מוטי שלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוטי שלם
מוטי שלם, דצמבר 2017
מוטי שלם, דצמבר 2017
לידה 9 בספטמבר 1953
תל אביב
פטירה 12 במאי 2019 (בגיל 65)
ענף מדעי היסטוריה

מוטי שלם (9 בספטמבר 1953, כ"ט באלול ה'תשי"ג - 12 במאי 2019) היה איש חינוך והיסטוריון ישראלי. כיהן כסמנכ"ל תוכן ופיתוח במכון "שם עולם" וכיו"ר עמותת חיל החינוך והנוער של צה"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטי שלם נולד בתל אביב בערב ראש השנה, 9 בספטמבר 1953 להורים יוצאי עיראק. אמו עלתה לישראל בשנת 1945 במסגרת עלייה ב' דרך היבשה, ואביו עלה בשנת 1951 במסגרת מבצע עזרא ונחמיה.

מוטי שלם גדל והתחנך בירושלים, שירת כ-20 שנים בצה"ל במגוון רחב של תפקידים במערכת החינוך והשתחרר בדרגת סגן-אלוף. בין היתר שימש כקצין החינוך של בית הספר למכ"ים, קצין החינוך של בה"ד 1, מפקד המדרשה הצבאית לחינוך בירושלים, ראש ענף הסברה ומפקד בה"ד החינוך. 

עם תום שירותו בצה"ל הצטרף מוטי שלם למחזור הראשון של בית הספר למנהיגות חינוכית במכון מנדל בירושלים ובתום שנתיים, בקיץ 1994, הקים וניהל את בית הספר הבינלאומי להוראת השואה ביד ושם משך 13 שנים.

בקיץ 2007 שב מוטי שלם למכון מנדל למנהיגות כחבר הסגל האקדמי וכמנהל התוכנית למנהיגות חינוכית בצה"ל. כחבר בוועד המנהל של "עלמא" בית לתרבות עברית בתל אביב, קיבל על עצמו מוטי שלם את ניהול המוסד בשלהי 2013. בסוף 2015 הוביל מוטי שלם מהלך לחיבור אסטרטגי בין "עלמא" למכון שלום הרטמן בירושלים. בקיץ 2016 הצטרף מוטי שלם לצוות מכון "שם עולם" בו הוביל פרויקט הקמת קמפוס שיעסוק בשואה ובזהות היהודית ושיכלול מרכז מוזאלי, קומפלקס חינוכי ואזור מגורים. ב 27 באוקטובר 2017 נבחר מוטי שלם ליו"ר עמותת חיל החינוך והנוער שהנהלתה מורכבת מקצינים בכירים יוצאי חיל החינוך בצה"ל וחברים בה קצינים יוצאי החיל.

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטי שלם היה בוגר התיכון הממלכתי דתי "הימלפרב" בירושלים, ובוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה ובהיסטוריה יהודית מאוניברסיטת בר-אילן. הוא המשיך במסלול ישיר לתואר שלישי וב-1996 הוענק לו תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת בר-אילן על מחקרו: "ערכי ארגון ה'הגנה' – בחינה היסטורית של תהליך התגבשותם ודרכי הנחלתם 1939-1948".

מוטי שלם היה בוגר המכללה הבין זרועית לפיקוד ולמטה של צה"ל, בית הספר למנהיגות חינוכית במכון מנדל ונושא תעודת הוראה מאוניברסיטת בר-אילן.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 יצא לאור ספרו "צבא מחפש משמעות", המבוסס על עבודת הדוקטורט שכתב. בספר ניתח ד"ר שלם את תהליכי התגבשותו ועיצובו של הקודקס הערכי של ארגון ההגנה ושל הגוף המגויס שלו - הפלמ"ח. הוא בחן את המקורות האידאולוגיים שהשפיעו על ארגון "ההגנה", על ערכיו, דפוסי ההתנהגות שלו ועל מערכת ההסברה שלו, שעוצבו בשנים 1939 עד 1948. מסקנתו העיקרית מחקירת תהליך התהוותה של מערכת החינוך בהגנה ובפלמ"ח היא שמדובר בחוויה הטומנת בחובה את גילוי "הצופן הגנטי" של תהליכים עמוקים מאוד שעבר צה"ל ועברה למעשה החברה בישראל. לבד משורשיה של מערכת החינוך של צה"ל חושף הספר גם את שורשי תפיסת המשמעת בצה"ל, את הבסיס לערכי הלחימה ומוסר הלחימה הטבועים בו, ואת היסודות שעיצבו את דמות המפקד בצה"ל ואת אתוס הפיקוד בכלל.

גם התפיסה החברתית המרחיבה של צה"ל כצבא העם והתביעה ממנו ליטול על עצמו משימות לאומיות מקורן בפלמ"ח. הספר מצביע על כך שגם מושגי ה'ישראליות' ו'דמות הצבר' נצרבו לא מעט במדורות הפלמ"ח – ו"אף שזו הפיקה בעיקר אור נגוהות היו לה לא מעט צללים".

ד"ר מוטי שלם פרסם עשרות מאמרים אקדמיים עיוניים וביקורתיים העוסקים במנעד רחב של נושאים בהם עסק בקריירה המקצועית שלו. אלה נוגעים בדמותו הערכית של צה"ל, בהוראת השואה, בשאלות של עיצוב הזהות ישראלית, בדמותה של החברה בישראל, בסוגיות חינוכיות ובעוד שורה ארוכה של נושאים שעלו על סדר היום הציבורי.

מוטי שלם היה בן למשפחת רבנים מבגדאד וסבו, הרב יצחק מכמל, היה בר סמכא לחכמת הלוח העברי ולהלכות הנובעות ממנו. הרב יצחק מכמל חיבר את הספר "נתיבות יצחק" על יסודות הלוח העברי, שיצא לאור בירושלים ובבגדד ב-1923 ומהדורה נוספת שלו, מבוארת ומוערת, יצאה בירושלים ב-1993 על ידי נאג'י מכמל, בנו של הרב יצחק מכמל ואביו של מוטי שלם. כנאמן למסורת אבותיו המשיך מוטי שלם לחבר ולהוציא לאור את הלוח השנתי עבור קהילת יוצאי עיראק, שקביעת הזמנים בו שנגעה לשאלות הלכתיות הייתה מבוססת על פסיקותיו של הבן איש חי – גדול חכמי בבל בדורות האחרונים.

ד"ר מוטי שלם נפטר ב-12 במאי 2019. הותיר אחריו אישה - דפנה, בן ובת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוטי שלם בוויקישיתוף