מפלגת שלטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מפלגת השלטון או מפלגה שלטת במערכת פרלמנטרית דמוקרטית היא המפלגה או הקואליציה הפוליטית הנוכחית של הרוב בפרלמנט, המנהלת את ענייני המדינה. במדינות רבות אחרות ברפובליקה דמוקרטית מפלגת השלטון היא מפלגתו של הנשיא הנבחר הממונה על הרשות המבצעת של הממשלה. בתוך מערכת פרלמנטרית, הרוב ברשות המחוקקת מאפשר גם לשלוט על הרשות המבצעת, הממשלה, ובכך לא מותיר אפשרות להתנגד למפלגות שמהוות תחרות או חפצות לשלוט על הרשות המבצעת והמחוקקת של הממשלה, כמו במערכת נשיאותית בסגנון אמריקני, שם מפלגת הנשיא לא בהכרח יהיה לה רוב חקיקתי.

מפלגת שלטון משמשת גם לתיאור מפלגתן של מדינות בעלות מפלגה אחת, כמו המפלגה הקומוניסטית של סין ברפובליקה העממית של סין.

במניפסט הפוליטי שלו "הספר הירוק", תקף מנהיג לוב מועמר קדאפי את יכולתה של מפלגת השלטון. הוא השתמש בה כבסיס להתנגדותו לפוליטיקה החד מפלגתית. זוהי דוגמה לשיטות ורציונל שהדיקטטורות תומכות בהקמת חברה מונוליטית בלתי משתנה, שלטון רודני ואוטוקרטיה, ללא הזדמנויות של ממש להשתתפות האוכלוסייה בפוליטיקה.

מפלגות שלטון בולטות הן רוסיה המאוחדת ברוסיה, החזית הסנדיניסטית בניקרגואה, המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת של ונצואלה, המפלגה הליברלית בקנדה, המפלגה הליברלית-דמוקרטית ביפן, מפלגת הפעולה העממית בסינגפור, בעת' בסוריה, המפלגה הדמוקרטית העממית בטג'יקיסטן, המפלגה הדמוקרטית של טורקמניסטן, מפלגת אזרבייג'ן החדשה, נור אוטאן בקזחסטן, מפלגת הצדק והפיתוח בטורקיה, מפלגת העם האוסטרית, המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית, ברית הסולידריות ההונגרית, מפלגת העצמאות באיסלנד, המפלגה הדמוקרטית באיטליה, המפלגה הפרוגרסיבית הסרבית.

בישראל, דוגמה למפלגת שלטון היא "מפא"י" ששלטה מאז הקמת המדינה ב-1948 ועד 1977, ו"הליכוד" ששלטה ברציפות בלעדית מאז 2009 עד 2020 ומאז עד 2021 שלטה יחד עם כחול לבן בממשלת חילופים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]