סרט מתוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סרט מתוק
Sweet Movie
בימוי דושאן מקבייב עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט דושאן מקבייב עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה יאן דדה עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים קרול לור
ג'ון ורנון
אנה פרוקנל
פייר קלמנטי
ג'יין מלט
רוי קלנדר
מוזיקה מאנוס חג'ידאקיס עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום פייר לום עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה צרפת, קנדה, גרמניה המערבית
חברת הפקה V. M. הפקות
סרטי מוחאק
סרטי מראן
חברה מפיצה פאתה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה מאי 1974 (צרפת)
משך הקרנה 98 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית, צרפתית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט אמנותי, סרט עצמאי, דרמה קומית עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו sweetmovie
סרט קודם וילהלם רייך: מסתורי האורגניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סרט מתוקאנגלית: Sweet Movie) הוא סרט דרמה קומית אוונגרדי-סוריאליסטי, שיצר הבמאי היוגוסלבי דושאן מקבייב ב-1974. הסרט עורר מחלוקת ונאסר להפצה במדינות רבות בעולם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתמקדת בשתי נשים:

  • מיס מונדה (קרול לור), מלכת יופי קנדית שנישאת לטייקון תעשייה אקסצנטרי (ג'ון ורנון). בעקבות יחסו המשפיל כלפיה בענייני מין, מבריח אותה שומר הראש של המשפחה (רוי קלנדר) לפריז, בתוך מזוודה. במגדל אייפל היא פוגשת בזמר לטיני נרקיסיסט והם מקיימים יחסי מין; קבוצת נזירות מפתיעה אותם ובעקבות זאת נותרים איברי המין שלהם צמודים זה לזה בלי יכולת להינתק, אלא בעזרת צבת. בהמשך היא עוברת לקומונת אמנים אנרכיסטית, בה החברים עוברים מעין תהליך "לידה מחדש" המוני, בו הם מבטאים בחופשיות התנהגויות של תינוקות; הדבר מתבטא בסצינות סוריאליסטיות בהן הם בוכים, מקיאים ומפרישים שתן וצואה זה לצד זה. לאחר מכן היא משחקת בפרסומת בה היא מופיעה עירומה ומכוסה בשוקולד נוזלי.
  • אנה פלנטה (אנה פורקנל), מהפכנית פולניה קומוניסטית כושלת וקברניטה של ספינה הנושאת סוכר וממתקים לאורך הנהר; על חרטום הספינה מתנוססת דמותו של קרל מרקס דומעת ושותתת דם. היא אוספת מלח טרמפיסט (פייר קלמנטי), ומזהירה אותו כי תהרוג אותו אם יתאהב בה, אך היחסים ביניהם מתפתחים. במהלך יחסי מין ביניהם, המתקיימים על מצע של סוכר וממתקים, היא דוקרת אותו למוות. לבסוף היא נעצרת על ידי המשטרה, שמוצאת בספינה שקי גופות רבים של ילדים, אותם כפי הנראה נהגה אנה לפתות לעלות לספינת הממתקים ובהמשך לרצוח אותם. הסרט מסתיים בלידה מחדש של הילדים מתוך שקי הגופות.

הסרט מבטא ביקורת חברתית של מקבייב על נושאים כגון אסתטיקה קולנועית, הפסולת של החברה, הסתייגות מבורגנות וקפיטליזם, הגדרות שונות למהפכנות, ורצון לשחרור ממשטר הדיכוי הקומוניסטי של סטלין[1] (הסרט כלל קטעים מקוריים בשחור לבן מתוך סרטים שצילמו הנאצים בעת גילוי אלפי גופות של פולנים, שנרצחו על ידי הסובייטים בטבח יער קאטין במהלך מלחמת העולם השנייה ב-1940).

הפקה וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט צולם באמסטרדם, מונטריאול ופריז, במהלך גלותו של מקבייב מיוגוסלביה לאחר שהוחרם על ידי השלטונות שם בעקבות סרטו הקודם והשנוי במחלוקת, "מסתרי האורגניזם" (1971). במקור נועד להיות קו עלילה אחד, בו מלכת היופי הטהורה הופכת בהמשך לקברניטה של ספינת הממתקים, אך כוכבת הסרט קרול לור פרשה מההפקה באמצע בשל התנגדות שגילתה לתכניו הפרובוקטיביים ולהשפלתה בחלק מהסצינות; מקבייב נאלץ לשכור שחקנית אחרת, אנה פרוקנל, ולשנות את העלילה כך שתתפרש על שני קווי עלילה, של מלכת היופי ושל הקברניטה.[2]

ההשראה של מקבייב לסיפור רציחות הילדים בספינה, הייתה מפרשה שפורסמה בעיתונות על רוצח מטקסס שקבר בבורות עשרות גופות של ילדים, עטופות בשקי פלסטיק.[3]

הסרט הוצג בפסטיבל קאן ב-1974 וספג ביקורות שליליות, הן ממבקרים בעולם המערבי והן בגוש המזרחי הקומוניסטי דאז.[2] בין השאר נטען כי הוא וולגרי וכולל גסויות ועיסוק רב ולא מקובל בהפרשות הגוף. במדינות הקומוניסטיות הופנתה ביקורת על אופן הצגת הקומוניזם והמהפכה בסרט, והוא נאסר להקרנה שם. מבקרים ופוליטיקאים בפולין ביקרו את אופן הצגת העם הפולני והטבח ביער קאטין בסרט; כניסתה של כוכבת הסרט הפולנייה, אנה פרוקנל, למולדתה, נאסרה לאורך שבע שנים.[4] נקיטת העמדה הנאצית בעניין טבח יער קאטין בסרט גרמה להאשמת מקבייב בפרו-נאציזם.[2]

בעקבות איסור הקרנת הסרט במדינות רבות בעולם, לא ניתן היה כמעט להשיג עותקים שלו לאורך עשרות שנים. רק ב-19 ביוני 2007 הועלה הסרט לגרסת DVD והפך זמין יותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]