אליעזר ברלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליעזר ברלנד
הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), לידו הרב עופר ארז. 2012
הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), לידו הרב עופר ארז. 2012
לידה 26 בדצמבר 1937 (בן 83)
כ"ג בטבת ה'תרצ"ח
חיפה, פלשתינה (א"י) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה ישיבה עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות חסידות ברסלב
מעסיק ישיבת שובו בנים עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקידים נוספים ראש ישיבת שובו בנים
רבותיו הרב לוי יצחק בנדר
תלמידיו הרב שלום ארוש, הרב עופר ארז
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב אליעזר ברלנד (נולד בכ"ג בטבת ה'תרצ"ח, 26 בדצמבר 1937) הוא מנהיג פלג "שובו בנים" בחסידות ברסלב. הורשע על פי הודאתו במסגרת עסקת טיעון בעבירות מעשים מגונים ותקיפה ונידון ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה בפועל 10 חודשים. בעקבות כך התנערו ממנו רבנים רבים, מברסלב ומחוץ לה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לחיים ועטיה (לבית סטרולוביץ') ברלנד, משפחה דתית לאומית בחיפה. תחילה למד בישיבת יבנה בחיפה, ומגיל 17 וחצי למד במשך שלוש וחצי שנים בישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים. בגיל 21 התחתן עם תהילה שאקי, אף היא בעלת רקע דתי-לאומי (אביה אברהם שלום שאקי כיהן לימים כחבר הכנסת מטעם המפד"ל). בני הזוג התגוררו בתחילה בבני ברק, שבה למד במשך כחודש בכולל פוניבז' ולאחר מכן בכולל וולוז'ין. בתקופה זו, לדברי הרב ברלנד ותומכיו, למד בחברותא עם הרב יעקב ישראל קניבסקי (הסטייפלר)[1], טענה שהוכחשה על ידי בית הסטייפלר ומתנגדיו[2]. מספר שנים מאוחר יותר התקרב לחסידות ברסלב ולמד את משנתה מפי הרב לוי יצחק בנדר, הרב שמואל שפירא ועוד.

אישיותו של הרב ברלנד כריזמטית והוא היה מראשוני המחזירים בתשובה בחסידות ברסלב. החל מסוף שנות השישים הנהיג "חבורה" מצומצמת של תלמידי ישיבה ליטאיים שעברו לחסידות ברסלב ולמדו ב"כולל", בית הכנסת של חסידי ברסלב בבני ברק. בשנת 1978 הקים הרב שמעון טייכנר את ישיבת שובו בנים בביתו בבני ברק ומינה את הרב אליעזר ברלנד לראש הישיבה. בהמשך עברה הישיבה לירושלים ובשנת 1982 התבססה הישיבה במשכנה הקבוע בעיר העתיקה בירושלים. מאוחר יותר החליפה הישיבה את שמה ל"נחמת ציון". במקביל החל תהליך אכלוס של תלמידי הישיבה ברחוב החומה השלישית בשכונת מוסררה שהפך למרכז הקהילה.

בשנת 1998, לאחר מאבק פנימי בחסידות ברסלב, נאסרה כניסתם של הרב ברלנד ותלמידיו לבית הכנסת המרכזי של חסידות ברסלב במאה שערים. בשנת 2002 יצא פסק הלכה בעניין זה מבית הדין של העדה החרדית, שמתנגד לאיסור על כניסה לבתי כנסת באופן כללי. בעקבות זאת דעכו המאבקים בין חסידי ברסלב מהפלג המרכזי לבין בעלי התשובה מישיבת "שובו בנים" והרב ברלנד הגיע לעיתים לבית הכנסת.

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 מיעט הרב ברלנד להיפגש עם חסידיו ומאבטחים מנעו גישה אליו. ב-12 בדצמבר 2010 שוחח הרב ממושב אמירים בשיחת ועידה עם 20 מחסידיו הבולטים ובה האשים את בני משפחתו, בנו ונכדו, בכליאתו ובמניעת הגישה אליו. בעקבות כך הודחו בנו הרב נחמן ברלנד ונכדו נתן ברלנד מהנהגת הקהילה[3]. בהמשך התפייס עם בנו וביקש מחברי הקהילה לסלוח לבני משפחתו המעורבים בפרשה[4], ואף העתיק מגוריו לעיר ביתר עילית כדי לגור בשכנות לבנו המודח, כשהוא נוטש בפועל את מרכז הקהילה בירושלים.

