לואיס המילטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לואיס המילטון
Lewis Carl Davidson Hamilton
המילטון, 2016
המילטון, 2016
לידה 7 בינואר 1985 (בן 36)
סטיבנייג' שבאנגליה
לאום בריטניהבריטניה בריטי
קבוצה נוכחית מרצדס
קריירת פורמולה 1
אליפויות 7 (2008, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020)
מרוצים 280
ניצחונות 99
פודיומים 175
נקודות בקריירה 3,999.5
זינוקים מפול פוזישן 101
הקפות מהירות 57
קבוצות

מקלארן (20072012)

מרצדס (2013–הווה)
www.lewishamilton.com

סר לואיס קארל דייווידסון המילטוןאנגלית: Lewis Carl Davidson Hamilton; נולד ב-7 בינואר 1985) הוא נהג מרוצי מכוניות בריטי המתחרה עבור קבוצת מרצדס באליפות פורמולה 1. הוא זכה בשבע אליפויות נהגים בפורמולה 1 בעונות 2008, 2014-2015, 2017-2020 ומחזיק בשיא הניצחונות בפורמולה 1 (98).

המילטון הוא הנהג השחור הראשון המתחרה בסבב. בעקבות זכייתו באליפות הראשונה, הוא הפך לנהג הצעיר ביותר שזכה בתואר (ב-2010 הקדים אותו סבסטיאן פטל) והוענק לו תואר אבירות מידי מלכת אנגליה. בשנת 2006 הוא זכה באליפות ה-GP2 האירופאית.

בשנת 2020 הופיע ברשימת 100 האנשים המשפיעים של מגזין טיים,[1] ושבר את שיא הניצחונות של מיכאל שומאכר שעמד על 91 ניצחונות.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים ראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילטון נולד בעיר סטיבנייג' בהרטפורדשייר, בריטניה, לאב ממוצא גרנדי ולאם אנגליה. הוא החל להתחרות במרוצי הקארטינג בגיל שמונה. כשנתיים לאחר מכן, בגיל עשר, זכה המילטון באליפות בריטניה. בעקבות זאת, הוזמן המילטון לאירוע סוף עונת המרוצים של השבועון הבריטי לספורט מוטורי Autosport. באירוע, ניגש המילטון לרון דניס (מבעלי קבוצת מקלארן) והודיע לו כי יום אחד יתחרה עבור קבוצתו בתור נהג באליפות הפורמולה 1. דניס הבטיח לו לעקוב אחרי ההתקדמות שלו ואכן, שלוש שנים לאחר מכן, כשהסתבר כי המילטון הוא בין המצטיינים במרוצי הקארטינג, החתים אותו רון דניס על חוזה ארוך טווח במסגרת תוכנית של הקבוצה שנועדה לקדם נהגים צעירים בעלי פוטנציאל.

ב-2002 השתתף המילטון לראשונה בסבב רציני יותר, סבב הפורמולה רנו הבריטי. שנה לאחר מכן, הוא זכה באליפות בסבב זה. הוא גם השתתף במספר מרוצים בפורמולה 3. ב-2003, התחרה המילטון בסבב האירופאי של פורמולה 3 וזכה באליפות זו ב-2005. בעקבות כך, עבר להתחרות ב-2006 בסדרת ה-GP2 הנחשבת לסדרה השנייה בטיבה אחרי הפורמולה 1 (הסדרה החליפה את סדרת הפורמולה 3000 שהייתה קיימת עד לשנתיים קודם לכן). המילטון זכה באליפות.

פורמולה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

2007-2012: מקלארן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2007, הצטרף המילטון כנהג מן המניין לקבוצת מקלארן במסגרת סבב הפורמולה 1. הקבוצה החתימה באותה השנה את אלוף העולם של השנתיים האחרונות פרננדו אלונסו והמילטון הוגדר כנהג שני וכתקווה של הקבוצה לעתיד. אולם הופעותיו בעונה זו הפתיעו את עולם המרוצים, כולל בקבוצתו שלו. המילטון סיים את המרוץ הראשון שלו בפורמולה 1 במקום השלישי. במרוץ החמישי, שהתקיים בקנדה, זכה בפול פוזישן הראשון ולאחר מכן רשם גם את ניצחונו הראשון בקריירה[2] ובמרוץ הבא אחריו רשם ניצחון שני.[3] רצף של תשעה פודיומים נקטע כאשר במהלך מקצי הדירוג לגרנד פרי אירופה (במסלול נורבורגרינג שבגרמניה) נפגע בתאונה. הוא הועבר לבית חולים אך בסופו של דבר חזר, השתתף במרוץ וסיים במקום התשיעי.[4] המילטון הוביל את טבלת הנהגים לאורך רוב העונה, למרוץ האחרון הגיע ביתרון של שבע נקודות על פני קימי רייקונן. טעויות, שנבעו מחוסר ניסיון, הובילו לכך שסיים את המרוץ רק במקום השביעי, מפסיד את האליפות בנקודה לרייקונן.[5] בעקבות הצלחתו הבלתי צפויה, נוצרה במהלך העונה יריבות קשה בינו לבין בן קבוצתו אלונסו, שעזב בסיום העונה ועבר להתחרות בקבוצת רנו.[6]

