מרוצללים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער המהדורה השלישית של מרוצללים באנגלית

מרוצללים (במקור האנגלי: Shadowrun) הוא משחק תפקידים פנטזיה-סייברפאנק הנוצר ושווק במקור על ידי חברת FASA, משחק זה מתרחש בעתיד הקרוב (2050 ועד 2075[1]) ומיועד לשניים עד שישה שחקנים בנוסף למנחה המשחק.

השחקנים מגלמים ומשחקים את דמויותיהם של "רצי צללים", הרפתקנים החיים על גבול החוק ומחוצה לו ומשמשים כאנשי ביצוע למשימות שהן ספק חוקיות ספק פליליות. המשחק הוא בעל סוף פתוח כשבסיום כל ריצת צללים (עלילה הנרקמת על ידי מנחה המשחק) מתוגמלות הדמויות בנקודות קארמה לפי יכולת המשחק שלהן וההצלחה במשימות. נקודות קארמה אלה משמשות לפיתוחה של הדמות ומאפשרות לה לשפר את תכונותיה וכישוריה לקראת המרוץ הבא.

רקע דמיוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במציאות של מרוצללים העולם המוכר כיום השתנה ללא הכר: הקסם חזר לעולם, אורקים, טרולים, אלפים וגמדים חזרו לצורתם הטבעית, עולם החי השתנה אף הוא ויצורים מתוך המיתוסים והאגדות שבו והופיעו. עמים עתיקים שמעולם לא איבדו את הקשר עם העבר המיסטי שלהם תפסו להם את מקומם בעולם בעזרת כוחות הקסם ששבו להופיע. קוסמים ושאמאנים מטילים לחשים, מזמנים רוחות טבע, רותמים לצידם את יסודות הטבע ודרקונים כבירים מעופפים בשמיים.

הטכנולוגיה התפתחה אף היא. האנשים אינם עוד בשר ודם בלבד. רכיבים ביוניים הינם בהישג יד והאנשים הופכים להיות לחזקים יותר, מהירים יותר וטובים יותר. עולם המחשוב השתנה לחלוטין המקלעת החליפה את רשת האינטרנט הישנה ו"דֶקֶרים" (האקרים שהושתל במוחם ממשק למחשב המכונה "דֶק" Deck) מתחברים לעולם המציאות המדומה שלה, שבשבילם הוא הדבר האמיתי בעזרת ציוד טכנולוגי משוכלל.

תאגידי העל הפכו לכוח פוליטי בפני עצמו, הם מכתיבים את החוקים ומחזיקים בכוחות צבא כדי להטיל את מרותם ולשמור על האינטרסים הכלכליים שלהם. מחוץ למתחמי התאגידים שורר אי סדר חברתי. בריונים וכנופיות רחוב שולטים באזורי המחיה שלהם. שם, מחוץ לחומות מתחמי תאגידי העל ובין צללי המגה-מטרופולין חיים רצי הצללים - שכירי חרב המשכירים את כישרונותיהם והידע שלהם לכל המרבה במחיר.

רצי הצללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקנים המגלמים את רצי הצללים יכולים לבחור בשלב בניית הדמות שלהם את הגזע שאליו משתייכת הדמות שלהם אורק, טרול, אלף, גמד או אדם וכן את הכישורים והתכונות של הדמות שלהם. כמו כן הם בוחרים את יכולת הקסם של הדמות ואת המשאבים הפיננסיים העומדים לרשותה. בחירות אלה מוגבלות על ידי מערכת חוקים בסיסית הגורמת לאיזון מסוים בין הדמויות כך שדמות שהיא בעלת יכולת קסם גבוהה אינה יכולה להיות גם בעלת כישורי לחימה גבוהים ולהפך. כך גם לגבי הגזע, המשאבים והתכונות. במהלך המשחק יכולים השחקנים ללמוד כישורים חדשים ולשפר את משאביהם ותכונותיהם אך לעולם אין הם יכולים לשנות את גזעם או את יכולת הקסם שלהם, אם כי קוסמים ושאמאנים יכולים ללמוד כשפים וקסמים חדשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרוצללים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תקופת ההתרחשות של המערכה נקבעה בהתאם למהדות המשחק הרלוונטית - מהדורה ראשונה ב-2050, שנייה ב-2053, שלישית ב-2060, רביעית ב-2070, "מהדורת ה-20" (רביעית מורחבת) ב-2072, והחמישית (הנוכחית, נכון לאוג' 2014) 2075, כאשר ספרי ההרחבה בין המהדורות מקדמות את קו הזמן שבניהן.