הרשעה במעשים מגונים ובתקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נחמן שלום לצידו של הרב ברלנד (2012)

בשנת 2012 טען אחד מחסידיו של הרב ברלנד, נחמן שלום, כי ראה אותו מהחלון במצב אינטימי עם אישה מבנות קהילתו[5]. חודשים ספורים לאחר מכן עצרה המשטרה שניים מבני הקהילה שהכו את מפרסם הסיפור והחלה בחקירת הפרשה. במרץ 2013 טענו נשים אחדות שסבלו הטרדה מינית מהרב[6]. עם חשיפת הפרשה עזב הרב ברלנד את ישראל, עבר בכמה מדינות והגיע למרוקו, שעמה אין לישראל הסכם הסגרה[7]. יעקב וינרוט, שייצג את הרב ברלנד, פרש מייצוגו. לאחר פטירת ויינרוט פורסמה הקלטה שלו שבה אמר שהרב ברלנד עבר על איסור אשת איש ומחטיא את חסידיו[8].

במאי 2013 פורסם מכתב בחתימת תלמידו, הרב שלום ארוש, והרבנים מאיר סירוטה ויעקב שכנזי שבו תמיכה ברב ברלנד וגינויים חריפים למעידים נגדו[9]. בספטמבר 2016 פורסמה הקלטה שבה אמר הרב שכנזי לנחמן שלום שחתימתו על המכתב זויפה ושהוא חושש לצאת בגלוי נגד הרב ברלנד משום שחסידיו חשודים על שפיכות דמים[10].

בנובמבר 2013 עזב הרב ברלנד את מרוקו בעקבות הוראה של המלך מוחמד השישי[11] ועבר לזימבבואה. באפריל 2014 פורסמו בתקשורת המקומית שם נסיבות הגעתו למדינה. הוא נעצר לאחר שפגה אשרת התייר שלו וצולם כשהוא אזוק ולבוש בגדי אסירים[12]. לאחר מכן גורש ועזב ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, עם כארבעים משפחות של חסידיו[13]. בספטמבר 2014 עזב את יוהנסבורג לאחר שהמשטרה המקומית החלה בחיפוש אחריו. הוא טס להולנד, נעצר שם בשדה התעופה על ידי המשטרה[14] ושוחרר למחרת על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים[15]. ישראל הגישה בקשה להסגרתו[16], ובית המשפט בהולנד קבע שהוא בר הסגרה[17]. לאחר שבית המשפט העליון בהולנד דחה את ערעורו, נעלם הרב ברלנד מן המדינה ב-7 ביולי 2015. בספטמבר התברר שהוא שב לדרום אפריקה[18][19]. בתקופה זו הביע הרב מנחם מנדל טאוב, האדמו"ר מקאליב, תמיכה ברב ברלנד ואמר שהוא צדיק[20].

באפריל 2016 נעצר הרב ברלנד בידי המשטרה בדרום אפריקה בשיתוף פעולה עם האינטרפול, ובית המשפט המקומי אישר את הסגרתו. ב-19 ביולי 2016 נחת הרב ברלנד בישראל ונעצר. כמה ימים קודם לכן חתמו שלושה רבנים מברסלב, הרב יעקב מאיר שכטר, הרב משה קרמר והרב נתן ליברמנש, על מכתב הקורא להתרחק ממנו ונאמר בו כי הוא "תועה ומתעה בעיקרי ויסודי הדת וההלכה ובפרט בענייני קדושה [...] ומהווה תקלה וסכנה נוראה וחמורה"[21]. כעשרה ימים לאחר שהוסגר הוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים בארבע נשים, אחת מהן קטינה, וכן תקיפה בנסיבות מחמירות ופציעה בנסיבות מחמירות של בעלה של אחת המתלוננות. מעצרו הוארך מספר פעמים[22]. ב-17 בנובמבר 2016 הורשע בבית משפט השלום בירושלים במסגרת עסקת טיעון בשתי עבירות מעשה מגונה ובעבירה אחת של תקיפה. במסגרת העסקה נמחקו שתי עבירות נוספות של מעשים מגונים בחסידותיו[23]. ב-22 בנובמבר 2016, גזר עליו בית המשפט 18 חודשי מאסר, בהתאם לעסקת הטיעון.

ביולי 2016 חשף משה נוסבאום הקלטת סתר שבה הודה הרב ברלנד באונס אישה נשואה ואמר: "אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק"[24].