לואיס המילטון במהלך מרוץ ספרד של עונת 2007

לאחר סיום העונה נתפס המילטון נוהג במהירות 196 קמ"ש באוטוסטרדה בצרפת ורישיון הנהיגה שלו נשלל.[7]

את עונת 2008 פתח המילטון בזינוק מהפול פוזישן ורשם ניצחון במרוץ הראשון.[8] לאחר שני מרוצים איבד את המקום הראשון בדירוג לקימי רייקונן, אך הצליח לשוב ולכבוש אותו לאחר זכייה בגרנד פרי מונקו.[9] בשני המרוצים הבאים איבד נקודות רבות והדרדר למקום הרביעי בדירוג. לאורך כל המחצית השנייה של העונה התפתח קרב צמוד עם פליפה מאסה, קרב שהגיע לשיאו ערב המרוץ האחרון. המילטון הוביל את הטבלה בפער של 7 נקודות וידע שעליו לסיים בין חמשת הראשונים על מנת להבטיח את האליפות. שתי הקפות לפני סיום המרוץ נעקף על ידי סבסטיאן פטל וירד למקום השישי כאשר מאסה מוביל במרוץ. המילטון הצליח לבצע עקיפה בפנייה האחרונה, לסיים את המרוץ במקום החמישי ולהפוך לאלוף הצעיר ביותר שזוכה בתואר.[10] בעקבות הזכייה באליפות הוענק להמילטון תואר אבירות מידי מלכת אנגליה.[11]

העונה שלאחר הזכייה בתואר לא האירה להמילטון פנים. בתשעת המרוצים הראשונים של עונת 2009 הצליח לצבור רק 9 נקודות, ללא אף פודיום. במחצית השנייה של העונה התגבר קצב צבירת הנקודות עם ניצחון בהונגריה,[12] ניצחון בגרנד פרי סינגפור[13] ושלושה פודיומים. את העונה סיים במקום החמישי עם 49 נקודות בלבד. עונת 2010 הייתה רבת תהפוכות עבור המילטון שהצליח לעלות למקום הראשון בדירוג לאחר המרוץ השמיני בעונה בו השיג את ניצחונו השני ברציפות.[14] לאחר מרוץ הונגריה ירד למקום השני לאחר שפרש מהמרוץ,[15] אך שב למקום הראשון מרוץ לאחר מכן,[16] אך בשני המרוצים הבאים נאלץ לפרוש ולא צבר נקודות. את העונה סיים במקום הרביעי.

עונת 2011 הייתה בשליטה מוחלטת של סבסטיאן פטל שהוביל את העונה מהמרוץ הראשון, עובדה שגרמה להמילטון להכריז על כך שהמאבק סגור, כבר לאחר שמונה מרוצים.[17] במהלך העונה ניצח בשלושה מרוצים והשיג עוד 3 פודיומים, אך סיים את העונה במקום החמישי. בהרבה מהמרוצים לואיס התנגש עם פליפה מאסה. את עונת 2012 פתח עם שלושה פודיומים רצופים והשיג 45 נקודות, אך בשלושת המרוצים הבאים צבר רק עוד 18 נקודות. הוא ניצח במרוץ השביעי, שהתקיים בקנדה ובהמשך העונה רשם ניצחונות גם בהונגריה, איטליה וארצות הברית, אך מלבד הניצחונות הללו לא הצליח להגיע אל הפודיום עד סיום העונה. בנוסף, במהלך העונה נאלץ לפרוש מחמישה מרוצים ואת העונה סיים במקום הרביעי.

