לדלג לתוכן

פרנץ ברנטנו – הבדלי גרסאות

נוספו 72 בתים ,  לפני 13 שנים
מ
גינון
אין תקציר עריכה
מ (גינון)
ברנטנו עסק עוד במודעות/תפישת הזמן של האדם וכן במושג ה"התכוונות".
 
מבחינת תפיסת הפילוסופיה ניתן לזהות אצל ברנטנו השפעה חזקה של [[אמפיריציזם]] על שני פניו: [[אמפיריציזם בריטי]] ופילוסופיה [[אריסטו|אריסטוטלית]].
את תפיסת הפילוסופיה שלו הוא ניסח בעבודת הפוסטדוקטורט (Die 25 Habilitationsthesen). בתזה מספר 4 ברנטנו טוען: "שיטתה האמיתית של הפילוסופיה איננה אלא שיטת מדעי הטבע". משמעות התזה היא שפילוסופיה מתחילה מניתוח הניסיון הנתון
ו[[פילוסופיה אריסטוטלית]].
לסובייקט בגישה מיידית. ניסיון זה הוא מקור התפיסה הוודאית (Evidenz) והוא זה אשר מבטיח את מעמדה של פילוסופיה כמדע חמור (שלא מבוסס על שיקולים הסתברותיים).
את תפיסת הפילוסופיה שלו הוא ניסח בעבודת הפוסטדוקטורט (Die 25 Habilitationsthesen). בתזה מספר 4 ברנטנו טוען:
"שיטתה האמיתית של הפילוסופיה איננה אלא שיטת מדעי הטבע".משמעות התזה היא שפילוסופיה מתחילה מניתוח הניסיון הנתון
לסובייקט בגישה מיידית.ניסיון זה הוא מקור התפיסה הוודאית (Evidenz) והוא זה אשר מבטיח את מעמדה של פילוסופיה כמדע חמור(שלא מבוסס על שיקולים הסתברותיים).
 
תפיסה זו של הפילוסופיה באה לידי ביטוי מובהק בשיטתו הפסיכולוגית ובתורת הנפש. הפסיכולוגיה של ברנטנו היננההינה מדע תיאורי, פסיכולוגיה תיאורית או ''פסיכוגנוזיה'' למינוחו של ברנטנו. היא מבוססת על נתוני התפיסה הפנימית. לפי ברנטנו הפסיכולוגיה מובחנת באופן חד ממדעים ניסויים: פסיכולוגיה חוקרת תופעות מנטאליות המוגדרות כתופעות התכוונותיות (אינטנציונאליות). ''התכוונות'' היא תכונת האקט המנטאלי שתמיד על אודות משהו- האובייקט האינטנציונאלי או התוך-התכוונותי. למשל, נפילת אבן היא אירוע פיזיקאלי ואיננה על אודות משהו. לעומת זאת המחשבה על נפילת האבן מניחה אקט מנטאלי כלשהו שהינו על אודות או מכוון לאובייקט מסוים (האבן הנופלת). מושג ההתכוונותיות לקוח על ידי ברנטנו מפילוסופיה אריסטוטלית וימי-ביניימיתו[[פילוסופיית ימי הביניים]], אך מקבל פשר חדש ומהפכני הסולל דרך לפילוסופייתל[[פילוסופיה של הנפש|פילוסופיית הנפש]] (mind) המודרנית. ברנטנו אחז בתפיסה הלא-ורידית של אינטנציונאליות, משמעות הדבר הוא שאובייקט אינטנציונאלי איננו אובייקט חיצוני לנפש.
 
(mind) המודרנית. ברנטנו אחז בתפיסה הלא-ורידית של אינטנציונאליות, משמעות הדבר הוא שאובייקט אינטנציונאלי איננו אובייקט חיצוני לנפש.
 
 
267

עריכות