מן המדבר והלבנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מן המדבר והלבנון
Min Hamidbar Vehalevanon.jpg
עטיפת הספר, ובמרכזה תמונתו של עשהאל לובוצקי, שצולמה ללא ידיעתו במהלך מלחמת לבנון השנייה על ידי יואב למר עבור סוכנות הידיעות הצרפתית
מידע כללי
מאת עשהאל לובוצקי
שפת המקור עברית
סוגה רומן אוטוביוגרפי
הוצאה
הוצאה ידיעות ספרים
שנת הוצאה 2008
הוצאה בעברית ספר מודפס, ספר אלקטרוני, ספר קולי
תורגם לשפות אנגלית
מספר עמודים 222
קישורים חיצוניים
מסת"בISBN 978-965-482-725-6 ISBN
הספרייה הלאומית 002637904

מן המדבר והלבנון הוא ספר אוטוביוגרפי שנכתב בידי עשהאל לובוצקי, קצין בצה"ל, על חוויותיו ממבצע גשמי קיץ בעזה, וממלחמת לבנון השנייה ועל השיקום מפציעתו. הספר יצא לאור בשנת 2008 בהוצאת ידיעות ספרים, סדרת פרוזה. הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, כתב הקדמה לספר. הספר הפך לרב מכר[1] ונבחר לרשימת הספרים האהובים ב"מצעד הספרים הארצי" של נערי ישראל לשנת 2010 מטעם משרד החינוך והתאחדות המו"לים[2]. בעקבות הצלחת הספר הוא הוקלט בשנת 2015 לספר קולי[3], ובשנת 2016 תורגם ויצא לאור באנגלית[4].

תוכן הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתאר את הלחימה בעזה ובמלחמת לבנון השנייה מנקודת מבטו של מפקד מחלקה מגולני, גדוד 51. תיאור ימי הלחימה וההכנות משולב בהרהורים ודילמות של המחבר כמפקד של לוחמים, המופקד על ביצוע המשימה יחד עם האחריות לשלום חייליו, התמודדות עם פחדיהם, החלטות תחת אש וקשיים נוספים.

בחלק הראשון מתוארים ימי הלחימה של גולני ברצועת עזה. הספר פותח בחטיפתו של גלעד שליט, בעקבותיה הגדוד נקרא ללחימה בעזה. מעזה נקראים הלוחמים לחזית הצפונית, למלחמת לבנון השנייה - החלק השני של הספר. בין המארבים והקרבות הרבים, בולט אחד מהם, קרב בינת ג'בייל, בו נהרג סמג"ד 51 רועי קליין יחד עם עוד שבעה ממפקדי ומלוחמי הגדוד. אחד מהנופלים הוא חבר קרוב של המחבר, עמיחי מרחביה. המחבר מגלה זאת בסיטואציה קשה, תוך כדי קרב הוא אוחז בגופתו של חברו הטוב. את הספר מלווה תחושת האובדן של המחבר עקב נפילתו והספר מוקדש לזכרו של עמיחי מרחביה. לאחר ימי מלחמה רבים המחבר נפצע בקרב בגזרת בינת ג'בייל מפגיעת טיל נ"ט[5].

הפציעה הקשה מעבירה את הקורא לחלק האחרון של הספר, השיקום. בחלק זה מתוארת ההתמודדות האישית של לובוצקי, שנפצע באורח קשה מאוד, עם מסכת האשפוז הארוכה שנכפתה עליו ועם אתגרי השיקום. בין הניתוחים הרבים, הטיפולים והכאבים, מתגלים כוחות נפש, עוצמות וחוויות רבות של פצועים מהמלחמה. יחד עם חוויות ההווה מתגלים סיפורים מהעבר, כגון שסבו של המחבר, איסר לובוצקי, נפצע כפרטיזן בקרב מול הנאצים[6], והאחות שטיפלה בו ביער היא לא אחרת מאשר אמו של הרופא המטפל בלובוצקי[7]. בעקבות חווית הפציעה והמפגש הישיר עם עולם הרפואה המחבר פנה לתחום ובזמן כתיבת הספר הוא היה סטודנט לרפואה בירושלים.

