משתמש:WikiJunkie/ויקיפדיה:היו מסבירי פנים לעורכים חדשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ambox important.svg
דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה.

שיפור הערכים בוויקיפדיה מושג הן בזכות תרומות של עורכים ותיקים באתר, והן בזכות תרומות של עורכים חדשים.

עורכים חדשים בוויקיפדיה הם המשאב היקר ביותר של ויקיפדיה – בעזרתם גדל מגוון הרעיונות והידע הקיים בוויקיפדיה, כשלעיתים מדובר בידע מקצועי או בידע בתחומים שהוזנחו; הם מביאים עימם אנרגיה חדשה, מאתגרים תפיסות ודרכי התנהלות באתר, מעודדים ביקורת עצמית ועוזרים לשמור על הניטרליות.

עלינו, כעורכים ותיקים, להתייחס לעורכים חדשים באדיבות ובסבלנות. עלינו לזכור כי אין דבר שמרחיק עורכים חדשים מוויקיפדיה יותר מיחס עוין, אליטיזם, או ההרגשה שאין מי שמעוניין/ת להסביר להם בצורה מכובדת ובונה במה שגו.

ההסתגלות לאתר ולנהוג בו שונה מעורך לעורך. בעוד שיש עורכים שלומדים במהרה כיצד לערוך ולנהוג, אחרים עשויים להזדקק למידה רבה של סבלנות, הדרכה פרטנית, אורך רוח ופתיחות מצד העורכים הוותיקים באתר.

היו מסבירי פנים לעורכים חדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן מספר קווים מנחים העוסקים באופן בו יש להתייחס לעורכים החדשים בוויקיפדיה:

  • לרוב העורכים החדשים לא מבינים בתחילת דרכם מימינם ומשמאלם. במקרים רבים העורכים החדשים אף מהססים לבצע שינויים באתר בשל חשש לגרימת נזק לא מכוון או בשל חשש מסכסוך עם עורכים אחרים. זכרו כי המוטו שלנו הוא "היו נועזים". עקבו אחר עריכותיהם וסייעו להם ללמוד כיצד לערוך באתר וכיצד להיות נועזים בעריכותיהם.
  • על אף שלוויקיפדיה ישנם כללים, תקנים ונהלים ברורים שחשוב לאכוף, זכרו כי עלינו ליישם את הכללים רק באופן בו איננו מרתיעים עורכים פוטנציאלים חדשים מלתרום לאתר.
  • אם ברצונכם להעיר לעורכים חדשים על טעות שביצעו, עשו זאת בנימה ידידותית, בצורה בונה, תוך מתן כבוד לזולת והשתדלו לסייע להם ככל הניתן. פניה שכזאת תמנע התגוננות מצד העורך החדש ותעודד אותו להשתפר. משתמש שמרגיש רצוי עתיד לשתף פעולה. אם אינכם מסוגלים להיות נחמדים כלפי העורכים החדשים, מוטב שלא תפנו אליהם כלל ותשאירו זאת לעורכים אחרים.
  • פיתחו את הפניה במילת ברכה בטרם אתם מעלים לדיון את הסוגיה שבמחלוקת. שיקלו העדפת פניה אישית עם הסבר נלווה על פני שימוש באחת מתבניות הפניה האוטומטיות.
  • היו ענווים והתייחסו לכל עורך/ת בצורה מכובדת, ללא קשר למידת הוותק שלו/ה באתר.
  • הניחו כוונות טובות. טעויות רבות מבוצעות בשל חוסר ניסיון או חוסר הכרה של ממשק ויקיפדיה ושפתם של העורכים באתר. העניקו לעורכים החדשים הזדמנות!
  • גרסאות קודמות ורשימת המעקב – במקרים רבים עורכים חדשים אינם מודעים כלל לכך שכל הגרסאות הקודמות של הדפים בויקיפדיה נשמרות ונגישות תמיד לכל. בשל כך, לעתים רבות כאשר עריכותיהם של עורכים חדשים משוחזרות הם עלולים להגיב בבהלה ולהתחיל מלחמת עריכה או לחלופין, להחליט כי אינם מעוניינים יותר לתרום לויקיפדיה משום שהם מרגישים כי הזמן הרב שהשקיעו בכתיבת התוספות היה לשווא וכי התוספות שלהם נעלמו לצמיתות שלא בצדק. במצבים אלו הקפידו לידע את העורכים החדשים כי תרומותיהם לא אבדו לצמיתות וכי הם תמיד יוכלו לגשת ואף לשחזר את תרומותיהם מהיסטוריית הגרסאות הקודמות של הדפים. כמו כן, ידעו אותם כי הם רשאים לנסות ולשכנע בנחיצות המידע שהוסר דרך דיון בדפי השיחה של הערכים עצמם.
  • אין ללעוג לעורכים חדשים על חוסר הניסיון שלהם.
  • זכרו כי גם אתם הייתם פעם עורכים חדשים בויקיפדיה. הקפידו להתייחס לאחרים כפי שרציתם שיתייחסו אליכם כאשר הצטרפתם לראשונה לויקיפדיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]