נפש בנפש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הארגון
קבוצת עולי נפש בנפש בנתב"ג, דצמבר 2007

נפש בנפש הוא מוסד ללא כוונת רווח המעודד עלייה של יהודים לארץ ישראל מצפון אמריקה וארצות דוברות השפה האנגלית. הארגון הוקם בשנת 2002 על ידי הרב יהושע פס וטוני גלברט. נכון לשנת 2016, עלו בעזרת נפש בנפש לארץ ישראל, כ-45,000 יהודים, לפי נתוני הארגון[1].

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפש בנפש הוא ארגון שהוקם בארצות הברית ומרכזו כיום בירושלים. מטרותיו הן קידום את העלייה לארץ ישראל מצפון אמריקה ומבריטניה, העלמה או צמצום המכשולים הכלכליים, המקצועיים, הלוגיסטיים והחברתיים שעומדים בפני היהודים באזורים אלו, ועזרה לביסוסם של העולים בישראל. נפש בנפש פועלת בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל ועם הארגונים היהודיים בכל העולם.

כמחצית מתקציב הארגון מגיע מממשלת ישראל ומהסוכנות היהודית. בנוסף, בשנת 2014 קיבל הארגון 16 מיליון ש"ח מקרן קיימת לישראל.[2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון נפש בנפש הוקם לאחר שקרוב משפחה של הרב יהושע פס נרצח בפעולת טרור בישראל. באופן כללי, אנשים רבים ייחלו לעלות לישראל אך לא מימשו רצון זה עקב פעולות הטרור שהתרחשו בישראל באותה התקופה. למרות זאת, הרב יהושע פס, והפילנתרופ טוני גלברט, שהוא איש עסקים מפלורידה היו נחושים להתגבר על המכשול הזה ולהגשים לרבים את חלומם.

בקיץ 2002 מומש הרעיון כאשר יצאה לפועל הטיסה הראשונה לישראל במסגרת הארגון. בשנים שלאחר מכן, גדל הביקוש להיות חלק מהארגון, ועד לסוף 2007, עשו מעל ל-30 טיסות את דרכן מצפון אמריקה לישראל במסגרת הארגון. במאי 2006, כתגובה להתעניינות רבה מהקהילה היהודית בבריטניה בעלייה, הרחיב הארגון את שירותיו וכלל בהם גם את בריטניה. בינואר 2007, הצטרף דני איילון, לארגון כיושב-ראש עמית.
בדצמבר 2007 - מספר הטיסות שהגיעו לישראל במסגרת הארגון הגיע ל-30.
בינואר 2008 - הכריז הארגון על מענק מלגה לרופאים שהגיעו לישראל דרך הארגון.

הארגון, בשיתוף עם ארגון ידידי צה"ל (FIDF), בנה תוכנית מיוחדת לחיילים בודדים עולים שמטרתה סיוע בכל השלבים של הגיוס החל משלב הטרום עלייה, טרום גיוס, במהלך השירות הצבאי ועם שחרורם מצה"ל. במסגרת התוכנית, זוכים החיילים להדרכה טרם הגיוס וליווי במהלך השירות הכולל סיוע כספי, מענה רגשי ותמיכה חברתית. התוכנית אף דואגת למשפחות מלוות עבור החיילים שעזבו את משפחתם ועברו הנה כדי לשרת בצה"ל. במסגרת התוכנית נמצאים 2,500 חיילים בודדים עולים מכל העולם.

שירותי תמיכה לעלייה לארץ ישראל שסופקו על ידי נפש בנפש[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סיוע כספי
 • טיסות לישראל
 • שירות חברתי
 • שירותי תעסוקה
 • מידע: אתר האינטרנט של נפש בנפש מכיל כמות מידע עצומה לכל נקודות המבט של עלייה לישראל. האתר מעודכן באופן קבוע במידע הכולל בתוכו מידע לתלמידים, משפחות ואנשים שפרשו ממשרתם. חלק מהאתר מוקדש לענייני התעסוקה, תוכניות עסקיות ועוד.

פרויקטים מיוחדים שמפעיל הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • עולים לצפון

תוכנית “עולים לצפון” של ארגון נפש בנפש, אשר החלה ב-2009, הינה יוזמה חלוצית מיוחדת במינה של עידוד עלייה מצפון אמריקה ומאנגליה לצפון הארץ. התוכנית מתנהלת בשיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל, ה- JNF, הסוכנות היהודית,  משרד העלייה והקליטה והרשות לפיתוח הנגב והגליל. מאז הקמת התוכנית עלו לצפון הארץ יותר מ-3,000 עולים והתוכנית ממשיכה לקלוט מאות עולים מדי שנה בשנה.

