לדלג לתוכן

מבצע סופה נחרצת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ההתערבות הצבאית בתימן
הרס מההפצצות בצנעא
הרס מההפצצות בצנעא
הרס מההפצצות בצנעא
מלחמה: מלחמת האזרחים בתימן (2014–הווה)
תאריכים 26 במרץ 201521 באפריל 2015 (27 ימים)
קרב אחרי מבצע השבת התקווה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום תימן
הצדדים הלוחמים

ערב הסעודיתערב הסעודית ערב הסעודית
בחרייןבחריין בחריין
כוויתכווית כווית
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות איחוד האמירויות הערביות
קטר (מדינה)קטר (מדינה) קטר
מצריםמצרים מצרים
ירדןירדן ירדן
מרוקומרוקו מרוקו
סודאןסודאן סודאן
סנגלסנגל סנגל
סומליהסומליה סומליה
מאוריטניהמאוריטניה מאוריטניה

נתמכים בידי:
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית

תימןתימן תימן (ממשלת החות'ים)
חות'יםחות'ים החות'ים
נתמכים בידי:
איראןאיראן איראן

מנהיגים
ערב הסעודיתערב הסעודית סלמאן, מלך ערב הסעודית
כוויתכווית סבאח אל-ח'אלד א-סבאח
בחרייןבחריין ח'ליפה בן סלמאן אאל ח'ליפה
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות מוחמד בן זאיד אאל נהיאן
 
תימןתימן עבד אל-מלכ אל-חות'י 
כוחות

ערב הסעודיתערב הסעודית 100 מטוסי קרב
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות 30 מטוסי קרב
בחרייןבחריין 15 מטוסי קרב
כוויתכווית 15 מטוסי קרב
קטר (מדינה)קטר (מדינה) 10 מטוסי קרב
מצריםמצרים 4 ספינות מלחמה

לא ידוע


המצב בתימן נכון ל-9 באוקטובר 2022
  אזור הנשלט בידי חות'ים
  אזור הנשלט בידי נאמני עבד רבו מנסור האדי
  אזור הנשלט בידי "מועצת המעבר הדרומית"
  אזור הנשלט בידי ג'יהאדיסטים (אנצאר אל-שריעה ואל-קאעידה בחצי האי ערב) (בלבן)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ההתערבות הצבאית בתימן החלה עם תחילת מבצע סופה נחרצת (או מבצע סופה נחושה, בערבית: عملية عاصفة الحزم, בתעתיק: עמלית עאצפת אלחזם, מילולית: מבצע סופת הנחישות) בהשתתפות קואליציית מדינות ערביות ומוסלמיות ב-26 במרץ 2015. המבצע החל במטרה להדוף את המורדים החות'ים שכבשו חלקים נרחבים מתימן ולסייע לנשיא המודח עבד רבו מנסור האדי להשתלט מחדש על המדינה. ערב הסעודית עמדה בראש המבצע, וחברו אליה איחוד האמירויות הערביות, כווית, בחריין, קטר, ירדן, מצרים, מרוקו וסודאן. שכנותיה של תימן ומדינות האזור חששו מהאפשרות שהמורדים השיעים, הנתמכים בידי איראן, יצליחו לכבוש לחלוטין את המדינה לנוכח התקדמותם לעבר העיר הדרומית עדן, שם הקים הנשיא המודח ממשלה יריבה. המתקפה זכתה לתמיכה מצד ארצות הברית, הממלכה המאוחדת, צרפת וטורקיה ושל הליגה הערבית. מנגד, סין, רוסיה, איראן, עיראק וסוריה קראו לעצירת המבצע.