שם הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הספר מבטא כפל משמעות: מצד אחד אזורי הלחימה בהם לחם המחבר, המדבר (כמייצג של עזה) ולבנון. ומצד שני המשמעות הדתית של הפסוק ממנו לקוח שם הספר: כָּל-הַמָּקוֹם אֲשֶׁר תִּדְרֹךְ כַּף-רַגְלְכֶם בּוֹ לָכֶם יִהְיֶה מִן-הַמִּדְבָּר וְהַלְּבָנוֹן מִן-הַנָּהָר נְהַר-פְּרָת וְעַד הַיָּם הָאַחֲרוֹן יִהְיֶה גְּבֻלְכֶם." (דברים, י"א, כ"ד), כמייצג של גבולות הארץ המובטחת. פירוש נוסף הוא שהמדבר והלבנון מייצגים סיטואציות נפשיות שונות, מדבר כמקום של שממה וקושי, ולבנון כמייצג עוצמה וחוסן.

תגובות על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הפך לרב מכר[1], דורג בראש רשימת רבי המכר בקטגוריית עיון[8], וזכה לתהודה רבה, אולי עקב הפן האחר שהציג ביחס למלחמת לבנון השנייה, שנתפסה ככישלון בעיני רבים, ואילו בספר מוצגת גבורת הלוחמים בשטח. הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, כתב בהקדמתו לספר:

יומן המלחמה של עשהאל מציג ישראלי צעיר, בן הארץ הזאת, המתמודד עם אתגרים אשר מעטים הצעירים בעולמנו הנדרשים להתמודד עמם: שאלות של חיים ומוות, כבוד האדם, אתגרים ערכיים-מוסריים; אתגרים פיקודיים-מנהיגותיים ומבצעיים בשגרה ובמלחמה; ולאחר הפציעה אתגרים אישיים-אנושיים, של מי שנדרש להתמודד ולנצח את מכאובי גופו ומגבלותיו. בכל אלה סיפורו של עשהאל מוכיח שוב את ניצחון הרוח על החומר.

ביקורות רבות על הספר ראו בו כמייצג את הישראלי היפה, את המשך התגלמותה של הציונות בימינו. מנגד, היו שביקרו את הספר על כך שלא מתח ביקורת גלויה על הדרג המדיני ועל הדרג הצבאי הבכיר. לרגל צאת הספר נערך ערב עיון בצריף יד בן צבי בהשתתפות רא"ל משה יעלון[9] והסופר הרב חיים סבתו בהנחיית ד"ר צבי צמרת[10]. הספר הוקלט על ידי השחקן עמוס תמם לספר קולי באולפני iCast בשנת 2015[11]. הספר תורגם לאנגלית על ידי פרופ' מאיר רוסטון ויצא לאור בשנת 2016 בהוצאת טובי - קורן ירושלים.

בשנת 2018, במסגרת פרויקט 70 שנה למדינת ישראל, נבחר הספר מן המדבר והלבנון על ידי משרד החינוך לרשימת הספרים המומלצים לנוער בנושא מלחמות ישראל.[12] כיום הספר מחולק לצוערים בסיום קורס הקצינים בבה"ד 1.

מחבר הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשהאל לובוצקי גדל באפרת, למד בישיבת ההסדר במעלה אדומים, התקבל לשייטת 13 אך בחר להתגייס לגדוד 51 של גולני. עבר מסלול הכשרה כלוחם וקורס מ"כים חי"ר אותו סיים בהצטיינות. שימש מפקד כיתה, יצא לקורס קציני חי"ר ושירת כמפקד מחלקה בגולני. עשהאל הוביל את מחלקתו בלחימה בעזה ובמלחמת לבנון השנייה. לחם בקרבות רבים בהם נהרגו ונפצעו רבים מחבריו לנשק[13], עד לפציעתו שלו בקרב בגזרת בינת ג'בייל[14]. הפציעה הותירה אותו עם נכות בשתי רגליו, והוא מתנייד עד היום עם קביים[15]. לאחר השיקום מהפציעה ובעקבותיה החל בלימודי רפואה בירושלים[16] ובסיומם הוסמך לדוקטור לרפואה[17], והחל התמחות כרופא ילדים בבית החולים שערי צדק בירושלים[13]. לצד עבודתו כרופא, לובוצקי מרצה בנושאי גבורה והתמודדות בארץ ובחו"ל[18][19].

