אליעזר ברלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליעזר ברלנד
Rabbi Eliezer Berland & Rabbi Ofer Erez.jpg
הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), לידו הרב עופר ארז
תאריך לידה כ"ג בטבת תרצ"ח (בן 78)
תאריך לידה לועזי 26 בדצמבר 1937
השתייכות חסידות ברסלב
תפקידים נוספים ראש ישיבת שובו בנים
רבותיו הרב לוי יצחק בנדר
תלמידיו הרב שלום ארוש, הרב עופר ארז, הרב שמואל שטרן,

הרב אליעזר ברלנד (נולד בכ"ג בטבת תרצ"ח; 26 בדצמבר 1937) הוא מנהיג אחד הפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב, מייסד וראש ישיבת שובו בנים בירושלים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לחיים ועטיה (לבית סטרולוביץ') ברלנד, משפחה דתית לאומית בחיפה. למד בישיבת יבנה. החל מגיל 17 וחצי למד במשך שלוש וחצי שנים בישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים. בגיל 21 התחתן. לאחר נישואיו למד במשך כחודש בכולל פוניבז' ולאחר מכן בכולל וולוז'ין בבני ברק. במשך תקופה למד ב"חברותא" עם הסטייפלר שעה ביום. התקרב לחסידות ברסלב ולמד את תורתה מפי הרב לוי יצחק בנדר, הרב שמואל שפירא ועוד.

נודע באישיותו הכריזמטית וביכולתו לרתק אליו קהל מאזינים. מראשוני המחזירים בתשובה בחסידות ברסלב. החל מסוף שנות השישים הנהיג "חבורה" של תלמידי ישיבה ליטאיים שעברו לחסידות ברסלב ולמדו ב"כולל", בית הכנסת של חסידי ברסלב בבני ברק. בתחילת שנות השבעים פגש את "החוזר בתשובה" הראשון שלו, הזמר דדי בן עמי. בשנת 1978 הקים הרב שמעון טייכנר את ישיבת שובו בנים בביתו בבני ברק ומינה את הרב אליעזר ברלנד לראש הישיבה. בהמשך עברה הישיבה לירושלים ובשנת 1982 התבססה הישיבה במשכנה הקבוע בעיר העתיקה בירושלים. מאוחר יותר החליפה הישיבה את שמה לנחמת ציון. במקביל החל תהליך אכלוס של תלמידי הישיבה ברחוב "החומה השלישית" בשכונת מוסררה שהפך למרכזה של הקהילה.

בשנת 1998, לאחר מאבק, נאסרה כניסתם של הרב ברלנד ורבים מתלמידיו לבית הכנסת המרכזי של חסידות ברסלב במאה שערים. בשנת 2002 יצא פסק הלכה בעניין מבית הדין של העדה החרדית, שמתנגד לאיסור על כניסה לבתי כנסת באופן כללי. בעקבות זאת דעכו המאבקים בין חסידי ברסלב מהפלג המרכזי לבין בעלי התשובה מישיבת "שובו בנים" והרב ברלנד הגיע לעתים לבית הכנסת.

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 מיעט הרב ברלנד להיפגש עם חסידיו ומאבטחים מנעו גישה אליו. ב-12 בדצמבר 2010 שוחח הרב ממושב אמירים בשיחת ועידה עם 20 מחסידיו הבולטים ואמר: "הייתי עשר שנים כלוא בבית, ראיתי כל הזמן שמסביבי נותנים מכות רצח לאנשים, אבל לא נתנו לי לדבר. כלאו אותי, לא יכולתי להגיב, הייתי תחת מנעולים, עם שומרים, ואף פעם לא הסכמתי לזה". בעקבות כך הודחו בנו הרב נחמן ברלנד ונכדו נתן ברלנד מהנהגת הקהילה.[1] בהמשך נפגש הרב אליעזר ברלנד עם בנו לפגישת התפייסות וביקש מחברי הקהילה לסלוח לבני משפחתו המעורבים בפרשה.[2]

חשד לפלילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 טען אחד מחסידיו של הרב ברלנד, נחמן שלום, כי ראה אותו מהחלון במצב אינטימי עם אישה מבנות קהילתו.[3] כמה חודשים לאחר מכן עצרה המשטרה שניים מבני הקהילה שהכו את מפרסם הסיפור והחלה בחקירת הפרשה. במרץ 2013 טענו נשים אחדות שסבלו הטרדה מינית מהרב.[4] עם חשיפת הפרשה עזב הרב ברלנד את ישראל. לאחר שנודע כי הוא מבוקש לחקירה עבר הרב ברלנד למרוקו, שעמה אין לישראל הסכם הסגרה.[5] תלמידו, הרב שלום ארוש, והרבנים מאיר סירוטה ויעקב שכנזי פרסמו מכתב התומך בו ומגנה את המעידים נגדו.[6] בנובמבר 2013 עזב הרב ברלנד את מרוקו בעקבות הוראה של המלך מוחמד השישי,[7] ועבר לזימבבואה. באפריל 2014 פורסמו בתקשורת המקומית שם נסיבות הגעתו למדינה. הוא נעצר באשמה ששהה במקום לאחר שפגה אשרת התייר שלו[8] וצולם באופן משפיל. לאחר מכן גורש ועזב ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, עם כארבעים משפחות של חסידיו.[9] בספטמבר 2014 עזב את יוהנסבורג לאחר שהמשטרה המקומית החלה בחיפוש אחריו. משם טס להולנד, ובשדה התעופה המקומי נעצר על ידי המשטרה[10] ושוחרר למחרת על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים.[11] ישראל הגישה בקשה להסגרתו,[12] ובית המשפט בהולנד קבע שהוא בר הסגרה.[13] לאחר שבית המשפט העליון בהולנד דחה את ערעורו, נעלם ב-7 ביולי 2015, וגברו ההערכות שהוא נמלט מהמדינה. בספטמבר התברר שהרב ברלנד שב לדרום אפריקה.[14][15] באפריל 2016 הוא נעצר בידי המשטרה ביוהנסבורג בשיתוף פעולה עם האינטרפול, ומאז ממתין להכרעת בית המשפט המקומי האם ומתי יוסגר לישראל.

עמדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד מדגיש את חשיבות האמונה וההתחברות המוחלטת לרבי נחמן מברסלב. הוא מעודד טקסי "התקשרות" לרבי נחמן וכן את הביקור בקברו בעיר אומן שבאוקראינה בראש השנה. עוד בתקופת השלטון הסובייטי ארגן הרב ברלנד נסיעות לשם, אחת מהן, ב-1983, תוך שיתוף פעולה עם ח"כ מאיר וילנר.[16] הרב ברלנד מדגיש גם את חשיבות העלייה לקברי צדיקים ובפרט עלייה תוך מסירות נפש לקבר יוסף בשכם. חסידיו נוהגים להסתנן לקבר אף בלי אישור צבאי, ובאחד המקרים נרצח אחד מחסידיו.[17] עמדה זו הותקפה על ידי הרב אהרן לייב שטיינמן.[18]

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב ברלנד נשוי לתהילה שאקי, בתו של חבר הכנסת שלום-אברהם שאקי. אחיו של הרב ברלנד, יחזקאל, מכהן כרבם של היישובים נהורה ויד נתן. לרב ברלנד בן אחד, נחמן, המסייע לו בהנהגת המוסדות, וחמש בנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עקיבא נוביק, חזר עם תשובה, ידיעות אחרונות, 14 בדצמבר 2010, 24 שעות, עמ' 5-4; בני סגל,, ‏הרב ברלנד מדבר: 'ברחתי מרצוני. ביקשו לאשפז אותי', באתר כיכר השבת, 12 בדצמבר 2010; יוסי כץ, הרב ברלנד מדבר: "כלאו אותי, חשבו שאני חולה נפש", באתר בחדרי חרדים, 12 בדצמבר 2010
 2. ^ בני סגל, ‏נחמן ברלנד נפגש עם אביו, חסידים זועמים הקיפו אותו, באתר כיכר השבת, 23 בדצמבר 2010
 3. ^ יהודה שלזינגר, ‏הרב שנתפס עם בחורה, באתר ישראל היום, 18 ביולי 2012
  אביעד גליקמן, ראיון בלעדי עם העד המרכזי נגד הרב ברלנד: "הוא נשכב עליה עירום", באתר nana10‏, 11 במרץ 2013
 4. ^ תמר רותם, הטרדה מינית בשם האצילות בחצר הרב אליעזר ברלנד, באתר הארץ, 15 במרץ 2013
 5. ^ ארי גלהר, הרב אליעזר ברלנד ברח למרוקו, באתר nrg‏, 9 באפריל 2013
 6. ^ יואל קוריץ, "איש אלוקים קדוש" • עוד רבנים מגינים על הרב ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 5 במאי 2013
 7. ^ דיווח: הרב ברלנד יגורש ממרוקו, באתר ערוץ 7, 7 בנובמבר 2013
 8. ^ http://www.kikarhashabat.co.il/המעצר-הרב-ברלנד-הובל-אזוק-ולבו.html
 9. ^ יהודה שלזינגר, ‏פרסום בזימבבואה: הרב ברלנד במדי אסיר וללא כיפה, באתר ישראל היום, 11 באפריל 2014
 10. ^ קובי נחשוני ואביאל מגנזי, הרב ברלנד נעצר בהולנד. ישראל תדרוש הסגרתו, באתר ynet‏, 11 בספטמבר 2014
 11. ^ עדו בן פורת, הרב ברלנד: "אני גמרתי עם ארץ ישראל"
 12. ^ העדויות נגד הרב ברלנד נחשפות: "נגע בחזה, נשק בצוואר", באתר וואלה! NEWS‏, 2 באוקטובר 2014
 13. ^ יאיר אטינגרבית משפט הולנדי: הרב ברלנד בר הסגרה לישראל, באתר הארץ, 12 בפברואר 2015
 14. ^ משה הלר, חגיגת ראש השנה החשאית של הרב ברלנד
 15. ^ משה הלר, הרב שברח מהארץ מקים תלמוד תורה באפריקה, באתר mynet‏, 25 בנובמבר 2015
 16. ^ אהרן קליגר, אומן - געגועים שהפילו חומות, ירושלים תשס"ה, בהקדמה
 17. ^ ‫יוני גבאי, ‏פיגוע ירי בשכם: מתפלל נרצח סמוך לקבר יוסף, ארבעה נפצעו, באתר כיכר השבת, 24 באפריל 2011‬
 18. ^ ‫חיים שקדי, ‏הגראי"ל שטיינמן: "העולים לקבר יוסף, מתחייבים בנפשם", באתר כיכר השבת, 26 ביוני 2011‬