פנטזיה אפלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פנטזיה אפלה היא סוגת פנטזיה ביצירות ספרותיות, אמנותיות וקולנועיות המשלבות נושאים מפחידים וקודרים של פנטזיה. באופן נרחב המונח משמש להתייחסות ליצירות פנטזיה בעלות אופי קודר, אווירה מאיימת ותחושות פחד[1].

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשה להגדיר בבירור את הפנטזיה האפלה. גרטרוד בנט כונתה האישה ש"המציאה את הפנטזיה האפלה". צ'ארלס גרנט וקרל וונגר הם אלו שקבעו את המונח, אבל כל אחד מהסופרים הללו התייחס לסגנון שונה של ספרות. ברייאן סטבלפורד הגדיר את הפנטזיה האפלה כסיפורי פנטזיה בעלי "מאפיינים של אימה בדיונית". סטבלפורד גם מצביע על כך שפנטזיה אפלה מתרחשת דווקא בעולמות שאינם עולמנו הרגיל, מאחר שבמקרים כאלה ההגדרה הנכונה תהיה "אימה על טבעית"[2].

סופרים שונים ומבקרי ספרות שונים השתמשו במושג בצורות שונות. עם זאת, לרוב היצירות שהוגדרו כפנטזיה אפלה מאפיינים דומים מעבר להתרחשות על טבעית מאיימת[3].

סופרים מסוימים משתמשים במונח פנטזיה אפלה או ספרות גותית כשם נרדף לספרות אימה, מאחר שהמילה 'אימה' נראית להם קשה מדי.

יצירות מבוססות אימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ארלס גרנט מצוטט לרוב כמי שטבע את המונח פנטזיה אפלה. גרנט הגדיר אותה כ"סוג של סיפור בו האנושות מאוימת על ידי כוחות שמעבר להבנה האנושית". פנטזיה אפלה בפיו הייתה בעלת מאפייני אימה ואלימות רבים.

פנטזיה אפלה משמשת לעיתים גם כדי להגדיר סיפורים המתרחשים מנקודת מבטה של מפלצת או ממבט אוהד על ישויות אימה על טבעיות. סאנדמן של ניל גיימן הוא דוגמה לסגנון זה של פנטזיה אפלה. מה שמבדיל בין ספרות זו לספרות אימה הוא שבדרך כלל ספרות אימה מתמקדת בקרבנות ובניצולים, בעוד שפנטזיה אפלה מתמקדת ביצורים המרושעים.

במובן כללי יותר, פנטזיה אפלה משמשת כמילה נרדפת לאימה על טבעית, כדי להבחין בין סיפורי אימה המכילים אלמנטים על טבעיים לאלו שלא. למשל, סיפור על אדם זאב או ערפד יכול להיות פנטזיה אפלה, ואילו סיפור על רוצח סדרתי יהיה אימה בלבד. סטבלפורד הגדיר פנטזיה אפלה כסיפורים בהם האימה היא חלק מהאסתטיקה של הסיפור ולא המהות שלו.

יצירות מבוססות פנטזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרל ווגנר טבע את המונח פנטזיה אפלה בהקשרים פנטזיים יותר. על פיו, סיפורי פנטזיה או חרבות וכשפים שכוללים גיבורים מרושעים או מוסר מעורפל יכולים להיחשב לפנטזיה אפלה.

ספריהם של ה"פ לאבקראפט וסופרים דומים מוגדרים כפנטזיה אפלה, מאחר שהעולמות הבדיוניים שלהם מכילים אלמנטים רבים של אימה.

לעיתים משתמשים במונח פנטזיה אפלה כדי לתאר ספרי פנטזיה של סופרים שרוב עבודותיהם היו בתחום האימה. כך למשל סדרת המגדל האפל של סטיבן קינג.

מדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי וידאו פנטסטיים בעלי מאפיינים קודרים ואפלים מוגדרים כפנטזיה אפלה.

זיכיון המשחקים דיאבלו מוגדר כפנטזיה אפלה בגלל מאפייני האימה והחושך שבו.

סדרת משחקי סולז, בהם Dark Souls ו-Elden Ring מאופיינים באווירה ואסתטיקה של פנטזיה אפלה.

זיכיון עידן הדרקון (Dragon Age) מוגדר לרוב כפנטזיה אפלה, אם כי לעיתים הוא מסווג כפנטזיה גבוהה עם מאפיינים למבוגרים בלבד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פנטזיה אפלה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]