בעת ששהה בכלא תקפו תלמידים של הרב ברלנד את הרב משה קרמר, שחתם נגדו[25]. בעקבות כך פורסם מכתב מחאה חריף נגד התקיפה ונגד הרב ברלנד שעליו חתמו עשרים ושישה רבנים מברסלב[26] חלק מהרבנים אמרו כי חתמו רק נגד הפגיעה ברב משה קרמר ולא נגד הרב ברלנד[27].

במהלך שהייתו בכלא אובחן כחולה בסרטן המעי הגס. ב-3 באפריל 2017 החליטה ועדת השחרורים על שחרורו למעצר בית במלונית הסמוכה לבית החולים הדסה, בשל מצבו הרפואי[28]. ב-24 במאי 2017 הוא שב לביתו תחת הגבלות וחזר להנהיג את הקהילה ממרכזה בירושלים לאחר שש שנות היעדרות בהן שהה מחוץ לירושלים ובחוץ לארץ.

חלק מחסידיו טוענים כי הטענות נגד הרב ברלנד הן עלילה של עבריינים שנקמו בו לאחר שלא הצליחו לסחוט ממנו כספים[29]. לדבריהם הרב ברלנד הודה במעשים כדי לקבל על עצמו ביזיונות במטרה לבטל גזרות המרחפות על עם ישראל, וכפי שהודה בדברים אחרים שלא עשה, כגון פיגועי 11 בספטמבר[30]. קבוצה אחרת בקרב החסידים סבורה כי הצדיק אינו כפוף למערכת ההלכתית הרגילה ואסור להטיל ספק בצדקתו. חתנו של הרב ברלנד הוציא ספר ברוח זו[31]. תלמיד בולט אחר הוקלט אומר שהרב ברלנד נגע באופן אינטימי בנשים מסיבות רוחניות ולא בשל תאווה[32]. מתנגדיו של הרב ברלנד פרסמו הקלטות שנעשו ככל הנראה בסתר ובהן אומר בנו שאביו הוא פושע[33], ואשתו של הרב ברלנד, תהילה, מתעמתת עם בעלה ומאשימה אותו בקשרים עם נשים[34].

מתנגדיו הקימו מערכת תוכן טלפונית שבה מושמעים תכנים נגדו. הרב ברלנד ביקש בדצמבר 2016 צו מניעה להפסקת השידורים, אולם בקשתו נדחתה[35].

לאחר שחרורו מהכלא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2018 פורסם פסק דין נגדו מבית דין של רבנים בברסלב, וכן מכתב שעליו חתומים שלושים מרבני ברסלב, ובראשם הרב יעקב מאיר שכטר, בו הם מתנערים מהרב ברלנד וממעשיו וקוראים להתרחק ממנו. על פי המכתב הרב ברלנד "חוטא ומחטיא בחמורות שבחמורות כאחד ומיוחד מבין רשעי הדורות, מהרסי התורה ומחריבי העולם"[36]. הרב ברלנד כתב בין היתר בתגובתו שלא אפשרו לו להביע דעתו בפני בית הדין[37].

לאחר שרוב הרבנים הבולטים ניתקו את הקשרים עם הרב ברלנד בעקבות הפרשה, מנסים אנשיו לשקם קשרים אלה, בין היתר בהתניה כי יצביעו למפלגה שתסייע להם בכך[38]. בינואר 2019 פורסם שהרב ברלנד מגיע עם עשרות מתלמידיו בשעות הלילה לבתי חולים ומנסה לשכנע בני משפחה של חולים שמתו מוות מוחי לשלם לו כעשרים אלף שקלים בתמורה ל"פדיון-נפש" ולברכה, שתגרום לדבריו לכך שהחולה יקום לתחייה[39][40].

הרב ברלנד נוהג לנסוע בשיירה, שפעמים רבות נוסעת במהירות מופרזת, בעידודו[41]. בדצמבר 2018 הוגש כתב אישום נגד שלושה מחסידיו לאחר שנהגו ברכבים בשיירתו במהירות מופרזת, וברכב שבו ישב נמדדה מהירות של 244 קמ"ש[42]. במרץ 2019 נגזרו עליהם עונשי מאסר ועבודות שירות[43].

במרץ 2019 הגיש המפרק של מוסדות שובו בנים, באישור רשם העמותות תביעה על סך חמישים מיליון שקלים נגד אשתו, בנו ונכדו של הרב ברלנד, ונתבעים נוספים. על פי התביעה, כספים של המוסדות הועברו לחו"ל לצורך רכישת נכסים, בפרט באומן[44].

