צלב גבוה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור משנת 1837 של קרב טור, בו מופיע קרל מרטל לצד צלב גבוה קלטי

צלב גבוהאנגלית: high cross, באירית: cros ard או ardchros, בגאלית סקוטית: crois àrd או àrd-chrois ובוולשית: croes uchel או croes eglwysig) הוא מונומנט אבן בצורת צלב נוצרי העומד כמעין אובליסק. במהלך ימי הביניים המוקדמים הוקמו מאות צלבים כאלו ברחבי צפון אירופה בכלל, ובאיים הבריטיים בפרט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבריטניה ובאירלנד הייתה מסורת מפותחת ונרחבת של הקמת צלבים גבוהים, אשר החלה לכל המאוחר במהלך המאה ה-7. מקורותיו של הצלב הגבוה אינם ברורים דיים, אך הוא מהווה את אחד הסמלים הדתיים הבולטים ביותר שהיו במרחב הציבורי באיים הבריטיים. באזורים אלו הם ככל הנראה הושפעו בין השאר מהאבן הפיקטית – סמל פגני קדום ובולט אשר היה נפוץ בקרב שבטי הפיקטים. הצלבים הגבוהים הוקמו על ידי כל תושביו הקדומים של האזור, הן על ידי האנגלו-סקסונים והן על ידי הקלטים. רוב הצלבים הגבוהים שבנו הקלטים, ובפרט הצלבים באירלנד, נבנו בתצורה של צלב קלטי. הצלבים הגבוהים אצל הקלטים גם היו עשירים יותר בעיטורים שונים. עיטורים אלו כללו בדרך כלל תבליטים שהנציחו מוטיבים נוצריים או מאורעות חשובים בתולדות עמי האזור. באנגליה האנגלו-סקסונית הצלבים הגבוהים היו צרים יותר ממקביליהם הקלטים, והם הופיעו בעיקר באזורים צפוניים בתחומי הממלכות נורת'מבריה ומרסיה. דוגמאות בולטות לצלבים גבוהים אנגלו-סקסוניים הם צלב רותוול וצלבי דארטמור.

עדויות שונות מראות כי טרם הקמתם של צלבי אבן גבוהים, היו נפוצים גם צלבים גבוהים עשויי עץ.[1] ייעודם של הצלבים הגבוהים כנראה לא היה יחיד. לעיתים הם סימנו אתרים דתיים כאשר הם מוקמו מחוץ למנזרים וכנסיות, אך לא פעם צלבים גבוהים סימנו גם גבולות וצמתי דרכים. גובהם של הצלבים הגבוהים השתנה מאחד למשנהו, אך בדרך כלל הוא נע בין 2 ל-8 מטרים.[2]

מחוץ לאיים הבריטיים, דוגמאות לצלבים גבוהים עתיקים אנו מוצאים בעיקר בסקנדינביה. בניית הצלבים הגבוהים יובאה לשם ככל הנראה עם הגעתם של מתיישבים נורדים ויקינגים אל אנגליה וסקוטלנד במהלך המאות ה-9 וה-10. בסקנדינביה אפשר למצוא כיום כמאה צלבים גבוהים, רובם בנורווגיה. לעיתים הם הוקמו כנראה על ידי קהילות שהמירו את דתם לנצרות, כאות על עזיבתם את הפגניות.[3]

בעת המודרנית, לנוכח התחייה הקלטית במהלך המאות ה-19 וה-20, הוקמו ברחבי הארצות הקלטיות בפרט והעולם כולו בכלל צלבים גבוהים חדשים רבים. לצד מטרות דתיות מוכרות, הצלבים הגבוהים בגרסתם המודרנית שימשו בדרך כלל כאנדרטאות או כאמצעי לעיטור קברים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלבים גבוהים באנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלבים גבוהים באירלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלבים גבוהים בוויילס וסקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלבים גבוהים מחוץ לאיים הבריטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צלב גבוה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Archaeology of late Celtic Britain and Ireland, c. 400–1200 AD, Lloyd Robert Laing, p. 169
  2. ^ Wilson, David M.; Anglo-Saxon Art: From The Seventh Century To The Norman Conquest, Thames and Hudson (US edn. Overlook Press), 1984.
  3. ^ Harrison, D. & Svensson, K. (2007). Vikingaliv. Fälth & Hässler, Värnamo. ISBN 978-91-27-35725-9 p. 192