אליעזר ברלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליעזר ברלנד
Rabbi Eliezer Berland & Rabbi Ofer Erez.jpg
הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), לידו הרב עופר ארז
תאריך לידה כ"ג בטבת ה'תרצ"ח (בן 79)
מקום לידה חיפה
תאריך לידה לועזי 26 בדצמבר 1937
השתייכות חסידות ברסלב
תפקידים נוספים ראש ישיבת שובו בנים
רבותיו הרב לוי יצחק בנדר
תלמידיו הרב שלום ארוש, הרב עופר ארז

הרב אליעזר ברלנד (נולד בכ"ג בטבת תרצ"ח; 26 בדצמבר 1937) הוא מנהיג אחד הפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב, מייסד וראש ישיבת שובו בנים בירושלים. בנובמבר 2016 הורשע במסגרת עסקת טיעון בשתי עבירות מעשה מגונה ובעבירה אחת של תקיפה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לחיים ועטיה (לבית סטרולוביץ') ברלנד, משפחה דתית לאומית בחיפה. למד בישיבת יבנה בחיפה. החל מגיל 17 וחצי למד במשך שלוש וחצי שנים בישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים. בגיל 21 התחתן עם תהילה שאקי, גם היא בעלת רקע דתי-לאומי. בני הזוג התגוררו בתחילה בבני ברק. למד במשך כחודש בכולל פוניבז' ולאחר מכן בכולל וולוז'ין בבני ברק. לדברי הרב ברלנד ותומכיו הוא למד בחברותא עם הרב יעקב ישראל קנייבסקי (הסטייפלר)[1], טענה שהוכחשה על ידי מתנגדיו[2], לאחר מספר שנים התקרב לחסידות ברסלב ולמד את תורתה מפי הרב לוי יצחק בנדר, הרב שמואל שפירא ועוד.

נודע באישיותו הכריזמטית וביכולתו לרתק אליו קהל מאזינים. מראשוני המחזירים בתשובה בחסידות ברסלב. החל מסוף שנות השישים הנהיג "חבורה" של תלמידי ישיבה ליטאיים שעברו לחסידות ברסלב ולמדו ב"כולל", בית הכנסת של חסידי ברסלב בבני ברק. בתחילת שנות השבעים פגש את "החוזר בתשובה" הראשון שלו, הזמר דדי בן עמי. בשנת 1978 הקים שמעון טייכנר את ישיבת שובו בנים בביתו בבני ברק ומינה את הרב אליעזר ברלנד לראש הישיבה. בהמשך עברה הישיבה לירושלים ובשנת 1982 התבססה הישיבה במשכנה הקבוע בעיר העתיקה בירושלים. מאוחר יותר החליפה הישיבה את שמה לנחמת ציון. במקביל החל תהליך אכלוס של תלמידי הישיבה ברחוב "החומה השלישית" בשכונת מוסררה שהפך למרכזה של הקהילה.

בשנת 1998, לאחר מאבק, נאסרה כניסתם של הרב ברלנד ורבים מתלמידיו לבית הכנסת המרכזי של חסידות ברסלב במאה שערים. בשנת 2002 יצא פסק הלכה בעניין מבית הדין של העדה החרדית, שמתנגד לאיסור על כניסה לבתי כנסת באופן כללי. בעקבות זאת דעכו המאבקים בין חסידי ברסלב מהפלג המרכזי לבין בעלי התשובה מישיבת "שובו בנים" והרב ברלנד הגיע לעתים לבית הכנסת.

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 מיעט הרב ברלנד להיפגש עם חסידיו ומאבטחים מנעו גישה אליו. ב-12 בדצמבר 2010 שוחח הרב ממושב אמירים בשיחת ועידה עם 20 מחסידיו הבולטים ואמר: "הייתי עשר שנים כלוא בבית, ראיתי כל הזמן שמסביבי נותנים מכות רצח לאנשים, אבל לא נתנו לי לדבר. כלאו אותי, לא יכולתי להגיב, הייתי תחת מנעולים, עם שומרים, ואף פעם לא הסכמתי לזה". בעקבות כך הודחו בנו הרב נחמן ברלנד ונכדו נתן ברלנד מהנהגת הקהילה[3]. בהמשך נפגש הרב אליעזר ברלנד עם בנו לפגישת התפייסות וביקש מחברי הקהילה לסלוח לבני משפחתו המעורבים בפרשה[4].

פלילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 טען אחד מחסידיו של הרב ברלנד, נחמן שלום, כי ראה אותו מהחלון במצב אינטימי עם אישה מבנות קהילתו[5]. כמה חודשים לאחר מכן עצרה המשטרה שניים מבני הקהילה שהכו את מפרסם הסיפור והחלה בחקירת הפרשה. במרץ 2013 טענו נשים אחדות שסבלו הטרדה מינית מהרב[6]. עם חשיפת הפרשה עזב הרב ברלנד את ישראל. לאחר שעבר בכמה מדינות הוא הגיע למרוקו, שעמה אין לישראל הסכם הסגרה[7]. במאי 2013 פורסם מכתב בחתימת תלמידו, הרב שלום ארוש, והרבנים מאיר סירוטה ויעקב שכנזי שבו תמיכה ברב ברלנד וגינויים חריפים למעידים נגדו[8]. בספטמבר 2016 פורסמה הקלטה שבה אמר הרב שכנזי לנחמן שלום שחתימתו על המכתב זויפה ושהוא חושש לצאת בגלוי נגד הרב ברלנד משום שחסידיו חשודים על שפיכות דמים[9]. בנובמבר 2013 עזב הרב ברלנד את מרוקו בעקבות הוראה של המלך מוחמד השישי[10] ועבר לזימבבואה. באפריל 2014 פורסמו בתקשורת המקומית שם נסיבות הגעתו למדינה. הוא נעצר לאחר שפגה אשרת התייר שלו[11] וצולם באופן משפיל. לאחר מכן גורש ועזב ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, עם כארבעים משפחות של חסידיו[12]. בספטמבר 2014 עזב את יוהנסבורג לאחר שהמשטרה המקומית החלה בחיפוש אחריו. הוא טס להולנד, נעצר שם בשדה התעופה על ידי המשטרה[13] ושוחרר למחרת על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים[14]. ישראל הגישה בקשה להסגרתו[15], ובית המשפט בהולנד קבע שהוא בר הסגרה[16]. לאחר שבית המשפט העליון בהולנד דחה את ערעורו, נעלם הרב ברלנד מן המדינה ב-7 ביולי 2015. בספטמבר התברר שהוא שב לדרום אפריקה[17][18]. בתקופה זו הביע הרב מנחם מנדל טאוב, האדמו"ר מקאליב, תמיכה ברב ברלנד ואמר שהוא צדיק[19]. באפריל 2016 נעצר הרב ברלנד בידי המשטרה ביוהנסבורג בשיתוף פעולה עם האינטרפול. בית המשפט אישר את הסגרתו.

ב-19 ביולי 2016 נחת הרב ברלנד בישראל ונעצר. כמה ימים קודם לכן חתמו שלושה רבנים מברסלב, בהם הרב יעקב מאיר שכטר, על מכתב הקורא להתרחק ממנו ונאמר בו כי הוא "תועה ומתעה בעיקרי ויסודי הדת וההלכה ובפרט בענייני קדושה [...] ומהווה תקלה וסכנה נוראה וחמורה"[20]. כעשרה ימים לאחר שהוסגר הוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים בארבע נשים, אחת מהן קטינה, וכן תקיפה בנסיבות מחמירות ופציעה בנסיבות מחמירות של בעלה של אחת המתלוננות. מעצרו הוארך מספר פעמים[21]. ב-17 בנובמבר 2016 הורשע בבית משפט השלום בירושלים במסגרת עסקת טיעון בשתי עבירות מעשה מגונה ובעבירה אחת של תקיפה. במסגרת העסקה נמחקו שתי עבירות נוספות של מעשים מגונים בחסידותיו[22]. ב-22 בנובמבר 2016, גזר עליו בית המשפט 18 חודשי מאסר, בהתאם לעסקת הטיעון.

במהלך שהייתו בכלא אובחן כחולה בסרטן המעי הגס. ב-3 באפריל 2017 החליטה ועדת השחרורים על שחרורו למעצר בית במלונית הסמוכה לבית החולים הדסה, בשל מצבו הרפואי. שחרורו עוכב לשם הגשת ערעור של המדינה על ההחלטה[23].

