סורמים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סורמים (סאורים, מורסים, מעים)
כ-103,700
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
אתיופיהאתיופיה  אתיופיה 100,100
סודאןסודאן  סודאן 3,600
שפות
שפות סורמיות
דת
אנימיזם
קבוצות אתניות קשורות
קומאים, גומאזים, בארטים, קאנאמים

סורמים הוא השם הקיבוצי בו מכנה ממשלת אתיופיה את הסאורים, המורסים והמעים. המונים כ-103,700 נפש. כל שלוש קבוצות אלו דוברי שפות סורמיות שמשתייכות למשפחת השפות הנילו-סהריות.

  • מורסים או מורזים קבוצה של רועי צאן לא פעילים, שפתם המורסית היא שפת האם של 80% מהם[2]. קבוצה זו יושבת במרכזו של אזור אומו והעמקים הדרום מערביים שליד העיירה ג'ינקה בנפת אומו הדרומית[3]. המורסים אינם רואים את עצמם תחת הקטגוריה של הסארמים חרף הדמיונות הבלשניים והתרבותיים[4]. אוכלוסייתם נכון למפקד של 1998 מנתה כ-3,258 נפש[5]. כיום הם מונים כ-4,100[6].
  • מעים הוא שמם של קבוצת רועים לא פעילים שדוברים את שפתם המעית נכון להיום רק כ-80% מקרב המעים דוברים את שפתם. הם ממוקמים סביב אזור באצ'אמה ובעמקים דרומה, ליד נהר האומו אוכלוסייתם נכון למפקד של 1998 מנתה כ-56,585[7] וכיום הם מונים כ-73,000 נפש.

שלוש הקבוצות חולקות תרבות דומה. המולדת שלהם הייתה בהתחלה בהרים אך הם נדדו בגלל הקרבות העקובים מדם, ותחרויות מסורתיות עם השכנים השבטיים שלהם נעשו רק אכזרים כאשר הם הצליחו להשיג כלי-נשק אוטומטיים ממלחמת האזרחים הסודאנית. המשטרה המקומית נותנת לזרים לטייל רק עם שומרי ראש חמושים.

לקבוצות אלו יש תרבות גברית, עם רצון עז להלחם שמביא כבוד גדול לגברים, זה חשוב במיוחד כאשר הם מחפשים כלה, הם מאוד תחרותיים, בסיכון של פגיעה רצינית ומוות. הזכרים לעתים קרובות מגולחים לקרחת, ולעתים בזמן הקרבות הם לבושים בלבוש מינימלי או ללא לבוש כלל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]