2013-הווה: מרצדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילטון וניקו רוזברג בגרנד פרי מלזיה (2013)

חוסר ההצלחה המתמשך ותחושת מיצוי הובילו את המילטון לעזוב את קבוצת מקלארן.[18] ב-28 בספטמבר 2012 פורסם כי בעונת 2013 יצטרף המילטון למרצדס לאחר שחתם בקבוצה על חוזה לשלוש שנים תמורת שכר של 15 מיליון ליש"ט בשנה.[19] עונת הבכורה בקבוצה החדשה לא הביאה עימה את ההצלחה המיוחלת. הוא סיים את העונה במקום הרביעי כשלזכותו ניצחון בודד וארבעה פודיומים. לקראת עונת 2014 הוחלט על שינוי במנועים בהם ישתמשו הרכבים המשתתפים בתחרות, שינוי שבעקבותיו נטו הפרשנים להמר על מרצדס והמילטון כמועמדים המובילים לזכייה בתואר האליפות.[20] במרוץ פתיחת העונה זינק מהפול פוזישן, אך נאלץ לפרוש עקב תקלה טכנית ברכבו.[21] הוא ניצח בארבעת המרוצים הבאים[22] והוסיף ניצחון וארבעה פודיומים בששת המרוצים לאחר מכן. למרות ניצחונות רצופים באיטליה, סינגפור, יפן, קנדה וארצות הברית לא הצליח המילטון להבטיח את תואר האליפות עד המרוץ האחרון בעונה. במרוץ, שהתקיים באבו דאבי, היה על המילטון להשיג את המקום השני לפחות על מנת להבטיח את התואר. המתמודד על התואר היה בן קבוצתו, רוזברג, שזינק מהפול פוזישן בעוד המילטון זינק מהמקום השני. כבר בזינוק הצליח המילטון לעבור את רוזברג והוביל את המרוץ על לסיומו, ניצחון שהקנה לו את תואר האלפות בפעם השנייה.[23] במיוחד אחרי שרוזברג סבל מתקלה ברכבו שגרמה לו ליפול מהקרב על הניצחון עד למקום ה14 עד לסוף המרוץ.

המאבק הצמוד בין המילטון לרוזברג נמשך גם במחצית העונה הראשונה של עונת 2015. בתשעת המרוצים הראשונים בעונה השיג המילטון חמישה ניצחונות וארבעה פודיומים, אך הפער עמד על 17 נקודות בלבד. המרוץ בהונגריה היווה את נקודת המפנה בתחרות בין השניים - בתחרות זו סיים המילטון במקום השישי ורוזברג במקום השמיני. הפעם הראשונה מאז תחילת עונת 2014 שהמילטון מסיים מרוץ ולא מגיע לפודיום.[24] לאחר המרוץ הזה הצליח לרשום חמישה ניצחונות בשישה מרוצים, דבר שהבטיח לו את תואר האליפות שלושה מרוצים לפני סיום העונה.[25]

בשנת 2015 דורג כספורטאי העשיר ביותר בבריטניה עם הון המוערך ב-88 מיליון לירה שטרלינג.[26]

עונת 2016 נפתחה ברצף של ארבעה ניצחונות של רוזברג, שהגדיל בהתמדה את הפער מהמילטון. רצף הניצחונות נקטע לאחר שבגרנד פרי הספרדי התנגשו השניים זה בזה ופרשו מהמרוץ.[27] המילטון התאושש מהתאונה ובמרוץ הבא ניצל טעות של הצוות הטכני של דניאל ריקארדו ורשם את ניצחונו הראשון בעונה.[28] המילטון המשיך לצמצם את הפער מהמקום הראשון כשניצח גם במרוץ הבא, שהתקיים בקנדה, בעוד רוזברג מסיים במקום החמישי.[29] הפער נפתח מחדש לאחר שבאזרבייג'ן היה זה רוזברג שניצח והמילטון שסיים במקום החמישי.[30] המילטון ניצח את המרוצים באוסטריה ובריטניה, בעוד רוזברג מסיים רביעי ושני. לאחר סיום המרוץ בבריטניה התברר שרוזברג נעזר בצוות הטכני על מנת לפתור תקלה בגיר, דבר שעלה לו בהפחתת 10 שניות מזמנו וירידה למקום השלישי. את המקום השני במקומו תפס מקס ורסטאפן. אחרי עשרה מרוצים עמד הפער על נקודה אחת בלבד לטובת רוזברג.[31] ניצחון שלישי ברציפות בהונגריה העניק להמילטון את ההובלה באליפות והוריד את רוזברג למקום השני,[32] אך שלושה ניצחונות רצופים של הגרמני דחקו את המילטון למקום השני. הפער גדל לאחר ניצחון נוסף בגרמניה, אך 4 ניצחונות בחמשת המרוצים הבאים נתנו לרוזברג יתרון של 33 נקודות. המילטון ניצח את כל ארבעת המרוצים שנותרו עד לסוף העונה, אך הפסיד את התואר לרוזברג שסיים במקום השני באותם המרוצים[33]