ביוני 2019 החל לפעול בית דין מיוחד ובו דיינים משלושת בתי הדין החרדיים הבולטים בישראל כדי לפסוק את דינו של הרב ברלנד[45]. הרב ברלנד קיבל את מרות בית הדין[46]. במאי 2020 פסק בית הדין כי "התקבלו עדויות מפורשות וראיות על מעשים שלא יעשו ומהם חמורים ביותר [...] שאינו שומר על דברים שהם מג' חמורות ואביזרייהו, שומר נפשו ירחק ממנו"[47]. אב בית הדין, הרב שריאל רוזנברג, תיאר במכתב אישי את העדויות: "על איסור גילוי ערוה ממש היה עד אחד [= נחמן שלום], חוץ מעידי הודאה, חוץ מזה לא היה ספק שהוא נוהג לחבק ולנשק נשים ובתולות ולשלוח ידיו מתחת בגדיהם והיו על כך עדויות שלא הוכחשו כלל"[48]. הרב שמעון בעדני הביע תמיכה ברב ברלנד גם לאחר הפסק ואמר לתלמידי הרב ברלנד שרודפים את רבם בשל קנאה בהצלחתו[49].

בנובמבר 2020 נחשפה אחת המתלוננות נגד הרב ברלנד ותיארה כיצד תקף אותה מינית כאשר הייתה קטינה, וכן את אמה ואת חברותיה[50].

חשדות פליליים בעניין גביית כספים מחולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2019 חשפה אריאלה שטרנבך בחדשות 13 תחקיר על הרב ברלנד המתועד כשהוא מורה לחולת סרטן להימנע מקבלת טיפולים מצילי חיים תוך הבטחה לריפוי ואריכות ימים תמורת פדיון נפש בסך עשרות אלפי שקלים[51]. החולה, שהעבירה לרשותו של הרב ברלנד למעלה מ-600,000 ש"ח כדי לקבל את ברכתו, מתה זמן קצר לאחר מכן[52]. בעקבות פרסום התחקיר הגיעו עדויות נוספות מקרובי משפחה של חולים שהרב ברלנד הורה להם להימנע מטיפול רפואי וגבה מהם סכומי כסף גבוהים בתמורה לברכה שהייתה אמורה לרפאם. חולים אלו מתו תוך זמן קצר[53]. בעקבות התחקיר חקרה המשטרה כמה ממקורביו ותפסה מסמכים[54][55].

ב-9 בפברואר 2020 פשטה המשטרה על בתו של הרב ברלנד ועצרה אותו, את אשתו וחמישה ממקורביו בחשד לעברות של עושק, מרמה והלבנת הון. חסידיו של הרב ברלנד ניסו להפריע למעצרים ויידו אבנים לעבר השוטרים, ששניים מהם נפצעו קל בראשם[56]. ב-1 במרץ הוגש נגדו כתב אישום באשמת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק וניסיון לשידול חבלה חמורה[57]. ב-5 באפריל הוארך מעצרו עד תום ההליכים בשל מסוכנותו וחשש שיימלט[58]. הסדר טיעון שהחל להתגבש עם ברלנד נדחה בינואר 2021 על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט[59].

בינואר 2021 חשפה נופר משה בכאן 11 הקלטה של בתו של ברלנד, אדל רובינשטיין, המתועדת כשהיא מקבלת כסף מקרובה של חולה תמורת פדיון נפש ובהמשך מדווחת לה שדיברה בטלפון עם אביה, והוא ערך פדיון נפש והבטיח שהחולה תתרפא[60]. המשטרה פתחה בחקירת הבת[61].

בפברואר 2021 הוחלט בשל מצבו הבריאותי לשחררו לחלופת מעצר בית באיזוק אלקטרוני בערבות של 1.2 מיליון ש"ח. נקבע כי עליו לשהות במקום סודי עם שני מפקחים וחברת אבטחה שעליו לממן ונאסרה עליו יצירת קשר ישיר או עקיף עם חסידיו[62]. עם תחילת משפטו הגישו פרקליטי ברלנד בקשה לזיכויו או לחלופין להפסיק את ההליך המשפטי עקב חוות דעת פסיכיאטרית מטעמם לפיה ברלנד אינו כשיר לעמוד לדין בשל מחלה נפשית ואינו מבין את ההליך המשפטי המתנהל נגדו[63] השופטת הורתה לפסיכיאטר המחוזי לבדוק את כשירותו של ברלנד להעמדה לדין.

