שבעת פלאי עולם הטבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל הארגון

שבעת פלאי עולם הטבע היא רשימה שיצר תאגיד שווייצרי, של "שבעת פלאי תבל" שנוצרו על ידי הטבע - כלומר שאינם מעשה ידי אדם. האתרים שנכללים ברשימה נבחרו באמצעות תחרות בינלאומית. תהליך בחירת פלאי הטבע נמשך מ-2007 עד 2011. היוזמה אורגנה על ידי תאגיד שווייצרי, כאשר מייסד ונשיא התחרות הוא ברנרד ובר.

הנבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם האתר מדינות מגישות תצלום
יער ונהר האמזונאס בוליביהבוליביה בוליביה, ברזילברזיל ברזיל, קולומביהקולומביה קולומביה, אקוודוראקוודור אקוודור, פרופרו פרו, סורינאםסורינאם סורינאם, ונצואלהונצואלה ונצואלה, גיאנהגיאנה גיאנה, צרפתצרפת צרפת
מפרץ הא לונג וייטנאםוייטנאם וייטנאם
מפלי איגואסו ארגנטינהארגנטינה ארגנטינה, ברזילברזיל ברזיל
הפארק הלאומי קומודו אינדונזיהאינדונזיהאינדונזיה
הנהר התת-קרקעי פוארטו פרינססה הפיליפיניםהפיליפינים הפיליפינים
הר השולחן דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה
צ'ג'ו קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית קוריאה הדרומית

התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000 נוסד בשווייץ תאגיד NEW7WONDERS במטרה ליצור רשימה חדשה של שבעת פלאי תבל. בשנת 2007 הושלמה המלאכה לאחר שנבחרו שבעה אתרים באמצעות הצבעה של גולשים באינטרנט ומשלוח מסרונים. לאחר שנבחרו פלאי תבל, הוחלט לקיים תחרות דומה עבור פלאי עולם הטבע. בתחרות הועמדו לבחירה 28 אתרים שמוגדרים "פלאי טבע", מתוך 440 אתרים שהוצעו. האתרים עמדו לבחירת אזרחי העולם עד 11 בנובמבר 2011, באמצעות הצבעה גלובלית דרך אתר התחרות או באמצעות משלוח מסרון. על פי ההערכות היו צפויות להתקבל כמיליארד הצבעות כך שנדרשו כ-400 מיליון קולות עבור כל אתר על מנת להיבחר לרשימה. התחרות התקיימה תחת הכותרת "אם אנו רוצים לשמור על משהו, אנחנו חייבים להעריך אותו באמת".

רשימת 21 אתרים נוספים שהעפילו לגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם האתר מדינות מגישות תצלום
ים המלח ישראלישראל ישראל
מפל אנחל ונצואלהונצואלה ונצואלה
מפרץ פאנדי קנדהקנדה קנדה
היער השחור גרמניהגרמניה גרמניה
האי בו טינה איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות איחוד האמירויות הערביות
צוקי מוהר אירלנדאירלנד אירלנד
יער יונקה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
איי גלאפגוס אקוודוראקוודור אקוודור
גרנד קניון ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
שונית המחסום הגדולה אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
מערת ג'עיתא לבנוןלבנון לבנון
קילימנג'רו טנזניהטנזניה טנזניה
האיים המלדיביים האיים המלדיבייםהאיים המלדיביים האיים המלדיביים
האגמים המזוריים פוליןפולין פולין
מטרהורן איטליהאיטליה איטליה, שווייץשווייץ שווייץ
מילפורד סאונד ניו זילנדניו זילנד ניו זילנד
שמורת גובוסטאן אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן
סונדרבאנס בנגלדשבנגלדש בנגלדש, הודוהודו הודו
אולורו אוסטרליהאוסטרליה אוסטרליה
וזוב איטליהאיטליה איטליה
יושאן טאיוואןטאיוואן טאיוואן

ישראל בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שבתחרות לקביעת שבעת פלאי תבל החדשים לא הצליחה ישראל להכניס אף אתר לשלב הגמר של התחרות, הוחלט במשרד התיירות להשקיע מאמצים רבים בתחרות לקביעת שבעת פלאי עולם הטבע. ברשימה המקורית הופיעו ים המלח, עין גדי וראש הנקרה, אך מתוכם רק ים המלח (אשר נרשם לתחרות בשטח ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית) עלה לגמר התחרות. ים המלח נרשם לתחרות ביוזמת המועצה האזורית מגילות ים המלח.

משרד התיירות השקיע בפרסום התחרות בישראל ובכל העולם על מנת שאנשים רבים ככל האפשר יבחרו בים המלח. הממשלה אישרה תקציב של 8 מיליון שקלים כדי לממן את הקמפיין לקידום זכייתו של ים המלח. המשרד הקים אתר אינטרנט בשמונה שפות על מנת לקדם את הזכייה, ובנוסף נערכה תערוכת התיירות הישראלית IMTM-2011 בסימן הצבעה בעד ים המלח לשבעת פלאי עולם הטבע. בתערוכה הוקם דוכן על ידי המועצה אזורית תמר ובו הצביעו המבקרים בתערוכה בעד ים המלח. לאחר מכן השיק שר התיירות שעון ספירה לאחור במגדלי עזריאלי עד הזמן שנותר לסיום התחרות.

כמו כן נערכו פעילויות אומנותיות רבות בים המלח כדי להגביר את המודעות לחשיבות ההצבעה ולפרסומו של ים המלח בארץ ובעולם, כמו הפרויקט "הים העירום", שהוא צילום העירום שנערך ב-17 בספטמבר 2011 שנערך על ידי הצלם ספנסר טוניק למרות התנגדות מצד גופים שונים; בצילום השתתפו כאלף איש בחוף "מינרל" בים המלח, הסמוך למצפה שלם.

לו זכה ים המלח הייתה זכייתו בתחרות צפויה להביא לישראל שלוש מאות אלף תיירים בנוסף על אלו הבאים בכל שנה לישראל[דרוש מקור]. ים המלח העפיל לרשימת 14 פלאי עולם הטבע, אך לא נבחר בין שבעת הזוכים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שבעת פלאי עולם הטבע בוויקישיתוף