עונת 2017 נפתחה בניצחון של פטל. המילטון השווה את מספר הנקודות לאחר ניצחון בגרנד פרי סין,[34] אך איבד אותו לאחר מרוץ אחד.[35] היחסים המתוחים עם פטל הגיעו לשיאם בגרנד פרי אזרבייג'ן לאחר שהגרמני התנגש בכוונה ברכבו של הבריטי. המילטון, שזינק מהפול פוזישן, נאלץ לעצור במהלך המרוץ על מנת להחליף קסדה ואיבד את היתרון לדניאל ריקארדו, שניצח את המרוץ.[36] זינוק מהפול פוזישן בגרנד פרי איטליה, הפול פוזישן ה-69 בקריירה, שבר את שיאו של מיכאל שומאכר.[37] ניצחון במרוץ סימן את נקודת המפנה בעונה והעלה, לראשונה בעונה, למקום הראשון.[38] שלושה ניצחונות בארבעת המרוצים הבאים הגדילו את הפער בפסגה בעקביות. בגרנד פרי מקסיקו סיים במקום התשיעי, המיקום הנמוך בעונה, אך הדבר הספיק על מנת להבטיח זכייה באליפות הנהגים בפעם הרביעית.[39]

העונה הבאה זכתה לכינוי "המרוץ לחמישי" בשל העובדה שזאת הייתה הפעם הראשונה בה שני אלופים עם ארבעה תאריך מתחרים על האפשרות לזכות בתואר חמישי. פטל פתח את העונה בצורה טובה יותר והוביל את הטבלה עד מחצית העונה. סדרה של טעויות נהג ובעיות מכניות מצד קבוצת פרארי ושישה ניצחונות בשבעה מרוצים של המליטון העניקו לו את תואר האליפות החמישי בגרנד פרי מקסיקו[40]. במהלך העונה חתם על חוזה בקבוצה לשנתיים נוספות תמורת 40 מיליון ליש"ט לעונה. החוזה הגדול ביותר בתולדות האליפות[41].

אחד עשר ניצחונות, שבע עשר פודיומים ו-413 נקודות (שיא נקודות לעונה לנהג) העניקו לו את התואר בפעם השישית, בפער של 87 נקודות מולטרי בוטאס, חברו לקבוצה, שסיים במקום השני. באוקטובר 2020 ניצח את גרנד פרי פורטוגל, ניצחונו ה-92 בקריירה, ששבר את שיא הניצחונות של מיכאל שומאכר והעלה אותו לראש טבלת המנצחים באליפות[42]. לאחר הזכייה באליפות השביעית חתם על חוזה לעונה נוספת בקבוצה[43].

טבעונות ופעילות למען בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילטון הוא טבעוני ופעיל לקידום תזונה מהצומח. בריאיון ל-BBC ב-2017 הסביר את הבחירה שלו בטבעונות בשיקולים אקולוגיה, בריאות ומצפון.[44]

ב-2019 השתתף בהפקת הסרט כוח טבעי, העסק ביתרונות של תזונה מהצומח לספורטאים.

המילטון אף פנה להנהלת מרצדס בבקשה להפסיק את השימוש בעור במכוניות החברה.[45] בתגובה מסרה החברה כי היא בוחנת את המעבר לשימוש בחומרי חלופיים.[46] המילטון התבטא גם בסוגיות נוספות של הגנה על בעלי חיים, כגון נגד ציד הלווייתנים באיי פארו.

מרוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליפות אירופה בפורמולה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה קבוצה 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 מיקום נקודות
2004 מנור מוטורספורט גרמניהגרמניה
1
11
גרמניהגרמניה
2
6
פורטוגלפורטוגל
1
פרש
פורטוגלפורטוגל
2
9
איטליהאיטליה
1
פרש
איטליהאיטליה
1
5
צרפתצרפת
1
4
צרפתצרפת
2
7
גרמניהגרמניה
1

1
גרמניהגרמניה
1

3
צרפתצרפת
1
פרש
צרפתצרפת
2

21
גרמניהגרמניה
1
3
גרמניהגרמניה
2
4
הולנדהולנד
1
3
הולנדהולנד
2
6
צ'כיהצ'כיה
1
7
צ'כיהצ'כיה
2
4
גרמניהגרמניה
3
2
גרמניהגרמניה
4
6
5 68
2005 ASM פורמולה 3 גרמניהגרמניה
1

1
גרמניהגרמניה
2
3
צרפתצרפת
1

1
צרפתצרפת
2

1
בלגיהבלגיה
1

נפסל
בלגיהבלגיה
2

1
מונקומונקו
1

1
מונקומונקו
2

1
גרמניהגרמניה
1
3
גרמניהגרמניה
2

1
גרמניהגרמניה
1

1
גרמניהגרמניה
2

1
גרמניהגרמניה
1
12
גרמניהגרמניה
2

1
הולנדהולנד
1

פרש
הולנדהולנד
2

1
גרמניהגרמניה
1
1
גרמניהגרמניה
2

1
גרמניהגרמניה
3

1
גרמניהגרמניה
4

1
1 172

GP2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה קבוצה 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 מיקום נקודות
2006 ART GP ולנסיהולנסיה
2
ולנסיהולנסיה
6
סן מרינוסן מרינו
נפסל
סן מרינוסן מרינו
10
גרמניהגרמניה
1
גרמניהגרמניה
1
ספרדספרד
2
ספרדספרד
4
מונקומונקו
1
בריטניהבריטניה
1
בריטניהבריטניה
1
צרפתצרפת
19
צרפתצרפת
5
גרמניהגרמניה
2
גרמניהגרמניה
3
הונגריההונגריה
10
הונגריההונגריה
2
טורקיהטורקיה
2
טורקיהטורקיה
2
איטליהאיטליה
3
איטליהאיטליה
2
1 114

