ויקיפדיה:הבהרת חשיבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Text document with red question mark.svg

חשיבות אנציקלופדית היא לא דבר של מה בכך. חשיבותם של ערכים כמו "ישראל" ו"מתמטיקה בדידה" ברורה באופן מובהק, אך לעתים נוצרים ערכים שחשיבותם האנציקלופדית מוטלת בספק או שחסר בהם מידע שיבהיר את חשיבותו של מושא הערך. במקרים אלו מוצבת הודעה בראש הערך: {{הבהרת חשיבות}}.

ההנחיות שלהלן מסבירות את הקווים המנחים שעומדים בבסיס הבהרת החשיבות. למקרים ספציפיים, ראו את הרשימה תחת הפרק "הנחיות פרטניות" בתחתית הדף, שם מובהרים הקריטריונים של ויקיפדיה, עבור מקרים פרטיים כמו כדורגלנים או זמרים, למשל (אם כי לא עבור כל מקרה נוסחו כללים פרטניים).

אם אינכם בטוחים שחשיבות הערך שברצונכם לכתוב מובנת מאליה – מומלץ כי תוודאו זאת בפנייה לדלפק הייעוץ לפני כתיבת הערך.

אופן הבהרת החשיבות[עריכת קוד מקור]

נסחו את הפתיח היטב[עריכת קוד מקור]

רצוי לקרוא את המדריך לכתיבת ערכים כדי לנסח את הערך כך שחשיבותו תהיה ברורה מתוכנו.

החלק החשוב ביותר בערך הוא הפתיח. הוא חייב לעמוד במשימה הקשה של מתן מענה תמציתי לחמשת המ"מים (מי? מה? מתי? מדוע? מקום?) ולהיבנות כך שמי שיקרא רק את הפתיח יצליח להפיק ממנו את המידע הבסיסי והחשוב ביותר שעליו ללמוד. הפתיח צריך לענות גם על השאלה הנסתרת - מה חשיבותו של נשוא הערך? מה מייחד אדם זה מאחרים? במה שונה הספר או המחזה מאלפי ספרים אחרים היוצאים לאור מדי שנה? מדוע טרחו הכותבים על הערך, ומדוע הוא עשוי להיות חשוב לקוראים? הימנעו מהתייחסות מפורשת לשאלה ("חשיבותה של רפורמת הפרמזן בכך שהביאה למרד איכרי גורגונזולה") - אם התשובה לשאלה אינה מובנת מאליה בתום הפסקה הראשונה, כנראה שהערך באמת לא ראוי להיכתב.

קחו לדוגמה את הפסקה הפותחת בערך מאו דזה-דונג:

מָאוֹ דְזֶה-דוּנְג (מבוטא כמאו צה טונג, סינית: 毛泽东‏, 26 בדצמבר 1893 - 9 בספטמבר 1976), מדינאי סיני, שליטהּ‏ של סין בין השנים 1949 - 1976. בתפקידו כיושב ראש המועצה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית משנת 1943 ואילך היה גורם מרכזי בעליית המפלגה הקומוניסטית לשלטון בסין אחרי מלחמת האזרחים הסינית ונחשב אבי "הקפיצה הגדולה קדימה", תוכנית פיתוח שגרמה למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

הפתיח מעניק לקוראים באופן מסודר את התשובה לשאלות המתבקשות: מי (מאו), מתי (שנות חייו, ממתי שירת בתפקיד מסוים), היכן (סין), מה (מה היה תפקידו, מה עשה שמצדיק כתיבת ערך אנציקלופדי העוסק בו) ומעניק רמז מסקרן לגבי ההמשך לשאלה "מדוע" – היינו, הקשר בין תוכנית הפיתוח למותם ברעב של עשרות מיליוני סינים.

סימוכין[עריכת קוד מקור]

לעתים עשויות לעלות תהיות באשר לחשיבות או אף על עצם קיומו של מושא הערך. הביאו סימוכין, מקורות חיצוניים מצדדים שלישיים ופריטי קריאה נוספת כדי לגבות את חשיבות הערך. ערך בנושא שנכתבו אודותיו ספרים שונים, שהתפרסמו אודותיו כתבות רבות בעיתונות או שיש בנושא שלו עושר של פרסומים אקדמאים יתקבל באופן שונה מערך חסר סימוכין.

