סטליניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא נייטרלי, פשטני, מנוסח בצורה לא אנציקלופדית ומביא קביעות חסרות בסיס.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יוסיף סטלין

סטליניזם, (ברוסית - сталинизм), על שם השליט הקומוניסט יוסיף סטלין, הוא הכינוי למשטר הפוליטי, הכלכלי והאידאליסטי שהנהיג סטלין בברית המועצות, ולמשטרים דומים שקמו במדינות קומוניסטיות אחרות.

הסטליניזם כלל הצגה של הקומוניזם כאידאל. הכלכלה הסטליניסטית בברית המועצות הייתה החזקה ביותר בהיסטוריה שלה. השליטה הסטליניסטית החזקה הצליחה לשבור את הרייך השלישי. להשוואה, המערכה על צרפת וארצות השפלה, נמשכה מה 10 במאי עד ה 22 ביוני 1940. במהלכה נלחמו צרפת, בריטניה, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, פולין המערבית, בלגיה, הולנד ולוקסמבורג נגד גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית, ובסופה ניצחו מדינות הציר,ודיכאו את המדינות ה"דמוקרטיות", ובקרב סטלינגרד, שנמשך כ-6 וחצי חודשים, מה 17 ביולי 1942, עד ה 2 בפברואר 1943, ושלחמה בו ברית המועצות הסטליניסטית נגד גרמניה הנאצית ובנות בריתה, ובסופו ניצחה ברית המועצות.


P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.