באפריל 2020 גילו חסידיו של הרב ברלנד כי הוא שוהה בזכרון יעקב, ובעקבות כך רבים מהם התגודדו במקום והפריעו לשכנים. בעקבות כך הוא הועבר לכלא ניצן ברמלה וכעבור חמישה ימים שוחרר שוב לחלופת מעצר סודית במרכז הארץ[64]. ביוני 2021 הודה ברלנד בהסדר טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, הוא ירצה 18 חודשי מאסר בניכוי חודשי המאסר שכבר ישב בתקופת המעצר[65]. ברלנד ישוב לכלא על מנת לסיים את ריצוי עונשו ב-28 באוקטובר 2021 [66].

עמדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד מדגיש את חשיבות האמונה בצדיק וההתחברות המוחלטת לרבי נחמן מברסלב. הוא מעודד טקסי "התקשרות" לרבי נחמן וכן את הביקור בקברו בעיר אומן שבאוקראינה בראש השנה. עוד בתקופת השלטון הסובייטי ארגן הרב ברלנד נסיעות לשם, אחת מהן, ב-1983, תוך שיתוף פעולה עם ח"כ מאיר וילנר[67]. הרב ברלנד מדגיש גם את חשיבות העלייה לקברי צדיקים ובפרט עלייה תוך מסירות נפש לקבר יוסף בשכם. חסידיו נוהגים להסתנן לקבר אף בלי אישור צבאי, ובשל כך נרצח אחד מהם סמוך לקבר[68]. עמדה זו הותקפה על ידי הרב אהרן יהודה לייב שטינמן[69].

הרב ברלנד סבור שהצדיק הוא למעשה אלוהים בדמות אדם ולכן יכול לכפר ולחולל ניסים. כך למשל אמר: "הצדיק זה הקב"ה בכבודו ובעצמו שיורד לעולם בדמות צדיק" וכן "כל העולמות ברא הצדיק". חסידיו מאמינים שהוא שומע אותם בכל מקום שהם נמצאים. בספרים שכתבו חסידיו נאמר שלצדיק מותר לעשות עבירות שאצל אחרים הן בגדר "ייהרג ואל יעבור"[70].

על פי עדויות, הרב ברלנד מטיף לפרישות קיצונית בעניין יחסי אישות[71].

בנובמבר 1986 רצחו מחבלים בדקירות סכין את תלמידו אליהו עמדי בדרכו לישיבת שובו בנים. הרב ברלנד ציווה אז לתלמידיו לנקום את דמו[72][73]. בעקבות כך התחוללו תקריות של אלימות כלפי ערבים שהתגוררו בסמוך לישיבה ולמקום הרצח, חלקם אף הציתו את רכושם. כמה מחסידיו נעצרו[74], כולל נהגו[75].

