לדלג לתוכן

נאום קורי העכביש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאום קורי העכביש
خطاب بيت العنكبوت
נסראללה במהלך נאום קורי העכביש תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן. נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
נסראללה במהלך נאום קורי העכביש
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
תאריך 26 במאי 2000
שפה ערבית
נואם חסן נסראללה, מזכ"ל חזבאללה
מקום לבנוןלבנון בינת ג'בייל, לבנון
תמליל טקסט מלא של הנאום בערבית[1]

נאום "קורי העכביש"ערבית: خطاب بيت العنكبوت, בתעתיק מדויק: חִ'טַ֫אב בַּיְת אלעַנְכַּבּ֫וּת) הוא נאום שנשא מזכ"ל חזבאללה השייח' חסן נסראללה ב-26 במאי 2000 בעיירה בינת ג'בייל, במהלך חגיגות הניצחון של חזבאללה לאחר נסיגת צה"ל מלבנון יום לפני כן, ב-25 במאי.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שם הנאום בערבית והבסיס לתיאוריה העולה מתוכו הוא מתוך פסוק בקוראן:

בתרגום מלא מודרני:[2][3]

"מְשַׁל אֵלֶּה אֲשֶׁר לָקְחוּ לָהֶם זוּלַת אַלְלָה מָגִינִּים כִּמְשַׁל הָעַכָּבִישׁ אֲשֶׁר עָשָׂה לוֹ בַּיִת, וְהִנֵּה הַחַלָּשׁ בַּבָּתִּים הוּא בֵּית הָעַכָּבִישׁ, לוּ הָיוּ יוֹדְעִים"

בתרגום רקנדורף:[4]

המבקשים עזר מאלהים אחרים מבלעדי אל נמשלו כעכביש הבונה את ביתה; אך קורי עכביש הם הרפה מכל הבתים. לו יבינו זאת!

הנאום והשלכותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך נאומו של מנהיג חזבאללה, השייח' חסן נסראללה, אמר בין היתר כי "יש לה (לישראל) נשק גרעיני והכוח האווירי החזק ביותר באזור, אבל באמת שהיא חלשה יותר מקורי עכביש".

סביב דברים אלה נבנתה תאוריה המכונה "תאוריית קורי העכביש". לפי תאוריה זו, בעוד ישראל היא מעצמה צבאית חזקה, החברה הישראלית היא חברת שפע מפונקת שעייפה ממלחמות, וסף כוח העמידה של אזרחיה נמוך. התאוריה גורסת כי אף על פי שצה"ל חזק, אזרחי ישראל, שרגישים לאובדן חיי אדם, אינם מוכנים עוד להילחם ולהקריב חיים כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלהם. כך תיאר את הנאום עשהאל לובוצקי בספרו מן המדבר והלבנון:

בנאומו השווה נסראללה בין עוצמתה של מדינת ישראל ובין עוצמתם של קורי עכביש. ישראל נראית חזקה מבחוץ, נאם, אך קלה להרס והכנעה, כמו קורי עכביש. ישראל אמנם מצטיירת כבעלת עוצמה צבאית גדולה ועליונות טכנולוגית, אך החברה הישראלית לא תעמוד בעוד מתקפות טרור, פיגועים וקטיושות. החברה הישראלית עייפה ממלחמות ואין לה האיתנות והחוסן לעמוד במאבק דמים ולספוג נפגעים, אמר לשומעיו.

עשהאל לובוצקי , מן המדבר והלבנון, עמוד 62

נוסף על כך, על פי תפיסה זו, החברה הישראלית היא חברת מהגרים מסוכסכת ומפולגת, וחסרה את הגיבוש ההכרחי, לשיטת נסראללה, כדי לנצח בעימותים האזוריים.

הנאום ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מניסיונו ליצור דה-מורליזציה בחברה הישראלית, הקדיש בנאומו חסן נסראללה, הרחבה מיוחדת בפנייה לעם הפלסטיני, ופנייה עקיפה לעם ישראל:

...תשיעית, אנו מקדישים את הניצחון הזה לאנשים המדוכאים שלנו בפלסטין ולעמים של אומת האסלאם הערבית שלנו[5]. מבינת ג'בייל המשוחררת, אני פונה אל העם הפלסטיני המדוכא, המושפל והמיוסר: האנשים שלנו בפלסטין, גורלכם שוכן בהישג ידכם, באפשרותכם להשיג בחזרה את שטחכם הגזול עם הרצון שלכם, עם הבחירה של גדודי עז א-דין אל-קסאם, ועם הדם של פתחי שקאקי ויחיא עיאש. אתם יכולים להשיג את השטח שלכם בלי לקבל טובות של סמטה כאן או כפר שם שהציונים יכולים לתת לכם. אתם יכולים להביא את המשפחות שלכם לחזור הביתה עם גאווה והערכה, בלי להתחנן ולהתרפס בפני אף אחד. אפילו אם כל העולם זונח אתכם, באפשרותכם להחזיר את האדמה ואת זכויותכם הלגיטימיות.