ערך בעבודה[עריכת קוד מקור]

לעתים מעלים תבנית הבהרת חשיבות על ערך חדש שטרם הסתיימה העבודה עליו. ערך חצי אפוי, ללא סימוכין וללא פסקת פתיח טובה עלול להיראות לא טוב, ומשתמשים עלולים לתהות על חשיבות הנושא. כדי להימנע מכך באפשרותכם:

  • להוסיף בתחילת הערך {{בעבודה}} עד לסיום כתיבתו. יש לשים לב כי הוספת התבנית אינה מקנה חסינות מפני מחיקה, וכי במקרה שיהיה ניצול של {{בעבודה}} לרעה, הערך יימחק בכל זאת.
  • כתבו את הערך בטיוטה פרטית במרחב המשתמש. לצורך כך יש להירשם. דף טיוטה פרטית אינו חלק ממרחב הערכים ותוכלו לעבוד עליו בנחת, ובסיום העבודה העבירו את הערך למרחב הראשי. העברת הערך למרחב הראשי נעשית באמצעות לשונית "העברה". אם אתם משתמשים חדשים ולשונית העברה אינה מופיעה, תוכלו לבקש שיעשו זאת עבורכם.


תהליך בירור חשיבות[עריכת קוד מקור]

כל ויקיפד בעל זכות הצבעה רשאי להניח תבנית חשיבות על ערך. לרוב, תהליך בירור החשיבות נמשך שבוע ימים. אם במהלך השבוע תומך ויקיפד אחד לפחות שיש לו זכות הצבעה (מלבד כותב הערך) באופן מנומק בהשארת הערך - התבנית תוסר בתום השבוע. אחרת - הערך יימחק. ערך שנמחק לאחר תהליך בירור חשיבות לא ישוחזר, אלא אם כן יתקיים קודם לכן דיון חשיבות נוסף בדף השיחה, שבו יינתן נימוק לשינוי נסיבות מהותי שחל מאז הדיון הקודם, ותושג הסכמה רחבה (אין צורך בהסכמה פה אחד) לנימוק זה. במהלך הדיון החוזר הערך ישוחזר לדף טיוטה.

ככלל, מוצבת תבנית החשיבות על הערך עצמו, אולם במקרה של דיון אודות חייל צה"ל, חלל צה"ל או נפגע פעולת איבה יש להוסיפה לדף השיחה ולא לערך עצמו, על מנת לצמצם את האפשרות לפגיעה ברגשות.

אם הנכם כותבי הערך, רצוי שתרחיבו את הערך באופן שיבהיר את חשיבותו, ותפנו למי שהוסיף את התבנית (ראו בלשונית "גרסאות קודמות") באמצעות דף השיחה שלו ותבקשו ממנו שיקרא מחדש את הערך ויעיר בדף השיחה. אם מהערך לא ברורה חשיבותו (בעיני מניח התבנית), נסו לדון עמו גם לאחר עריכתכם. אם אין לכם די זמן פנוי או רצון להרחיב את הערך כך שחשיבותו תהיה ברורה, תוכלו להעביר את הערך למרחב המשתמש שלכם, ולעבוד עליו מאוחר יותר. בסיום העבודה אל תשכחו להחזיר את הערך למרחב הערכים (המרחב הראשי). על דפים במרחב המשתמש מונחת התבנית {{טיוטה פרטית}}.

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, ועיקר התוכן בה הוא ערכי אנציקלופדיים. מלבד ערכים קיימים בוויקיפדיה גם דפים אחרים, כדוגמת קטגוריות שמאפשרות ניווט בין דפים ותבניות שמאפשרות להציג תוכן חוזר בדפים שונים. לעתים כאשר לא ברורה הנחיצות או התרומה של דף בוויקיפדיה עשוי להתקיים עליו תהליך בירור חשיבות המזכיר באופיו ובנהליו את אלו של ערך. במקרים של קטגוריות חדשות שלגביהן מתקיים התהליך ניתן להוסיף __קטגוריה_מוסתרת__ על מנת שהקטגוריה השנויה במחלוקת לא תופיע לקוראים במהלך הדיון.

הנחיות פרטניות[עריכת קוד מקור]

ראו גם[עריכת קוד מקור]