“עולים לצפון” פועלת רבות להבאתה של הפריפריה למודעותם של יהודים השוקלים עלייה.

תוכנית “עולים לצפון” מאפשרת התיישבות טובה ומהירה בצפון – אזור אשר לא זכה קודם להתיישבותם של עולים רבים מארצות דוברות אנגלית. זאת על ידי ליווי אישי ומקצועי של כל עולה וכל משפחה. התוכנית מאפשרת לעולים קליטה “רכה” באמצעות הדרכה בהתארגנות ראשונית בארץ, אספקת מידע בשפה האנגלית ,ליווי בתחום התעסוקה והחינוך וסיוע בבניית קהילה.

יוזמה נוספת של “עולים לצפון”, אשר מטרתה לחזק את הדמוגרפיה בצפון הארץ, היא “Movin’ on Up”   – תוכנית המעודדת עולים  ותושבים חוזרים המתגוררים כבר במרכז הארץ, לעבור עם משפחתם להתגורר בצפון הארץ.

 • עולים לדרום

מתוך הבנה, כי דרום הארץ מציע שפע הזדמנויות לעולים דוברי אנגלית, לרבות קהילות מתרחבות, תעשיות בצמיחה וחינוך מן הדרגה הראשונה, לאור הצלחתה האדירה של תוכנית “עולים לצפון” של נפש בנפש, ובעקבות החלטת הממשלה להשקיע בפיתוח הנגב, החליט הארגון להשיק את תוכנית “עולים לדרום”.

לפני ייסודו של פרויקט “עולים לדרום”, לא הייתה מודעות בקרב העולים החדשים לאפשרויות הקיימות עבורם בדרום בתחום הקהילה, מגורים ותעסוקה. העולים נרתעו מלבחון מעבר לדרום בגלל חוסר התמיכה המקומית. משבע שנות פעילות מוצלחת של פרויקט “עולים לצפון” למדנו, כי שירותי תמיכה מקומיים חיוניים להצלחתו של פרויקט מסוג זה. כיום, בזכות הצוות המקומי שלנו, הממוקם בדרום והמספק מידע לעולים, הכוונה בקהילה וייעוץ תעסוקתי באנגלית- ניכר שישנו גידול משמעותי במספר העולים החדשים, וכן עולים וותיקים, המתעניינים במגורים באזור הדרום.

פרויקט זה מתקיים בשיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל, JNF-USA, הסוכנות היהודית, ומשרד העלייה והקליטה.

 • חיילים בודדים

ארגון “נפש בנפש”, בשיתוף עם ארגון ידידי צה”ל בארה”ב (FIDF), אחראי כיום באופן מלא לרווחתם ועתידם של כ-2,500 החיילים הבודדים המשרתים בצה”ל, מכל מקום בעולם. עבור החיילים הבודדים, אותם עולים צעירים ואידאליסטים אשר עלו ארצה ללא הוריהם, במיוחד כדי להתגייס לצה”ל, השירות הצבאי הוא חוויה מאתגרת ומעצימה, אך גם כזו הטומנת בחובה קשיים ובדידות הנלווים לתהליך ההסתגלות לשירות הצבאי ולאורח החיים העצמאי בחברה הישראלית.

התוכנית לחיילים בודדים מבקשת לתת מענה הוליסטי הכולל ליווי, תמיכה ודאגה לרווחתם ועתידם של כלל החיילים הבודדים העולים בשלב טרום העלייה, טרום הגיוס, במהלך השירות הצבאי ועם שחרורם מצה”ל וההסתגלות לחיים האזרחיים. בין היתר, במסגרת התוכנית מקבלים החיילים הבודדים הדרכה לקראת גיוס, תמיכה חברתית ורגשית, חבילות שי, משפחות מלוות ומענק כספי, זאת בנוסף לסיוע ולמידע שניתן למשפחות של החיילים הבודדים שנותרו בחו”ל.

התוכנית הינה פעילות משלימה ותומכת למעטפת שמעניק אגף הפרט בצה”ל לחיילים הבודדים, במסגרתה הם זוכים להטבות רבות שמסייעות להם לתפקד על הצד הטוב ביותר במהלך שירותם הצבאי.

