מתקפת הטיטאנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתקפת הטיטאנים
進撃の巨人
מתקפת הטיטאנים
Shingeki no Kyojin manga volume 1.jpg
進撃の巨人
שִינְגֶקִי נוֹ קיוֹגִ'ין
סוגה פעולה, הרפתקאות, דרמה, טרגדיה, פנטזיה אפלה, אימה, דיסטופיה
יוצר האג'ימה היסאמה
מאנגה
יוצר האג'ימה איסיאמה
מאייר האג'ימה איסיאמה
הוצאה kodansha comics
התפרסם לראשונה במגזין Bessatsu Shōnen Magazine
תקופת הפרסום המקורית ספטמבר 9, 2009 – הווה
מספר הכרכים שהתפרסמו 26
אנימה
אורך פרק 24 דקות
במאי טטסורו עראקי
תסריטאי יאסוקו קוביאשי
סטודיו Wit Studio
Production I.G
רשת שידור MBS, Tokyo MX, FBS, TOS, HTB, TVA, BS11
תקופת שידור מקורית 7 באפריל 2013 – הווה
מספר העונות 3 עונות
מספר הפרקים 59

מתקפת הטיטאנים (מתקפה על הטיטאנים, תקיפת הטיטאנים)אנגלית: Attack on Titan, ביפנית: 進撃の巨人; תעתיק: שִינְגֶקִי נוֹ קיוֹגִ'ין) היא סדרת מנגה ואנימה יפנית שנכתבה על ידי האג'ימה איסאיאמה (Hajime Isayama). הסדרה נעה סביב שלושה נערים, ארן ייגאר (Eren Jaeger), אחותו המאומצת מיקאסה אקרמן (Mikasa Ackerman) וארמין ארלט (Armin Arlert) שחיים בעולם המלא בענקים הנקראים טיטאנים. הטיטאנים הם יצורים דמויי אדם שגודלם נע בין 3 ל-15 מטרים ולעיתים אף יותר. הם חסרי אינטלגציה, ובדרך מסתורית מתוכנתים לאכול בני אדם בלבד, מבלי לפגוע בדרך כלשהי בשאר בעלי החיים. כתוצאה מכך נכחדו בני האדם מהעולם פרט לאוכלוסייה שהצליחה למצוא הגנה באזור המוקף בחומות בגובה 50 מטרים, שם הם מנהלים אורח חיים רגיל, מוגנים מכל סכנה. את הטיטאנים קשה להרוג כיוון שגם אם הם נפגעים, אבריהם וחלקי גופם צומחים מחדש תוך פרק זמן קצר, אם כי חתך מדויק בעורפם של הטיטאנים באורך מטר ובעומק של כ-10 סנטימטרים יגרום למותו המיידי של הטיטאן. לשם כך קיימות יחידות מיוחדות המצוידות בכלי נשק המותאמים לכך במיוחד, שמאפשרים להם להרוג את הטיטאנים.

ב-14 ביולי 2015 יצא סרט הוליוודי המבוסס על הסדרה, אורכו כשעה וחצי.[1]

הפרק הראשון של העונה הראשונה של האנימה יצא באפריל 2013. העונה השלישית של האנימה החלה ב-23 ביולי 2018.

רקע העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרטוט סכמטי של שלוש החומות המגינות על בני האדם מפני הטיטאנים

עלילת הסדרה מתחילה בשנת 845. אחרי כמאה שנים להופעתם המסתורית הראשונה של הטיטאנים, בהם חיים בני האדם בבטחה מוקפים בחומות גבוהות בגובה של 50 מטרים, מוגנים מפני הטיטאנים, המגיעים לכל היותר לגובה של 15 מטרים, הופיע לפתע טיטאן ענק בגובה של 60 מטרים ופורץ את השער למחוז שיגאנשינה הצמוד לחומה החיצונית - חומת מאריה. ברגע שהטיטאן יצר פתח בשער המחוז, הטיטאנים הטהורים הרגילים שהקיפו בהמוניהם את השער פרצו פנימה והחלו לטרוף את בני האדם. הניצולים ניסו לסגת אל פנים חומת מאריה, אולם במהלך סגירת השער לחומה הופיע לפתע טיטאן משוריין שרץ לעבר השער ושבר אותו ובכך פרץ לחלוטין פתח בחומת מאריה ולשטחם של בני האדם. האנשים הנותרים נאלצו לסגת אל החומה הפנימית יותר - חומת רוז, הנמצאת במרחק של כ-100 קילומטרים מחומת מאריה. בשל כך שבני האדם איבדו אדמות רבות עם פריצת חומת מאריה, משאביהם פחתו באופן משמעותי ולא יכלו להספיק לכלכל את כלל האנשים. לכן החליט המלך לשלוח את הניצולים להילחם ולכבוש חזרה את האדמות שנכבשו מהם, מתוך מטרה לדלל את כמותם ובכך להציל את שאר בני האדם שבחומות הפנימיות. מאה אנשים בלבד שרדו את הקרבות שנחלו כישלון, כצפוי.

