לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תקופת הזוגות"

נוספו 61 בתים ,  לפני 11 שנים
תיקון התאריכים. הסבר בדף השיחה
(תיקון התאריכים. הסבר בדף השיחה)
{{השתלשלות ההלכה}}
הכינוי '''תקופת הזוגות''' מכוון לתקופה של כמאתיים שניםשנה באמצעבמהלך [[תקופת בית שני]] (בין המאה השלישית למאה הראשונה לפה"ס, ג'תק"פ-ג'תש"ס בערך), שבה ההנהגה הרוחנית של עם ישראל הורכבה מחמישה זוגות של [[תנאים]] בחמישה דורות עוקבים. למרות שהזוגות נחשבים לתנאים, יצר מחקר התלמוד בידול ביניהם ובין התנאים, ומקובל להתייחס אליהם כאל תקופה נפרדת שקדמה לתקופת התנאים.
 
==מקור השם==
התפקיד של אב בית הדין של הסנהדרין קדם לתקופת הזוגות. מינוי חכם לתפקיד נשיא היה חדש, והחל בתקופת הזוגות. בימי הדור הראשון לזוגות הצליחו [[מתיוונים]] להשתלט על משרת ה[[כהן גדול|כהן הגדול]], ולמנות לה מתיוונים. לכהן הגדול היו תפקידים לצורכי פנים ולצורכי חוץ. החכמים מינו מקרבם נשיא נאמן לתורה, שיהווה אלטרנטיבה לתפקידי הכהן הגדול.
 
עם עזיבתה של הסנהדרין את [[לשכת הגזית]] 40 שנה לפני [[חורבן בית שני|חורבן הבית]] (סנהדרין מא, א), ירד מעמדו של אב בית הדין. מכאן ואילך עמד הנשיא בלבד בראש חכמי התורה, ותמה תקופת הזוגות.
 
==שמות הזוגות==
* [http://www.machonmeir.org.il/hebrew/main_id.asp?id=5135 תקופת הזוגות והתנאים], שעור מפי הרב [[אורי שרקי]], מתוך הסדרה [http://www.machonmeir.org.il/hebrew/main.asp?cat_id=42&page=1&rabbi=2 מבוא לתורה שבעל פה], אתר [[מכון מאיר]]. {{וידאו}}
 
{{טווח שנים בתולדות עם ישראל התחלה=3560 סיום3580סיום=3680 תאור3760תאור=תקופת הזוגות}}
{{הזוגות}}