, והשמיד את המטרות[3]. האירוע המפורסם ביותר התרחש בזמן מלחמת לבנון הראשונה, ב-11 ביוני 1982, בקרבת הכפר עמיק במורדות המזרחיים של ג'בל בארוכ. עפר שלח, שהיה מ"מ בחטיבת צנחני מילואים שהשתתף בקרב, כתב על כך בספרו "שבויים בלבנון", כי- "בדקות האחרונות שלפני הפסקת האש השמיד מארב קרקעי של החטיבה אחד עשר טנקי טי- 72; זה היה המפגש הראשון של טילים מתוצרת ארצות הברית עם הטנק החדיש ביותר שייצרה ברית המועצות באותה עת, כה חדיש עד שאיש לא היה בטוח שטילי ה"עורב" אכן יחדרו את שריונו[4]."

בשנות הלחימה האחרונות, בהיעדר משימות המתאימות לייעודן המקורי של יחידות ה"עורב", מוצאים את עצמם גדודי הסיור, ובתוכן ה"עורב" עוסקים במלחמה בטרור. מיום הקמתם השתתפו יחידות ה"עורב" בכל מלחמות ישראל ומבצעים נוספים אותם יזם צה"ל במהלך השנים כמו:מלחמת לבנון הראשונה, האינתיפדה הראשונה, האינתיפדה השנייה, לחימה ברצועת הביטחון בדרום לבנון, מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה ומבצע צוק איתן.

ההגעה ליחידה היא דרך גיבוש יח"טיות (יחידות חטיבתיות), הנערך סמוך לגיוס לאחת מחטיבות החי"ר.

מפקדים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתן צמחו ופיקדו על פלוגות הנ"ט כמה מהמפקדים הבולטים בצה"ל ובהם: האלוף יאיר גולן, שהתגייס ופיקד על פלנ"ט צנחנים, רב אלוף והרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט שפיקד על פלנ"ט גולני, האלוף אביב כוכבי, אלוף הרצי הלוי ותא"ל אמיר ברעם, שפיקד על פלנ"ט צנחנים, אלוף יואל סטריק שפיקד על פלנ"ט גבעתי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הקמת היחידה - 1974, מתוך האתר הרשמי של עורב צנחנים.
  2. ^ פעילויות מבצעיות 1975-1982, מתוך האתר הרשמי של עורב צנחנים.
  3. ^ יומן קרב, פלוגת עורב צנחנים במלחמת לבנון, עורב צנחנים- האתר הרשמי
  4. ^ עפר שלח ויואב לימור, "שבויים בלבנון, האמת על מלחמת לבנון השנייה", הוצאת ידיעות ספרים, 2007 עמוד 327.