נפש בנפש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הארגון
קבוצת עולי נפש בנפש בנתב"ג, דצמבר 2007

נפש בנפש הוא מוסד ללא כוונת רווח המעודד עלייה של יהודים לארץ ישראל מצפון אמריקה וארצות דוברות השפה האנגלית. הארגון הוקם בשנת 2002 על ידי הרב יהושע פס וטוני גלברט. נכון לשנת 2016, עלו בעזרת נפש בנפש לארץ ישראל, כ-45,000 יהודים, לפי נתוני הארגון[1].

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפש בנפש הוא ארגון שהוקם בארצות הברית ומרכזו כיום בירושלים. מטרתו היא להשיב לתחייה את העלייה לארץ ישראל מצפון אמריקה ומבריטניה, ובכך להעלים או לצמצם את המכשולים הכלכליים, המקצועיים, הלוגיסטיים והחברתיים שעומדים בפני היהודים באזורים אלו; נפש בנפש לא רק מגדילה את מספר העולים לארץ ישראל, אלא גם עוזרת לביסוסם של העולים בישראל. נפש בנפש פועלת בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל ועם הארגונים היהודיים בכל העולם.

כמחצית מתקציב הארגון מגיע מממשלת ישראל ומהסוכנות היהודית. כמו כן, בשנת 2014 קיבל הארגון 16 מיליון ש"ח מקרן קיימת לישראל.[2]

מבקרי הארגון טוענים שעולים רבים חשים שמצוקותיהם בישראל נותרות ללא מענה. כמו כן הובעה ביקורת על רמות השכר הגבוהות של מנהלי הארגון.

אנשי הסוכנות היהודית טוענים שההסכם בין "נפש לנפש" לממשלת ישראל מעביר לגוף פרטי סמכויות ממשלתיות, ושהקריטריונים לקבלת מימון ממשלתי לגופים המעודדים עליה הוגדרו מלכתחילה כך שרק הארגון "נפש ונפש" יעמוד בהם.[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון נפש בנפש הוקם לאחר שקרוב משפחה של הרב יהושע פס נרצח בפעולת טרור בישראל. באופן כללי, אנשים רבים ייחלו לעלות לישראל אך לא מימשו רצון זה עקב פעולות הטרור שהתקיימו בארץ באותה התקופה. למרות זאת, הרב יהושע פס, והפילנתרופ טוני גלברט, שהוא איש עסקים מפלורידה היו נחושים להתגבר על המכשול הזה ולהגשים לרבים את חלומם.

בקיץ 2002, הרעיון מומש, כאשר יצאה לפועל הטיסה הראשונה לישראל במסגרת הארגון נפש בנפש. בשנים שלאחר מכן, גדל הביקוש להיות חלק מהארגון, ועד לסוף 2007, מעל ל-30 טיסות עשו את דרכן מצפון אמריקה לישראל, במסגרת הארגון. במאי 2006, כתגובה להתעניינות רבה מהקהילה היהודית בבריטניה בעלייה, נפש בנפש הרחיב את שירותו וכלל בו גם את בריטניה. בינואר 2007, שגריר ישראל לשעבר בארצות הברית, דני איילון, הצטרף לארגון כיושב-ראש עמית.

בינואר 2008 - הכריז הארגון על מענק מלגה לרופאים שהגיעו לישראל דרך הארגון. בדצמבר 2007 - נפש בנפש הגיע למספר של 30 טיסות שעשו דרכן לישראל במסגרת הארגון. בדצמבר 2006 - הגיעו לישראל במסגרת הארגון 10,000 עולים חדשים בטיסה ה-23 של הארגון.

הארגון, בשיתוף עם ארגון ידידי צה"ל(FIDF), בנה תוכנית מיוחדת לחיילים בודדים עולים שמטרתה סיוע בכל השלבים של הגיוס החל משלב הטרום עלייה, טרום גיוס, במהלך השירות הצבאי ועם שחרורם מצה"ל. במסגרת התוכנית, החיילים זוכים להדרכה טרם הגיוס וליווי במהלך השירות הכולל סיוע כספי, מענה רגשי ותמיכה חברתית. התוכנית אף דואגת למשפחות מלוות עבור החיילים שעזבו את משפחתם ועברו הנה כדי לשרת בצה"ל. במסגרת התוכנית נמצאים 2,500 חיילים בודדים עולים מכל העולם.

שירותי תמיכה לעלייה לארץ ישראל שסופקו על ידי נפש בנפש[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סיוע כספי
  • טיסות לישראל
  • שירות חברתי
  • שירותי תעסוקה
  • מידע: אתר האינטרנט של נפש בנפש מכיל כמות מידע עצומה לכל נקודות המבט של עלייה לישראל והעובדה שהארגון הוא משאב רב ערך שמספק עלייה לארץ. האתר מעודכן באופן קבוע במידע הכולל בתוכו מידע לתלמידים, משפחות ואנשים שפרשו ממשרתם, וחלק מהאתר מוקדש לענייני התעסוקה, תוכניות עסקיות ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי נתונים אלה ממוצע העולים בשנה הוא 3,000, אך לפי הדמוגרף סרג'ו דלה-פרגולה המספר השנתי קרוב יותר ל-2,000. מקור: [1]
  2. ^ שאול אמסטרדמסקי, חשיפה ראשונה לדו"חות קק"ל: קרקעות באזורי ביקוש ופנסיה של מיליארדים, באתר כלכליסט, 11 בנובמבר 2014.
  3. ^ חיים לוינסון, אורי בלאו ומרדכי טברסקי, העמותה הפרטית שהפכה למונופול על העלייה מארה"ב, באתר הארץ, 19 באוקטובר 2012.