מוחמד סנוואר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מוחמד סנואר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוחמד סִנְוַארערבית: محمد سنوار, מכונה "אבו איברהים"; נולד ב-1975 בח'אן יונס) הוא פעיל חמאס, בכיר בגדודי עז א-דין אל-קסאם. היה כלוא במשך שלוש שנים בידי הרשות הפלסטינית. היה מעורב בפיגועים רבים כנגד יעדים אזרחיים וצבאיים ישראלים מאז ראשית שנות ה-90, ובפרט מאז פרוץ האינתיפדה השנייה. עמד מאחורי שיגור וייצור טילי קסאם ופצצות מרגמה, וכן מאחורי מאות פיגועי ירי, הנחת מטענים, ומימון ייצור אמל"ח. בשנים האחרונות ניסתה ישראל כמה פעמים להתנקש בחייו.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום פינוי היישובים הישראליים מרצועת עזה במסגרת ההתנתקות בשנת 2005, החמאס חשף בתקשורת את ראשיו, המאיישים את שרשרת הפיקוד העליונה שלו ברצועת עזה. בחשיפה זו כונה מוחמד סנוואר בתואר "מפקד חטיבת ח'אן יונס"[1].

מפקדי החטיבות הנוספות של החמאס ברצועת עזה הם: אחמד ע'נדור (מפקד חטיבת צפון הרצועה), ראא'ד סעד (מפקד חטיבת העיר עזה), אימן נופל (מפקד חטיבת מחנות המרכז. נעצר במצרים בשנת 2008 ונכלא. בתחילת שנת 2011, במסגרת אירועי "יום הזעם" ברח מהכלא המצרי וחזר לרצועת עזה[2]), ראאד אל-עטאר (מפקד חטיבת רפיח), מוחמד אבו שמאלה (מפקד חטיבת דרום הרצועה ואזור רפיח). עד חיסולו על ידי ישראל היו כלל מפקדי החטיבות כפופים אל אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בפועל ואחראי על חטיבה נוספת בעיר עזה.

מאז ראשית שנות התשעים, סנוואר מכוון פעילות טרור נגד ישראל, ומשום כך הוא נחשב למבוקש בכיר. סנוואר היה כלוא במשך תשעה חודשים בישראל, ובמשך שלוש שנים נוספות בבתי הכלא של הרשות הפלסטינית. באינתיפאדה השנייה ניצל משלושה ניסיונות חיסול. באוקטובר 2004 ביתו בח'אן יונס נהרס על ידי כוחות חיל הנדסה ישראליים, בשל מעורבותו בתכנון פיגועים ושיגור ירי רקטות לעבר ישראל[3]. באוקטובר 2006 כשל ניסיון סיכול ממוקד בו, והטיל שיועד למכונית בה נסע פגע בבניין סמוך וגרם למותם של שני אזרחים[4].

שמו של סנוואר נקשר לחטיפת החייל הישראלי גלעד שליט[5]. קישור זה בוצע לנוכח מעמדו הבכיר של סנוואר בהיררכיה הצבאית של חמאס, כמו גם לנוכח סברות לפיהן שליט מוחזק באזור העיר ח'אן יונס. לקישור תרמה גם הידיעה לפיה מוחמד סנוואר הוא אחיו הצעיר של יחיא סנוואר, אחד ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס, אשר נשפט למאסרי עולם והיה כלוא בישראל עד שחרורו בעסקת החליפין[6].

הפצצת ביתו של סנוואר ב-2014

ב-16 בנובמבר 2012, הפציץ חיל האוויר הישראלי את ביתו של סנוואר, וב-2014 במסגרת מבצע צוק איתן שוב הופצץ ביתו של סנוואר.

אחיו הוא מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סנוואר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]