לדלג לתוכן

פלנ"ט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
סיכת עורב צנחנים
סיכת עורב גולני
סיכת עורב נח"ל
סיכת עורב גבעתי

פלוגת הנ"ט (פלנ"ט = פלוגה נגד טנקים, ידועה כ"עורב", על שם טיל העורב (TOW) בו הייתה מצוידת) היא יחידה מובחרת בצה"ל ואחת משלוש הפלגות המרכיבות את הסיירות החטיבתיות - גדודי הסיור. ייעודה בעת הקמתה היה השמדת רכבי אויב משוריינים (נגד טנקים ונגד רק"ם). היא הפעילה טילי נ"ט מדגם BGM-71 TOW שמכונים בצה"ל "עורב", ומאוחר יותר טילים ישראליים מדגם ספייק, תוצרת חברת רפאל. בשנת 2015 אורגנו הפלנ"ט מחדש והפכו ליחידות איסוף מודיעין קרבי, תצפיות, הכוונת אש, סימון מטרות עבור תותחנים, שריון, חי"ר וחיל האוויר והשמדת מטרות איכות בעומק האויב.

בצה"ל ישנה פלוגת עורב אחת בכל אחת מארבע חטיבות החי"ר כחלק מהסיירת החטיבתית (נח"ל, צנחנים, גולני, גבעתי). בעת מלחמה נותנות פלוגות העורב מענה לתמרון החטיבתי או האוגדתי ומספקות מודיעין קרבי איכותי מעומק השטח על ידי שימוש באמצעי תצפית ואיכון מתקדמים הקיימים בה. כמו כן ליחידה יכולות הסוואה מתקדמות המשמשות אותה לתצפיות מעומק השטח ללא חשש חשיפה.

ההגעה ליחידה מותנית ביציאה לגיבוש של אחת מחטיבות החי"ר שאליו זכאים לצאת בעלי פרופיל רפואי של 82 ומעלה, ומבדק כושר גופני קצר. הגיבוש אורך ארבעה ימים ונחשב לגיבוש מאתגר שבו נבחנים המועמדים בכושר גופני, ביכולות חברתיות, בהתמודדות עם רגעי קושי ועמידה תחת לחץ. בסוף הגיבוש משובצים המתקבלים לאחת מן היחידות החטיבתיות (פלנ"ט, פלס"ר, פלחה"ן).

המסלול ביחידה אורך כ-15 חודשים. שישה חודשים מתוכם הם הכשרת חי"ר בסיסית (רובאי 07) שבהם נדרש לעבור תכנים שעובר כל חייל קרבי (שדאות, אימוני ירי וקליעה, מסעות, ושבועות המסכמים את הכשרת החי"ר). בסיום פרק הכשרת החי"ר עוברים החיילים לפלוגת ההכשרות יחד עם שאר לוחמי גדוד הסיור ושם מוכשרים הלוחמים כלוחמי עורב. המסלול כולל בתוכו אימוני לוחמה זעירה, קרב מגע, הסוואה צבאית, מסעות תוך נשיאת משקלים, קורסים ותכנים ייעודיים, ומסכמים (החלק האחרון של המסלול שמסכם את התכנים שהוכשרו עליהם במהלך המסלול). המסלול מסתיים בטקס הענקת סיכת לוחם גדס"ר הייעודי לכל חטיבה.

ב-2021 שונה שם גדוד הסיור לשם "סיירת" שמאגדת בתוכה מספר פלגות.

היסטוריה ופעילות מבצעית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורב גולני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת הנ"ט (עורב) של חטיבת גולני הוקמה בשנת 1974, על ידי מיקי מוסברג,לאחר מלחמת יום הכיפורים, על ידי לוחמים מהפלוגות המסייעות של כל גדוד. היחידה הייתה בגודל של פלוגה, והוספו לה כיתת סיור וכיתת מרגמות. באמצע שנות ה-70 היחידה פורקה. היא הוקמה מחדש בשנת 1977 והתקיימה במתכונת זו עד שנת 2018. מאז שנת 2018 כחלק משינוי הגדסר"ים והפיכתם לסיירות שינתה פלוגת העורב את שמה לפלגה ג' סיירת גולני.

עורב צנחנים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

את משימת הקמת פלוגת הנ"ט הראשונה של חטיבה 35 קיבל לידיו אמנון דותן וסגנו יואב גוטסמן בשנת 1974. באוגוסט 1980 התגבשה במטכ"ל תוכנית לכיבוש מספר נקודות אסטרטגיות ברכס ארנון שבלבנון, כשבמרכזן מבצר בופור. אל הפעולה המסוכנת גויסו מיטב הלוחמים מפלוגת העורב, סיירת צנחנים, פלחה"ן צנחנים, סיירת גולני, שייטת ומטכ"ל. במתקן האימונים המבודד הוחתמו כלל הלוחמים על הסכם סודיות והחלו האימונים; במשך למעלה משבועיים ביצעו הכוחות מודלים של כיבוש המוצבים במבצרים "קלעת נמרוד" ומבצר "גמלא". התרגולות כללו כיבוש במקביל של חלקים שונים ביעד תוך שיתוף פעולה עם מסוקי קרב, חציית נהר הליטני בהשטה על ידי השייטת, חילוץ בגלישה ועוד תרגולות שונות ומסובכות.

יחידת הנ"ט של חטיבת הנח"ל הוקמה בשנת 1991.

עורב גבעתי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת הנ"ט של חטיבת גבעתי הוקמה בשנת 1983.

מפקדים ידועים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתן צמחו ופיקדו על פלוגות הנ"ט כמה מהמפקדים הבולטים בצה"ל ובהם הרמטכ"ל רב-אלוף במיל' אביב כוכבי, רב אלוף הרצי הלוי, אלוף אמיר ברעם, אלוף אבי גיל, אלוף במיל' יאיר גולן ותא"ל נמרוד אלוני שפיקדו על פלנ"ט צנחנים, רב-אלוף במיל' גדי איזנקוט שפיקד על פלנ"ט גולני, אלוף במיל' יואל סטריק שפיקד על פלנ"ט גבעתי והרב יובל שרלו, ראש ישיבת אורות שאול בתל אביב.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]