המשך הסדרה מתמקד בדמותו של ארן יגאר, התגייסותו לצבא ולחיל הסיור יחד עם אחותו החורגת מיקאסה אקרמן וחברו הטוב ארמין ארלרט, ובמלחמה של בני האדם בטיטאנים, תוך ניסיון להבין את מקורם ואת מטרתם.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • -ארן יגאר (エレン・イェーガ) - הדמות הראשית בסדרה. אידיאליסטי, חמום מוח, אגרסיבי ואימפולסיבי. חלומו של ארן הוא להשמיד את הטיטאנים ולחקור את העולם שמחוץ לחומות. בגיל 9 הרג שניים מהחוטפים שרצחו את משפחתה של מיקאסה, ושכנע אותה להלחם בהם חזרה - ובכך להרוג את החוטף השלישי בזמן שההוא תפס את ארן וחנק אותו. הוא ואביו באו לחפש אותה לאחר שמצאו את גופותיהן של הוריה. אימו של ארן עצמו מתה בתחילת הסדרה, כאשר בפלישת הטיטאנים הראשונה לחומת מאריה, היא נמחצה תחת ביתה ולא יכלה לברוח, ועקב כך נטרפה על ידי טיטאן לנגד עיניו של ארן, מה שמביא את ארן לרצות להשמיד את כול הטיטאנים מתוך כעס. בהמשך מתגלה שארן מסוגל להפוך לטיטאן ההתקפה משום שלאחר שאביו גילה על מות אימו של ארן קלרה הוא הזריק לו חומר מעמוד השידרה של אדם המסוגל להפוך לטיטאן (כגון אבא של ארן גרישה ריינר ברטולט ועוד). בשביל להפוך לטיטאן לאחר שאביו הזריק לו את הנוזל ארן היה צריך לאכול בן אדם שמסוגל להפוך לטיטאן ובכך לרשת את הכוחות שלו ולחזור לצורתו האנושית. ארן יגאר אכל את אביו גרישה יגאר שלו היו שני כוחות של טיטאנים, טיטאן ההתקפה (שעל שמו נקראת הסדרה) והטיטאן המייסד (שהוא הטיטאן שהיה ברשותה של משפחת המלוכה רייס), כעת במנגה הוא גם מחזיק בטיטאן פטיש המלחמה (war hammer titan). על אף שמתגלה שיש עוד אנשים שמסוגלים להפוך לטיטאנים, ארן הוא הראשון שמתגלה ככזה. מדורג במקום החמישי בקרב חברי יחידת האימונים. במהלך העונה השנייה מתגלה שארן יכול לשלוט על טיטאנים טהורים אבל הוא מגלה בהמשך שרק אם יגע באחד מבני משפחת המלוכה יוכל להפעיל את היכולת ולא מספר לאף אחד זאת על מנת להגן על היסטוריה.
 • מיקאסה אקרמן (ミカサ・アッカーマン) - אומצה כבת למשפחתו של ארן לאחר שנרצחו הוריה על ידי שודדים. מיקאסה היא האסייתית האחרונה שנותרה בכדור הארץ מאחר שהשאר נאכלו על ידי הטיטאנים(כבר ידוע שדבר זה לא נכון והאסייתים המשיכו את חייהם כרגיל מחוץ לחומות ובנוסף לכך התברר שמיקסה היא נצר לשושלת מלוכה). היא ילדה שקטה ומופנמת, והיא תמיד עוזרת לארן בעת צרה, לרוב מתייחסת אליו כאל ילד ומגוננת עליו. מדורגת במקום הראשון בקרב חברי יחידת האימונים. מצטרפת יחד עם ארן לחיל המשמר ועוברת יחד איתו לחיל הסיור. נחשבת כ"החיילת המצטיינת ביותר בכיתה". מתגלה שהיא שומרת על ארן בכל מחיר ומוכנה להקריב את חייה בשבילו.
