לדלג לתוכן

פסטיבל המוזיקה של ריינגאו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פסטיבל המוזיקה של ריינגאוגרמנית: Rheingau Musik Festival) הוא פסטיבל קיץ בינלאומי למוזיקה בגרמניה, שנוסד בשנת 1987. הפסטיבל מיועד בעיקר למוזיקה קלאסית, אבל כולל גם סוגות אחרות. הקונצרטים מתקיימים באתרים בעלי חשיבות תרבותית, כגון מנזר אברבאך וטירת יוהניסברג, בחבל כרמי-היין ריינגאו, בין ויסבאדן ללורך שבמדינת הסה.

יוזמה והגשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאל הרמן, מייסד ומנהל, 23 באוגוסט 2011

הוגה ויוזם רעיון הפסטיבל היה מיכאל הרמן, מנהלו האמנותי וקצין המבצעים הראשי שלו. בדומה לפסטיבל המוזיקה שלזוויג-הולשטין שנוסד ב-1986, נועד פסטיבל ריינגאו לצקת חיים חדשים בחבל ארץ, שנודע במורשת המוזיקלית העשירה שלו. בכנסייה הגותית של קידריך מותקן העוגב העתיק ביותר בגרמניה שעודנו בשימוש ויש לה "ניב" משלה של מזמור גרגוריאני, שמקורו בשנת 1333. בתקופה מאוחרת יותר, השרתה ריינגאו מרוחה על מלחינים כמו ברהמס, שחיבר את הסימפוניה השלישית שלו בוויסבאדן ושהה לעיתים קרובות ברידסהיים שעל נהר הריין, וריכרד וגנר, שעבד על המייסטרזינגר מנירנברג בבירביך.

כדי לבחון את רעיון הפסטיבל, נערכו שני קונצרטים במנזר אברבאך בקיץ 1987. בנובמבר 1987 ייסדו מיכאל הרמן, טטיאנה פון מטרניך-וינבורג, ולטר פינק, מיכאל בולניוס, האנס-קלמנס לוכט, אולריכט רוזין וקלאוס ויסר את פסטיבל המוזיקה של ריינגאו. נטגודה ארגנה את הפסטיבל מן העונה הראשונה ב-1988, שכללה 19 קונצרטים, עד 1992. מאז היא ממשיכה לממן את הפסטיבל. פסטיבל ריינגאו מקבל תמיכה כספית ניכרת מפטרונים, שבוחרים אילו קונצרטים הם מעדיפים לממן.

פסטיבל ריינגאו מתנהל בחסות השר-נשיא של מדינת הסה. בשנת 2002 קיבל מיכאל הרמן את אות גתה-פלאקטה של הסה, אות הכבוד הגבוה ביותר שמדינת הסה מעניקה מאז 1949 לתורמים בולטים למדינה בתחום האמנות.

פסטיבל ריינגאו גדל והתפתח לאחד הפסטיבלים החשובים בגרמניה, המציג כ-140 אירועים מדי קיץ, עם תזמורות, הרכבים מוזיקליים וסולנים בינלאומיים. הוא חבר באיגוד הפסטיבלים האירופאי.

ב-17 ביוני 2012 נחגגה השנה ה-25 לקיום הפסטיבל בבית המרחצאות בויסבאדן.

רוב האירועים מוקדשים למוזיקה קלאסית, אבל לגיוון התוכנית נוספים גם קברט, ג'אז, קטעי קריאה, טיולי שייט מוזיקליים, קונצרטים לילדים, טעימות יין או אירועים קולינריים מלויים מוזיקה.

אתרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקונצרטים בעונה הראשונה התקיימו במנזר אברבאך (Kloster Eberbach), באולם ובכנסייה של טירת יוהניסברג בלורך, עמק הריין המרכזי העילי, (אתר מורשת עולמית), בגייזנהיים ובוויסבאדן.

עוד אתרים חשובים הם טירת פולראדס, מנזר סט. הילדגארד באייבינגן, כנסיית סט. ולנטין בקידריך, כנסיית סט. גאורג וקתרינה וכנסיית הצלב בוויסבאדן, והאופרה הישנה בפרנקפורט, בין השאר. פסטיבל קיץ שנתי מתקיים בטירת יוהניסברג וקונצרטים תחת כיפת השמים נערכו ביקבים ובכרמים, על סירות נהר, בסטיו של מנזר אברבאך, בחצרות של פולראדס ובפארק המרחצאות של ויסבאדן.

תוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונצרט הפתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסטיבל המוזיקה של ריינגאו נפתח לפי המסורת במנזר אברבאך, בקונצרט של תזמורת הרדיו של פרנקפורט, בשידור חי. הקונצרט הראשון היה ב-23 ביוני 1988, וכלל ביצוע של שתי יצירות מאת קרל פיליפ עמנואל באך, המגניפיקט והאורטוריה "בני ישראל במדבר". פרידר ברניוס ניצח על המקהלה הקאמרית של שטוטגרט ועל תזמורת הבארוק של שטוטגרט, עם הסולנים ננסי ארגנטה, לנה לוטנס, מכטילד גאורג, האווארד קרוק וסטיבן רוברטס. מחזור הסימפוניות של גוסטב מאהלר, בניצוח פאבו ירווי, נמשך ב-2011 בסימפוניה החמישית של מאהלר, יחד עם "שבעה שירים מוקדמים, של אלבן ברג, בביצוע אלנה גאראנקה. בשנת 2013 קדמו לסימפוניה השישית של מאהלר Wesendonck Lieder של וגנר, בביצוע אן סופי פון אוטר. ב-2016, ניצח כריסטוף אשנבאך על הסימפוניה מס' 8, "הבלתי גמורה" של שוברט ועל הסימפוניה השישית של אנטון ברוקנר.

יובלות וימי שנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי שנה, חוגג הפסטיבל ימי שנה למלחינים. בשנת 2009, הוקדשו שישה קונצרטים למוזיקה של הנדל, בהם האורטוריה ישראל במצרים עם מקהלת מונטוורדי בניצוחו של ג'ון אליוט גרדינר; ליצירות היידן, בהן האורטוריה הבריאה, בניצוח אנוך צו גוטנברג; וליצירותיו של מנדלסון, בהן האורטוריה אליהו, עם מקהלת קולגיום ווקאלה גנט בניצוח פיליפ הרווחה. ב-2010, חגג הפסטיבל לשומאן ולשופן ב-16 קונצרטים, שכללו בין השאר את Das Paradies und die Peri ויצירות לפסנתר בנגינת דניאל בארנבוים. שבעה קונצרטים הוקדשו למאהלר ולוולף, וכללו בין השאר את "ספר השירים הספרדיים". כריסטיאן גרהאהר וגרולד הובר ביצעו את Sieben Lieder aus letzter Zeit של מאהלר על פי פרידריך ריקרט ושירים מתוך השיר על הארץ. ב-2011 ביצעו השניים את שירי שוליה נודד, את קרן הפלא של הנער ואת שירים על מות ילדים, כולם מאת מאהלר. בשנת 2014 צוינו שלושה ימי לידה, 450 לשייקספיר, 300 לקרל פיליפ עמנואל באך ו-150 לריכרד שטראוס. את האורטוריה של באך Die Auferstehung und Himmelfahrt Jesu ביצעו Rheinische Kantorei ו- Das Kleine Konzert בניצוח הרמן מאקס, עם הסולנים ורוניקה ונינטר, מרקוס שפר ומתיאס פיווג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]