ב-21 באפריל 2015 הכריזה ערב הסעודית כי מבצע סופה נחרצת הסתיים לאחר שהושגו מטרותיו וכי החל מבצע השבת התקווה ערבית: عملية إعادة الأمل, בתעתיק: עמלית אעאדת אלאמל), שיתמקד בפתרון דיפלומטי במשבר. עם זאת, תקיפות כוחות הקואליציה נמשכו גם במסגרת מבצע השבת התקווה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ההתקוממות השיעית בתימן

ההתקוממות השיעית בתימן התחילה ביוני 2004 כאשר חוסיין באדרדין אל-חות'י, מתנגד משטר ומנהיג החות'ים, השייכים לשיעה הזיידיית המהווה כ-30% מאוכלוסיית המדינה, פתח במרד נגד ממשלת תימן. מרבית הלחימה התרחשה במחוז סעדה, שבצפון-מערב המדינה, אולם היא התפשטה גם למחוזות השכנים חאג'ה, עמראן, אל-ג'וף ואף מחוז ג'אזאן, שבערב הסעודית. ממשלת תימן טענה שהמורדים, שנקראים חות'ים על שם מנהיגם, מנסים להדיח אותה משלטונה ולכונן שלטון אסלאמי המבוסס על ההלכה השיעית. המורדים הצהירו כי הם "מגנים על הקהילה שלהם מפני אפליה" ומפני תוקפנות הממשלה. המשטר האשים את איראן בהכוונת המרידה ובמימונה.

גנרל עלי מוחסן אל-אחמר פיקד על הכוחות המזוינים של תימן והוביל את כל מתקפות הממשלה נגד המורדים מ-2004 ועד 2011, אז התפטר מתפקידו כדי להגן על המפגינים במהלך ההפיכה במדינה.

ב-20 בינואר 2015 תקפו המורדים את ביתו הפרטי של הנשיא עבד רבו מנסור האדי והשתלטו על ארמון הנשיאות בבירה צנעא. ב-6 בפברואר הודיעו החות'ים על פיזור הפרלמנט ועל הקמת מועצה נשיאותית שתנהל את ענייני המדינה בשנתיים הקרובות.

מהלך האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 במרץ, בשעה 1:00 לפי שעון מקומי, החלו מטוסי חיל האוויר של סעודיה להפציץ מטרות של החות'ים בצנעא ובמקומות נוספים במדינה. במהלך הגיחות האוויריות הושמד כמעט לחלוטין מערך הנ"מ של המורדים וכן ארבעה מטוסי קרב. בין המטרות היו שדה התעופה של הבירה ובסיס חיל האוויר א-דילמי. ריאד הודיעה שהיא שולטת במרחב האווירי של תימן לחלוטין והכריזה כי שמי המדינה אסורים לטיסה.

בהמשך היום, נמשך גל התקיפות האוויריות, שכוונו בין היתר נגד שדה התעופה במחוז סעדה, הסמוך לגבול עם סעודיה ומעוזם של החות'ים, נגד בסיס חיל האוויר אל-אנד בדרום תימן, שנכבש על ידי המורדים יממה קודם לכן, ונגד בסיס א-טריק, שבעיר תעז. כמו כן, מצרים שלחה ארבע ספינות קרב למפרץ עדן כדי להדק את הסגר הימי שהוטל על תימן. סעודיה הודיעה כי לא תאפשר לחות'ים לקבל אספקה כלשהי עד לתום המבצע[1]. הנשיא האדי נמלט מהמדינה והגיע לריאד, במטרה להשתתף בפסגת שארם א-שייח' במצרים ב-28 במרץ.

לטענת החות'ים, בהפצצות נפגעו גם שכונות מגורים וכתוצאה מכך נהרגו עשרות אזרחים, בהם ילדים. לפי דיווח של רשת אל-ערביה הסעודית, שלושה מפקדים בכירים בשורות החות'ים נהרגו במהלך ההפצצות - עבד אל-חליק אל-חות'י, יוסוף אל-מדני ויוסל אל-פישי[2].

