עידן הקרח (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עידן הקרח
עידן הקרח- כרזה.jpg
שם במקור: Ice Age
בימוי: כריס וודג' וקרלוס סלדאנה
הפקה: ג'ון דונקין
לורי פורטה
כריסטופר מלדנדרי
תסריט: מייקל וילסון
מייקל ברג
עריכה: ג'ון קרנוצ'ן
שחקנים ראשיים: ריי רומנו
ג'ון לגוויזאמו
ג'ק בלאק
דניס לירי
כריס וודג'
מוזיקה: דייוויד ניומן
חברת הפצה: פוקס המאה ה-20
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 2002 בארצות הברית
משך הקרנה: 78 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 60 מיליון דולר
הכנסות: 383 מיליון דולר
פרסים: מועמד לפרס אוסקר בקטגוריית סרט אנימציה
הסרט הבא בסדרה: עידן הקרח 2: נמסים מצחוק
דף הסרט ב-IMDb

עידן הקרחאנגלית: Ice Age) הוא סרט אנימציה ממוחשבת מבית היוצר של חברת בלו סקיי השייכת לחברת פוקס המאה ה-20, אשר יצא לאקרנים בשנת 2002. הסרט בוים על ידי כריס וודג' וקרלוס סלדאנה. לסרט יצאו ארבעה המשכים אשר יצאו בשנת 2006, בשנת 2009, בשנת 2012 ובשנת 2016.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן הקרח בפתח וכל החיות נודדות דרומה, לאזורים החמים. מנפרד, הממותה האינדיבידואל, מאחר לנדוד ומשתרך מאחור. למורת רוחו, עצלן בשם סיד, שמשפחתו "שכחה" להעיר אותו לקראת הנדידה, נדבק אליו כשהוא מפגין חברותיות יתר (ולאמיתו של דבר מבקש הגנה מפני שני קרנפים זועמים) ויוצא איתו דרומה. במהלך מסעם, השניים מוצאים תינוק אנושי ומחליטים להחזירו לשבט בני האדם, שנמצאים בכיוון הפוך לכיוון הנדידה. לשניים מצטרף גם דייגו הנמר, שמעוניין לנקום בבני האדם, אך מתחזה לידידם של מנפרד וסיד, ואף עוזר להם מדי פעם (בחוסר חשק) לטפל בתינוק או להתמודד עם תנאי השטח. בסופו של דבר הנמר חובר להם גם מבחינה נפשית, מתמודד עם חברי להקת הנמרים שהיה שייך לה, ומשלים יחד עם העדר את המסע.

הדמויות הראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנפרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנפרד, המכונה גם מני (ריי רומנו), הוא ממותה עצבנית במיוחד, אחת משלושת גיבורי הסיפור. אף שהממותות נהגו לחיות אז בעדרים, מנפרד העדיף לחיות לבדו. למרות עצבנותו הקלה והתמידית, מנפרד הוא ממותה מתחשבת מאוד, ונותנת יד בשעת צרה. בעל שיער חום-אדמדם, אשר לדעתו מנפחת אותו והופך אותו לשמן. הוא חובר עם סיד העצלן לאחר שהציל את חייו של העצלן הנ"ל, ועם דייגו כדי שינחה אותם לכיוון בני האדם (ראה עלילה), וכך הם יוצאים לשרשרת מסעות בסופן הם נהפכים לחברים בלב ובנפש.

דייגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייגו (דניס לירי) הוא סמילודון, מעין נמר שנחרבי קדום. דייגו מאופין כקשוח ותככן, אף על פי שמתחת לחזותו הקשוחה מסתתרת נשמה חמה. הוא חכם מאוד ונראה כי הוא יודע את הוויות העולם דייגו חברם של סיד ומנפרד.

סיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיד (ג'ון לגוויזאמו) הוא עצלן, שנזנח בתחילת הסרט על ידי משפחתו - אלו מעדיפים שלא להעירו לנדידה הגדולה. האופי הידידותי מדי של סיד גובל בהצקות, והחיות האחרות חושבות שהוא בעיקר מעיק ומעצבן. לעתים כוונותיו הטובות מביאות לכך שהוא מסתבך בצרות (למשל, בתחילת הסרט, כאשר פטפוטיו העולצים מביאים עליו את זעמם של זוג קרנפים). הוא ידוע במבטאו המעצבן, המשפתת סמ"ך (כעין שי"ן) כילד קטן. סיד הוא חברם של מנפרד ודייגו.

סקראט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקראט (כריס וודג') הוא סוג של סנאי קדום מהסוג Cronopio, והוא גם שמו של הסנאי שמופיע בסרט. סקראט אינו חלק מהעלילה הרציפה והוא לא מדבר, אלא מבליח מדי זמן מה ומשמש כהפוגה קומית. מטרתו האחת והיחידה של סקראט היא לאגור בלוטים, ובמשך כל הסרט הוא עסוק במרדף אחרי בלוט אחד ויחיד, אותו הוא מנסה להשיג לעצמו. הסצינות בהן סקראט מופיע מאופינות בהומור סלפסטיקי. הן מתארות לרוב את ניסיונו של סקראט לקבע את הבלוט בגומה באדמה הקשה, מה שגורם ליצירת סדק צר, שהולך ומתארך במהירות וגורם לרעידות אדמה או תזוזת קרחונים.

סוטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוטו (גוראן ויסנז'יק) הוא סמילודון, מעין נמר שנחרבי קדום, ומופיע בעיקר בתור מנהיג הלהקה שדייגו השתייך אליה בעבר. סוטו מאופין כמצ'ואיסט ונקמן, ובעל נטייה קלה עד בינונית למגלומניה. שלח את דייגו ואת שלושת חברי הלהקה האחרים שלו כדי להרוג תינוק אנושי בתור חלק מנקמה בבני האדם, שלטענתו הרגו חצי מהלהקה שלו בשביל הפרוות. מארגן תקיפה על החבורה לאחר שדייגו מספר לו על הממותה (מני), וכך סוטו מחליט לחכות עם שחיטת התינוק עד שיושג הפרס הגדול, ומזהיר את חברי הלהקה שלו "לא לגעת בתינוק עד שתופסים את הממותה". נהרג לקראת סוף הסרט על ידי דייגו ומני כאשר נופלים עליו נטיפי קרח חדים.


זיק- נמר טיפש מבין החבורה של סוטו בסוף הסרט ברח עם חברי הלהקה שלו בכך שראו שסוטו נהרג.

מדבבים בגרסה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – עידן הקרח 2: נמסים מצחוק, עידן הקרח 3: עלייתם של הדינוזאורים, עידן הקרח 4: יבשת בתנועה, עידן הקרח 5: מסלול התנגשות

לסרט יצא בשנת 2006 סרט המשך בשם "עידן הקרח 2: נמסים מצחוק".

ב-1 ביולי 2009,יצא לאקרנים הסרט השלישי בסדרה, "עידן הקרח 3: עלייתם של הדינוזאורים". בישראל, יצא הסרט ב-2 ביולי 2009.

הסרט הבא בסדרה, "עידן הקרח 4: יבשת בתנועה", יצא ב-28 ביוני 2012 בבתי הקולנוע בישראל.

הסרט החמישי בסדרה, בתרגום מאנגלית "עידן הקרח 5: מסלול התנגשות", יצא כנראה ב-15 ביולי 2016 בארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]