פורמולה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה קבוצה 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 מיקום נקודות
2007 וודאפון מקלארן מרצדס אוסטרליהאוסטרליה
3
מלזיהמלזיה
2
בחרייןבחריין
2
ספרדספרד
2
מונקומונקו
2
קנדהקנדה
1
ארצות הבריתארצות הברית
1
צרפתצרפת
3
בריטניהבריטניה
3
גרמניהגרמניה
9
הונגריההונגריה
1
טורקיהטורקיה
5
איטליהאיטליה
2
בלגיהבלגיה
4
יפןיפן
1
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
פרש
ברזילברזיל
7
2 109
2008 אוסטרליהאוסטרליה
1
מלזיהמלזיה
5
בחרייןבחריין
13
ספרדספרד
3
טורקיהטורקיה
2
מונקומונקו
1
קנדהקנדה
פרש
צרפתצרפת
10
בריטניהבריטניה
1
גרמניהגרמניה
1
הונגריההונגריה
5
ספרדספרד
2
בלגיהבלגיה
3
איטליהאיטליה
7
סינגפורסינגפור
3
יפןיפן
12
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
ברזילברזיל
5
1 98
2009 אוסטרליהאוסטרליה
נפסל
מלזיהמלזיה
7
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
6
בחרייןבחריין
4
ספרדספרד
9
מונקומונקו
12
טורקיהטורקיה
13
בריטניהבריטניה
16
גרמניהגרמניה
18
הונגריההונגריה
1
ספרדספרד
2
בלגיהבלגיה
פרש
איטליהאיטליה
12
סינגפורסינגפור
1
יפןיפן
3
ברזילברזיל
3
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
פרש
5 49
2010 בחרייןבחריין
3
אוסטרליהאוסטרליה
6
מלזיהמלזיה
6
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
2
ספרדספרד
14
מונקומונקו
5
טורקיהטורקיה
1
קנדהקנדה
1
ספרדספרד
2
בריטניהבריטניה
2
גרמניהגרמניה
4
הונגריההונגריה
פרש
בלגיהבלגיה
1
איטליהאיטליה
פרש
סינגפורסינגפור
פרש
יפןיפן
5
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית
2
ברזילברזיל
4
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
2
4 240
2011 אוסטרליהאוסטרליה
2
מלזיהמלזיה
8
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
טורקיהטורקיה
4
ספרדספרד
2
מונקומונקו
6
קנדהקנדה
פרש
ספרדספרד
4
בריטניהבריטניה
4
גרמניהגרמניה
1
הונגריההונגריה
4
בלגיהבלגיה
פרש
איטליהאיטליה
4
סינגפורסינגפור
5
יפןיפן
5
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית
2
הודוהודו
7
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
1
ברזילברזיל
פרש
5 227
2012 אוסטרליהאוסטרליה
3
מלזיהמלזיה
3
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
3
בחרייןבחריין
8
ספרדספרד
8
מונקומונקו
5
קנדהקנדה
1
ספרדספרד
19
בריטניהבריטניה
8
גרמניהגרמניה
פרש
הונגריההונגריה
1
בלגיהבלגיה
פרש
איטליהאיטליה
1
סינגפורסינגפור
פרש
יפןיפן
5
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית
10
הודוהודו
4
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
פרש
ארצות הבריתארצות הברית
1
ברזילברזיל
פרש
4 190
2013 מרצדס אוסטרליהאוסטרליה
5
מלזיהמלזיה
3
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
3
בחרייןבחריין
5
ספרדספרד
12
מונקומונקו
4
קנדהקנדה
3
בריטניהבריטניה
4
גרמניהגרמניה
5
הונגריההונגריה
1
בלגיהבלגיה
3
איטליהאיטליה
9
סינגפורסינגפור
5
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית
5
יפןיפן
פרש
הודוהודו
6
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
7
ארצות הבריתארצות הברית
4
ברזילברזיל
9
4 189
2014 אוסטרליהאוסטרליה
פרש
מלזיהמלזיה
1
בחרייןבחריין
1
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
ספרדספרד
1
מונקומונקו
2
קנדהקנדה
פרש
אוסטריהאוסטריה
2
בריטניהבריטניה
1
גרמניהגרמניה
3
הונגריההונגריה
3
בלגיהבלגיה
פרש
איטליהאיטליה
1
סינגפורסינגפור
1
יפןיפן
1
קנדהקנדה
1
ארצות הבריתארצות הברית
1
ברזילברזיל
2
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
1
1 384
2015 אוסטרליהאוסטרליה
1
מלזיהמלזיה
2
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
בחרייןבחריין