 • ארמין ארלרט (アルミン・アルレルト) - חברם הטובה ביותר של ארן ומיקאסה. הופעתו הראשונה הייתה כאשר הצילו אותו ארן ומיקאסה מנערים שניסו להכות אותו (לאחר שארמין טען שישנו עולם שלם מחוץ לחומות). הוריו נהרגו בילדותו ולכן הוא גדל אצל סבו. תחביבו הגדול של ארמין הוא קריאת ספרים וכתוצאה מכך הוא וארן גילו יחדיו את העולם שמחוץ לחומה - יעד שאליו הם מתכוונים להגיע בעתיד. בנוסף, ארמין הוא מבין היחידים שהצליחו להסתדר עם אנני לאונהרדט. מבחינה פיזית, ארמין חלש מאוד מה שגורם לו לאורך הסדרה לחוש כי הוא מהווה נטל על חבריו. אך הודות לחכמתו הרבה, הוא חושב על פעולות אסטרטגיות אשר מצליחות להוכיח את עצמן בשטח פעם אחר פעם. מצטרף יחד עם ארן ומיקאסה בתחילה לחיל המשמר ואז עובר יחד איתם לחיל הסיור. סבו מת כאשר נשלח עם כמות גדולה של אנשים להרוג טיטאנים. מתגלה שהוא נהיה הטיטאן הענקי מתי שאכל את בלטולט בעונה 3.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סרן לִיוָוי אקרמן ( リヴァイ・アッカーマン) - המפקד החזק ביותר של חיל הסיור, מנהיג יחידה עילית. בעברו היה פושע במחוז התת-קרקעי, יחד עם חבריו פארלן צ'רץ' ואיזבל מגנוליה. בפרקי הבונוס של הסדרה מתוארת משימה שקיבל ליווי, שבמסגרתה עליו ועל חבריו למצוא מסמכים סודיים ולרצוח את בעליהם, מנהיג היחידה דאז וארווין סמית', כדי לקבל אזרחות על פני האדמה, דבר הנחשב בלתי אפשרי בעבור אנשים הגרים בעיר התת-קרקעית. לאחר שבמסגרת המשימה נתפס על ידי ארווין ומייק זקריוס הוא וחבריו מצטרפים אל חיל הסיור בכפייה, בתמורה למחיקת פשעיהם על ידי ארווין. במשלחתם הראשונה מחוץ לחומות פארלן ואיזבל נהרגים, מה שגורם לליווי להתקף כעס שבו הוא רוצח טיטאן בצורה כמעט לא אנושית ומטיח בארווין לאחר מכן הבטחה שיהרוג אותו. בסופו של דבר ליווי נרגע, ומבין שארווין ראה בו משהו שהוא מעולם לא ראה בעצמו. ליווי הוא אדם שקט, אדיש ומסתורי לרוב, בעל שפה לא נקייה לעיתים, חסר כבוד כמעט לכולם מלבד לארווין ובנוסף לכך גובהו הוא 1.60 ס"מ (3'5 אינצ'ים) ועל כן הוא נמוך באופן מפתיע לגילו הוא שוקל 65 ק"ג, עצבני, אלים וקשה להתקרב אליו. לא הרבה יודעים שליווי נולד ב-25 בדצמבר, ולפי דבריו של יוצר הסדרה הוא היה ב 21 המוקדמות שלו לפני הדילוג זמן של 4 שנים, הוא ישן סך הכל 2-3 שעות משום שהוא אינסומאתי והוא לא ישן על מיטה אלא מעדיף לישון על כיסא. ילדותו של לִיוָוי הייתה קשה מאוד, הוא איבד את אימו בגיל צעיר מאוד ואומץ עלי ידי דוד שלו שלימד אותו דברים רבים לפני שנעלם מחייו. משום שגדל מתחת לאדמה לִיוָוי לא יכול לסבול לכלוך, אחת המשאלות שלו בזמן שגדל הייתה שיהיה לו מקום נקי לאכול ולישון בו, לפני שהצטרף לחיל הסיור החלום שלו היה לפתוח חנות תה והוא נהנה לאסוף עלי תה. יוצר הסדרה חשף שלִיוָוי נמשך לאנשים גבוהים כך המין שלהם לא משנה לו. הוא גם מוצא את ארן יאיגר המנקה הכי טוב אחריו בכל חיל הסיור.
