סופיה מהנובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סופיה מהנובר

סופיה מהנובר (14 באוקטובר 1630 - 8 ביוני 1714) הייתה הנסיכה-בוחרת (קורפירסטית) של הנובר.

בשל חוק ההסדר שנחקק על ידי הפרלמנט הבריטי ב-1701 נבחרה סופיה כיורשת הכתר הבריטית וכיום סדר הירושה לכתר הבריטי נקבע על פי צאצאיה.

סופיה נפטרה זמן קצר לפני המלכה אן ולכן לא ירשה את הכתר בעצמה, ובנה הקורפירסט גאורג לודוויג, ירש את הכתר והפך למלך ג'ורג' הראשון.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופיה הייתה הבת הצעירה של פרידריך החמישי, קורפירסט פפאלץ מבית ויטלסבאך, ושל אליזבת מבוהמיה, בתו של ג'יימס הראשון, מלך אנגליה. סופיה נולדה בהאג בהיות הוריה בגלות, והייתה הצעירה מבין חמש בנותיו של פרידריך החמישי. סופיה גדלה בליידן עד שנת 1641 עת שבה משפחתה להאג. אמה הציעה שתתחתן עם צ'ארלס השני הגולה, שהיה בן דודה, אולם סופיה סרבה, ועברה להתגורר עם אחיה קרל שנבחר באותה עת לקורפירסט פפאלץ בהרנהאוזן.

אלקטורית הנובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופיה, אלקטורית הנובר

ב-30 בספטמבר 1658 בהיידלברג נישאה סופיה לארנסט אוגוסט, דוכס ברונסוויק-לונברג. בשנת 1692 הפך ארנסט אוגוסט לנסיך-בוחר (קורפירסט) הראשון של הנובר, ובהתאם החלה סופיה לשאת בתואר "נסיכה בוחרת" אף היא.

המלוכה הבריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופיה הייתה בתה של אליזבת מבוהמיה ונכדתו של ג'יימס הראשון מלך אנגליה, ואחת מיורשות כתר אנגליה. בעקבות היותה של אן, מלכת בריטניה חסרת ילדים, ולאור רצון הפרלמנט הבריטי למנוע מג'יימס פרנסיס אדוארד סטיוארט הנוצרי קתולי למלוך, נחקק חוק ההסדר בשנת 1701. מאחר שסופיה הייתה פרוטסטנטית, ובשל היותה הקרובה ביותר בסדר הירושה למלך ויליאם השלישי, הורה החוק שיורשי הכתר הבריטי יוכלו להיות רק צאצאיה של סופיה מהנובר, ובלבד שלא היו קתוליים או נישאו לקתולים. כיום חיים כ-5,000 צאצאים של סופיה, כאשר כל אלה מהם שאינם קתוליים או נשואים לקתוליים מהווים חלק מסדר הירושה לכתר הבריטי.

מותה ויורשיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופיה נפטרה ביוני של 1714 בעת שטיילה בגני ארמון הרנהאוזן. סופת גשמים פתאומית גרמה לה לרוץ ולתפוס מחסה, ובשל גילה (83) נפטרה, ככל הנראה מהתקף לב. זמן קצר (מספר שבועות) לאחר מכן נפטרה אף המלכה אן (בגיל 49). לאחר מותה של סופיה הפך בנה הבכור גאורג לודוויג קורפירסט הנובר ליורש העצר, ולאחר מותה של אן הומלך כג'ורג' הראשון.

בתה של סופיה - סופיה שרלוט מהנובר נישאה לפרידריך הראשון, מלך פרוסיה והייתה למעשה ראש שושלת מלכי פרוסיה ולימים גם הקייזרים של גרמניה.

לסופיה היו מספר ילדים נוספים, אך להם לא היו ילדים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סופיה מהנובר בוויקישיתוף