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד נשוי לתהילה שאקי, בתו של חבר הכנסת אברהם שלום שאקי. אחיו של הרב ברלנד, יחזקאל, כיהן כרבם של היישובים נהורה ויד נתן. לרב ברלנד בן אחד, נחמן, שסייע לו בעבר בהנהגת המוסדות, וחמש בנות. אחד מחתניו, צבי צוקר, היה בעמדת השפעה ב"שובו בנים" אך הורחק ממנה לאחר שפעל נגד חותנו[76].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מתוך העלון "כנישתא חדא", גיליון 21.
  ישראל כהן, ‏המקובל הרב שטרן: "הוא לא אשם! הוא לא עשה כלום!", באתר כיכר השבת, 21 באוגוסט 2016
 2. ^ חוברת דעת לנבון, עמוד ב'
 3. ^ עקיבא נוביק, חזר עם תשובה, ידיעות אחרונות, 14 בדצמבר 2010, 24 שעות, עמ' 5-4; בני סגל,, ‏הרב ברלנד מדבר: 'ברחתי מרצוני. ביקשו לאשפז אותי', באתר כיכר השבת, 12 בדצמבר 2010; יוסי כץ, הרב ברלנד מדבר: "כלאו אותי, חשבו שאני חולה נפש", באתר בחדרי חרדים, 12 בדצמבר 2010
 4. ^ בני סגל, ‏נחמן ברלנד נפגש עם אביו, חסידים זועמים הקיפו אותו, באתר כיכר השבת, 23 בדצמבר 2010
 5. ^ יהודה שלזינגר, ‏הרב שנתפס עם בחורה, באתר ישראל היום, 18 ביולי 2012
  אביעד גליקמן, ראיון בלעדי עם העד המרכזי נגד הרב ברלנד: "הוא נשכב עליה עירום", באתר של "רשת 13", 11 במרץ 2013 (במקור, מאתר "nana10")
 6. ^ תמר רותםהטרדה מינית בשם האצילות בחצר הרב אליעזר ברלנד, באתר הארץ, 15 במרץ 2013
 7. ^ ארי גלהר, הרב אליעזר ברלנד ברח למרוקו, באתר nrg‏, 9 באפריל 2013
 8. ^ יעקב ויינרוט על הרב ברלנד: "ברחתי ממנו, הוא שבתי צבי", באתר ‏מאקו
 9. ^ יואל קוריץ, "איש אלוקים קדוש" • עוד רבנים מגינים על הרב ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 5 במאי 2013
 10. ^ איציק מן, הרב שכנזי על אנשי הרב ברלנד: "הם מסוגלים לשפיכות דמים" • האזינו, באתר בחדרי חרדים, 15 בספטמבר 2016
 11. ^ דיווח: הרב ברלנד יגורש ממרוקו, באתר ערוץ 7, 7 בנובמבר 2013
 12. ^ נחמן שטרנהרץ, ‏המעצר: הרב ברלנד הובל אזוק ולבוש בבגדי אסירים, באתר כיכר השבת, 10 באפריל 2014
 13. ^ יהודה שלזינגר, ‏פרסום בזימבבואה: הרב ברלנד במדי אסיר וללא כיפה, באתר ישראל היום, 11 באפריל 2014
 14. ^ קובי נחשוני ואביאל מגנזי, הרב ברלנד נעצר בהולנד. ישראל תדרוש הסגרתו, באתר ynet, 11 בספטמבר 2014
 15. ^ עדו בן פורת, הרב ברלנד: "אני גמרתי עם ארץ ישראל", באתר ערוץ 7, 13 באוקטובר 2019
 16. ^ העדויות נגד הרב ברלנד נחשפות: "נגע בחזה, נשק בצוואר", באתר וואלה!‏, 2 באוקטובר 2014
 17. ^ יאיר אטינגרבית משפט הולנדי: הרב ברלנד בר הסגרה לישראל, באתר הארץ, 12 בפברואר 2015
 18. ^ משה הלר, חגיגת ראש השנה החשאית של הרב ברלנד, באתר mynet‏ ירושלים, 24 בספטמבר 2015
 19. ^ משה הלר, הרב שברח מהארץ מקים תלמוד תורה באפריקה, באתר mynet‏ ירושלים, 5 בפברואר 2018(הקישור אינו פעיל, 22.6.2021)
 20. ^ שמעון ליברטי, ‏ההקלטה וחלק מהתמליל, באתר כיכר השבת, 21 בפברואר 2016
 21. ^ חיים אבני, ‏רבני ברסלב: "התרחקו מהאיש המכונה הרב אליעזר ברלנד", באתר כיכר השבת, 15 ביולי 2016
 22. ^ אמרי סדן ומשה שטיינמץ‏, תחת אבטחה כבדה: הרב ברלנד הואשם במעשים מגונים בנשים ובבת 14, באתר וואלה!‏, 29 ביולי 2016
 23. ^ יעל פרידסון, הסדר טיעון עם הרב ברלנד: הורשע במעשים מגונים, באתר ynet, 17 בנובמבר 2016
