גבול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סכסוך גבול)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיילים מצריים מסיירים לאורך גבול ישראל-מצרים

בגאוגרפיה, גבול הוא קו המפריד בין ישויות גאוגרפיות. אספקט גאוגרפי של אזור, המהווה מכשול לתנועה או תקשורת הוא גבול גאוגרפי, או גבול טבעי. לדוגמה גבול ימי, גבול אקלימי וגבול טופוגרפי קרוי גבול טבעי בפרט אם מתקיים בו מכשול טבעי. משתמשים במונח "גבול" כדי לסמן הפרדה בין מדינות, אך גם לציין הפרדה בין ערים באותה מדינה, מחוזות ואף חצרות בתים. להצגת קו הגבול משמשת גם מפה. גבול המפריד בין מדינות נקרא לעתים גבול בינלאומי.

בעת המודרנית, הוזילו והקלו התקדמויות טכנולוגיות את עלויות התנועה והתקשורת בין אזורים תחומים גאוגרפית, דבר שהפחית את השימוש בהם כגבולות מקובלים.

גבול מדיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתאר הגבולות בין ישראל, סוריה ולבנון באזור הר חרמון[1]. הקו הכחול בין ישראל ולבנון, נקבע על ידי האו"ם בשנת 2000 – מצוין בכוכבית שחורה. קו קדמי ישראלי של קוי הפרדת הכוחות בין ישראל וסוריה 1974 – מצוין בכוכבית כחולה. קו קדמי סורי של קוי הפרדת הכוחות בין ישראל וסוריה 1974 – מצוין בכוכבית אדומה

גבול הנוצר בין מדינות כתוצאה מהסכם שלום או מלחמה. כאשר הגבול הוא תוצאת מלחמה הוא נקרא גבול ארעי כלומר גבול זמני עד המלחמה הבאה או עד הסכם שלום. כאשר הגבול הוסדר בהסכם שלום הוא נקרא גבול מוסכם. גבול גם יכול להקבע על ידי התיישבות בשטח שאין עליו בעלות של אף מדינה, ובשלב זה יכול השטח להפוך לשטח מדינה. נוסף על כך, גם על ידי קניית שטחים ממדינה אחרת שטח יכול להפוך לשטח של המדינה הקונה.

סכסוכי גבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים מיקומו המדויק של קו הגבול שנוי במחלוקת. במקרים קיצוניים גורמת מחלוקת זו לעימות מזוין ולעתים ארוך-טווח. סכסוך הגבולות בין בוליביה ופרגוואי על השליטה באזור הצ'אקו התפתח בשנת 1932 למלחמת הצ'אקו. במלחמה שפרצה בשנת 1998 בין אתיופיה לאריתריאה בעקבות סכסוך גבול ביניהן נהרגו אלפי חיילים משני הצדדים.

אמצעים דיפלומטיים לקביעת הגבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור גדר המערכת שבגבול ישראל-לבנון

גבול מדיני נקבע בהסכם שלום בין שתי המדינות, או בהסכמים נחותים ממנו, שבהם נקבע הגבול למעשה, כגון הסכם שביתת נשק או הפסקת אש. הגבולות הנוכחיים של ישראל עם מצרים וירדן נקבעו בהסכמי השלום עם מדינות אלה, ואילו בתום מלחמת העצמאות נקבעו גבולות אלה בהסכמי שביתת הנשק. עד לחתימת הסכמי שביתת הנשק היווה קו הפסקת האש את הגבול. בחוזה ורסאי שנחתם לאחר מלחמת העולם הראשונה נקבעו גבולותיה של גרמניה.

פעמים אחרות נכפה הגבול בהחלטה של חבר הלאומים או של האו"ם. בדרך זו נקבע בשנת 1921 קו הגבול בין יוגוסלביה לאלבניה, לשם סיום סכסוכי הגבול בין שתי מדינות אלה.

טופוגרפיה של הגבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבול טבעי הוא גבול של אזור בעל מאפיינים פיזיים (טבעיים) ללא התערבות האדם. לדוגמה, הגבול בין ישראל לירדן, עובר בחלקו לאורך נהר הירדן. הנהר אורוגוואי משמש בחלקו העליון גבול בין ארגנטינה לברזיל ומורד הנהר משמש גבול בין ארגנטינה לאורוגוואי.

פעמים אחרות נקבע הגבול בצורה שרירותית. חלק ניכר מקו הגבול בין ישראל למצרים, למשל, עובר באזור שאין בו עצמים גאוגרפיים בולטים, ולכן נמתח הגבול בקו ישר ששורטט במפה. גבול קנדה-ארצות הברית, אשר נקבע באמצע המאה ה-19, נמשך בחלקו בקו ישר לאורך קו הרוחב ה-49, ללא התחשבות בתוואים טופוגרפיים כלשהם.

במקרים קיצוניים עובר קו הגבול בתוך עיר, תוך שהוא מפריד בין יושביה. דוגמה מפורסמת לכך הוא הגבול בין מזרח גרמניה ומערב גרמניה, שעבר בין שני חלקי ברלין מסיום מלחמת העולם השנייה (1945) ועד איחוד גרמניה (1990), שלשם מניעת חצייתו הוקמה חומת ברלין. דוגמאות ישראליות הן רפיח (משנת 1982, עת השלימה ישראל את נסיגתה מחצי האי סיני, עד הנסיגה מרצועת עזה ב-2005), ירושלים (מחתימת הסכם שביתת הנשק עם ירדן ב-1949 ועד איחוד העיר וסיפוחה למדינת ישראל ב-1967), ורג'ר (משנת 2000, עם סיום השהות ברצועת הביטחון וההתבססות לאורך הקו הכחול).

גבול שטח השיפוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תחום שיפוט (רשות מקומית)

גבול שטח השיפוט קובע את תחומה של רשות מקומית: עיר, מועצה מקומית וכו'. לגבול זה יש חשיבות בכל הנוגע לתחומי אחריותה של הרשות המקומית: אספקת מים, ניקיון, תחזוקת כבישים וכו', אך מעבר לעניינים אלה, שלעתים נדמים כטריוויאליים יותר, יש לו השפעות חשובות על סוגיות חברתיות ראשונות במעלה, ובין היתר יש לו השפעה על יצירתם על פערים סוציו-אקונומיים.

גבולות נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גבול אזורי: גבול המפריד בין אזורים שונים. הגבול האזורי מסומן במפות, ובדרך כלל אין לו סימון בשטח.
  • גבול יבשתי: גבול מדיני העובר ביבשה.
  • גבול ימי: גבול מדיני העובר בים.
  • גבול אווירי: .......
  • גבול פתוח: .......
  • גבול סגור: ........
  • גבול בינלאומי: ...

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרסום מידע תעופתי פנים ארצי (פמ"ת) המפורסם על ידי מנהל התעופה האזרחית מכח הוראות תקנות הטיס (הפעלת כלי טיס וכללי טיסה), התשמ"ב-1981. מפות נתיבי טיסה (נתיבי התובלה הנמוכים ו- ATS) מהוות חלק בלתי נפרד מהפמ"ת