עיקרי התוכנית:

טרום עלייה:

• ייעוץ לקראת גיוס למתעניינים בעלייה ובגיוס לצבא

• סמינרים מקוונים במגוון נושאים הקשורים לגיוס לצה”ל

• מרכז טלפוני זמין לטובת המתעניינים בעלייה וגיוס לצה”ל

• שיתוף פעולה מול צה”ל בפתרון בעיות בירוקרטיות של אלו המתעניינים בעלייה

• טיסות עלייה מרוכזות (מצפון אמריקה)

אחרי עלייה ולקראת השירות הצבאי:

• מענק כספי

• סמינרי הכנה לקראת גיוס לצה”ל

• סיוע והכוונה מול גורמי צה”ל וממשרדי ממשלה

• אירועים חברתיים שיאפשרו לחיילים בודדים לעתיד להיפגש ולהתחבר עם עולים צעירים אחרים

במהלך השירות הצבאי:

• ליווי החיילים הבודדים במהלך השירות הצבאי

• נוכחות בטקסים ואירועים של הצבא

• משלוח חבילות אישיות לכל חייל

• תיאום אירוח בשבתות וחגים אצל משפחות מארחות

• אירועים חברתיים וחינוכיים כמו ארוחות ערב שבת, אירועי תרבות, מפגשים חברתיים ופורומים משותפים במדיה החברתית

• תמיכה רגשית והכוונה במהלך השירות הצבאי

• מידע, הכוונה ותמיכה להוריהם של החיילים הבודדים

• משפחה מלווה בהתאם לבקשה ורצון החייל

לאחר השירות הצבאי:

• ייעוץ בבחירת מקצוע וסיוע בהשמה בעבודה

• הכוונה בבחירת מסלול לימודים אקדמיים

• אירועים חברתיים לחיילים משוחררים

 • רופאים עולים

בעקבות המחסור ברופאים הצפוי בשנים הבאות בארץ, “נפש בנפש” בשיתוף עם קרן מורשה, השיקו את תוכנית המענקים לרופאים, שמטרתה להביא ארצה רופאים מצפון אמריקה ומאנגליה. בשנים האחרונות עלו במסגרת “נפש בנפש” יותר מ 200- רופאים. רוב הרופאים העולים, הינם בעלי תחום התמחות ברפואה, ואלו מועסקים בבתי החולים, בקופות החולים ובסקטור הפרטי.

בשנים האחרונות “נפש בנפש” העניקה מענקים משופרים לרופאים ורופאות כדי לעודד את עליית הרופאים ארצה, ובכדי לסייע לרופאים בתחילת דרכם המקצועית בישראל. כמו”כ, “נפש בנפש” מציעה סיוע וייעוץ בכל הקשור להליכי הרישוי של הרופאים- בקבלת רישיון כללי ברפואה ממשרד הבריאות, ובקבלת הכרה בהתמחות מההסתדרות הרפואית.

פעילויות פוסט-עלייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת הפוסט-עלייה של “נפש בנפש” מתמקדת בהבטחת שגשוגם של העולים בישראל, ומציידת אותם בכלים המתאימים שיאפשרו להם לבנות חיים מוצלחים עבורם ועבור בני משפחתם.

במסגרת המאמץ לזהות מראש את הצרכים הסוציאליים של העולים ולטפל בהם באופן יזום, חילק ארגון “נפש בנפש” את המדינה לאזורים, כאשר לכל אזור מצוות עובד סוציאלי אזורי שתומך בעולה ומסייע לו להשתלב בסביבה החדשה.

בכל שנה, ארגון “נפש בנפש” מתאם עבור העולים למעלה מ-130 תוכניות חברתיות וחינוכיות ברחבי המדינה

התוכניות של “נפש בנפש” מושתתות על כמה קטגוריות בסיסיות: קליטה ותמיכה, מערכת החינוך, טיפול רפואי, מימון, נדל”ן, דינמיקה משפחתית או שירות צבאי ולאומי. ישנן גם פעילויות להשתלבות חברתית בארץ כגון: טיולים, ביקורים במוזיאונים, סקי, שייט, ערבי משחק וכדומה, אשר מעניקים לעולים סביבה מושלמת כדי להרחיב ולהעמיק את הקשרים החברתיים שלהם ולקבל תמיכה הדדית.

“נפש בנפש” מקיים שיחה חודשית עם כל עולה בשנתו הראשונה בישראל.

