לדלג לתוכן

חופש מדת – הבדלי גרסאות

הוסרו 2,248 בתים ,  לפני שנה
ביטול גרסה 27766485 של נוודת בע"מ (שיחה) נוסח מגמתי, שאין לו מקום באנציקלופדיה. בכל מקרה, נדרשים מקורות.
(הרחבתי עם דוגמאות של פגיעות בחופש מדת בישראל.)
(ביטול גרסה 27766485 של נוודת בע"מ (שיחה) נוסח מגמתי, שאין לו מקום באנציקלופדיה. בכל מקרה, נדרשים מקורות.)
 
[[מגילת העצמאות]] מצהירה ש[[ישראל]] תעניק לכל תושביה [[חופש דת]] מלא, אולם למעשה בישראל הזכות לחופש דת ולחופש מדת היא יחסית, ולכן היא עשויה להידחות מפני זכויות אחרות, אם הפגיעה תקיים את תנאיה של פסקת ההגבלה שב[[חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו]]. יש הטוענים שהחופש מדת מתקיים בישראל באופן חלקי בלבד, כי חורגים ממנו נושאים כדוגמת החקיקה הקיימת בנושאי נישואין וגירושין, שאינה מאפשרת [[נישואים אזרחיים]] או [[גירושין]] אזרחיים, ולכן אדם החפץ להינשא או להתגרש בתחומי מדינת ישראל, חייב לעשות זאת על פי חוקיה של אחת הדתות המוכרות במדינה או להידרש להליכים מיוחדים ככל שהוא "[[חסר דת (ישראל)|חסר דת]]" על פי הגדרת החוק.
 
זכותו של אדם לחופש מדת נפגעת במגוון מערכות ציבוריות, כגון מערכת החינוך, בתי חולים וצה"ל.
 
במערכת החינוך הממלכתית, לרבות גני ילדים ובתי ספר יסודיים, מקצוע התנ"ך לא נלמד מנקודת מבט של [[ביקורת המקרא]], כפי שמצופה ממערכת חינוך שאיננה דתית. הלמידה מתקיימת מתוך הנחה גלויה או סמויה, תלוי במורה המלמד, כי [[סיפורי התנ"ך]] הם תיאור של התרחשויות הסטוריות, ואלוהים הוא ממשי בדיוק כמו שאר הדמויות. ההורים המעוניינים שילדיהם יגדלו ויתחנכו באווירה שבה יש חופש מדת יצטרכו לרוב לקחת עמדה לעומתית לזו של בית הספר.
 
בבתי החולים בתקופת חו"ל המועד פסח זכותם של חולים לחופש מדת נפגעת בצורה חמורה. משרד הבריאות ברשאותו של השר [[יעקב ליצמן|יעקוב ליצמן]] ו[[הרבנות הראשית לישראל|הרבנות הראשית]] משלבים ידיים בדרישת האיסור להכניס אוכל ביתי למאושפזים. בבתי חולים רבים מעמידים מאבטחים בכניסה, אשר מבצעים חיפוש לאחר חמץ מכל סוג בכליו של המבקר. בעקבות תלונות רבות על האיסור להכניס אוכל ביתי למאושפזים הגיש [[הפורום החילוני]] תביעה לבג"ץ, עם התנגדות לעצם המציאות בה מתייחסים גורמים האחראים להנפקת תעודות כשרות לכל מתחם בית החולים, לרבות לחדרו של המאושפז, כעילו היה מטבח בית החולים. הבג"ץ הוגש לראשונה בתחילתו של 2018, והתקיימו מספר דיונים בנדון. בית המפשט הוציא צו ביניים האוסר על המאבטחים להחרים את האוכל הביתי שהמבקרים חפצים להביא למטופל. לא התקבלה עדיין הכרעה סופית בתביעה עצמה.
 
 
== ראו גם ==