מבצע לולב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנדרטה לזכר חללי מבצע לולב 1956. האנדרטה חודשה בשנת 2012 בידי מועצה אזורית מטה יהודה ובית ספר שדה כפר עציון.

מבצע לולב (משטרת חוסאן) הוא פעולת תגמול שנערכה בליל הושענא רבה תשי"ז - 25 בספטמבר 1956 בחוסאן, כפר ערבי סמוך לבית לחם ולגוש עציון. הפעולה הייתה אחת האחרונות ולראשונה הופעל כוח חטיבתי יחדיו בפעולת תגמול.

הרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 בספטמבר ירו חיילים ירדנים ממוצב סמוך למנזר מר אליאס, במשתתפי כינוס ארכאולוגי שהתקיים ברמת רחל. כתוצאה מהירי נרצחו חמישה ונפצעו עשרות. הממשלה הירדנית טענה כי מדובר ב"חייל משוגע", טענה שהועלתה באופן קבוע במקרים מסוג זה, ומשקיפי האו"ם אישרו את הטענה, אף זאת לא בפעם הראשונה.

למחרת נרצחה ילדה ליד עין-אל באלאד שלמרגלות מושב עמינדב, והרוצחים קטעו את ידה ולקחו אותה עימם, כהוכחה להצלחתם, ופצעו את אמה. שתי פעולות אלה הגדישו את הסאה מבחינת ישראל. במקביל נרצח חקלאי בשדות קיבוץ מעוז חיים שליד בית שאן וחברו נפצע קשה. הרוצחים נמלטו מזרחה למדינת ירדן.

הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשלת ישראל אישרה לצה"ל לערוך פעולת תגמול ולפוצץ משטרה ירדנית באחד מהכפרים צוריף או חוסאן. הרמטכ"ל דיין קבע כי הפעולה תבוצע במשטרת חוסאן.

בפעולה השתתפו גדוד 890 של חטיבת הצנחנים, בפיקודו של רפאל איתן וגדוד נח"ל 88 של הנח"ל המוצנח, בפיקודו של מוטה גור, כוח ארטילרי ומטוס סיור, על הפעולה כולה פיקד סא"ל אריק שרון, מפקד חטיבת הצנחנים. המטרה הייתה לכבוש את מבנה המשטרה ליד הכפר חוסאן ולפוצץ אותו. גדוד 890 נשלח לפוצץ את המשטרה ואילו גדוד 88 נשלח לכבוש את כל מוצבי הגבול הירדנים הסמוכים למשטרה על מנת לאפשר נסיגה בטוחה מהמשטרה (מוצב אום קלעה, מוצב חורבת חמסה ומוצב הכפר חוסאן). במקביל נשלחו מספר כוחות משניים לחסום צירי גישה לתגבורות ירדניות. הפעולה בוצעה על פי התוכנית, תוך גרימת אבדות קשות לצבא ירדן - למעלה מחמישים לגיונרים נהרגו, המשטרה ומוצבי הגבול נהרסו ונשק נלקח כשלל. לצה"ל היו עשרה נופלים בקרב (3 בכיבוש המשטרה, 3 מפיצוץ מטען בכוח החסימה בין נחלין לחוסאן, ו-4 במוצב אום קלעה).

בפעולה זו קיבל רב"ט משה וייס את עיטור העוז, תיאור המעשה "לאחר שמפקדו נפל בקרב, הוא קיבל את הפיקוד על המחלקה והובילה קדימה עד להשגת המשימה. בפעולה זו נפצע והתעוור בשתי עיניו"[1].

פעולת התגמול שלאחר משטרת חוסאן הייתה פעולת קלקיליה, ב-10 באוקטובר 1956, הגדולה והאחרונה בפעולות התגמול שקדמו למבצע סיני.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה לחללי מבצע לולב הוקמה ממזרח למושב מבוא ביתר, בצד הכביש המוביל לבית לחם, במקום שממנו ניתן להשקיף אל משטרת חוסאן שנהרסה במבצע זה. לימים התרחב המושב מבוא ביתר ושוליו נוגעים ברחבת האנדרטה.

צורת האנדרטה מורכבת ממגן דוד המעוצב באבן, ועליו סמלי צה"ל והצנחנים, הוא אנדרטה לנופלים. היא ניצבת על במה משושה, הבנויה מאבני גיר והמוצבת במקום ממנו יצאו הלוחמים לפעולה בליל 25-26 בספטמבר 1956. האנדרטה משקיפה אל המורדות המערביים של הר חברון, וחקוקים עליה שמותיהם של עשרת הנופלים והפסוק: "מנשרים קלו מאריות גברו", ומועד נפילתם: כ"א בתשרי תשי"ז.

המשפחות השכולות וחבריהם של הנופלים, הם שיזמו את הקמת האנדרטה, והיא תוכננה ועוצבה בידי א' משעלי. טקס גילוי האנדרטה התקיים ביום כ"ה באלול תשכ"ד (2.9.1964).  

במקום בו התמקמה חולית הפיקוד הקדמית החטיבתית בפיקודו של אריאל שרון ובנוכחות משה דיין, חודשה והוצבה האנדרטה מחדש, בסמוך לבריכת המים של היישוב. טקס חנוכת האנדרטה המחודשת נערך ביום רביעי כז' טבת תשע"ג, 9.1.2013.

בשנים האחרונות עורך בית ספר שדה כפר עציון טקס אזכרה לחללי הפעולה יחד עם משפחות הנופלים וחבריהם לנשק באנדרטה בתאריך הקרב, הושענא רבה, ופועל לפריצת שביל שינציח את המבצע[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]