מטרתו העיקרית של הארגון היא לזהות מראש ובאופן יזום את הקשיים עמם מתמודדים העולים לפני שהם מחמירים. לשם כך, צוות של יועצי קליטה מקיים שיחת טלפון חודשית עם העולים שבמהלכה הם נשאלים אודות השתלבותם, הסתגלותם ומידת הצלחתם “לנווט” ב”מערכת הישראלית”. צוות “נפש בנפש” מציע לעולים תמיכה וייעוץ, ובנוסף מחבר אותם עם מקורות חיוניים בקהילותיהם. בנוסף, ישנו צוות מקצועי של עובדים סוציאליים שמתערב בעת הצורך כדי לתמוך בעולה בהתמודדותו עם האתגרים בקליטתו, ופועל במטרה ללוות ולגשר בין העולה החדש לבין המשאבים הרלוונטיים העומדים לרווחת הפרט בישראל.

קהילה וחינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת לסייע לעולים במציאת קהילה מתאימה עבורם, הקים ארגון “נפש בנפש” מאגר קהילות מקוון בו יכולים העולים לעיין ולהתרשם מאפשרויות הקליטה בערים וביישוביים השונים ברחבי הארץ. נציגי ארגון “נפש בנפש” נמצאים בקשר מתמיד עם העיריות והמועצות המקומיות על מנת לסייע לעולים ולהבטיח את קליטתם המוצלחת בארץ. “נפש בנפש” מדריך את העולים טרם עלייתם בהבנת מערכת החינוך הישראלית ובמציאת מסגרת חינוכית מתאימה. הרכזים האזוריים מפתחים יחד עם בתי הספר השונים ומשרד החינוך תוכניות לימודיות המתמקדות בצרכים הייחודיים של העולים ובשילובם החברתי והחינוכי. ליווי המשפחות נמשך עד להסתגלותם המלאה בבתי הספר ובקהילה.

תעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת התעסוקה של ארגון ‘נפש בנפש’ מסייעת לעולים להכיר את שוק העבודה הישראלי, מספקת להם ייעוץ קריירה ומכוונת אותם למציאת תעסוקה הולמת בתחומם בישראל. המחלקה נמצאת בקשר עם עולים לפני ואחרי העלייה במגוון תחומי עיסוק.

חברי מחלקת התעסוקה מקיימים פגישות, ימי עיון וסדנאות עם עולים פוטנציאלים ברחבי העולם בנושאי תעסוקה בישראל. בנוסף, מחלקת התעסוקה מקיימת פגישות אישיות במשרדים בירושלים וכן בת”א. המחלקה מקיימת גם מפגשים ב-Skype וסמינרים מקוונים.

מחלקת התעסוקה מפעילה גם קבוצות ייעודיות ברשתות החברתיות- בהן מתפרסמות כ-200 משרות מדי שבוע. קבוצות אלו מהוות כלי אפקטיבי במציאת מקומות עבודה, וכן בהעברת מידע לגבי ירידי תעסוקה וסדנאות מקצועיות .

למחלקה, יכולת השמה קונקרטית וממוקדת בתחומים רבים: גרפיקה, פיזיותרפיה, מכירות ושיווק, כתיבת תוכן, ביוטכנולוגיה, ביטוח, כתיבה טכנית, תכנות, גיוס כספים, חינוך, פיתוח עסקי, ממשל, מחשבים, שיווק באינטרנט, רפואה, קלינאות תקשורת, חינוך מיוחד, פסיכולוגיה, כלכלה, אופטומטריה, ועוד.

העולים מקבלים סיוע בהתאמת קורות החיים שלהם לשוק העבודה הישראלי. קו”ח אלו נשמרים במערכת של נפש בנפש ומוזנים למערכת המידע, ולאחר מכן נשלחים למעסיקים עבור איוש תפקידים המתאימים לכישוריהם.

בנוסף, מעמידה המחלקה לשירות העולים רשת ענפה של “מנטורים” בתחומים מקצועיים שונים. מרבית המנטורים הם עולים בעצמם, אשר נקלטו בהצלחה בשוק העבודה הישראלי ויכולים לייעץ לעולים החדשים בתחומי עיסוק דומים. מנטורים אלו ממלאים תפקיד חשוב בתהליך השילוב של עולים בשוק העבודה הישראלי, בהצגת התחום המקצועי בישראל- לעולים, וכן בהעברת מידע לגבי המשרות הפתוחות הרלוונטיות .

