הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון סמית'"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין שינוי בגודל ,  לפני 4 שנים
←‏תולדות חייו: ניסוח, פיסוק
מ (קישורים פנימיים)
(←‏תולדות חייו: ניסוח, פיסוק)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
סמית' נולד ב[[לינקולנשייר]] שבמזרח [[אנגליה]]. ב-[[1598]] לערך החל לשרת כשכיר חרב בצבאו של [[אנרי הרביעי, מלך צרפת]] נגד [[ממלכת ספרד]]. לאחר מכן השתתף במרד [[הולנד]] נגד [[פליפה השני, מלך ספרד]], משם עבר ל{{ה|ים התיכון}} ועסק ב[[שוד ימי]]. הוא השכיר את עצמו ל[[בית הבסבורג]] על מנת להלחם ב{{ה|אימפריה העות'מאנית}} ולאחר מכן לחם ב[[הונגריה]] תחת [[מיכאי האמיץ]]. ב-[[1601]] הוכתר ל[[אביר]] על ידי [[זיגמונד באטורי]]. ב-[[1602]] נפל ב[[שבי]] ה[[טטרים]] ונמכר כ[[עבדות|עבד]] לאציל [[טורקים|טורקי]] ושירת ב[[קונסטנטינופול]]. לאחר שהועבר ל[[חצי האי קרים]] נמלט דרך [[רוסיה הצארית|רוסיה]] ל[[איחוד פולין ליטא|פולין]] ומשם חזר לאנגליה בשנת [[1604]].
 
ב-[[1606]] נשכר ב[[לונדון]] על ידי "חברת וירג'יניה של לונדון" להנהיג משלחת מסחר ומחקר להקמת יישוב על חופי מזרח [[צפון אמריקה]], לפי [[זיכיון (ממשל)|זיכיון]] מאת [[ג'יימס הראשון, מלך אנגליה]]. ב-[[20 בדצמבר]] 1606 הפליגה המשלחת שמנתה 105 איש בשלוש ספינות. המשלחת הגיעה לחופי וירג'יניה באפריל [[1607]] וייסדה ישוב בשם [[ג'יימסטאון]]. מסמך רשמי של חברת וירג'יניה, שהותר לפתחו רק לאחר הנחיתה על החוף, מינה את סמית' למנהיג ומפקד המושבה. מחצית השנה הראשונה עברה על המתיישבים בקשיי הסתגלות עצומים, רעב ותמותה של 60 מתוך המתיישבים המקוריים. בינואר [[1608]] הגיעו עוד 100 מתיישבים, אך הבתים עלו באש ואת החורף נאלצו המתיישבים לעבור ללא מחסות. הם ושרדושרדו רק הודות לסיוע שהגישו להם [[אמריקאים ילידים]] (אינדיאנים) מקומיים, שאחת מהן היא [[פוקהונטס]] שהתפרסמה כתוצאהבעקבות מעלילהמעשייה רומנטית לפיה מנעה את אביהמאביה הצ'יף מלערוףלערוף את ראשו של סמית'. סמית' יצא לתור את החוף במטרה לאתר מקורות מזון ולשרטט מפות שלו. הוא הפליג צפונה לאורך [[מפרץ צ'ספיק]] והגיע לטווח של כ-3,000 [[מייל ימי]] מן המושבה בטרם שב אליה. בספטמבר 1608 נבחר סמית' לנשיא המושבה.
 
באפריל 1608 הגיעה אספקה ו-50 מתיישבים נוספים ובאוקטובר הגיעו 70 נוספים, בהם בעלי מלאכה [[גרמנים]] ו[[פולנים]] ועמהם הנשים הראשונות. באותה עת החלו התקלויות אלימות ראשונות עם האינדיאנים על רקע ניסיונם של המתיישבים לברא אדמות לצורך [[חקלאות]].

תפריט ניווט