סינמטק תל אביב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
סמליל הסינמטק
סינמטק תל אביב ב-2013
הכניסה לאגף החדש של סינמטק תל אביב - מרכז הקולנוע הישראלי
סינמטק תל אביב
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
סינמטק תל אביב
סינמטק תל אביב

סינמטק תל אביב הוא סינמטק-ארכיון סרטים, הפועל בתל אביב החל מ-12 במאי 1973.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הסינמטק יזם והקים אליהו שפייזר[1][2][3] שמינה את עקיבא ברקין, שניהל אותו בשנתו הראשונה. משכנו הראשון של הסינמטק היה בבית עובד העירייה ברחוב פומבדיתא[4]. בסוף 1974 מונה אלון גרבוז למנהל הסינמטק וכיהן בתפקיד עד לפרישתו בשנת 2015[5].

בניין הסינמטק נמצא ברחוב שפרינצק 2, בפינת הרחובות הארבעה וקרליבך, ובו חמישה אולמות להקרנת סרטי קולנוע: אולם 1 שבו 348 מקומות ישיבה, אולם 2 שבו 116 מקומות, אולם 3 שבו 421 מקומות, אולם 4 שבו 193 מקומות ואולם 5 שבו 59 מקומות. בנוסף יש בו תאי צפייה לצפייה בסרטים מארכיון הסרטים העשיר של הסינמטק. הסינמטק משמש להקרנות של סרטים, ישראליים וזרים, שבתי הקולנוע העסקיים נמנעים מהקרנתם עקב שיקולים כלכליים ואחרים (כגון הסרט "גן עדן עכשיו"), וכן מוקרנים סרטים מאוסף הסינמטק. לעיתים מתקיימות בו הקרנות בכורה לסרטים ישראליים שלאחר מכן מוצאים דרכם לבתי הקולנוע העסקיים או לערוצי הטלוויזיה.

בסינמטק פועלת ספרייה מיוחדת אשר הוקמה בשנת 1994 ומכילה אוספי סרטים נדירים, ספרים, חומרים אודיו-ויזואליים, כרזות וצילומים, פסי-קול וכן עזבונות ואוספים של אישי קולנוע בולטים מהתעשייה[6]. הספרייה פתוחה לקהל הרחב ומהווה מרכז מידע גדול לקולנוע ישראלי ובינלאומי בארץ.

בסינמטק מתקיימים פסטיבלים לקולנוע, כגון פסטיבל "דוקאביב" לקולנוע דוקומנטרי, הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, פסטיבל "רגעים של קולנוע צרפתי", פסטיבל קולנוע אוסטרלי, הפסטיבל הבין-לאומי לקולנוע גאה, ופסטיבל הדגנרטים - קבוצת סמרטוט, ועוד. להקרנת סרטי הפסטיבלים מסתייע הסינמטק באולמות קולנוע נוספים בסביבתו, כגון אולם הקולנוע של מוזיאון תל אביב לאמנות.

באכסדרת הסינמטק נערכות תערוכות צילום של אמנים ישראלים.

הסינמטק מוציא לאור כתב עת לענייני קולנוע בשם "סינמטק".

בניין הסינמטק תוכנן על ידי האדריכל הישראלי סלו הרשמן, ונחנך ב-1989. עד אז פעל הסינמטק באולם בבית מפעל הפיס הסמוך.

בנובמבר 2011 נפתח בצמוד לבניין הסינמטק, הודות לתרומה של מארק ריץ', אגף ששילש את גודלו של שטח הסינמטק. הוא מכיל שלושה אולמות קולנוע חדשים, משרדים, ספרייה ומסעדה. בדומה לאגף המקורי, גם אגף זה תוכנן על ידי האדריכל סלו הרשמן[7]. האגף הישן נסגר אז לשיפוצים ונפתח שוב בינואר 2013. בקומפלקס פועלים מאז חמישה אולמות: שלושה באגף החדש ושניים בישן. האגפים מחוברים במסדרון. הסינמטק שינה באותה עת את שמו מ"מרכז דורון לקולנוע" ל"מרכז לקולנוע בישראל ע"ש מארק ריץ'".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סינמטק תל אביב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]