 24. ^ החדשות - הווידוי של ברלנד: "אנסתי אותה", mako, ‏2016-07-26
 25. ^ תקיפה [ http://breslevemet.net/?p=1849 השחתת המזגן]
 26. ^ מכתב מחאה מרבני ברסלב נגד אליעזר ברלנד, ומחאה על הפגיעה בכבוד התורה, באתר ברסלב אמת
 27. ^ המחאה כנגד הרב ברלנד התבררה כמזוייפת (הקלטה), אקטואליק, ‏2017-02-16(הקישור אינו פעיל, 22.6.2021), באתר אקטואליק
 28. ^ איציק וולף, ברלנד ישוחרר מהכלא למעצר בית במלונית, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 3 באפריל 2017
 29. ^ בלוג של חסידי הרב ברלנד
 30. ^ הרב ברלנד - נקודות מפתיעות על הפרשה, באתר שומר ישראל
 31. ^ שאול כהנא, תיעוד: ב'שובו בנים' משבחים את הספר השנוי במחלוקת - אך לא רוצים שייצא לציבור הרחב, 22 ביוני 2016, באתר כיכר השבת
 32. ^ "לברלנד אין בכלל גוף": הקלטה חושפת איך בכיר בחסידות הלבין טענות להטרדה מינית, Haaretz הארץ
 33. ^ נחמן ברלנד אבא שלי פושע 'ויש"ו הנוצרי', באתר ברסלב אמת
 34. ^ אהרן רבינוביץ, דוחה: הופצה שיחה פרטית של הזוג ברלנד, 21 באוגוסט 2016, באתר בחדרי חרדים
 35. ^ אלי שלזינגר, ניצחון ל'קו ברסלב': לאחר שנה וחצי - ביהמ"ש דחה את תביעת שובו בנים, באתר בחדרי חרדים, 20 ביוני 2018
  איציק מן, הרב ברלנד חזר בו: לא יתבע קו שמשדר נגדו, באתר בחדרי חרדים, 8 במרץ 2017
 36. ^ יקי אדמקר‏, רבנים במתקפה נגד ברלנד: "רשע מרושע; צריך להתרחק ממנו". האזינו, באתר וואלה!‏, 12 בפברואר 2018
 37. ^ יוסף גרינבוים, הרב ברלנד: 'תמונות התועבה שפרסמו – יש בזה סילופים', באתר חרדים10, 16 בפברואר 2018
 38. ^ החדשות - תיעוד: כך מנסה הרב ברלנד לשוב לקונצנזוס החרדי, mako, ‏2019-01-08
 39. ^ יואב אבן, ‏"תחיית מתים תמורת 20,000 שקלים", באתר ‏מאקו‏‏, ‏23 בינואר 2019‏
 40. ^ יואב אבן, ‏שיטת ברלנד: השיחות עם הרב נחשפות, באתר ‏מאקו‏‏, ‏24 בינואר 2019‏
 41. ^ יקי אדמקר‏, "נוסעים על 200 קמ"ש, הופכים למטוס": הקלטת הנחיות הרב ברלנד לחסידיו, באתר וואלה!‏, 10 בדצמבר 2018
 42. ^ אלי שלזינגר, האשמות חמורות נגד שיירת הרב ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 6 בדצמבר 2018
 43. ^ אלי שלזינגר, התפתחות בפרשת מעצר נהגי שיירת הרב ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 17 במרץ 2019
 44. ^ משה נוסבאום, ‏תביעת ענק נגד משפחת הרב ברלנד, באתר ‏מאקו‏‏, ‏3 במרץ 2019‏
 45. ^ אב בית הדין היה הרב שריאל רוזנברג מטעם בית הדין של הרבניסים קרליץ, ולצדו הרב שמואל אליעזר שטרן מטעם בית הדין של הרב שמואל וואזנר והרב יהודה פישר מטעם בית הדין של העדה החרדית
  למסמך מטעם בית הדין ראו: יוסף גרינבוים, זימון הרב ברלנד לביה”ד המיוחד – אחרי עדויות שחיזקו החשדות, באתר חרדים10, 9 ביולי 2019
 46. ^ יהודה וייס, ‏דרמה פנים חרדית: בית דין הורה להפסיק להשמיץ את הרב ברלנד, באתר אקטואליק, 25 ביוני 2019
 47. ^ פסק חסר תקדים בחריפותו נגד הרב ברלנד: "שומר נפשו ירחק ממנו", בחדרי חרדים
 48. ^ דיין חרדי בכיר: ברלנד נהג לנשק נשים, ולשלוח ידיו תחת בגדיהן
 49. ^ המכתב נגד הרב ברלנד: הדיינים מעלים תהיות "עדות מפי איש אחד", באתר בחדרי חרדים, 11 ביוני 2020
 50. ^ אריאלה שטרנבך, "נגע בי ובאמי במקביל": הצעירה שהותקפה ע"י הרב ברלנד - נחשפת, באתר חדשות 13, 8 בנובמבר 2020; אריאלה שטרנבך, הבריחה מהכת והעימות עם ברלנד: מסע השיקום של איילה, באתר חדשות 13, 9 בנובמבר 2020
