משמרת הצניעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

משמרת הצניעות הוא שם גנרי לארגונים הפועלים בקהילות חרדיות להגברת נושא צניעות, כגון בהפצת חומר על חשיבותה, בהסדרת מחיצות בין גברים לנשים במקומות הקדושים ועוד. חלק ממשמרות הצניעות מקיימות פעילויות מחתרתיות, לעיתים באמצעים אלימים, למיגור תופעות של חוסר צניעות.

מקור השם הוא מארגון שפעל בירושלים לאחר קום המדינה ועד שנות ה-90.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי מקור אחד[1] הארגון הוקם כבר בסוף המאה ה-19 בירושלים, אך פעילותו שככה, וחודשה לאחר קום המדינה. את הארגון הקים הרב אלעזר בריזל, חסיד קרלין מהיישוב הישן, ובהמשך הצטרף לראשות הארגון רבי יחזקאל שרגא ליפשיץ הלברשטאם, האדמו"ר מסטרופקוב. פעילות הארגון כללה הדבקת מודעות רחוב בדבר חובת לבוש צנוע, מניעת תערובת גברים ונשים בחתונות, התנגדות לבתי קולנוע ולבריכות מעורבות וכדומה. פעילות הארגון שככה בשנות ה-90, כיום, הארגון המרכזי בציבור החרדי שמזוהה עם משמרת הצניעות הוא ה"ועד למען טוהר המחנה".

ארגונים והתארגנויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, השם "משמרות הצניעות" משמש כשם גנרי לכל ארגון או התארגנות בענייני צניעות. בייחוד נהוג להשתמש בשם זה בהקשר לפעילות תוקפנית או אלימה.

בין הפעולות המיוחסות ל"משמרות הצניעות": פשיטות על דירות חשודות בירושלים ובני ברק והכאת שבאבניקים ויוצאים בשאלה שחרגו לדעת המכים מהנהוג באזורים חרדיים. בקיץ 2008 התנהל מצוד משטרתי אחרי העומדים מאחרי פעילות זו[2]. בעקבות כך הועמד לדין "שכיר חרב" של המשמרות שהשתתף בתקיפת חרדית לשעבר שנחשדה בידי הארגון בקיום יחסים בלתי תקינים עם גברים. שכיר החרב נידון לשלוש וחצי שנות מאסר[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]