לדלג לתוכן

עמי אתיופיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עמי אתיופיה או אתיופים הוא שם כולל לכל הקבוצות האתניות, הלאומים והשבטים אשר חיים בפדרציה האתיופית אשר אוכלוסייתה מוערכת נכון לשנת 2008 בכ-85.3 מיליון נפש, והיא המדינה ה-15 בגודל אוכלוסייתה והמדינה השנייה בגודל אוכלוסייתה ביבשת אפריקה לאחר ניגריה. בחלוקה של מאפייני התרבות והשפה ניתן לחלק את עמי אתיופיה לארבע קבוצות עיקריות דוברי שפות שמיות, דוברי שפות כושיות, דוברי שפות אומוטיות ודוברי שפות נילו-סהריות. העמים הגדולים במדינה הם האורומו, האמהרים והתגרים המהווים יחד כ-71% מהאוכלוסייה המקומית, הדתות הנפוצות הן נצרות (65%), אסלאם (31%), דתות מסורתיות או אנימיסטיות (3%).

דוברי שפות שמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתם של דוברי השפות השמיות המכונים "חבשים" הוא בהגירה של עמים שמיים מחצי האי ערב לצפון קרן אפריקה, עמים אלו הם אלו הם אשר הקימו את ממלכת דעמת, האימפריה החבשית, האימפריה האתיופית ואלו אשר עיצבו את הפדרציה האתיופית כיום. הדומיננטיות של החבשים הייתה רבה עד שהמונח חבשים היה זהה לשם אתיופים, החבשים מרוכזים ברובם באזור ההיסטורי חבש שבצפון הרמה האתיופית במדינות אמהרה ותיגראי וכן מהווים רוב באוכלוסיית המדינה השכנה אריתריאה, כמו כן ישנה אוכלוסייה ערבית אשר הגיע מתימן ומסודאן. דתם של רוב דוברי השפות השמיות היא נוצרית אך ישנו מיעוט גדול של מוסלמים המכונים בשם "ג'ברתים" כמו כן יש לכלול תחת הגדרה זו את קהילת ביתא ישראל שהושפעה והשפיעה רבות על תרבותם של דוברי השפות השמיות. דוברי השפות השמיות מונים כ-34.1 מיליון כ-40% מאוכלוסיית המדינה.

דוברי שפות כושיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוברי השפות הכושיות הם הקבוצה הגדולה ביותר ומונים כ-42.5 מילון נפש שהם כ-50% מאוכלוסיית הפדרציה האתיופית, דוברי שפות אלו מרוכזים בעיקר בצפון-מזרח, מזרח, מרכז-מערב ומדינת האומות, הלאומים ועמי הדרום במדינות עפר, סומלי ואורומיה. רוב עמים אלו הם מוסלמים סונים אך ישנו מיעוט גדול של נוצרים וכמו כן של אנימיסטים.

דוברי שפות אומוטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת עמי דוברי שפות אומוטיות מרוכזים במדינת האומות, הלאומים ועמי הדרום והם הקבוצה השלישית בגודלה והקבוצה המגוונת ביותר מבחינה אתנית, עמים אלו מהווים יחד כ-5.7 מיליון נפש שהם כ-6.7% מאוכלוסיית אתיופיה. קבוצה זו היא בעיקר נוצרית ואנימיסטית.

דוברי שפות נילו-סהריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמים דוברי שפות נילו-סהריות הן הקבוצה הקטנה ביותר וידועים בשם החבשי "שנקלה" מרוכזים בעיקר בגבול האתיופי-סודאני במדינות מדינת האומות, הלאומים ועמי הדרום, גמבלה ובנישנגול-גומאז, עמים אלו הם כ-740 אלף נפש שהם כ-0.8% מאוכלוסיית אתיופיה. דתה של קבוצה זו היא מסורתית-אנימיסטית וחלקם אף מוסלמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עמי אתיופיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]