ממותה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סימוכין של הערך לא מקושרים לטענות בהם הם תומכים. כמו כן, הערך בעל סתירות פנימיות ולא תמיד ממוקד בעיקר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןממותה
ממותה קולומביאנית משוחזרת

Mammuthus.jpg

תקופה
פליוקן-אמצע הולוקן, כ-5,000,000–4,000 שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: בעלי חדק
משפחה: פיליים
סוג: ממותה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Mammuthus
Brookes, 1828
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
השוואה בין ממותה (משמאל) ומסטודון (מימין)
העץ האבולוציוני של הסוגים "ממותה" (הענף הימני, הכחול, בו כל השמות מתחילים ב M.), "הפיל האסייתי" (הענף האמצעי, האדום, בו כל השמות מתחילים ב E.) ו"הפיל האפריקני" (הענף השמאלי, הירוק, בו כל השמות מתחילים בL.) שלושת המינים היחידים ששרדו מסומנים בעזרת חץ מעל שמם. ציר הגובה מסמן את זמן המחיה של המינים במיליוני שנים לפני היום.

מַמוּתַה (שם מדעי: Mammuthus) היא סוג נכחד בו היו לפחות תשעה מינים, ממשפחת הפיליים. מיני הסוג דומים לפיל אך רובם היו גדולים ושעירים ממנו. המינים האחרונים מהסוג נכחדו ברובם לפני כ-11,000 שנים[1]. אוכלוסייה שרידית של ממותות צמריות התקיימה באי וראנגל בסיביר עד לפני כ-4,000 שנה בלבד[2]. המינים האחרונים חיו באירופה, צפון אסיה וצפון אמריקה, בתקופת הקרח האחרונה. מינים שנכחדו מיליוני שנים קודם לכן, חיו באזורים נרחבים בעולם - כמעט בכל אירופה ואסיה וגם בצפון אפריקה וחלקים מדרום אמריקה[3].

הממותות התפתחו מיצור הנקרא מסטודון (Mammut), לפני כ-4.8 מיליון שנים. המסטודון שייך למשפחה שקרויה ממותות (Mammutidae), בה נמצאים גם הפילים המודרניים. מין זה התגורר בצפון אפריקה והמינים שהתפתחו ממנו, יישבו לפני שלושה עד ארבעה מיליוני שנים כמעט את כל אירופה ואסיה. לפני 1.8 מיליוני שנים, הגיעו מיני ממותות לאמריקה הצפונית וממנה לחלקים מן הדרומית. מיני הממותות הצליחו להגיע לשטחי מחיה חדשים ונרחבים בעיקר בזמן תקופות קרח ושרדו בזמנים שבין התקופות האלו. לא לגמרי ברור מה גרם להכחדתם דווקא בסוף תקופת הקרח האחרונה.

הממותות הגיעו לגובה 4 מטרים, משקלן עלה על 7 טונות ושנהביהן העצומים היו מעוגלים וכפופים כלפי מעלה. הגדול במיני הממותות היה ממותה קולומביאנית. פרטיו הבוגרים הגיעו לאורך 3.7–4.0 מטרים (12.1–13.1 רגל) ולמשקל 7–9 טון אצל זכרים.

עורן העבה של הממותות היה מכוסה שערות ארוכות בצבע חום-כהה. מלבד זה, הייתה לממותות גם כסות צמרית קצרה וצהבהבה, שהגנה עליהן מפני הקור.

הממותות חיו יחד בעדרים, וניזונו מצמחים - עשבים ועלים. בין אויביהן היו מין קדום של פנתר, טיגריס שנחרבי (שנכחד), זאבים וגם האדם הקדמון - שצד ממותות למזון. לעיתים נהגה קבוצת ציידים להבריח ממותה לתוך בור, ושם להרוג אותה בעזרת חניתות.

בסיביר מוצאים מדי פעם ממותות שנכלאו בטיט שקפא ושימר את גופן היטב, בזכות הקור העז השורר מאז באורח קבוע במקום, עד כדי כך שבשרן נמצא עדיין ראוי למאכל בעת גילויין. לאחרונה, שוחזר רצף הדנ"א של הממותה בעזרת גופות אלה[4].

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלד של ממותה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]