 51. ^ אריאלה שטרנבך, תחקיר: כך מבטיח הרב ברלנד לרפא חולה סופנית תמורת אלפי שקלים, באתר חדשות 13, 22 באוקטובר 2019
 52. ^ אריאלה שטרנבך, "ברלנד רצח אותה": מאבק האם מול הרב שהבטיח לרפא בתה • תחקיר, באתר חדשות 13, 23 באוקטובר 2019
 53. ^ אריאלה שטרנבך, בעקבות תחקיר ברלנד: עדויות נוספות על שיטת הפעולה של הרב, באתר חדשות 13, 24 באוקטובר 2019
 54. ^ לפנות בוקר: המשטרה ערכה חיפוש בביתו של הרב אליעזר ברלנד - בחדרי חרדים, חדרי חרדים
 55. ^ 6 מקורבים לרב ברלנד עוכבו בחשד לקבלת דבר במרמה והלבנת הון, חדשות 13
 56. ^ גלעד כהן ונינה פוקס, מנטוס במקום תרופות: כך ברלנד וחסידיו עשקו חולים, באתר ynet, 9 בפברואר 2020
 57. ^ מתן וסרמן, ‏קבלת דבר במרמה ועושק: כתב אישום נגד אליעזר ברלנד, באתר מעריב אונליין, 1 במרץ 2020
 58. ^ בית המשפט האריך מעצרו של הרב ברלנד עד תום ההליכים, פוסטה, ‏2020-04-06
 59. ^ מנדלבליט דחה את הסדר הטיעון עם הרב ברלנד שנאשם בעושק מאמיניו, Haaretz הארץ
 60. ^ הצצה אל מפעל הפדיונות של מקורביו של אליעזר ברלנד, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 61. ^ אחרי התחקיר: חקירה נגד בתו של ברלנד, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 62. ^ סולימאן מסוודה, ברלנד ישוחרר לחלופת מעצר באיזוק אלקטרוני, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 15 בפברואר 2021; יהונתן קליין, חדשות כיפה, ‏הרב אליעזר ברלנד שוחרר בערבות ובתנאים מגבילים, באתר כיפה, 15 בפברואר, 2021 11:11
 63. ^ חוות דעת פסיכיאטרית: הרב ברלנד אינו כשיר לעמוד לדין, לא מבין את ההליך המשפטי נגדו, כיפה, ‏2021-03-14
 64. ^ הרב אליעזר ברלנד הועבר מכלא ‘ניצן’ למעצר במיקום סודי חדש, חרדים10, ‏2021-04-11
 65. ^ עסקת טיעון לברלנד: ירצה 18 חודשי מאסר וייקנס במיליוני שקלים, חדשות 13
 66. ^ גרינצייג, אבישי (7 ביוני 2021). "אליעזר ברלנד הורשע במסגרת הסדר טיעון וישוב לכלא באוקטובר". Globes. בדיקה אחרונה ב-7 ביוני 2021. 
 67. ^ אהרן קליגר, אומן - געגועים שהפילו חומות, ירושלים תשס"ה, בהקדמה
 68. ^ יוני גבאי, ‏פיגוע ירי בשכם: מתפלל נרצח סמוך לקבר יוסף, ארבעה נפצעו, באתר כיכר השבת, 24 באפריל 2011
 69. ^ חיים שקדי, ‏הגראי"ל שטיינמן: "העולים לקבר יוסף, מתחייבים בנפשם", באתר כיכר השבת, 26 ביוני 2011
 70. ^ אהרן רבינוביץ, עשו להם רב: לחסידי הרב ברלנד יש אלוהים בשר ודם, באתר הארץ
 71. ^ יהודה יפרח, רב הנסתר: הקיצוניות החבויה בקהילת שובו בנים, באתר nrg‏, 17 באוגוסט 2016
  אליעזר ברלנד: ההיתר יותר גרוע מהאיסור, באתר ברסלב אמת
  מערכת, פנים אמיתיות: הרב ברלנד נחשף, באתר של "רשת 13", 1 באוגוסט 2017 (במקור, מאתר "nana10")(הקישור אינו פעיל, 29.2.2020), בתזמון 9:40
 72. ^ אילן בכר, "אתם מצווים לנקום את דמו", מעריב, 16 בדצמבר 1986
 73. ^ אילן בכר, „מוות לערבים“ שאגו יהודים וניפצו חלונות בתים וחנויות, מעריב, 24 בנובמבר 1986
 74. ^ אילן בכר, חשוד בהשלכת בקבוקי תבערה על בתי ערבים הסגיר את עצמו, מעריב, 6 בפברואר 1987
 75. ^ אילן בכר, נהגו של הרב ברלנד חשוד בפיגועים נגד ערבים, מעריב, 19 בדצמבר 1986
 76. ^ אלי שלזינגר, צביקה צוקר חתן הרב ברלנד ניצל מתקיפה: הפרטים המלאים על חלקו בפרשה, באתר בחדרי חרדים, 26 ביולי 2016