1
ספרדספרד
2
מונקומונקו
3
קנדהקנדה
1
אוסטריהאוסטריה
2
בריטניהבריטניה
1
הונגריההונגריה
6
בלגיהבלגיה
1
איטליהאיטליה
1
סינגפורסינגפור
פרש
יפןיפן
1
קנדהקנדה
1
ארצות הבריתארצות הברית
1
מקסיקומקסיקו
2
ברזילברזיל
2
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
2
1 381
2016 אוסטרליהאוסטרליה
2
בחרייןבחריין
3
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
7
רוסיהרוסיה
2
ספרדספרד
פרש
מונקומונקו
1
קנדהקנדה
1
אזרבייג'ןאזרבייג'ן
5
אוסטריהאוסטריה
1
בריטניהבריטניה
1
הונגריההונגריה
1
גרמניהגרמניה
1
בלגיהבלגיה
3
איטליהאיטליה
2
סינגפורסינגפור
3
מלזיהמלזיה
פרש
יפןיפן
3
ארצות הבריתארצות הברית
1
מקסיקומקסיקו
1
ברזילברזיל
1
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
1
2 380
2017 אוסטרליהאוסטרליה
2
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
בחרייןבחריין
2
רוסיהרוסיה
4
ספרדספרד
1
מונקומונקו
7
קנדהקנדה
1
אזרבייג'ןאזרבייג'ן
5
אוסטריהאוסטריה
4
בריטניהבריטניה
1
הונגריההונגריה
4
בלגיהבלגיה
1
איטליהאיטליה
1
סינגפורסינגפור
1
מלזיהמלזיה
2
יפןיפן
1
ארצות הבריתארצות הברית
1
מקסיקומקסיקו
9
ברזילברזיל
4
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
2
1 363
2018 אוסטרליהאוסטרליה
2
בחרייןבחריין
3
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
4
אזרבייג'ןאזרבייג'ן
1
ספרדספרד
1
מונקומונקו
3
קנדהקנדה
5
צרפתצרפת
1
אוסטריהאוסטריה
פרש
בריטניהבריטניה
2
גרמניהגרמניה
1
הונגריההונגריה
1
בלגיהבלגיה
2
איטליהאיטליה
1
סינגפורסינגפור
1
רוסיהרוסיה
1
יפןיפן
1
ארצות הבריתארצות הברית
3
מקסיקומקסיקו
4
ברזילברזיל
1
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
1
1 408
2019 אוסטרליהאוסטרליה
2
בחרייןבחריין
1
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין
1
אזרבייג'ןאזרבייג'ן
2
ספרדספרד
1
מונקומונקו
1
קנדהקנדה
1
צרפתצרפת
1
אוסטריהאוסטריה
6
בריטניהבריטניה
1
גרמניהגרמניה
9
הונגריההונגריה
1
בלגיהבלגיה
2
איטליהאיטליה
3
סינגפורסינגפור
4
רוסיהרוסיה
1
יפןיפן
3
מקסיקומקסיקו
1
ארצות הבריתארצות הברית
2
ברזילברזיל
7
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
1
1 413
2020 אוסטריהאוסטריה
4
אוסטריהאוסטריה
1
הונגריההונגריה
1
בריטניהבריטניה
1
בלגיהבלגיה
2
ספרדספרד
1
בלגיהבלגיה
1
איטליהאיטליה
7
איטליהאיטליה
1
רוסיהרוסיה
3
גרמניהגרמניה
1
פורטוגלפורטוגל
1
איטליהאיטליה
1
טורקיהטורקיה
1
בחרייןבחריין
1
בחרייןבחריין איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות
3
1 347
2021 בחרייןבחריין
1
איטליהאיטליה
2
פורטוגלפורטוגל
1
ספרדספרד
1
מונקומונקו
7
אזרבייג'ןאזרבייג'ן
15
צרפתצרפת
2
אוסטריהאוסטריה
2
אוסטריהאוסטריה
4
בריטניהבריטניה
1
הונגריההונגריה
2
בלגיהבלגיה
3[א]
הולנדהולנד
2
איטליהאיטליה
פרש
רוסיהרוסיה סינגפורסינגפור יפןיפן ארצות הבריתארצות הברית מקסיקומקסיקו ברזילברזיל אוסטרליהאוסטרליה ערב הסעודיתערב הסעודית איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות 2 221.5[ב]
 1. ^ בשל תנאי מזג האוויר המרוץ הופסק לאחר 2 הקפות. הוענקו רק מחצית מהנקודות
 2. ^ העונה טרם הסתיימה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לואיס המילטון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Lewis Hamilton: The 100 Most Influential People of 2020, Time
 2. ^ לואיס המילטון זכה בגראנד פרי קנדה, וואלה, 10 ביוני 2007
 3. ^ לואיס המילטון ממשיך להדהים, וואלה, 17 ביוני 2007
 4. ^ Andrew Benson, European Grand Prix 2007, BBC Sport, 22 July 2007
 5. ^ אלי שאולי, קימי ראיקונן אלוף העולם, אוטו, 22 באוקטובר 2007
 6. ^ טל שביט, אלונסו: 46 מיליון לעונה!, אוטו, 21 בפברואר 2008
 7. ^ קובי ליאני, תגיד, אתה נהג מירוצים?, וואלה, 19 בדצמבר 2007
