ספרות רשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

ספרות רשת היא סוגה ספרותית חדשה שנוצרה במרחב האינטרנט. נחשבת לספרות 'עממית' המצמיחה כותבים שלא היו מוכרים בדרך כלל על ידי מוסדות התרבות המסורתיים.

ספרות המסתמכת על הרשת החברתית כפלטפורמה לפרסום יצירה כתובה, במקום על מוסדות מסורתיים יותר כגון הוצאות ורשתות הספרים. לעיתים קרובות מדובר בספרות מאת יוצרים עצמאיים המתגלים בפייסבוק ומגייסים ממון להוצאת ספרם הראשון דרך מימון המונים.

כמה מסופרות-הרשת הבולטות בארצות דוברות אנגלית כוללות את rupi kaur וlang leav שהתפרסמו באינסטגרם ובפייסבוק, מכרו קרוב לחצי מיליון עותקים מספריהן, ואז הוחתמו על חוזים מול הוצאות ספרים לאחר הצלחתן[1].

אלכס אפשטיין נחשב לסופר הרשת הישראלי הראשון[2], לאחר שעשה את המעבר מספרות מודפסת לפרסום כתביו ברשת החברתית. ספריו של אפשטיין יצאו לתקופה אך ורק בפורמט דיגיטלי, אף שסיפוריו הקצרצרים המשיכו להתפרסם בעיתון "הארץ" המודפס מדי שבוע, עד שלבסוף חזר להוציא את ספריו גם בדפוס.

סופרי-הרשת של העת האחרונה מגיעים בדרך כלל ממסורת פחות "נחשבת" בעיני רבים, שכן מעולם לא זכו לגושפנקא של הוצאה לאור מסורתית. תחת זאת, ספרות הרשת כפי שהיא מתהווה בשנים האחרונות מקבלת נופך של "ספרות המונים" - דהינו, יצירה שצומחת מתוך כותבים 'עממיים' ונקראת בידי אלה שבאופן מסורתי לא נמנו על קוראי-הספרים. לספרות זו קמו מבקרים רבים מטעם מוסדות תרבות שונים, הטוענים שהיא לוקה באיכותה בהשוואה לספרות מסורתית, חסרה עריכה משמעותית ותכופות נכתבת ביד חובבנית. מנגד, תומכי ספרות הרשת מצביעים על כך שבזכותם חלה עלייה בצריכת המילה הכתובה, במיוחד בקרב צעירים שאינם נחשבים לקהל יעד האופייני לכך. כמו כן, קם בזכותם ערוץ הפצה מתחרה לדואופול השולט בשוק הספרים הישראלי, המורכב מרשתות השיווק: סטימצקי וצומת ספרים.

פופולריותה של ספרות הרשת עלתה בצורה יוצאת דופן בשנת 2016 כשהבולטים שבסופרים: מרסל מוסרי, לירן כהן, אסיף אלקיים, אלמוג בר, רן אפלברג, ברק פלדמן ותה, נקראים בידי רבבות אנשים מדי יום. הללו תכופות כונו 'סופרי-פייסבוק' בלעג בתחילה, אולם המושג 'סופר-רשת', שנהגה ראשית בידי הסופר תה, צבר פופולריות במהרה, וכיום הפך לכינוי המוכר יותר. תה נחשב לאחד מחלוצי התחום בישראל, שכן עוד בשנת 2014 כינה עצמו 'סופר-רשת' על כריכת ספרו הראשון והיה, לצד מרסל מוסרי, מהראשונים לפעול בזירה האינטרנטית.

חלק מסופרי-הרשת אף כיכבו ברשימת רבי-המכר[3] של עיתון "הארץ" במשך שבועות רבים. יש מבין סופרי הרשת המשתמשים בפרופיליהם האישיים כדי להגיע לקהל, ובכך מסתמכים אך ורק על פרסום אורגני, מפה לאוזן, שמקורו בקוראיהם הקבועים. אחרים מתחזקים דפי כתיבה ומפרידים בין יצירתם ובין חייהם האישיים. חלקם אף מסתתרים מאחורי שמות-עט ונמנעים מלהיחשף בציבור. כותבי-הרשת יכולים להיות משוררים, כותבי פרוזה או קטעים קצרים. הדבר המגדיר סופר רשת אינו תוכן או סגנון - אף על פי שרבים מתוכם נוטים להתמקד בנושאים הפונים לקהל צעיר, כגון: אהבה, שברון-לב ויחסי גברים-נשים - אלא בדרך כלל המדיום שבו התגלה, והיותו סופר עצמאי המפרסם את ספריו מכיסו שלו, ללא תמיכת הוצאת ספרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספרות רשת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]