 • סרן האנג'י זואי (ハンジ・ゾエ) - מנהיגת יחידה נוספת, בדרגת סרן. האנג'י מחבבת מאוד טיטאנים, ובניגוד לרוב המכריע של דמויות הסדרה, מטרתה היא לא להשמיד אותם אלא להבין מאין באו. חיבתה לטיטאנים אכן ניכרת כאשר נתפסים שני טיטאנים, אותם היא מכנה "סוני" ו"בין". כאשר ערכה עליהם ניסויים בכאב (דקירות וחתכים), נהגה להגיב בבכי ובצרחות במקומם בזמן הניסוי, אף-על-פי שאלו ניסו לטרפה מספר פעמים. לרוע מזלה טיטאנים אלו נרצחים בסופו של דבר. ככל הנראה בגלל גישתה העליזה והתזזיתית, האנג'י זוכה ליחס של בוז מידי ליווי, ולפעמים אפילו ארווין לא מכיר בחכמתה הרבה, על אף שהיא מכונה לעיתים "החכמה באדם".
 • צ'יף ארווין סמית' (エルヴィン・スミス) - המפקד העליון של חיל הסיור, המפקד השלושה עשר במספר. ארווין נחשב לאדם שקול לרוב, שטובת האנושות תמיד תעמוד לנגד עיניו בכל מצב. ארווין לא יהסס להקריב חיי אדם במהלך משלחות למען מטרת עתיד האנושות. עם זאת, אנשים רבים בשלטון אינם מכירים בתוכניותיו של ארווין לגבי האנושות, ולכן בסוף האנימה נשלח ארווין למעצר בגין "פשעים" כאלו או אחרים. במהלך הצלתו של ארן מאבד ארווין את יד ימין ומאושפז בבית חולים. ארווין מוצג כאדם שקט וחכם, שלמרות דרגתו הבכירה מתחשב בדעתם של הסובבים אותו. לאחר המשפט של ארן, הפגין כלפיו חביבות ורוך. ארווין תולה בארן תקוות רבות, משוכנע שהוא זה שיציל את האנושות.
 • מייק זקריוס (ミケ・ザカリアス) - מנהיג יחידה יחד עם האנג'י וליווי. מייק, בנוסף להיותו הדמות האנושית הגבוהה בסדרה, נחשב בין היתר לאדם מוזר ביותר אך עם זאת לחברו הקרוב ביותר של ארווין לפני הגעתו של ליווי הגיע. למייק יש תחביב לרחרח אנשים כשהוא פוגש אותם בפעם הראשונה, ואז לגחך. מייק נהרג במנגה, על ידי "הטיטאן החייתי", טיטאן בגובה שבעה עשר מטרים. הטיטאן החייתי מנסה לנהל שיחה עם מייק, ונחשף כטיטאן אינטליגנטי, אך לאחר השיחה, שבה לא העז מייק לפצות את פיו, לוקח הטיטאן את מיכל הגז שלו ומשאיר את מייק להיטרף בידי הטיטאנים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, האדם החזק ביותר של האנושות לאחר ליווי, הוא מייק ולא מיקאסה.
 • ג'ין קירשטיין (ジャン・キルシュタイン) -אחד מחברי יחידת האימונים של ארן, בפרקים הראשונים מתגלה ביניהם יריבות חזקה לאחר שג'ין מתרברב בפני ארן ומציג גישה מתנשאת ולא נעימה בעליל. עם זאת, מסתבר שהוא מחזיק ברגשות אהדה והערצה למיקאסה, בטענה שהיא היחידה שיכולה לגבור עליו. בנוסף לפי דברי המדריך שאדיס ג׳ין היה המשתמש הטוב ביותר במתקן התמרון התלת ממדי בכל גדודו הצופים ה104. ג'ין נחשב לחברו הטוב ביותר של מרקו בוט, ולאחר מותו של זה, מחליט ג'ין לנטוש את החלטתו להצטרף אל המשטרה הצבאית ומחליט להצטרף אל חיל הסיור. מדורג במקום השישי בקרב חברי יחידת האימונים.
 • סאשה בלאוס (サシャ・ブラウス) - חברה ביחידת חיל המשמר שעברה לחיל הסיור ביחד עם הדמויות הראשיות. סאשה ידועה כבחורה עליזה ושמחה, שלרוב מתעסקת באכילת מזון, בייחוד תפוחי אדמה ולחם. מרבית מהקטעים הקומיים בסדרה מבוצעים על ידה, לעיתים גם עם קוני ספרינגר, שותפה הטבעי. בהמשך מתגלה שסאשה יש יכולות יוצאות דופן בשימוש בחץ וקשת. סאשה מתה בזמן המלחמה עם מארלי.
