נסטור הכרוניקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרק אנטוקולסקי, נסטור, 1890 (המוזאון הרוסי)

הקדוש נסטור הכרוניקן מקייברוסית: Нестор Летописец)‏ (בערך 10561114) היה הכרוניקן אשר נודע כמחברהּ של "הכרוניקה הרוסית הראשונה" (הכרוניקה הסלאבית הקדומה ביותר).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1073 היה נסטור נזיר ממנזר המערות בקייב. הפרט המהימן הנוסף היחידי הידוע על חייו הוא שהוא נשלח יחד עם שני נזירים נוספים למצוא את שרידיו של הקדוש תאודוסיוס מקייב (Феодосий Печерский) – משימה שעלה בידו למלא. כמו כן, משערים כי הוא תמך בשליטהּ המכהן של רוס של קייב, סוויאטופולק השני, ובחבורתו הפרו-סקנדינבית, ותיעב את ההשפעה היוונית על קייב.

ויקטור ואסנצוב (Васнецов), ציור איקונוגרפי של הקדוש נסטור הכרוניקן, 1919 (קתדרלת ווֹלודימיר הקדוש, קייב)

הכרוניקה שלו פותחת בסיפור המבול, כפי שנהגו מרבית הכרוניקנים הנוצרים בזמנו. דומה כי העורך הכיר את ההיסטוריונים הביזנטיים, ובפרט את יוהנס מאללאס (Malalas, "הנואם") ואת גאורגיוס המרטולוס (Hamartolus). בנוסף לאלה, עמדו לרשותו ללא ספק כרוניקות סלאביות אחרות שהתבסס עליהן (ואשר אבדו מאז). אגדות רבות נמזגו לתוך הכרוניקה של נסטור; סגנונו כה פואטי לעתים, עד כי סבורים שייתכן כי הוא שילב בחיבורו בילינות אשר אבדו במרוצת השנים.

בהיותו עד ראייה, היה באפשרותו לתאר את שלטונם של ווסוולוד הראשון ושל סוויאטופולק השני (10781113). נוסף על כך, יכול היה נסטור ללקט פרטים מפיהם של זקנים בני תקופתו – ובהם אולי גְיוּרַטַה רוֹגוֹביץ' מנובגורוד, אשר עשוי היה לתת לו מידע על שהתרחש באזור צפון רוס, בנהר פצ'ורה ובאזורים נוספים, וכן יאן וישאטיץ' (Вышатич), מצביא אציל שהיה אז מבוגר למדי, ונפטר ב-1106. רבים מן הפרטים האתנולוגיים שמוסר נסטור על אודות הקבוצות הסלאביות השונות הם בעלי ערך שלא יסולא בפז.

על פי הסברה הנוכחית בנוגע לנסטור, הכרוניקה שחיבר הייתה עבודת טלאים שהורכבה מרסיסים רבים של כרוניקות שונות, והסיבה ששמו של נסטור הוצמד לחיבור היא כי הוא שכתב את חלק הארי בכרוניקה, או אולי מפני שהוא שקיבץ את הרסיסים יחדיו. האיגומן (ראש מנזר אורתודוקסי) סילבסטר מקייב, שערך את הכרוניקה של נסטור, הוסיף את שמו לכמה מן הכתבים. ההיסטוריון הדגול סרגיי סולוביוב (Соловьё́в) ציין כי נסטור אינו יכול אמנם להיקרא הכרוניקן הרוסי המוקדם ביותר, אך הוא המחבר הראשון אשר כתב את ההיסטוריה מנקודת מבט לאומית, בעוד יתר הכרוניקנים היו לכל היותר לוקל-פטריוטים.

נסטור הקדוש נפטר בסביבות שנת 1114, ונקבר במערות לאוורת קייב-פצ'רסק. גופתו של הכרוניקן הקדמון עתיר המוניטין מוצגת בין השרידים שנשמרו במקום. יום החג שלו נחגג ב-27 באוקטובר. כמו כן הוא מונצח יחד עם קדושים אחרים מלאוורת קייב-פצ'רסק ב-28 בספטמבר, וכן ביום ראשון השני של התענית הגדולה (התענית שלפני חג הפסחא).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]