“נפש בנפש” גם מסייע לעולים בהליכי רישוי במקצועות הבריאות, וכן מקיים פגישות עם משרדי הממשלה השונים לגבי הליכי רישוי הוגנים עבור עולים. כמו כן, הארגון מקשר בין עולים למשרדי הממשלה הרלוונטיים, כולל משרד החינוך, משרד הבריאות, המשרד לקליטת העלייה, לשכת עורכי הדין ואגודת רואי החשבון .

“נפש בנפש” מסייע ליזמים עסקיים בהקמת עסק, ובמידע אודות משאבים, סדנאות וקורסים שיכולים לתת כלים לעולים בפתיחת עסק.

הסיוע של המחלקה זמין גם עבור עולים ותיקים המחפשים להחליף את מקום עבודתם.

האתר של נפש בנפש כולל מגוון רחב של מידע מפורט על מקצועות, זכויות עובדים והטבות, מיסוי ותכנון פיננסי, רישוי מקצועי, מידע בנושא פיצויים ושימוש במדיה חברתית למציאת עבודה.

פעילויות בחו"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון “נפש בנפש” מפעיל מערך מקיף של תוכניות בנושאים הקשורים לעלייה בכל רחבי צפון אמריקה ואנגליה, בכל שנה. התוכניות השונות מאפשרות למתעניינים בעלייה לקבל מידע, הדרכה, כלים וגם השראה לגבי התהליך ולגבי הבחירה בישראל כמרכז חייהם. בין התוכניות השונות ניתן למצוא סדנאות “תכנון עלייה” אינטראקטיביות, “סמינרי מומחים” על ביטוח רפואי, מסים ותקצוב ופגישות אישיות עם יועצי העלייה. כמו כן, מתקיימים באופן שוטף אירועים המוכוונים לצרכים הספציפיים של קבוצות אוכלוסייה שונות כגון, פנסיונרים, רווקים, צעירים וצעירות, משפחות וסטודנטים בקמפוסים. הארגון משתמש באמצעים טכנולוגיים שונים כגון פגישות Skype, לוח שנה מקוון ידידותי למשתמש, ספרייה מקיפה של סמינרי עלייה מקוונים וכן מפעיל דף פייסבוק ואתר המעודכנים בצורה שוטפת, הכל על מנת לאפשר לעולים פוטנציאליים מענה לכל שאלה, בכל מקום בכל שעה.

ארגון “נפש בנפש” מקפיד לטפח ולהרחיב את שותפויותיו האסטרטגיות עם ארגוני הזרמים השונים ביהדות, לרבות ה- USCJ ה- OU והתנועה הרפורמית, וכך מצליח להרחיב את מעגל השפעתו ולסייע לעולים מכלל הספקטרום. ארגון “נפש בנפש” מקיים מדי שנה כ-500 אירועי עלייה מאורגנים ולמעלה מ-7,000 פגישות אישיות עם עולים עתידיים. נכון להיום, יותר מ-30,000 איש פקדו אירועי עלייה של נפש בנפש בצפון אמריקה ובאנגליה, ויותר מ-22,000 עולים פוטנציאליים יצרו קשר עם “נפש בנפש” לקבלת ייעוץ, הכוונה וסיוע לקראת עלייתם בעתיד 

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבקרי הארגון טוענים שישנם עולים שחשים שמצוקותיהם בישראל נותרות ללא מענה. כמו כן הובעה ביקורת על רמות השכר הגבוהות של מנהלי הארגון. אנשי הסוכנות היהודית טוענים שההסכם בין "נפש לנפש" לממשלת ישראל מעביר לגוף פרטי סמכויות ממשלתיות, ושהקריטריונים לקבלת מימון ממשלתי לגופים המעודדים עליה הוגדרו מלכתחילה כך שרק הארגון "נפש ונפש" יעמוד בהם.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפי נתונים אלה ממוצע העולים בשנה הוא 3,000, אך לפי הדמוגרף סרג'ו דלה-פרגולה המספר השנתי קרוב יותר ל-2,000. מקור: [1]
 2. ^ שאול אמסטרדמסקי, חשיפה ראשונה לדו"חות קק"ל: קרקעות באזורי ביקוש ופנסיה של מיליארדים, באתר כלכליסט, 11 בנובמבר 2014.
 3. ^ חיים לוינסון, אורי בלאו ומרדכי טברסקי, העמותה הפרטית שהפכה למונופול על העלייה מארה"ב, באתר הארץ, 19 באוקטובר 2012.