 • אנני לאונהרט (アニ・レオンハート)- בחורה שקטה ומסוכנת. ידועה בתור בחורה חזקה. לרוב לאנני אין חברים, אך מי שמגלה כלפיה אכפתיות בסופו של דבר הוא ארמין. בהמשך מתגלה שאנני היא הזהות שעומדת מאחורי "הטיטאנית הנשית". כמו כן, מתגלה שאנני היא זו שהרגה את מרקו תוך שהיא משתמשת בציוד התמרון התלת ממדי והקן שלו. בסופו של קרב על חומת סינה בו היא נלחמה מול ארן, כשניהם במצב טיטאן, מיקאסה הכריעה אותה ובתגובה אנני התעטפה בקריסטל ומאז לא ידוע מה מצב חייה. מדורגת במקום הרביעי בקרב חברי יחידת האימונים.
 • ריינר בראון (ライナー・ブラウン) - חבר ביחידת חיל המשמר אך ביחד עם שאר הדמויות הראשיות גם הוא מצטרף בהמשך לחיל הסיור. בחור גדול וחזק, בהמשך ריינר מפתח חיבה עזה שאף מובילה לחיזור אחר קריסטה לנץ, אך חיזור זה נדחה בשל הגנתה המרובה של יימיר על קריסטה שלא מרשה לו להתקרב אליה כלל, ואף מכנה אותו בשלל כינויי גנאי למרות שהוא מחלץ אותה בהמשך. בהמשך מתגלה שריינר מסוגל להפוך לטיטאן המשוריין שניפץ את חומת מריה בפרקים הראשוניים וירק אש לכל עבר. בשל תגלית זו, הוא בורח עם ברטולט אל חומת מריה, שם הם מוצאים את יימיר ומתמודדים עמה. מדורג שני בקרב חברי יחידת האימונים.
 • ברטולט הובר (ベルトルト・フーバ) -חבר בחיל המשמר שעבר גם הוא לחיל הסיור בנוסף לשאר הדמויות. בחור גבוה, שקט ומופנם, אך לרוב מתבטא דרך זיעה. בהמשך מתגלה שהוא הטיטאן הענק המתנשא בגובה 60 מטר. בשל גילוי זה, בורח עם ריינר לחומת מריה ההרוסה, שם הם מוצאים את יימיר ומתמודדים עמה, תוך שהם חושבים איך לחטוף את ארן ולנקום בשם אנני שבה היה מאוהב, אך מעולם לא הצליח להתוודות בפניה, לאחר שהפכה לקריסטל. מדורג שלישי בקרב יחידת האימונים. מת בזמן ניסיון החזרת חומת מריה
 • כריסטה לנז / היסטוריה רייס (ヒストリア・レイス / クリスタ・レンズ)- חברה ביחידת חיל המשמר שעברה לחיל הסיור בנוסף למרבית הדמויות. בחורה עדינה ונחמדה שלרוב מתעסקת בלעזור לחברי יחידתה הרואים בה יחס של אלה. שמה האמיתי של קריסטה, היסטוריה, מתגלה בהמשך המנגה וכמו כן, מתגלה שאמה נרצחה ולאחר מכן, כפה עליה אביה בידוד, והותיר לה לברוח רק אם תשנה את שמה. יימיר הייתה היחידה שמודעת לעבודה שקריסטה ברחה והחליפה את שמה. בתחילה יימיר הייתה מגנה עליה בכל רגע מכל אחד שיעז לפגוע בה, בייחוד מפני חיזוריו הרבים של ריינר אחרי קריסטה, אבל לאחר שזהותה האמיתית של יימיר מתגלית, קריסטה שולחת אותה לחופשי ונשארת ביחידה של ליווי, אך לרוב לא יוצאת למשימות. מדורגת במקום העשירי בקרב חברי יחידת האימונים. בהמשך המנגה היסטוריה בעזרת חיל הסיור מדיחה את המלך המזויף והופכת למלכה האמיתית של החומות, היא קיבלה תמיכה רבה מהעם לאחר שהביסה את הטיטאן של אביה רוב רייס שהיה יותר גדול מהטיטאן של ברטולט (הטיטאן הענקי אשר שבר את החומה)
 • יימיר (ユミル) - חברה ביחידת חיל המשמר שעברה לחיל הסיור בדומה למרבית הדמויות. שמה לא נודע עד להמשך הסדרה. בחורה קשוחה מאוד, אשר כל ייעודה הוא להגן על קריסטה מאז ידעה על זהותה האמיתית. יימיר, להבדיל מהדמויות האחרות, לא הייתה בת אנוש במקור, אלא טיטאן הידוע כ״הטיטאן המרקד״ - זהות המתגלית בהמשך המנגה, כשבעקבות כך, קריסטה משחררת אותה לחופשי והיא בורחת לחומת מריה ההרוסה, יחד עם ריינר וברטולט, למרות שבתחילה היא לא מחבבת את ריינר.