שימו את ההוכחות ואת הסיבות המשפטיות בצד. העם בפלסטין, הדרך שלכם לפלסטין ולחירות שלכם היא הנתיב של ההתנגדות וההתקוממות – ואני מתכוון להתנגדות רצינית ולהתקוממות אמיתית ולא להתקוממות בצילו של אוסלו או בשירות של שיחות המשא ומתן בסטוקהולם. אתם צריכים לקחת את הנתיב של התקוממות וההתנגדות שבזכותם תקבלו רק זכויות מלאות – כמו שעשינו פה בלבנון, לפיה כל העם הלבנוני האצילי מסרב לשמור אפילו חלק קטן מאדמתם כבוש. לפיכך, אנו מציעים את המודל הלבנוני האצילי הזה לעם שלנו בפלסטין.

כדי לשחרר את השטח שלכם, אתם לא צריכים את הטנקים, את האיזון האסטרטגי, את הרקטות ואת התותחים; אתם צריכים ללכת בעקבות הדרך של השהידים עם ההקרבה העצמית שיזעזעו את הישות הציונית הכפייתיית. לכם הפלסטינים המדוכאים, הלא חמושים, המוגבלים, באפשרותכם לאלץ ולכפות על הפולשים הציונים לחזור אל המקומות שמהם הם באו. תנו לפלאשה ללכת לאתיופיה, וליהודים הרוסים לחזור לרוסיה. הבחירה היא שלכם, המודל נמצא ממש מול העיניים שלכם. התנגדות כנה ורצינית יכולה לעורר מחדש את השחר והחופש. האחים שלנו הפלסטינים האהובים, אני אומר לכם: ישראל הזו, שבבעלותה נשק גרעיני ומטוסי המלחמה החזקים ביותר באזור, נשבע באללה, היא למעשה חלשה יותר מרשת קורי עכביש...

הנאום שודר בשידור ישיר בכל רחבי העולם הערבי, דרך רשתות התקשורת הערביות. חסן נסראללה נתפס בעיני העולם הערבי בעת הזו כמנצח היסטורי על "הישות הציונית". מזרחנים רבים טענו כי הנאום השליך לימים באופן ישיר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני וחיזק את ביטחונם ורצונם של הארגונים הפלסטינים לפתוח באינתיפאדה השנייה, כעבור ארבעה חודשים.

במשך שש השנים הראשונות לאחר הנסיגה החד-צדדית של צה"ל מלבנון, נשמר שקט יחסי, אך מתוח, בגבול ישראל–לבנון. שקט זה הופר מספר פעמים במהלך 6 השנים הללו ונשבר ב-12 ביולי 2006, כאשר חזבאללה ביצע פיגוע חטיפה בגבול ישראל–לבנון – שבו חטף שני חיילי צה"ל. לאחר החטיפה פרצה מלחמת לבנון השנייה, במסגרתה יצא צה"ל למבצע "קורי פלדה" לכיבוש העיירה בנת ג'בייל. שם הקוד של המבצע מבקש להשיב לנאומו של נסראללה ולתאוריה שהתפתחה סביבו, כי מדינת ישראל חזקה מכפי ששיער.

ציטוטים של הנאום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרטון שפרסם ארגון הטרור חמאס, "תקוף, תעשה פיגועים", במהלך מבצע צוק איתן, מושמע ברקע שיר תעמולה של חמאס בעברית (לא תקנית). אחת מפסקאות השיר אומרת: "כקורי עכביש הם (מדינת ישראל) מתגלים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בארכיון האינטרנט, אורכב ב-3 במרץ 2016. אתר המקור לתמליל – "התנגדות", נתפס ונחסם על ידי ה-FBI האמריקאי.
  2. ^ הַקּוּרְאָן בְּלָשׁוֹן אַחֵר, סובחי עלי עדוי, הוצאת מרכז "בַּיִנאת",עמאן, ירדן, שנת 2015, עמ' 332.
  3. ^ הניקוד בציטוט מופיע במקור, בספר "הַקּוּרְאָן בְּלָשׁוֹן אַחֵר" מאת סובחי עלי עדוי.
  4. ^ הקוראן – טקסט מלא בפרויקט בן-יהודה (תרגום לעברית: צבי חיים הרמן רקנדורף, שנת 1857).
  5. ^ אוּמה או אֻמָה أمـّة (מילולית: אומה, קהילה) הוא מונח שמתאר את הקהילה העולמית של המוסלמים, כלומר את כלל המוסלמים ואת כלל המוסדות המוסלמיים בעולם. המנהיגים הפאן-ערבים משתמשים בו כדי לתאר את הקהילה הערבית ברחבי העולם.