מגדים (כתב עת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמוד השער של "מגדים"

מגדים הוא בטאון לענייני מקרא של מכללת הרצוג (שליד ישיבת הר עציון), הרואה אור פעם-פעמיים בשנה, הוא אחד מכתבי העת העבריים הפעילים הבודדים (יחד עם "בית מקרא"), שמוקדשים רובם ככולם למאמרים העוסקים בהיבטים שונים של התנ"ך.

"מגדים" התחיל לצאת לאור בשנת 1986, ועד 2014 הופיעו חמישים וחמישה גליונות. עורכי מגדים (נכון לשנת תשע"ה) הם: הרב ד"ר אברהם שמאע, ד"ר יושי פרג'ון והרב יובל שרלו. עם חברי המערכת נמנים פרופ' יוסף עופר ופרופ' אליהו עסיס מאוניברסיטת בר-אילן, הרב ד"ר יואל בן נון, הרב יעקב מדן ואישים ידועים אחרים מהציונות הדתית. בין הכותבים ל"מגדים" - חוקרי מקרא, מרצי המכללות וסטודנטים מתקדמים, בעיקר מישיבת הר עציון, ממכללת הרצוג ושלוחותיה.

הקו המנחה של "מגדים" הוא שמירה על האיזון בין רמה אקדמית נאותה מחד ופניה לציבור אמוני משכיל מאידך. אי-לכך, הנושאים הפופולריים ביותר של מאמרי כתב העת הם ניתוח ספרותי של התנ"ך והפרשנות היהודית למקרא, המאפשרים אימוץ גישות מחקריות ללא הצורך להתמודד עם סוגיות טעונות כמו תורת התעודות או ראשית הנצרות. יחד עם זאת, בשנת תשס"ב הפכו כתב העת, המכללה והישיבה שהוא מייצג למטרת התקפתם של האישים מן האגף ה"חרד"לי" של הציבור הדתי-לאומי במהלך הוויכוח הסוער, שזכה לכינוי "תנ"ך בגובה העיניים".

המאמרים המתפרסמים ב"מגדים" עוברים ביקורת ועריכה קפדניות, שנועדו לשמור על הרמה הגבוהה של ההוצאה. בין המגרעות של כתב העת ניתן להצביע על הסתמכות מצומצמת מדי של חלק מכותביו על ספרות מחקר לועזית.

מפתחות למאמרי כתב העת (מפתח מחברים, מפתח נושאים, מפתח פסוקים ועוד) נמצאים באתר האינטרנט של מכללת הרצוג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]