 • פטרה ראל (ペトラ・ラル) - אחת מהלוחמות ביחידת ליווי, נהרגת במשלחת החמישים ושבע בידי הטיטאנית הנשית יחד עם אולו בוזאדו, גונטר שולץ ואלד ג'ין, שאר חברי יחידתו של ליווי. פטרה מתוארת בתור הסימפתית ביותר ביחידה, ואף "מרכלת" עם ארן על עברו של רב-טוראי ליווי. הייתה מאוהבת בליווי ומעוניינת להינשא לו.
 • אולו בוזאדו (オルオ・ボザド) - אחד מהלוחמים ביחידת ליווי, שנהרג במשלחת החמישים ושבע בידי הטיטאנית הנשית יחד עם פטרה ראל, גנטר שולץ ואלד ג'ין, שאר חברי היחידה. לאולו יש נטייה רבה לנשיכת לשונו ומעבר לכך, הוא מנסה (אך לא מצליח) להידמות לליווי באופיו ובתספורתו במטרה לזכות בליבה של פטרה, אשר אחריה הוא מחזר, בעוד שפטרה עצמה מסרבת לכך בעודה מעדיפה את ליווי.

הטיטאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגי הטיטאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טיטאנים טהורים (Pure Titans) - הטיטאנים האלה הם בני אדם שבעקבות הזרקה "נסיוב הטיטאן" (Titan serum) שינו את צורתם לטיטאנים בגבהים שונים (גובה הטיטאן מושפע מכמות הנסיוב שהוזרק). טיטאנים אלה אינם מסוגלים לחשוב ומטרתם היחידה היא לחפש מחליפי טיטאן (Titan Shifter) שאמצעות אכילתם יוכלו לחזור לצורת בן אדם גובהם של הטיטאנים הטהורים נע בין 3-15 מטרים.
 • טיטאנים חריגים (Abnormal Titans) - הטיטאנים החריגים דומים לטיטאנים הטהורים אך הם מחזיקים בתכונות שונות יכולת לרוץ לקפוץ ללכת על ארבע ועוד.
 • טיטאני החומה (Wall Titans) - טיטאנים אלה נמצאים בתוך 3 החומות וגובהם הוא 50 מטרים.
 • מחליפי טיטאן (Titan Shifters) - מי שמחזיק באחת מהיכולות האלה יכול לשנות את צורה לטיטאן מסוים ולחזור לצורה בן אדם בכל רגע נתון.

תשעת הטיטאנים (צאצאיה של יימיר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הטיטאן המייסד (The Founding Titan)- הטיטאן החזק ביותר. הטיטאן המייסד הוא בגובה 13 מטרים וביכולתו להפוך בני אדם לטיטאנים בכל גודל בו יחפוץ ולפקד עליהם, כמו כן ביכולתו לשנות או למחוק זכרונות אנושיים אפילו של אוכלוסייה שלמה בבת אחת.
 • הטיטאן הענקי (The Colossal Titan) - טיטאן זה הוא בגובה 60 מטרים והוא הטיטאן הגדול ביותר ממחליפי הטיטאן והשני בגודלו בקרב כל הטיטאנים (הטיטאן הגבוה ביותר היא צורת הטיטאן של רוד רייס והיא בגובה 120 מטרים). הטיטאן הענק יכול להפוך את כל מסת השריר שלו לקיטור והוא יכול להעלים את גוף הטיטאן שלו בשניות ספורות. המחזיק הנוכחי בכוח הוא ארמין ארלרט (אכל את ברטולט ובכך ירש את כוח הטיטאן שלו).