 8. ^ יום שחור לפרארי, יום גדול להמילטון, וואלה, 16 במרץ 2008
 9. ^ המילטון כבש את מונטה קרלו, באתר וואלה!‏, 25 במאי 2008
 10. ^ פורמולה 1: לואיס המילטון זכה באליפות הנהגים, וואלה, 2 בנובמבר 2008
 11. ^ אביר על גלגלים: לואיס המילטון קיבל תואר אבירות מהמלכה, nrg‏, 10 במרץ 2009
 12. ^ ירון אדרי, פורמולה 1: המילטון חוזר לנצח, וואלה, 26 ביולי 2009
 13. ^ פורמולה 1: באטן הגדיל את הפער בפסגה, וואלה, 27 בספטמבר 2007
 14. ^ לואיס המילטון ניצח בגרנד פרי של מונטריאול, וואלה, 13 ביוני 2010
 15. ^ פורמולה 1: וובר עלה למקום הראשון בדירוג, וואלה, 1 באוגוסט 2010
 16. ^ פורמולה 1: המילטון ניצח בבלגיה, וואלה, 29 באוגוסט 2010
 17. ^ פורמולה 1: אלונסו והמילטון מרימים ידיים, וואלה, 27 ביוני 2011
 18. ^ עידן וינצקי, יצא מהבית: לואיס המילטון מחפש את עצמו מחדש במרצדס, וואלה, 16 במרץ 2013
 19. ^ המילטון יעבור למרצדס, פרז יחליפו, באתר הארץ, 28 בספטמבר 2012
 20. ^ חילופי השלטון בדרך? עונת הפורמולה 1 נפתחת, וואלה, 14 במרץ 2014
 21. ^ פורמולה 1: ניקו רוזברג ניצח, פטל והמילטון פרשו, וואלה, 16 במרץ 2014
 22. ^ פורמולה 1: לואיס המילטון ניצח בגרנד פרי הספרדי, וואלה, 11 במאי 2014
 23. ^ פורמולה 1: לואיס המילטון זכה באליפות העולם לשנת 2014, וואלה, 23 בנובמבר 2014
 24. ^ פורמולה 1: סבסטיאן פטל זכה במרוץ הונגריה, המילטון רק שישי, וואלה, 26 ביולי 2015
 25. ^ בפעם השלישית: לואיס המילטון אלוף העולם, ערוץ הספורט, 25 באוקטובר 2015
 26. ^ המילטון הספורטאי העשיר בבריטניה; כמה שווים מוריניו, ונגר ואנדי מארי?, גלובס, 27 באפריל 2015
 27. ^ פורמולה 1: מקס פרסטאפן בן ה-18 עשה היסטוריה בגרנד פרי הספרדי, וואלה, 15 במאי 2016
 28. ^ פורמולה 1: לואיס המילטון חגג במונטה קרלו את ניצחונו הראשון העונה, וואלה, 29 במאי 2016
 29. ^ בפעם החמישית בקריירה: לואיס המילטון ניצח במרוץ קנדה, וואלה, 12 ביוני 2016
 30. ^ ניקו רוזברג סיים ראשון בגראנד פרי באקו, וואלה, 19 ביוני 2016
 31. ^ בפעם הרביעית בקריירה: לואיס המילטון זכה במירוץ סילברסטון, וואלה, 10 ביולי 2016
 32. ^ לואיס המילטון עלה למקום הראשון בדירוג העולמי לראשונה ב-2016, וואלה, 24 ביולי 2016
 33. ^ ניקו רוזברג זכה לראשונה בקריירה באליפות העולם, וואלה, 27 בנובמבר 2016
 34. ^ לואיס המילטון ניצח בשנגחאי, סבסטיאן פטל סיים שני , באתר וואלה!‏, 9 באפריל 2017
 35. ^ סבסטיאן פטל ניצח בבחריין והגדיל את הפער בפסגה, באתר וואלה!‏, 16 באפריל 2017
 36. ^ דניאל ריקארדו ניצח בגרנד פרי באקו, באתר וואלה!‏, 25 ביוני 2017
 37. ^ לואיס המילטון ניפץ את השיא עם פול פוזישן מספר 69, באתר וואלה!‏, 2 בספטמבר 2017
 38. ^ לואיס המילטון ניצח באיטליה ועלה לפסגת דירוג הנהגים, באתר וואלה!‏, 2 בספטמבר 2017
 39. ^ לואיס המילטון זכה באליפות העולם בפעם הרביעית, באתר וואלה!‏, 29 באוקטובר 2017
 40. ^ Lewis Hamilton claims historic fifth world title at Mexico Grand Prix, Independnet, 5 November 2018
 41. ^ Lewis Hamilton signs £40m-a-year Mercedes contract to become best-paid driver in F1 history, The Telegraph, 17 July 2017
 42. ^ F1 Portuguese GP: Hamilton beats Bottas to secure all-time F1 win record' Autosport, 25 October 2020
 43. ^ Lewis Hamilton signs new Mercedes F1 contract for 2021, Autosport, 8 February 2021
 44. ^ Andrew Benson, Lewis Hamilton: F1 driver on going vegan, BBC, September 16 2017
 45. ^ Chris Bruce, Lewis Hamilton asks Mercedes to use leather-free, vegan interiors, MSN,December 17 2019
 46. ^ Mercedes Responds to Lewis Hamilton’s Pleas to Stop Leather, Other Luxury Automotive Brands Follow,Veconomist, June 16 2020