חלק מחסידיו טוענים כי הטענות נגד הרב ברלנד הן עלילה של עבריינים שנקמו בו לאחר שלא הצליחו לסחוט ממנו כספים[24]. לדבריהם הרב ברלנד הודה במעשים כדי לקבל על עצמו ביזיונות במטרה לבטל גזרות המרחפות על עם ישראל, וכפי שהודה בדברים אחרים שלא עשה, כגון פיגועי 11 בספטמבר[25]. קבוצה אחרת בקרב החסידים סבורה כי הצדיק אינו כפוף למערכת ההלכתית הרגילה ואסור להטיל ספק בצדקתו. חתנו של הרב ברלנד הוציא ספר ברוח זו[26]. מתנגדיו של הרב ברלנד פרסמו הקלטות שנעשו ככל הנראה בסתר ובהן אומר בנו שאביו הוא פושע[27], ואשתו של הרב ברלנד, תהילה, מתעמתת עם בעלה ומאשימה אותו בקשרים עם נשים[28].

עמדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד מדגיש את חשיבות האמונה וההתחברות המוחלטת לרבי נחמן מברסלב. הוא מעודד טקסי "התקשרות" לרבי נחמן וכן את הביקור בקברו בעיר אומן שבאוקראינה בראש השנה. עוד בתקופת השלטון הסובייטי ארגן הרב ברלנד נסיעות לשם, אחת מהן, ב-1983, תוך שיתוף פעולה עם ח"כ מאיר וילנר[29]. הרב ברלנד מדגיש גם את חשיבות העלייה לקברי צדיקים ובפרט עלייה תוך מסירות נפש לקבר יוסף בשכם. חסידיו נוהגים להסתנן לקבר אף בלי אישור צבאי, ובשל כך נרצח אחד מהם סמוך לקבר[30]. עמדה זו הותקפה על ידי הרב אהרן לייב שטיינמן[31].

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרב שלום ארוש, ראש ישיבות חוט של חסד לבעלי תשובה ומחבר ספרים
 • הרב עופר ארז, ראש ישיבות שובו בנים בחולון ובמודיעין עילית ומחבר ספרים
 • הרב שמואל שטרן, ראש ישיבות נחלי נצח בירושלים לאברכים ולבחורים חוזרים תשובה ומחבר ספרים
 • הרב מאיר שלמה, ראש ישיבת נחלת אברהם בבני ברק
 • הרב משה צנעני
 • הרב יעקב סלמה, ראש ישיבת נצח נצחים
 • הרב מיכאל גול, ראש ישיבת מגיני ארץ

