צבי מאיר שטיינמץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי מאיר שטיינמץ

צבי יאיר, שם העט של צבי מאיר שטיינמץ (ה' בניסן תרע"ה (1915) - י"ב באלול ה'תשס"ה (2005)) היה משורר דתי, חסיד חב"ד.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטיינמץ נולד בבודפשט וגדל בכפר בריסטר באזור מרמורש באוסטרו-הונגריה (כיום בשטח רומניה). צבי יאיר היה בן יחיד עם שבע אחיות לאביו שלמה דב.

את רוב חינוכו קיבל צבי יאיר ממורים בני גליציה שעברו בימי מלחמת העולם הראשונה בדרכם מערבה והשתקעו במרמורש. יותר מכולם הטביע עליו את חותמו ר' יוסלי וילנר מנדבורנה שהיה בקי בתלמוד, בתנ"ך, בדקדוק ובספרות עברית וגרמנית. תקופות קצרות למד בישיבות סלוטפינה, הלמין וגלנטה. אחר כך נסע להשתלם בלימודי חול בפרשבורג שבסלובקיה.

בשנת ת"ש נישא לדבורה לבית אייזנברג מדברצן. שרד את השואה בבודפשט ובשנת תש"ח (1948) עבר לגור בווינה. בשנת תשי"ב (1952) העתיק את מושבו לניו יורק שבארצות הברית.

בהגיעו לברוקלין הכיר את הרבי מליובאוויטש ונעשה חסיד נלהב. הרבי עודדו בכל עת לפרסם את שיריו ולהמשיך לכתוב, למרות חששו של שטיינמיץ שכתיבת שירים היא ביטול תורה. הרבי שלל את החשש באומרו שהשירים שלו יביאו עוד אלפים ללימוד תורה.

שטיינמץ נפטר בברוקלין ניו יורק בי"ב באלול תשס"ה (2005). נקבר בחלקה הסמוכה לאוהל הרבי מליובאוויטש. הותיר אחריו שלוש בנות. מרבית נכדיו משמשים כשלוחי חב"ד ברחבי תבל, עליהם נמנה הרב הראשי לרוסיה, ברל לזר.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ספרו הראשון, "גשרים" (דברצן, הונגריה, תש"ב), הוציא לאור בעצם ימי השואה. בספר שירים ליריים, שבאחדים מהם ניכרים אותות השואה הממשמשת ובאה (אספת נימירוב, בוכה אני עליכם, מכתבו של רבנו יחיאל מנימירוב). קובץ שירים שני שלו נדפס בווינה, בשנת תשי"ב בשם "נתיב" ועל שניהם חתם בשם "בן שלמה".

שלושה קובצי שירה שלו ראו אור בארץ ישראל, מחברת שירים "על החוף" (רמת גן, תשכ"ח).

בשנת תשל"ג הוציא את "מראש צורים" (עקד, תל אביב) ובתשמ"א "מכנף הארץ", בשנת תשנ"ז יצא לאור הספר האחרון "בחביון נפש" שכלל בתוכו גם שירים שלא נדפסו עד כה. באותה הזדמנות נדפסו מחדש גם הספרים "מראש צורים" ו"מכנף הארץ" בהוצאה במתכונת של סט, כשעל כולם הוא חותם בשם צבי יאיר.

צבי יאיר שטיינמץ הוא משורר בעל נימה דתית. הסתכלותו בעולם היא של אדם מאמין. לפי ישורון קשת הוא: "משורר הממשיך את הקלאסיקה העברית בלשונו ואת רוח היהדות הצרופה בצביונו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]