אנומה אליש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אֶנוּמָה אֶלִישׁבבלית: "כאשר ממעל" או "בעת שממעל" ע"ש מילות הפתיחה, בכתב יתדות אכדית: 𒂊𒉡𒈠𒂊𒇺) הוא סיפור הבריאה הבבלי. הסיפור נתגלה בין עתיקות העיר נינווה בשנת 1849 על גבי שבעה לוחות חרס שנשתמרו ברובם היטב. אגדת אנומה אליש חוברה בחלקה בתחילת האלף השני לפנה"ס. לאפוס קיימות גרסאות נוספות, שאחת מהן בולטת בנקודות דמיון לסיפור הבריאה המקראי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נָח הָאָדוֹן, בִּגְוִיָּתָהּ הִתְבּוֹנֵן,
שִׁסַּע אֶת הַפֶּגֶר לְמַעַן בְּרוֹא נִפְלָאוֹת,
וַיְפַלְּחֶנָּה כְּצִדְפָּה לִשְׁנַיִם:
חֶצְיָהּ כּוֹנֵן וַיְקָרֶה שָׁמַיִם,
נָטָה יְרִיעָה, מִשְׁמָר הִצִּיב,
לְבַל תַּגִּיר מֶימֶיהָ - צִוָּה עֲלֵיהֶם.

אנומה אליש (בתרגום ש. שפרה וי. קליין)

האפוס מתחיל בשתי ישויות קדמוניות, שתיהן גופי מים: אפסו(אנ') - המים המתוקים ובת זוגו, המפלצת תיאמת - המים המלוחים. השניים הם המקור לפנתאון אלילי, כשכל דור מתואר כעולה על קודמו, לחמו(אנ') ולחאמו(אנ'), אנשר וקישאר(אנ'), אנו ולבסוף אאה, שהיה החזק והחכם מכל אחיו האלים.

האלים התאספו יחדיו והחלו לחגוג להרעיש, ההמולה הממושכת שנוצרה הטרידה את מנוחתם של אפסו ותיאמת עד שלבסוף החליט אפסו, למורת רוחה ולמרות התנגדותה של תיאמת, להשמיד את האלים הרעשניים ולהשיב לעצמו את השקט והשלווה. המזימה מתגלה לאלים ואאה הצליח להערים על אפסו, לגבור עליו ועל בעלי בריתו ולהורגו. אאה הפך לראש האלים ויחד עם זוגתו דמכינה הוליד את מרדוך. האל הצעיר יצר רוחות וסערות המטרידות את מנוחתה של תיאמת ובני בריתה. האחרונים משכנעים אותה לצאת לקרב על מנת לנקום את מות בעלה תוך השמדת המטרד אחת ולתמיד.

תיאמת אספה חבורה ססגונית של מפלצות והכריזה מלחמה על האלים. היא מינתה את בנה קִינְגוּ לשר צבאה ולבן זוגה והעניקה לו את לוחות הגורל. האלים המפוחדים מכוחה של תיאמת נותרו אובדי עצות, אך מרדוך התנדב לצאת לקרב בתנאי כי יומלך למלך האלים. האלים קיבלו את התנאי, המליכו עליהם את מרדוך והוא יצא לקרב הגדול. בקרב בין צבאה של תיאמת לבין צבאו של מרדוך, תיאמת הובסה ונהרגה.

לאחר הקרב נפנה מרדוך לברוא את העולם: הוא ביתר את גופה של תיאמת לשניים, יצר את השמים והארץ והתקין מעורה של תיאמת יריעה ממעל כדי שהמים העליונים לא ינזלו. הוא יצר את הכוכבים, השמש והירח, את לוח השנה והזמנים, את מזג האוויר, האדמה, הנהרות וההרים ומינה אלים שונים לשליטה בכל אחד מהם. האלים חגגו, שבחו את מרדוך ונשבעו לו אמונים.

לבסוף החליט מרדוך להקים את בבל כמושב לאלים ולמקדשיהם, וליצור את בני האדם לשירות האלים כדי שיוכלו אלה האחרונים לנוח. המשימה הוטלה על אאה שהוציא להורג את קינגו וברא את האנושות מדמו. האפוס מסתיים בבניית מקדש אסגילה שהוא המעשה האחרון של סיפור הבריאה.

פתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר ממעל השמים היו חסרי שם,
ומתחת הארץ טרם נקראה,
היה אפסו הקדמון אביהם,
ותיאמת שהולידה את כולם,
מימיהם התערבבו יחדיו.
שדה עוד לא נמצא וביצה לא נראתה
בזמן שהאלים טרם נוצרו
e-nu-ma e-liš la na-bu-ú šá-ma-mu
šap-liš am-ma-tum šu-ma la zak-rat
ZU.AB-ma reš-tu-ú za-ru-šu-un
mu-um-mu ti-amat mu-al-li-da-at gim-ri-šú-un
A.MEŠ-šú-nu iš-te-niš i-ḫi-qu-ú-ma
gi-pa-ra la ki-iṣ-ṣu-ru ṣu-ṣa-a la še-'u-ú
e-nu-ma DINGIR DINGIR la šu-pu-u ma-na-ma

אנומה אליש ומיתוסים כנענים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקרים עמדו על כך שהתרבות המסופוטמית הייתה בין שני נהרות ולא ליד ים,[1] ולכן הגיוני שאת היחס שלה לאל ים היא שאבה מתרבות אחרת כדוגמת התרבות הכנענית שהייתה לחוף הים התיכון. בתרבות זו כפי שאנו מכירים מתוך השירה האוגריתית (אוגרית הייתה עיר נמל) ישנו מאבק איתן על ההגמוניה בין בעל, אל הגשם והסערה - מקבילו הכנעני של מרדוך, לבין זבול ים, אל הים השולט על מפלצות נוראות ואיומות. בסופו של המאבק גובר בעל על ים באמצעות כלי נשק מאגיים שמכין לו כושר וחסיס, אל האומנויות, וזוכה בשלטון על האלים. עם זאת, הבדל מהותי בין שני הסיפורים הוא שבתרבות הכנענית סיפור המלחמה בין האלים לא מופיע כמיתוס בריאה.