במקביל, נמשכה הלחימה על הקרקע בין כוחות החות'ים לנאמני הנשיא האדי. בפאתיה הצפוניים של העיר עדן התנהלו קרבות בין החות'ים ללוחמי מיליציה הנאמנים להאדי. 13 מורדים ושלושה אנשי מיליציה נהרגו בחילופי האש. נאמני הנשיא הצליחו להשיב לידיהם את נמל התעופה בעדן, יום אחרי שהחות'ים השתלטו עליו.

ב-27 במרץ תקפו כוחות הקואליציה מתקן מכ"ם במחוז מארב ובסיס חיל אוויר במחוז אביאן. כמו כן, הופצצו בסיסים של משמר הרפובליקה ומתקן לאחסון טילים בבירה צנעא וכן בסיסים של המורדים במחוז סעדה. לטענת כלי תקשורת המזוהים עם החות'ים, 24 בני אדם נהרגו ועוד 43 נפצעו בהתקפה האווירית בבירה ו-15 איש אחרים איבדו את חייהם בסעדה בהפצצת שוק אזרחי. חרף המתקפה, המורדים רשמו הישגים בשטח, כשהצליחו לכבוש את עיר הנמל שקרה, שבמחוז אביאן, הנמצאת 90 קילומטרים ממזרח לעדן[3].

ב-28 במרץ פינו כלי שיט מהצי של ערב הסעודית 86 דיפלומטים סעודים, ערבים ומערביים מהעיר עדן בשל החשש מהשתלטות החות'ים. כמו כן, הותקפו יעדים של המורדים באל-חודיידה, בסעדה ובאזור צנעא. נוסף על כך, נפגעה שיירה של כוחות המורדים, שכללה משוריינים, טנקים ומשאיות צבאיות, בזמן שעשתה את דרכה מהעיר שקרה לכיוון עדן[4]. באותו יום הותקף גם בסיס טילים ארוכי טווח בסמוך לצנעא[5].

ב-29 במרץ הופצצו מחסן נשק, בסיס חיל אוויר ומפקדות של הכוחות המיוחדים בצנעא כמו גם מטרות במחוזות סעדה ואל-חודיידה. דובר הקואליציה, אחמד עסירי, הודיע כי יחידות ארטילריה ומטוסי קרב הועברו לאזור הגבול עם תימן כדי להרתיע את החות'ים שריכזו כוחות בקרבת הגבול. הוא טען כי הושמדו גם טילי סקאד וכי כל מטוסי הקרב בתימן הותקפו והוצאו מכלל שימוש.

ב-30 במרץ נהרגו כ-40 בני אדם, בהם ילדים, ויותר מ-200 נפצעו בהפצצת מחנה הפליטים אל-מזרק הסמוך למתקן צבאי במחוז חג'ה, שבצפון תימן. התקפות הקואליציה הסעודית פגעו גם בסמוך למתחם הנשיאות בצנעא ובשדה התעופה הבינלאומי בעדן. יום למחרת הופצצו מטרות במחוז א-דאלע במטרה לסייע לנאמני הנשיא האדי, כמו גם יעדים במחוזות סעדה וחג'ה. לטענת משרד ההגנה של תימן, שנשלט בידי המורדים, באותו יום נהרס גם מחסן מזון באל-חודיידה בתקיפות הקואליציה.

אפריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 באפריל נהרגו עשרות בני אדם בפיצוץ במפעל מזון באל-חודיידה. חלק מהדיווחים טענו כי הפיצוץ אירע בעקבות תקיפה אוויריות ואחרים טענו כי הוא התרחש מרקטות ששוגרו לעברו מבסיס צבאי סמוך. גורמי רפואה דיווחו כי נהרגו 25 בני אדם בפיצוץ, ואילו גורמים צבאיים טענו כי 37 איש איבדו את חייהם ועוד 80 נפצעו. באותו יום הותקפו גם מטרות צבאיות במחוז סעדה. כמו כן, חטיבה 33 בצבא תימן שהוצבה במחוז א-דאלע והייתה נאמנה לכוחות החות'יים, התפרקה בעקבות הפצצות חוזרות ונשנות של כוחות הקואליציה, שגרמו למפקדה להימלט מהאזור.