ספר הביכורים של לובוצקי, מן המדבר והלבנון המתאר את קורותיו במלחמה ובשיקום, יצא לאור בשנת 2008 בהוצאת ידיעות ספרים, היה לרב מכר ותורגם לאנגלית[20]. ספרו לא דרכי האחרונה המתעד את סיפור חייו של סבו, הפרטיזן וקצין האצ"ל איסר לובוצקי, יצא לאור בשנת 2017 בהוצאת ידיעות ספרים[21].

לובוצקי זכה בפרס לייטרסדורף לאומנויות לשנת 2017[22]. בשנת 2017 הוענק לו אות המופת השיקומי מטעם משרד הביטחון[23].

לובוצקי הוא בנו של חתן פרס ישראל, פרופ' אלכסנדר לובוצקי. נשוי לאביטל ולהם ארבעה ילדים[24][25][26].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך הספר
על הספר
על הסופר

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 רשימת רבי המכר, באתר הארץ, 22 באפריל 2009
 2. ^ מצעד הספרים האהובים באתר משרד החינוך
 3. ^ ספר קולי - מן המדבר והלבנון, מאת עשהאל לובוצקי קריינות - עמוס תמם, באתר Icast
 4. ^ From the Wilderness and Lebanon by Asael Lubotzky, הוצאת טובי - קורן ירושלים
 5. ^ דליה מזורי, עשור לקרב בינת ג'בל: 'מזל שהטיל ריסק לי את הרגליים', באתר nrg‏, 10 באוגוסט 2016
 6. ^ יעל רייף, הגורל מצלצל פעמיים, מעריב, 15 באוגוסט 2012.
 7. ^ עשהאל לובוצקי מספר על סגירת המעגל ההיסטורית, גלי ישראל. קטע קול
 8. ^ רשימת רבי המכר, ידיעות אחרונות, 27 במרץ 2009.
 9. ^ "מן המדבר והלבנון" למדף הספרים, ידיעות אחרונות, 22 במרץ 2009.
 10. ^ ערב עיון לרגל צאת הספר מן המדבר והלבנון, 19 במרץ 2009
 11. ^ מאחורי הקלעים - עמוס תמם מקריא את הספר מן המדבר והלבנון, אולפני iCast. קובץ וידאו
 12. ^ הספרים המומלצים: מלחמות ישראל באתר משרד החינוך
 13. ^ 13.0 13.1 הפצוע הקשה מלבנון הפך לרופא, באתר ynet, 3 ביולי 2015
 14. ^ אבי אשכנזי, "ההחלטה בשטח הצילה לי את הרגל", מעריב, 2 ביולי 2007.
 15. ^ סמדר שיר, עולה לרגל, באתר ynet, מגזין "24 שעות", ידיעות אחרונות, 6 במאי 2017.
 16. ^ The Battle of His Life: Asael Lubotzky's Story, מרכז רפואי רמב"ם. קובץ וידאו
 17. ^ שמעון כהן, ד"ר לובוצקי: להמשיך את מעגל הנתינה, באתר ערוץ 7 קטע קול
 18. ^ צביקה קליין, הערב בבוורלי הילס: ערב הצדעה לחיילי צה"ל, חדשות מחלקה ראשונה
 19. ^ Special Guest Speaker: Lt. Asael Lubotzky, Young Israel of St. Louis, St. Louis
 20. ^ From the Wilderness and Lebanon by Asael Lubotzky, הוצאת טובי - קורן ירושלים
 21. ^ עשהאל לובוצקי, לא דרכי האחרונה - סיפורו של איסר לובוצקי, באתר ידיעות ספרים
 22. ^ שערי צדק: פרס בתחום האומנות לרופא ילדים, אורטל גנון, 6 ביולי 2017, באתר ירושלים נט
 23. ^ אות המופת השיקומי, משרד הביטחון, 2017
 24. ^ עוזי ברוך, מזל טוב! סגן עשהאל לובוצקי הפך לאבא, באתר ערוץ 7
 25. ^ בין ט"ו לאב: הפצוע מלבנון הפך לאב בחג האהבה, באתר ynet
 26. ^ עשהאל לובוצקי, על הסופר, הוצאת טובי - קורן ירושלים