מן המדבר והלבנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מן המדבר והלבנון
עטיפת הספר
מאת עשהאל לובוצקי
שפת המקור עברית
הוצאה ידיעות ספרים
שנת הוצאה 2008
סוגה רומן אוטוביוגרפי
מספר עמודים 222
מסת"ב 978-965-482-725-6 ISBN
עשהאל לובוצקי. תמונה שצולמה ללא ידיעתו במהלך המלחמה על ידי יואב למר עבור סוכנות עיתונות צרפתית, ולימים נבחרה לעטר את כריכת הספר.

מן המדבר והלבנון הוא ספר אוטוביוגרפי שנכתב בידי ד"ר עשהאל לובוצקי, קצין בצה"ל, על חוויותיו ממבצע גשמי קיץ בעזה, וממלחמת לבנון השנייה ועל השיקום מפציעתו. הספר יצא לאור בשנת 2008 בהוצאת ידיעות ספרים, סדרת פרוזה. הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, כתב הקדמה לספר. הספר הפך לרב מכר[1] ונבחר לרשימת הספרים האהובים ב"מצעד הספרים הארצי" של נערי ישראל לשנת 2010[2].

תוכן הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתאר את מלחמת לבנון השנייה מנקודת מבטו של מפקד מחלקה מגולני, גדוד 51. תיאור ימי הלחימה וההכנות משולב בהרהורים ודילמות של המחבר כמפקד של לוחמים, המופקד על ביצוע המשימה יחד עם האחריות לשלום חייליו, התמודדות עם פחדיהם, החלטות תחת אש וקשיים נוספים.

בחלק הראשון מתוארים ימי הלחימה של גולני ברצועת עזה. הספר פותח בחטיפתו של גלעד שליט, בעקבותיה הגדוד נקרא ללחימה בעזה. מעזה נקראים הלוחמים לחזית הצפונית, למלחמת לבנון השנייה - החלק השני של הספר. בין המארבים והקרבות הרבים, בולט אחד מהם, קרב בינת ג'בייל, בו נהרג סמג"ד 51 רועי קליין יחד עם עוד שבעה ממפקדי ומלוחמי הגדוד. אחד מהנופלים הוא חבר קרוב של המחבר, עמיחי מרחביה‏‏. המחבר מגלה זאת בסיטואציה קשה, תוך כדי קרב הוא אוחז בגופתו של חברו הטוב. את הספר מלווה תחושת האובדן של המחבר עקב נפילתו והספר מוקדש לזכרו של עמיחי מרחביה. לאחר ימי מלחמה רבים המחבר נפצע בקרב בגזרת בינת ג'בייל מפגיעת טיל נ"ט.

הפציעה הקשה מעבירה את הקורא לחלק האחרון של הספר, השיקום. בחלק זה מתוארת ההתמודדות האישית של לובוצקי, שנפצע באורח קשה מאוד, עם מסכת האשפוז הארוכה שנכפתה עליו ועם אתגרי השיקום. בין הניתוחים הרבים, הטיפולים והכאבים, מתגלים כוחות נפש, עוצמות וחוויות רבות של פצועים מהמלחמה. יחד עם חוויות ההווה מתגלים סיפורים מהעבר, כגון שסבו של המחבר, איסר לובוצקי, נפצע כפרטיזן בקרב מול הנאצים[3], והאחות שטיפלה בו ביער היא לא אחרת מאשר אמו של הרופא המטפל בלובוצקי[4]. בעקבות חווית הפציעה והמפגש הישיר עם עולם הרפואה המחבר פנה לתחום ובזמן כתיבת הספר הוא היה סטודנט לרפואה בירושלים.

שם הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הספר מבטא כפל משמעות: מצד אחד אזורי הלחימה בהם לחם המחבר, המדבר (כמייצג של עזה) ולבנון. ומצד שני המשמעות הדתית של הפסוק ממנו לקוח שם הספר: כָּל-הַמָּקוֹם אֲשֶׁר תִּדְרֹךְ כַּף-רַגְלְכֶם בּוֹ לָכֶם יִהְיֶה מִן-הַמִּדְבָּר וְהַלְּבָנוֹן מִן-הַנָּהָר נְהַר-פְּרָת וְעַד הַיָּם הָאַחֲרוֹן יִהְיֶה גְּבֻלְכֶם." (דברים, י"א, כ"ד), כמייצג של גבולות הארץ המובטחת. פירוש נוסף הוא שהמדבר והלבנון מייצגים סיטואציות נפשיות שונות, מדבר כמקום של שממה וקושי, ולבנון כמייצג עוצמה וחוסן.

תגובות על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הפך לרב מכר[1], דורג בראש רשימת רבי המכר בקטגוריית עיון[5], וזכה לתהודה רבה, אולי עקב הפן האחר שהציג ביחס למלחמת לבנון השנייה, שנתפסה ככישלון בעיני רבים, ואילו בספר מוצגת גבורת הלוחמים בשטח. הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, כתב בהקדמתו לספר:

Cquote2.svg

יומן המלחמה של עשהאל מציג ישראלי צעיר, בן הארץ הזאת, המתמודד עם אתגרים אשר מעטים הצעירים בעולמנו הנדרשים להתמודד עמם: שאלות של חיים ומוות, כבוד האדם, אתגרים ערכיים-מוסריים; אתגרים פיקודיים-מנהיגותיים ומבצעיים בשגרה ובמלחמה; ולאחר הפציעה אתגרים אישיים-אנושיים, של מי שנדרש להתמודד ולנצח את מכאובי גופו ומגבלותיו. בכל אלה סיפורו של עשהאל מוכיח שוב את ניצחון הרוח על החומר.

Cquote3.svg

ביקורות רבות על הספר ראו בו כמייצג את הישראלי היפה, את המשך התגלמותה של הציונות בימינו. מנגד, היו שביקרו את הספר על כך שלא מתח ביקורת גלויה על הדרג המדיני ועל הדרג הצבאי הבכיר. לרגל צאת הספר נערך ערב עיון בצריף יד בן צבי בהשתתפות רא"ל משה יעלון[6] והסופר הרב חיים סבתו בהנחיית ד"ר צבי צמרת[7]. כיום הספר מחולק לצוערים בסיום קורס הקצינים בבה"ד 1.

מחבר הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשהאל לובוצקי גדל באפרת, למד בישיבת ההסדר במעלה אדומים, התקבל לשייטת 13 אך בחר להתגייס לגדוד 51 של גולני. עבר קורס קצינים ושירת כמפקד מחלקה בגולני. עשהאל הוביל את מחלקתו בלחימה בעזה ובמלחמת לבנון השנייה. לחם בקרבות רבים בהם נהרגו ונפצעו רבים מחבריו לנשק, עד לפציעתו שלו בקרב בגזרת בינת ג'בייל[8]. ספר הביכורים שלו מן המדבר והלבנון יצא לאור בשנת 2008 בהוצאת ידיעות ספרים, סדרת פרוזה.

הפציעה הותירה אותו נכה חלקית בשתי רגליו, והוא מתנייד עד היום עם קביים. לאחר השיקום מהפציעה ובעקבותיה החל בלימודי רפואה בירושלים[9] ובסיומם הוסמך לדוקטור לרפואה. כיום הוא רופא ילדים מתמחה, בבית החולים שערי צדק בירושלים. לצד עבודתו כרופא, לובוצקי מרצה בנושאי גבורה והתמודדות בארץ ובחו"ל[10][11].

לובוצקי הוא בנו של פרופ' אלכסנדר לובוצקי. נשוי לאביטל ולהם בת[12] ובן[13].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך הספר
על הספר
על הסופר

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]