חרף המבצע האווירי, המורדים ובעלי בריתם בצבא המשיכו להתקדם במרכז העיר עדן, כשהם מגובים בטנקים ובארטילריה כבדה. ב-2 באפריל השתלטו החות'ים על ארמון הנשיאות בעיר, אך נסוגו ממנו יום למחרת בשל פשיטות אוויריות של כוחות הקואליציה. בנוסף לכך, הצניחה הקואליציה בעיר ציוד רפואי וצבאי, שיועד לכוחות הנאמנים לנשיא האדי.

ב-4 באפריל דיווחו תושבים כי משפחה של תשע נפשות נהרגו בהתקפה בעיירה עוקאש הסמוכה לבירה צנעא.

מאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 במאי דווח כי כוח קרקעי ראשון של כוחות הקואליציה הסעודית נחת בבוקר בנמל עדן, על פי העיתון התימני "אל-רד". כמו כן, סוכנות הידיעות אי-פי ציטטה גורמים רשמיים בתימן, ולפיהם הכוח מונה "לפחות 20 חיילים במסגרת כוח סיור". סעודיה הכחישה את הדיווחים[6].

ב-5 במאי כוחות החות'ים בתימן ירו פצצות מרגמה ורקטות לעבר ערב הסעודית, לראשונה מאז תחילת המבצע. הירי פגע בעיר נג'ראן, וגרם לשני הרוגים. בהמשך, כוחות חות'ים רגליים הגיעו לעיר ופתחו באש לעבר התושבים, שמרביתם נמלטו. כמו כן, דווח כי נלקחו בשבי חמישה חיילים סעודים[7].

ב-11 במאי החות'ים טענו כי הצליחו להפיל מטוס קרב של מרוקו מדגם F-16 בצפון המדינה. "מטוס F-16 של חיל האוויר המלכותי שהשתתף בקואליציה שבהובלת ערב הסעודית ושמטרתה להשיב את השלטון הלגיטימי בתימן נעלם ביום ראשון בשעה 18:00, לפי שעון מקומי", נמסר בהצהרה של צבא מרוקו[8].

יוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 ביוני 2015 ערב הסעודית יירטה טיל סקאד שנורה לעבר שטחה על ידי המורדים החות'ים בתימן. זאת הפעם הראשונה שהמורדים השיעים משגרים טיל בליסטי לעבר הממלכה. הטיל יורט באמצעות שני טילי "פטריוט" בשמי העיר חמיס אל-מושיט, שבדרום-מערב המדינה. אחת מהמטרות של המבצע הייתה לנטרל את האיום של ירי טילים בליסטיים שנשקף מצד המורדים, וכבר בתחילתו הצהירה ריאד כי כל מאגרי הטילים ארוכי הטווח הושמדו. עם זאת, נראה שהחות'ים הצליחו לשמור על חלק ממחסני הטילים שלהם[9].

יולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוגוסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות בתימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הליגה הערביתהליגה הערביתהליגה הערבית הביעה את תמיכתה במבצע "סופה נחרצת" ואף אישרה ב-29 במרץ, שלושה ימים אחרי תחילת המבצע, הקמת כוח צבאי ערבי משותף. הליגה הביעה את תמיכתה בשלטונו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי וקראה לחות'ים להתפרק מנשקם.
  • האיחוד האירופיהאיחוד האירופיהאיחוד האירופי ביקר את המבצע וטען כי הפעולה הצבאית לא תפתור את המשבר בתימן. הוא הביע דאגה להשלכות האזוריות "החמורות" של המבצע וקרא למדינות האזור "לפעול באחריות".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבצע סופה נחרצת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]