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד נשוי לתהילה שאקי, בתו של חבר הכנסת שלום-אברהם שאקי. אחיו של הרב ברלנד, יחזקאל, מכהן כרבם של היישובים נהורה ויד נתן. לרב ברלנד בן אחד, נחמן, סייע לו בהנהגת המוסדות, וחמש בנות. אחד מחתניו, צבי צוקר, היה בעמדת השפעה בשובו בנים אך הורחק ממנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מתוך העלון "כנישתא חדא", גיליון 21
 2. ^ חוברת דעת לנבון, עמוד ב'
 3. ^ עקיבא נוביק, חזר עם תשובה, ידיעות אחרונות, 14 בדצמבר 2010, 24 שעות, עמ' 5-4; בני סגל,, ‏הרב ברלנד מדבר: 'ברחתי מרצוני. ביקשו לאשפז אותי', באתר כיכר השבת, 12 בדצמבר 2010; יוסי כץ, הרב ברלנד מדבר: "כלאו אותי, חשבו שאני חולה נפש", באתר בחדרי חרדים, 12 בדצמבר 2010
 4. ^ בני סגל, ‏נחמן ברלנד נפגש עם אביו, חסידים זועמים הקיפו אותו, באתר כיכר השבת, 23 בדצמבר 2010
 5. ^ יהודה שלזינגר, ‏הרב שנתפס עם בחורה, באתר ישראל היום, 18 ביולי 2012
  אביעד גליקמן, ראיון בלעדי עם העד המרכזי נגד הרב ברלנד: "הוא נשכב עליה עירום", באתר nana10‏, 11 במרץ 2013
 6. ^ תמר רותם, הטרדה מינית בשם האצילות בחצר הרב אליעזר ברלנד, באתר הארץ, 15 במרץ 2013
 7. ^ ארי גלהר, הרב אליעזר ברלנד ברח למרוקו, באתר nrg‏, 9 באפריל 2013
 8. ^ יואל קוריץ, "איש אלוקים קדוש" • עוד רבנים מגינים על הרב ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 5 במאי 2013
 9. ^ איציק מן, הרב שכנזי על אנשי הרב ברלנד: "הם מסוגלים לשפיכות דמים" • האזינו, באתר בחדרי חרדים, 15 בספטמבר 2016
 10. ^ דיווח: הרב ברלנד יגורש ממרוקו, באתר ערוץ 7, 7 בנובמבר 2013
 11. ^ http://www.kikarhashabat.co.il/המעצר-הרב-ברלנד-הובל-אזוק-ולבו.html
 12. ^ יהודה שלזינגר, ‏פרסום בזימבבואה: הרב ברלנד במדי אסיר וללא כיפה, באתר ישראל היום, 11 באפריל 2014
 13. ^ קובי נחשוני ואביאל מגנזי, הרב ברלנד נעצר בהולנד. ישראל תדרוש הסגרתו, באתר ynet, 11 בספטמבר 2014
 14. ^ עדו בן פורת, הרב ברלנד: "אני גמרתי עם ארץ ישראל"
 15. ^ העדויות נגד הרב ברלנד נחשפות: "נגע בחזה, נשק בצוואר", באתר וואלה! NEWS‏, 2 באוקטובר 2014
 16. ^ יאיר אטינגרבית משפט הולנדי: הרב ברלנד בר הסגרה לישראל, באתר הארץ, 12 בפברואר 2015
 17. ^ משה הלר, חגיגת ראש השנה החשאית של הרב ברלנד
 18. ^ משה הלר, הרב שברח מהארץ מקים תלמוד תורה באפריקה, באתר mynet‏, 25 בנובמבר 2015
 19. ^ ההקלטה וחלק מהתמליל
 20. ^ חיים אבני, רבני ברסלב: "התרחקו מהאיש המכונה הרב אליעזר ברלנד", 15 ביולי 2016, באתר כיכר השבת
 21. ^ אמרי סדן ומשה שטיינמץ‏, תחת אבטחה כבדה: הרב ברלנד הואשם במעשים מגונים בנשים ובבת 14, באתר וואלה! NEWS‏, 29 ביולי 2016
 22. ^ יעל פרידסון, הסדר טיעון עם הרב ברלנד: הורשע במעשים מגונים, באתר ynet, 17 בנובמבר 2016
 23. ^ איציק וולף, ברלנד ישוחרר מהכלא למעצר בית במלונית, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 3 באפריל 2017
 24. ^ בלוג של חסידי הרב ברלנד
 25. ^ הרב ברלנד - נקודות מפתיעות על הפרשה
 26. ^ שאול כהנא, תיעוד: ב'שובו בנים' משבחים את הספר השנוי במחלוקת - אך לא רוצים שייצא לציבור הרחב, 22 ביוני 2016, באתר כיכר השבת
 27. ^ נחמן ברלנד אבא שלי פושע 'ויש"ו הנוצרי', באתר ברסלב אמת
 28. ^ אהרן רבינוביץ, דוחה: הופצה שיחה פרטית של הזוג ברלנד, 21 באוגוסט 2016, באתר בחדרי חרדים
 29. ^ אהרן קליגר, אומן - געגועים שהפילו חומות, ירושלים תשס"ה, בהקדמה
 30. ^ ‫יוני גבאי, ‏פיגוע ירי בשכם: מתפלל נרצח סמוך לקבר יוסף, ארבעה נפצעו, באתר כיכר השבת, 24 באפריל 2011‬
 31. ^ ‫חיים שקדי, ‏הגראי"ל שטיינמן: "העולים לקבר יוסף, מתחייבים בנפשם", באתר כיכר השבת, 26 ביוני 2011‬