פרשת הירי בבריאונה טיילור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בריאונה טיילור בטקס סיום לימודיה.
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
מפגינים של תנועת Black Lives Matter ותמונותיהם של ג'ורג' פלויד ובריאונה טיילור
אתר הנצחה לבריאונה טיילור בלואיוויל, קנטקי

בריאונה טיילוראנגלית: Breonna Taylor) הייתה טכנאית רפואית בת 26 ממוצא אפרו-אמריקאי, אשר נורתה ונהרגה על ידי שוטרים ממשטרת לואיוויל בעת ששהתה בביתה.[1]

האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 במרץ 2020, שלושה שוטרים מתחנת המשטרה בלואיוויל, ברט הנקיסון, ג'ונתן מטינגלי ומיילס קוסגרוב, הגיעו להוציא לפועל צו חיפוש מסוג "ללא התראה" (no knock" warrant", כלומר ללא דפיקה מקדימה בדלת) בביתה של בריאונה טיילור ובן-זוגה, קנת ווקר. השוטרים הגיעו בלבוש אזרחי. עם כניסתם לדירה, התפתח קרב יריות בין השוטרים לבין ווקר, שהחזיק אקדח ברישיון. ווקר טען כי סבר שהיה מדובר בפורצים. טיילור נורתה שמונה פעמים[2], ומנגד ג'ונתן מטינגלי נפצע גם הוא.

לטענת משטרת לואיוויל, הגעתם למקום הייתה במסגרת חקירה אחר שני סוחרי סמים, אדריאן ווקר וג'מרקוס גלובר. החשד היה כי גלובר, שהיה בעבר בן-זוגה של טיילור והמשיך לשמור איתה על קשרי ידידות, השאיר חבילות סמים בדירתה, היות שמכוניתה של טיילור נצפתה בסמוך לביתו של גלובר. בחיפוש שנעשה לאחר מכן בדירתה של טיילור לא נמצאו סמים בדירה. השוטרים טענו כי אף על פי שלא היו מחויבים לכך, כן התריעו בפני באי הבית לפני שנכנסו לדירה. מנגד, השכנים במקום, וכך גם בני משפחתה של טיילור בתביעה שהגישו נגד המשטרה, טוענים כי השוטרים לא הזדהו, אלא פרצו את הדלת בכוח ונכנסו פנימה. טענה זו, בצירוף העובדה שווקר התקשר למוקד החירום כדי לדווח על פריצה, מחזקת את טענות המשפחה נגד המשטרה[1]. ווקר נעצר בעקבות האירוע, והואשם בניסיון להריגת שוטר.

בעקבות האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 במאי 2020 הודיע ה-FBI כי בכוונתו לחקור את נסיבות מותה של טיילור[1]. כמו כן, מפקד משטרת לואיוויל הכריז על התפטרותו בעקבות הביקורת על האירוע[3]. ב-29 במאי 2020 הכריז ראש העיר של לואיוויל, גרג פישר, על ביטול השימוש בצווים מסוג ללא התראה[4]. משטרת לואיוויל הכריזה בעקבות הביקורת, כי כל השוטרים יחויבו לענוד מצלמת גוף בעת הוצאתם לפועל של צווים[5].

בחודשים שלאחר הירי קראו בני משפחתה של טיילור, ואף חלק מאנשי הקהילה המקומית, להעמיד לדין את השוטרים. מפגינים רבים, בהם גם בני משפחתה של טיילור, נעצרו במהלך הפגנות מחאה על כך מול משרדו של ראש עיריית לואיוויל[6]. מספר ידוענים בארצות הברית מחו באופן פומבי על מותה של טיילור[7], וכן גם כוכבי ליגת ה-NBA[8]. נהג המרוצים הבריטי לואיס המילטון לבש חולצה הקוראת לעשות דין עם השוטרים, בעת טקס הפודיום של גרנד פרי טוסקנה במהלך אליפות הפורמולה 1 באותה שנה, צעד שגרר שינוי חקיקה מצד הפדרציה הבינלאומית לרכב, מארגנת התחרות[9]. אירוע הירי של טיילור "צורף" להפגנות שפרצו עקב רצח ג'ורג' פלויד, והמשיכו בין השאר לאור פרשת מותה של בריאונה טיילור, ומקרים בולטים נוספים בהם אנשים ממוצא אפרו-אמריקאי נהרגו על ידי המשטרה. נכון לחודש אוגוסט 2020, בעקבות הפגנות נגד המשטרה נעצרו למעלה מ-500 מפגינים בעיר לואיוויל[10].

בני משפחתה של בריאונה טיילור, היו בין המוזמנים המעטים שהוזמנו לטקס ההשבעה של נשיא ארה״ב ה-46, ג׳ו ביידן[11].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]