נגיף זיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןנגיף זיקה
מיון מדעי
קבוצה: קבוצה IV
(נגיפי RNA חד-גדילי חיובי)
משפחה: פלאוויווירידה
סוג: Flavivirus
מין: Zika virus
שם מדעי
Zika virus

נגיף זיקהאנגלית: Zika virus, סימול: ZIKV, בפורטוגזית: zica) הוא נגיף ממשפחת פלאוויווירידה (Flaviviridae) המועבר על ידי יתושי אדס. אצל בני אדם הוא עלול לגרום לקדחת זיקה (Zika Fever), עם מאפיינים דומים לדלקת המוח היפנית, קדחת דנגי, קדחת צהובה וקדחת מערב הנילוס.

וירולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת הפלאוויווירידה ידועה בשמה בעקבות הקדחת הצהובהלטינית: "Flavi" פירושו צהוב) וזאת כיוון שעירוב הכבד וצהבת נפוצים בעקבות ההדבקה. הנגיף הוא בעל RNA חד-גדילי עם קוטביות חיובית. הנגיף עטוף על ידי מעטפת ועליה שני גליקופרוטאינים. בעזרת הגליקופרוטאינים הללו הנגיף מצליח להיכנס לתוך התא ולבצע Hemagglutination והפעלה של מערכת החיסון. שכפול הנגיף מתבצע בציטופלסמה של התא. שגשוג הנגיף תלוי רבות בכמות התאים שהוא הצליח להדביק, במהירות השכפול של הנגיף בציטופלסמה וכן בריכוז הנגיף בבלוטות הרוק של החרק שמעביר אותו. בניגוד למרבית הנגיפים בעלי מעטפת, משפחת הפלאוויווירידה רוכשת את המעטפת הנגיפית שלה בעזרת בועית (Vesicle) תוך תאית והן משתחררות בעזרת אקסוציטוזה או ליזיס תאי. ברגע שהנגיף מתחבר עם נוגדן בלתי מנטרל, כלומר נוגדן שנוצר בעקבות נגיף אחר שדומה לו, הוא יכול להתחבר לחלק ה־fc שנמצא על המקרופאגים והמונוציטים ובכך להגדיל את התפשטות ההדבקה לעוד תאים.

הנגיף חשוד בכך שהוא גורם למיקרוצפליה בעוברים. הנגיף תוקף בצורה יעילה תאי גזע של תאי עצב אנושיים (human neural progenitor cells).[1] כאשר הוא תוקף את התאים הללו, הוא גורם לחוסר בקרה על מחזור התא ולמוות תאי מוגבר, ואלה יכולים להוביל לעצירת ההתפתחות התקינה של המוח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה דווחה לראשונה בשנות ה-50 באזור קו המשווה ביבשות אפריקה ואסיה. ההתפרצות הראשונה של המחלה מחוץ לאפריקה ואסיה הייתה באפריל 2007 באי יאפ שבמיקרונזיה, עם 49 מקרים מאובחנים וללא תמותה. בשנת 2014 התפוצה של הנגיף התפשטה מזרחה לכיוון פולינזיה הצרפתית, ובהמשך גם לאי הפסחא.

2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2015 התפשטה המחלה לאמריקה הדרומית, לאמריקה המרכזית ולאיים הקריביים, ובאפריל באותה שנה התפשטה גם לברזיל. בדצמבר של אותה שנה כבר אובחנו 2,400 תינוקות עם סינדרום של מיקרוצפליה, עם תת-התפתחות ושנולדו עם ראש ומוח קטנים מהרגיל, בכ-20 מחוזות שונים בברזיל. הבהלה גרמה למשרד הבריאות הברזילאי להוציא המלצה חריגה לציבור לשקול להימנע מלהיכנס להריון עד שיתבררו הפרטים ואולי שיטות התמודדות עם ההתפרצות[2]. לפחות 40 תינוקות מתו מהמחלה וההשערה היא כי הנגיף הגיע לברזיל בתקופת משחקי הגביע העולמי ב-2014 או בעת תחרות הקאנו הבינלאומית[3].

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש ינואר 2016 דווח על שלושה מקרים בארצות הברית שמקורם בהידבקות בוונצואלה ובקולומביה[4] ועל מקרה בישראל[5]. בעקבות ההתפשטות הצטרפו לקריאה הברזילאית לנשים להימנע מהריון "עד שיתבררו פרטים נוספים" גם קולומביה, אקוודור, אל סלוודור וג'מייקה. ב-1 בפברואר 2016 הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום עקב התפשטות המחלה[6], אולם לא המליץ על צעדים מעשיים כגון מגבלות תנועה לארצות נגועות[7] במחקר התגלה כי נגיף הזיקה מצוי גם ברוק ובשתן.

העברת הנגיף מאדם לאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 הוצע כי הנגיף זיקה מועבר בזמן יחסי מין. זיהוי של RNA של הנגיף בנוזלים אמניוטיים מצביע על כך שהוא מסוגל לעבור מהאם לעוברים במהלך היריון. באוקטובר 2015 החלה התפרצות של הדבקה בווירוס בברזיל. במקביל נצפתה עלייה בשיעור הדיווחים על מיקרוצפליה. בחודשים הראשונים לא היה ברור אם אכן יש קשר בין הנגיף לתופעת מיקרוצפליה בתינוקות אולם הממצאים נערמו ולבסוף נמצא קשר כזה[8].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נגיף זיקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.