מבצע קהיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבצע קהיר
Trunk to Cairo.jpg

כרזת הסרט בגרמנית
בימוי: מנחם גולן ורפאל נוסבאום
הפקה:

יורם גלובוס

מנחם גולן
תסריט: אלכסנדר רמתי, מרק בהם
שחקנים ראשיים:

אודי מרפי
ג'ורג' סנדרס
מריאנה קוך
גילה אלמגור
יוסף ידין
בומבה צור

איתן פריבר
מוזיקה: דובי זלצר
מדינה: ישראל, גרמניה
הקרנת בכורה: 1966
שפת הסרט: אנגלית
דף הסרט ב-IMDb

מבצע קהיר הוא סרט קולנוע, קופרודוקציה ישראלית-מערב גרמנית, שחלקו צולם בישראל והופץ מחוצה לה בשמות Trunk to Cairo, Cairo Campaign ובגרמנית: Einer spielt falsch.

סרט ריגול שהופק על רקע מרוץ החימוש בין ישראל ומצרים, המדענים הגרמנים במצרים ופרשת האיש במזוודה בשנות השישים, ובהשראת סרטי ג'יימס בונד. הסרט צולם בישראל בשנת 1965 ויצא לאקרנים בשנת 1966, בוים על ידי מנחם גולן ורפאל נוסבאום, הסרט דובר אנגלית והוא מלווה מוזיקה שהלחין דובי זלצר. בסרט שותפו שחקנים ישראלים רבים ובהם יוסף ידין, גילה אלמגור, בומבה צור ושלמה וישינסקי ולצדם השחקנים הזרים ג'ורג' סנדרס ואודי מרפי שמילא בסרט את תפקיד הסוכן החשאי גיבור הסרט. העלילה מתרחשת בקהיר ובצילום הסרט נבחרה יפו לייצג את קהיר, הצילומים היו בין היתר ביפו העתיקה, כיכר השעון, קיסריה והרצליה, הסצינות של המפעל לייצור טילים צולמו בחורבות "בית החרושת לספירט" שהיה בחולות הרצליה (לא קיים היום).

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייק מריק (אודי מרפי) הוא סוכן אמריקאי שתפקידו להשמיד מפעל לייצור טילים במצרים המנוהל על ידי צוות מדענים גרמניים הוא נפגש בקהיר עם מדען גרמני (ג'ורג' סנדרס), המפתח טיל המיועד להגיע לירח, אך יכול לשמש ככלי נשק. הגיבור בורח עם בתו של המדען, שבה התאהב באיטליה, שם הוא נלכד בידי סוכנים מצרים, המכניסים אותו למזוודה, אותה הם עומדים לשלוח במטוס לקהיר. האיטלקים תופסים את הסוכנים המצרים, פותחים את המזוודה ומגלים בה את גופתו של סוכן מצרי ולא את גיבור הסרט, שהצליח להיחלץ ממנה וטס לקהיר להמשיך במשימותיו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]