 • הטיטאן המשוריין (The Armored Titan) - הטיטאן המשוריין הוא בגובה 15 מטר. טיטאן זה מכוסה כולו הלוחות שריון מה שהופך אותו ל מעין טנק. המחזיק הנוכחי הוא ריינר בראון.
 • הטיטאנית הנשית (The Female Titan) - הטיטאנית הנשית היא בגובה 14 מטר. שמה נובע מהיותה הטיטאן היחיד שמראה גופו בחיצוני הוא של אישה. הטיטאנית הנשית מסוגלת להקשות את עורה לקריסטל חזק, לשלוט ביכולת הריפוי שלה ולזמן טיטאנים טהורים המחזיק הנוכחי בכוח היא אנני לאונהרט.
 • טיטאן ההתקפה (The Attack Titan) - הטיטאן התוקף הוא בגובה של כ-15 מטרים. הכוחות של הטיטאן התוקף אינם ידועים, אך כן ידוע כי הטיטאן הזה חזק במיוחד. במחזיק הנוכחי הוא ארן ייגר. היכולת של טיטאן זה היא לראות את הזיכרונות של המחזיקים בעתיד שלו, לעומת טיטאן רגיל שיכול לראות רק את הזכרונות של המחזיקים בעבר. שם הסדרה ביפנית, הוא למעשה שמו היפני של הטיטאן: "שִינְגֶקִי" (進撃) משמעו יתרון או תקיפה, בעוד "קיוֹגִ'ין" (巨人) משמעו ענק או נפילים, ובהקשר של הסדרה - טיטאן.
 • הטיטאן החייתי (The Beast Titan) - הטיטאן החייתי הוא בגובה 17 מטר. הזרועות הארוכות של הטיטאן החייתי מעניקות לו יכולת זריקה טובה במיוחד, לכן לרב הוא זורק סלעים לטווח ארוך בדומה לבליסטרה המחזיק הנוכחי הוא זיק יגאר שהוא אחיו החורג של ארן. לטיטאן ישנם יכולות של יצירת טיטאנים חדשים על ידי הכנסה של נוזל הגב שלו לאלידיינז אך יכולת זו נובעת ככל הנראה מהעובדה שזיק שייך לשושלת המלוכה. בעבר טיטאן זה נחשב הטיטאן החלש ביותר עד שזיק הפך למחזיק של טיטאן זה.
 • טיטאן המלתעות (Jaws Titan) - טיטאן המלתעות הוא בגובה 5 מטר. טיטאן המלתעות הוא גמיש ואתלטי לכן הוא מאוד חזק באזור מיוער או בסביבה עירונית, הכוח של טיטאן המלתעות הוא זוג לסתות חדות וחזקות שיכולות לרסק כל דבר ובנוסף הוא הטיטאן הכי מהיר שקיים. המחזיק הקודם היה גליארד אשר לקח את הטיטאן מיימיר. המחזיק הנוכחי הוא פלקו אשר אכל את גליארד שהקריב את עצמו לאחר שפלקו הפך לטיטאן טהור.
 • טיטאן פטיש המלחמה (War Hammer Titan) - טיטאן פטיש המלחמה הוא טיטאן שמסוגל ליצר כלי נשק ובעצם כל צורה שירצה מחומר קשיח שיש ברשותו, נקודת התורפה שלו אינה העורף כמו שאר הטיטאן, ישנו חוט ארוך לסלול עד לאדם שמחזיק בטיטאן וככה הטיטאן מוגן ממוות מוחלט המחזיק הנוכחי הוא ארן יגאר (ארן יגאר אכל את אחותו של ווילי טיבור ולכן הכוח הועבר אליו).
 • טיטאן העגלה (Cart Titan) - טיטאן העגלה או טיטאן המשא הוא טיטאן שמטרתו העיקרית היא לאגור על גבו הרבה ציוד וכלי נשק הוא מסוגל להשתמש בכלי הנשק שעל גבו כדי לפגוע באויב, הטיטאן הולך על ארבע מה שמקנה לו יציבות רבה, הטיטאן לרוב משוריין ובבעל מין "אוכף" על גבו של הטיאן שבעזרתו מעמיסים את הציוד, הוא סוג של טנק. המחזיקה הנוכחית בכוח היא פיק.