אנומה אליש וסיפורי הבריאה במקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – בריאת העולם ביהדות ובאנומה אליש

ישנן נקודות דמיון מסוימות בין "אנומה אליש" לבין סיפורי בריאה מקראיים שונים, בהם לדוגמה ספר איוב, פרק ט' פסוקים ח'-י"ג וספר איוב, פרק ל"ח, ובתיאורים כבספר תהילים, פרק ע"ד פסוקים י"ג-י"ד, ספר תהילים, פרק ק"ד פסוק כ"ו, ספר ישעיהו, פרק נ"א ועוד. בדומה לאנומה אליש, מאוזכר בסיפורים אלו קרב של האל עם מפלצת ימית (שר של ים, רהב, לווייתן, תנין וכדומה).

מסורת זו מתפרשת ומבוארת בתלמוד:

אמר רב יהודה אמר רב: בשעה שביקש הקב"ה לבראות את העולם, אמר לו, לשר של ים: פתח פיך ובלע כל מֵימות שבעולם. אמר לפניו (=שרו של ים): ריבונו של עולם, די שאעמוד בשלי. מיד בעט בו והרגו, שנאמר "בכוחו רָגַע הים, ובתבונתו מָחַץ רהב.

בניגוד לסיפורים אלה עומד סיפור הבריאה הקלאסי מספר בראשית, פרק א', שבו אין סימן וזכר למאבק. הפרשן משה דוד קאסוטו[1] מסביר הבדלים אלה בכך, שספר בראשית א' מתפלמס עם מסורות הבריאה האחרות, היונקות מהמסורת הבבלית והסותרות את הגישה המסורתית של היהדות. למשל, מסיבה זו הופכת בבראשית א' האלה תיאמת ל"תהום". בנוסף, מוזכרים בנפרד "התנינים הגדולים" – רמז למפלצות ימיות מהמיתולוגיה של המזרח הקרוב, אשר בבראשית א' אלוהים אינו נלחם נגדם, אלא להפך - הם מצייתים לו כשאר החיות.

לפיכך, טוען קאסוטו, נכנס סיפור הבריאה המתפלמס הזה לתוך התורה, שהרי הוא מבטא את הגישה הקאנונית; ואילו המסורות האחרות אשר רווחו באותה תקופה נכנסו לספרי הנביאים והכתובים, משום שהן כנראה היו בשימוש באותה תקופה ולכן הועלו על הכתב. עם זאת, היה סיכון מועט יותר שסיפורים אלה יתקבלו כלשונם, שהרי הטקסטים שבנביאים וכתובים משופעים במטפורות ובדימויים.

לעומתו סבור ג'ון ד. לוינסון וחוקרים נוספים שהתיאורים שבספרי הנביאים והכתובים מתעדים מסורת ישראלית מקבילה, שהאמינה בסיפור בריאה הדומה למיתוס הבבלי.

אנומה אליש והמקור הקדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי יעקב קליין וש. שפרה 'אנומה אליש' מבוסס על מקורות שונים. התיאוגניה, סיפור בריאת העולם ובריאת האדם - לקוחים כולם מן המקורות השומריים, לדוגמה, האל הראשי במיתולוגיה השומרית היה אנו (אל השמים) ובנו שירש אותו אנליל, הוא מקבילו של האל מרדוך במיתולוגיה הבבלית. בנוסף למוטיבים השומריים יש מוטיבים אכדיים (אלים צעירים המפריעים לאלים הזקנים ובריאת האדם מדמו של אל מומת) ואף מוטיבים שמיים מערביים (מלחמת מרדוך אל הסערה בתיאמת אלת הים).[2]

חוקרים מסוימים ניסו לטעון שמוטיב מלחמת מרדוך בתיאמת איננו ממקור שמי-מערבי אלא ממקורות מסופוטמיים קדומים (למשל אגדת לבו), כנגדם נטען ש'אנומה אליש' מכיל מוטיבים ייחודיים מהספרות השמית-מערבית שלא קיימים במיתוסים השומריים והאכדיים.[3]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

  • ש. שפרה, י. קליין, אנומה אליש, בימים הרחוקים ההם – אנתולוגיה משירת המזרח הקדום, עם עובד, 1996.
  • משה ויינפלד, האל הבורא בבראשית א' ובנבואת ישעיהו השני, תרביץ לז (תשכ"ח), עמ' 105–132
  • נגה איילי-דרשן, ודורך על במתי ים, ירושלים: מוסד ביאליק, תשע"ו, עמ' 151-156
  • Jon D. Levenson, Creation and the Persistence of Evil: The Jewish Drama of Divine Omnipotence. San Francisco: Harper and Row, 1988, pp. 7-13.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למרות זאת, העיר הראשונה במסופוטמיה הייתה ארידו, ששכנה לחופו של המפרץ הפרסי
  2. ^ ש. שפרה ויעקב קליין, בימים הרחוקים ההם – אנתולוגיה משירת המזרח הקדום, תל אביב: עם עובד, 1996, עמ' 8
  3. ^ נגה איילי-דרשן, ודורך על במתי ים, ירושלים: מוסד ביאליק, תשע"ו, עמ' 151-156