סטליניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סטאליניזם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא נייטרלי, פשטני, מנוסח בצורה לא אנציקלופדית ומביא קביעות חסרות בסיס.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יוסיף סטלין

סטליניזם (ברוסית - сталинизм), על שם השליט הקומוניסט יוסיף סטלין, הוא הכינוי למשטר הפוליטי, הכלכלי והאידאליסטי שהנהיג סטלין בברית המועצות, ולמשטרים דומים שקמו במדינות קומוניסטיות אחרות.

סטליניזם וסוציאליזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ההפיכה הסוציאליסטית ברוסיה ומותו של לנין התחיל להנהיג סטלין את רוסיה. סטלין לקח בכוח את השלטון למרות שהיה מיועד על ידי לנין לטרוצקי. סטלין האמין בגישת "סוציאליזם במדינה אחת" הוא הפסיק את הפניית הכוח למפהכה בינלאומית. ישנם טוענים שהסטליניזם הוא זרם סוציאליסטי ויש שמבקשים להפריד בין השניים. סטלין קרא לצורת משטרו קומוניזם והסטליניזם קיבל את תמיכתו מתומכי הגישה הסוציאליסטית שנהנתה מתמיכה רבה בקרב תושבי רוסיה. היום רבים נוטים להפריד בין השניים בעיקר בקרב תומכי סוציאליזם שרואים בסטליניזם גישה לא סוציאליסטית שפוגעת בשם הגישה הסוציאליסטית. הטענות שטוענות שהסוציאליזם והסטליניזם לא קשורים הן: בסטלינזם התפתחה שכבת מקבלי החלטות עשירה יחסית כמו שמתאר אורוול בספרו חוות החיות. לא התקיימה דמוקרטיה ולא באמת שלט הפרולטריון. התקיימה משטרה חשאית שאופינית למשטרים טוטאליטרים.

סטליניזם ומלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב רבים נטען שהגישה הסטליניסטית היא אחת הסיבות לנפילת הרייך השלישי. רוסיה תחת השלטון הסטלינסטי תחילה חתמה על הסכם אי תקיפה עם גרמניה הנאצית, אך לאחר שגרמניה תקפה אותה נאבקה רוסיה ובסופו של דבר נצחה את גרמניה. הסטלינזם אפשר העברת מפעלים ואנשים ללא התחשבות ברצונם ובכך אמנם גרם למותם של מיליונים אך גם אפשר מאבק תקיף מאוד נגד הנאצים. להשוואה, המערכה על צרפת וארצות השפלה, נמשכה מה 10 במאי עד ה 22 ביוני 1940. במהלכה נלחמו צרפת, בריטניה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, פולין המערבית, בלגיה, הולנד ולוקסמבורג נגד גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית, ובסופה ניצחו מדינות הציר,ודיכאו את המדינות ה"דמוקרטיות", ובקרב סטלינגרד, שנמשך כ-6 וחצי חודשים, מה 17 ביולי 1942, עד ה 2 בפברואר 1943, שלחמה בו ברית המועצות הסטליניסטית נגד גרמניה הנאצית ובנות בריתה ובסופו ניצחה ברית המועצות.

ביקורת על הסטליניזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתנגדי הסטליניזם טוענים דברים רבים נגד המשטר הסטליניסטי. המשטר הסטלינסטי היה דיקטטורי וטוטאליטארי. במהלך שנות שלטונו של סטלין הוא הרג מיליונים כחלק מטיהורים אידאולוגים ואתניים. לא היה שוויון תחת המשטר הסטליניסטי והייתה שכבת מקורבים שנהנתה בעוד מרבית העם היה עני מרוד. במשטר הסטלינסטי התעלמו מזכויות אדם של אנשים בפרט הזכות לחיים והזכות לחופש מצפון באופן מיוחד.


P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.