עין נטפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עין נטפים - נביעת נטפי המים בין סדקי הסלע

עין נטפים (בערבית: ביר אל קטר או עין אל קטר) הוא מעיין מים מתוקים בהרי אילת בערוץ נחל נטפים ליד הגבול עם מצרים. המעין נמצא כשבעה ק"מ צפונית לאילת סמוך לדרך היורדת לאילת. זהו המעיין היחיד הנובע כל השנה באזור הסמוך לאילת.

מעיין זה השפיע גם על קביעת קו הגבול המערבי בין האימפריה הבריטית לאימפריה העות'מאנית, שהוא קו הגבול בין ישראל למצרים בימינו.

המעין[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין נטפים נקרא כך בשמו כי המעיין נובע בטיפות. עין נטפים הוא מקור המים הטבעי היחיד בהרי אילת הנובע משך כל השנה ומשמש מקור מי שתייה לבעלי החיים בסביבה. המעין מרכז לתוכו בעיקר בשעות בין הערביים ובשעות החשיכה בעלי חיים השותים ממימיו, מים המתקבצים לתוך בריכת אבן קטנה. עין נטפים הוא מעיין שכבה הנמצא בין שכבת חרסית אטומה למים מתחת לבין שכבת גיר למעלה דרכה מחלחלים המים וזורמים על גבי שכבת החרסית. למעין באים בעלי חיים כמו יעלים, עיזים, שפנים, קוצנים, עופות כגון חצוצרנים, גבתונים, וורדיות סיני. במים גדלה אצה פבוטית ומסביב טחבי עלים, שערות שולמית ו ליניאה משילה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1950 היה באזור עין נטפים ניסיון להתיישבות חקלאית שפונה בגלל שלא הצליח ובגלל תלונות המצרים. עד מלחמת ששת הימים היה בעין נטפים מוצב צבאי ישראלי וממול בראס אל נקב הסמוכה לבקעת הירח, היה מוצב צבאי מצרי. לא רחוק נמצאים שרידים של דרך עולי הרגל המוסלמים מקהיר למכה, דרב אל חג'. המקום נחפר ושוחזר על ידי בית הספר שדה אילת. מעיין זה השפיע גם על קביעת קו הגבול המערבי בין האימפריה הבריטית לאימפריה העות'מאנית, שהוא קו הגבול בין ישראל למצרים בימינו. בסמוך נמצא הר יהורם ובסלעי הגיר יש שרידים של מאובנים קדומים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עין נטפים בוויקישיתוף

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]