ציוד הלוחמים בטיטאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ציוד תמרון תלת-ממדי (3D Maneuver Gear) - ציוד שמאפשר יכולת תמרון אווירית שדומה במקצת להיתלות של ספיידרמן באוויר על ידי קורים. ציוד זה מאפשר ללוחמים לנוע במהירות ולנווט בין בניינים, וכך להגיע לעורף הטיטאנים כדי לחסל אותם. החיסרון העיקרי בציוד הוא הצורך למלאו בגז, דבר המגביל את זמן הישארותו של הלוחם בשטח הלחימה.
 • קן (Khen) - חרב דמוית קטאנה העשויה מפלדה, בה משתמשים הלוחמים כדי להרוג טיטאנים. למרות שצורת החרב מזכירה מעט את הקטאנה, להבה דומה ללהב הסכין יפנית, שבדומה לו, חוד להב החרב נשבר לאחר שנשחק וחוד חדש נוצר תחתיו. כתוצאה ממבנה הלהב, השימוש בלהב חד פעמי והלוחמים נוהגים לקחת עימם מספר להבים המתחברים לנדן החרב. בנוסף לכך, הלוחמים נוטים להילחם עם שתי חרבות בכל פעם, אחת לכל יד, על מנת ליצור חתך עמוק מספיק בעורף הטיטאנים.
 • אקדח זיקוקים וזיקוקים (Flare Gun & Flares) הזיקוקים מקנים ללוחמים אפשרות להעברת מסרים דחופים ומאפשרים שיתוף פעולה בין היחידות. לכל צבע של זיקוק יש משמעות שונה: זיקוק אדום מתריע על הימצאות טיטאן, זיקוק ירוק מבשר על שינוי כיוון, זיקוק שחור מתריע על הימצאות טיטאן חריג (Abnormal) בשטח, זיקוק כחול משמעותו לסגת, זיקוק סגול משמעו מקרה חירום, וזיקוק צהוב משמעו שהמשימה הצליחה.
 • חניתות הרעם- מוטות עם חומר נפץ שנועדו להלחם בטיטאן המשוריין(armored titan). נשק חדש יחסית שנכנס לשימוש רק לאחר הפיכת השלטון ע"י הצבא, מכיוון שהוא מבוסס על טכנולוגייה שנשמרה בסוד על ידי המשטרה הצבאית. כלי נשק מסוכן יחסית, מכיוון שהוא אינו יציב ועלול להתפוצץ לפני שהמשתמש יצא מטווח הפיצוץ.

היחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משטרה צבאית (military police) - יחידה יוקרתית שאחראית על שמירה והגנה על המלך והאזרחים בעורף, כמו גם על חקירות משטרתיות ואכיפת החוק. רק עשרת החניכים הטובים ביותר בכל מחזור גיוס רשאים להצטרף ליחידה זו. חברים בולטים ביחידה הם: אנני לאונהרט, מארלו פרוידנברג, היץ׳ דרייז ונייל דוק.
 • חיל הסיור (survey corps) - היחידה שיוצאת מחוץ לחומה כדי לחקור את מקור הטיטאנים ודרכי לוחמה בהם. ב-5 השנים שלאחר נפילת חומת מאריה, עסקה בעיקר ביצירת נתיב מהעיר טרוסט אל העיר שיגנשינה על מנת לכבוש מחדש את הטריטוריה של חומת מאריה. מפקד היחידה הוא ארווין סמית'. מפקדי הפלוגות הם לוי אקרמן, האנג'י זו, מיקה זאקריוס ועוד. חברים בולטים ביחידה הם: פטרה ראל, אולו בוזאדו, גונטר שולץ, אלד ג'ין, ארן ייגר, מיקאסה אקרמן, ארמין ארלרט, ג'אן קירשטיין, סשה בראוס, יומיר, קריסטה לנץ/היסטוריה רייס, קוני ספרינגר, ריינר בראון, ברטולט הובר ומרקו בוט.
 • חיל החומות (garrison) - חיל שמטרתו לשמור על החומות מפני הטיטאנים, כמו גם שמירה על החוק והסדר במחוזות הצמודים לחומה. בשל כך שהשירות בחיל החומות מהווה סיכון מופחת במלחמה בטיטאנים ביחס לחיל הסיור, רובם המוחלט של המתגייסים לצבא בוחרים להצטרף ליחידה זו. חברים בולטים ביחידה הם: המפקד פיקסיס, מיסטר האנס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מתקפת הטיטאנים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ IGN (16 ביולי 2015), Attack on Titan: Live Action Trailer, בדיקה אחרונה ב-30 באוגוסט 2017