לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עדשה"

נוספו 27 בתים ,  לפני 6 שנים
מ (שוחזר מעריכות של 62.219.162.86 (שיחה) לעריכה האחרונה של חזרתי)
הבדל משמעותי (בתכונות ובמחיר) קיים בין סינגלטים סְפֵרִיים, שבהם כל משטח הוא כיפה כדורית מושלמת (או שטוח), לעומת משטחים '''אַסְפֵרִיים''' (לא ספריים), שיכולים להיות בכל צורה שהיא. ההבדל הגדול בתכונות האופטיות נובע מכך שיש דרגות חופש נוספות למשטח, שיכולות לכוון את האור בצורה מתוכננת יותר, ואף לתקן עוותים הנוצרים בעדשה ספרית פשוטה. ההבדל במחיר נובע מכך שעדשות ספריות ניתנות לייצור בתהליך פשוט של שחיקה רדיאלית, בעוד עדשות אספריות דורשות תבנית מיוחדת מדויקת מאוד או [[עיבוד שבבי]] מדויק ויקר עם יהלום. [[נוסחת לוטשי העדשות]] אינה תקפה לאלמנטים אספריים, אם כי חלקם ניתנים לקירוב באמצעות הנוסחה, במידות שונות של דיוק. תכונות כלליות של עדשות נכונות גם עבור עדשות אספריות.
 
עדשות דיפרקטיביות: בניגוד לעדשות רגילות, שפועלות על ידי [[שבירה| שבירת האור]] (רפרקציה), עדשות דיפרקטיביות נעזרות בתופעות [[עקיפה]] ו[[התאבכות]] של אור כדי לרכז אור. אלמנטים אופטיים דיפרקטיביים משמשים לרוב במערכות אופטיות שלא יוצרות תמונה כמו [[ספקטרומטר אופט|ספקטרומטר]], אך קיימות מערכות דימות אופטיות אשר מכילות אלמנטים דיפרקטיביים, כאשר יתרונם הגדול הוא בחיסכון מקום ומשקל, לדוגמה: אלמנט דיפרקטיבי יכול להיות חריצים בצורת שתי-וערב על פני עדשה אחרת. לא ניתן לחשב אלמנטים דיפרקטיביים בעזרת קרני אור, אלא נזקקים ל[[דואליות גל-חלקיק|תיאור גלים]] של העדשה והאור.
 
[[תמונה:Fresnel lens.svg|ממוזער|150px|(1) חתך רוחב של עדשת פרנל; (2) חתך רוחב של עדשה שקולה רגילה]]
[[עדשת פרנל]]: עדשה זו פועלת על פי עקרונות השבירה כמו עדשה רגילה, אך במקום משטח רציף המשטח מחולק למקטעים עקומים לא רצופים, כך שכל העדשה דקה הרבה יותר מעדשה רגילה השקולה לה (ראו איור). עדשות פרנל משמשות לרוב במערכות שלא יוצרות תמונה, כמו [[גוף תאורה|גופי תאורה]] ([[מגדלור]] למשל), ויכולות גם לשמש לדימות.
 
== תכונות של עדשות ==
133,747

עריכות